Τεχνική Καθρέπτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 15 of 15
    Senior Member

Τεχνική Καθρέπτης

Υπάρχει μία πολύ αποτελεσματική και γρήγορη τεχνική οραματισμού για
    αντιμετώπιση ψυχολογικών δυσκολιών και αρνητικών σκέψεων που προέρχονται
    από άλλους.

Λέγεται καθρέφτης.

Απλώς οραματίζεσαι ότι οι σκέψεις-δονήσεις που σου στέλνουν οι άλλοι αντανακλώνται
    πάνω σου. Δεν εμπλέκεσαι με τις δονήσεις που σου στέλνουν αλλά οραματίζεσαι ότι
    έχεις γύρω σου από όλες τις κατευθύνσεις καθρέπτες που αντανακλούν από μόνοι τους
    αυτές τις δονήσεις-σκέψεις χωρίς να εμπλέκεσαι εσύ με αυτές. Απλώς εσύ είσαι παρατηρητής χωρίς να εμπλέκεσαι σε αυτές.

Δοκιμάστε την είναι πολύ αποτελεσματική και γρήγορη.

Γενικά νομίζω ότι εάν ένα άτομο έχει ψυχολογικές δυσκολίες το πιθανότερο να προέρχεται από αρνητικά άτομα που έχουν κολλήσει πάνω στην αύρα του και του ρουφούν ενέργεια..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Senior Member
    Aμα σου πω οτι δεν καταλαβα τιποτα... δεν ξερω, αλλα δεν το πολυεπιασα αυτο με τις δονησεις κ τους δονητες λολ.. την εχεις δοκιμασει εσυ αυτη τη μεθοδο?? ειχε αποτελεσματα??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

εγω νομιζω πως καταλαβα, αλλα ρε φιλε οταν εχεις συναισθηματα για ενα ατομο, ειναι δυνατον να μην εμπλακεις καθολου ?

Senior Member
    ΚΕΝΟ εγω που δεν καταλαβα θα μου εξηγησεις?? :)

σκεψου καθρεπτες. κι οτι ερχεται καποιος και σε λεει χοντρη. αμεσως αναγνωριζεις οτι αυτη του η σκεψη-δονηση ειναι αρνητικη, και μπορει να τη λεει επειδη κι ο ιδιος νιωθει χοντρος, αντανακλας λοιπον τη σκεψη-δονηση και του την επιστρεφεις, χωρις να αφηνεις να σε πληγωσει. σαν αυτα που λεγαμε στο σχολειο, ενα τετοιο πραμα, λολ.

μονο που οταν νιωθεις για το αλλο ατομο, ειναι δυσκολο να το κανεις, γιατι μετραει ο λογος του.

Senior Member
    Οκ τωρα το καταλαβα!! (αργω αλλα τα πιανω!)
    Βρηκες κ εσυ παραδειγμα! (με το χοντρη λολ!)

Senior Member
    Α ναι ΚΕΝΟ, όπως που λέγαμε στο σχολείο "καθρεφτάκι" και δείχναμε την παλάμη χαχα

Βασικά ακούγεται καλή μέθοδος που μοιάζει και με κάποιες γνωσιακές τεχνικές. Βασικά δεν χρειάζεται να φανταστείς ολόκληρο σενάριο με καθρέφτες να αντανακλούν δονήσεις-ενέργειες, εντάξει δεν χρειάζεται να γίνεις και jedi για να μην σε πιάνουν οι κακές κουβέντες λολ. Βέβαια μερικές φορές η απεικόνιση με την φαντασία βοηθάει (π.χ. "φαντάσου ένα καθρέφτη να αντανακλάει") κλπ. οπότε είναι ανάλογα και πως τον βοηθάει τον καθένα.

Βασικά μπορείς απλά να το πας "γνωσιακά" και άμα σου πει κάποιος καμια μαλακιά/κακία/κάτι μειωτικό καλό είναι εκείνη την στιγμή να "παγώσεις" την αντίδραση σου (που φυσιολογικό είναι ενστικτωδώς να εκνευριστείς) και να πεις "οκ ας πει ότι θέλει εγώ ξέρω ποιος είμαι και δεν έχω ανάγκη από άλλους να ορίσουν τον εαυτό μου".

Άλλωστε "με βελτιώνει αυτό που είπε ή η αντίδραση μου προς αυτό"? η "με κάνει χειρότερα"? "Είναι αυτό που λέει στανταρ η αντικειμενική αλήθεια για μένα ή είναι απλά η άποψη του"? Το "πιστεύει αυτό γενικά η το είπε τώρα που ήταν θυμωμένος"? Αν "του ορμήξω και εγώ θα βελτιώσω κάτι η όχι"? κλπ. το να χρησιμοποιείς την "σωκρατική" μέθοδο (ερωτήσεις για εναλλακτικές απαντήσεις η σενάρια) από την γνωσιακή θεραπεία βοηθάει αρκετά.

Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Α ναι ΚΕΝΟ, όπως που λέγαμε στο σχολείο "καθρεφτάκι" και δείχναμε την παλάμη χαχα
    αυτο ακριβως!

και ναι δε χρειαζεται ολοκληρο σεναριο, απλα να αναγνωρισεις και να απομονωσεις τη σκεψη του αλλου για σενα και να μην επιτρεψεις να σε επηρεασει. η Lacrymosa ας πουμε δεν ειναι χοντρη, οποτε οποιος της πει κατι τετοιο δε θα πρεπε καν να την αγγιξει.

Σημερα με ειπε ενας τρελη.Καθρεφτακι:Ρ

νομιζω πως σημασια εχει να εισαι ψυχραιμη να το κανεις εκεινη την ωρα το καθρεπτακι, κι οχι αργοτερα αφου σε εβαλε στη διαδικασια να σκεφτεις. αν σου περασει δλδ την ιδεα, δεν εχει νοημα να το κανεις αργοτερα. ετσι βεβαια γινεσαι αδιαφορος κι απαθεστατος σαν εμενα, να τα γραφεις ολα κι ολους στ'αρχιδια σου...

Senior Member
    Τι γίνεται όμως αν εκείνη την στιγμή βγάλει και ο άλλος καθρεφτάκι!? Τότε πρέπει να είσαι έτοιμος να το ξαναβγάλεις για να μην σου ξανα-επιστραφεί το dark force.

http://www.dahlight.com/wp-content/u...122-custom.jpg

ε τοτε σπαει τους καθρεφτες και του σπαει τα μουτρα σαν τον Bruce Lee στο Enter The Dragon:
    http://www.youtube.com/watch?v=tIpCaMXCrb4

Senior Member
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ε τοτε σπαει τους καθρεφτες και του σπαει τα μουτρα σαν τον Bruce Lee στο Enter The Dragon:
    http://www.youtube.com/watch?v=tIpCaMXCrb4

lol τα σπάει (στην κυριολεξία)

http://www.youtube.com/watch?v=YEbGlYuJyXc&feature=related

ναι αυτο ειναι σωστοτερο αλλα ποτε δε μαρεσε το Conan, μου θυμιζε τα πουστρακια γεματα βαρβατιλα Manowar.

Senior Member
    http://images2.wikia.nocookie.net/__...re_not_gay.jpg

οι Manowar δεν είναι πουστράκια