VakondiosΣυνεργάτης της Πύλης Ψυχολογίας Psychology.gr - Συγγραφή άρθρων.
Επικοινωνία: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. 

Ονομάζομαι Αμανατίδου Φωστηρία και εργάζομαι ως Ψυχολόγος από το 2004.

Σπούδασα στο Τμήμα Ψυχολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου και στη συνέχεια εξειδικεύτηκα στη Γνωστική-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία Παιδιών και Ενηλίκων από την Ελληνική Εταιρία Έρευνας της Συμπεριφοράς, παράρτημα Μακεδονίας. Είμαι πιστοποιημένη θεραπεύτρια στη Γνωστική-Συμπεριφορική θεραπεία με αριθμό μητρώου CBT13-050.

Κατά τη διάρκεια των σπουδών μου έκανα πρακτική άσκηση στο Τμήμα Γεροντικών Ανοιών του Γ.Π.Ν. Παπανικολάου και στην Ελληνική Εταιρεία Alzheimer & Συγγενών Διαταραχών αξιολογώντας ασθενείς με προβλήματα άνοιας και συμμετέχοντας στην ομάδα στήριξης φροντιστών ατόμων με άνοια. Μετά το πέρας των σπουδών μου συμμετείχα εθελοντικά στην ομάδα εικαστικής θεραπείας ατόμων με άνοια της Ελληνικής Εταιρείας Alzheimer & Συγγενών Διαταραχών, στη Χ.Ε.Ν. Κέντρου Θεσσαλονίκης ως Υπεύθυνη διεξαγωγής ομάδας νέων γυναικών του προγράμματος Προβληματισμοί & Αναζητήσεις, στη διδασκαλία γηροψυχολογίας για την ταχύρρυθμη εκπαίδευση γυναικών στη φροντίδα ηλικιωμένων καθώς και στην Κοινωνική Υπηρεσία.

Επαγγελματική εμπειρία

Η επαγγελματική μου εμπειρία ξεκινά το 2004 μέσα από τη συμμετοχή μου στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα “Γραφείο Παροχής Κοινωνικών Υποστηρικτικών Υπηρεσιών Δήμου Μίκρας” του Μέτρου 3.1. του Υπουργείου Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης και του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου. Το πρόγραμμα αυτό αφορούσε την παροχή ατομικής και οικογενειακής συμβουλευτικής, επαγγελματικού προσανατολισμού σε κοινωνικά ευπαθείς ομάδες με στόχο την προώθηση τους στην απασχόληση, την πληροφόρησή τους σε θέματα Κοινωνικής Πρόνοιας, τη διοργάνωση κοινωνικών προγραμμάτων προς τους Δημότες. Από το Μάρτιο του 2009 εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας παρέχοντας γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία σε παιδιά και ενήλικες.

Παράλληλα ήμουν Εξωτερικός Συνεργάτης των Κέντρων Κοινωνικής Πρόνοιας-Φροντίδας & Προσχολικής Αγωγής Δήμου Θέρμης έως τον Ιούνιο του 2012 παρέχοντας υπηρεσίες συμβουλευτικής σε γονείς, δασκάλους των Παιδικών Σταθμών. Επίσης από το Νοέμβριο του 2014 έως σήμερα είμαι εκπαιδεύτρια στις σχολές γονεών ανατολικής Θεσ/νίκης του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης. Ακόμη από το Δεκέμβριο του 2014 είμαι εξωτερική επιστημονική συνεργάτης του Ινστιτούτου Ψυχοθεραπείας, Επαγγελματικής και Προσωπικής Ανάπτυξης. Τέλος από το Δεκέμβριο του 2014 είμαι εκπαιδεύτρια ενηλίκων στο Κέντρο Δια Βίου Μάθησης Τεχνική Εκπαιδευτική.

Δημοσιεύσεις, Αρθρογραφία

Παράλληλα έχω δημοσιεύσει άρθρα σε θέματα ψυχικής υγείας στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο, έχω συμμετάσχει ως ομιλήτρια σε ημερίδες του Δήμου Μίκρας και άλλων φορέων που αφορούσαν την προαγωγή της ψυχικής υγείας των πολιτών καθώς και σε τηλεοπτικές εκπομπές που αφορούσαν την ανάπτυξη θεμάτων ψυχικής υγείας. Επιπλέον από το ξεκίνημα των σπουδών μου έως σήμερα έχω παρακολουθήσει σεμινάρια σχετικά με ζητήματα ψυχικής υγείας παιδιών και ενηλίκων.
Τέλος είμαι εθελοντικό στέλεχος της Χ.Ε.Ν. Κέντρου Θεσσαλονίκης & διετέλεσα μέλος του Πανελληνίου Συμβουλίου της Χ.Ε.Ν. Ελλάδος. Επίσης είμαι μέλος του Πανελληνίου Ψυχολογικού Συλλόγου και της Ελληνικής Εταιρείας Έρευνας της Συμπεριφοράς.

 

Δείτε όλα τα άρθρα της Επιστημονικής Συνεργάτιδας στην Πύλη Ψυχολογίας - Psychology.gr: Φωστηρία Αμανατίδου