φοβος για aids - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Ετσι μπραβο κοριτσακι.. Κ εγω μια απ'τα ιδια.. Ολο κατι ειχα και αφηνα το ενα επιανα το αλλο.. Δε γινεται να εχουμε ολες τις αρρωστιες εμεις.. Ειναι λιγο παραλογο.. Χαιρομαι που σκευτεσαι θετικα και ελπιζω να το συνεχισεις!!
    ακριβως οπως το λες! δεν γινεται να μην βλεπει κανενας μα κανενας γιατρος τιποτα,να εχουμε ψυχολογικες μεταπτωσεις απο κλαμα σε γελιο και τομπαλιν και να μας λενε ολοι οι γιατροι ''δεν εχεις τιποτα'' και εω και 6 μηνες να ψαχνομαι μονιμως οτι κατι εχω και τελικα να το βρηκα μονη μου...ε δεν παει!
    αρα παραλογιζομουν! ευχομαι να μην ειναι μονο λαμψη της στιγμης και να μου κρατησει και να ισχυσει γιατι δεν εχω τιποτα απολυτως και ειμαι καλα...
    χανω την ζωη μου ετσι..και οσοι το περναμε αυτο το λουκι...αν βλεπαμε με τι θαρρος αντιμετωπιζουν την ζωη οι πραγματικα αρρωστοι θα ψαχναμε να βρουμε τρυπα να κρυφτουμε οι αρρωστοφοβικοι...

Banned
    καλή μου όλοι αυτοί οι γιατροί αν είχες έιτζ δε θα δέχονταν να σε εξετάσουν θα σε στέλνάνέ κατευθείαν σε νοσοκομείο

και εγω για το ιδιο ανησυχω παροτι μετα τους 2 μηνες της "και καλα" επικινδυνης επαφης εκανα ειδικη εξεταση pcr( η οποια μου ειπαν στο διαγνωστικο εργαστηριο οτι πιανει μετα τις 20 πρωτες μερες πιθανης μολυνσης) και βγηκε αρνητικη! αλλα εχω ακομα αγχος γιατι το νετ σε τρελαινει...το ενα σαιτ λεει μετα τους 3 μηνες πιθανης μολυνσης και επανελεγχο στους 6 μηνες. αυτη την δουλεια θα κανουμε? αλλο σαιτ λεει πως εχει προχωρησει η επιστημη και πλεον τα τεστ ειναι και πιο γρηγορα και πιο αξιοπιστα! τι να πιστεψει κανεις? πφφφφ!

Senior Member
    Quote Originally Posted by edim View Post
    και εγω για το ιδιο ανησυχω παροτι μετα τους 2 μηνες της "και καλα" επικινδυνης επαφης εκανα ειδικη εξεταση pcr( η οποια μου ειπαν στο διαγνωστικο εργαστηριο οτι πιανει μετα τις 20 πρωτες μερες πιθανης μολυνσης) και βγηκε αρνητικη! αλλα εχω ακομα αγχος γιατι το νετ σε τρελαινει...το ενα σαιτ λεει μετα τους 3 μηνες πιθανης μολυνσης και επανελεγχο στους 6 μηνες. αυτη την δουλεια θα κανουμε? αλλο σαιτ λεει πως εχει προχωρησει η επιστημη και πλεον τα τεστ ειναι και πιο γρηγορα και πιο αξιοπιστα! τι να πιστεψει κανεις? πφφφφ!

Η εξεταση pcr ειναι και ακριβης και δινει αποτελεσματα γρηγορα γιατι εντοπιζει το dna του ιου ενω η κλασσικη εξεταση εντοπιζει αντισωματα κατα του ιου και χρειαζεται περιπου 6 μηνες απο την επαφη για εχει αξια.
    Αλλα ρε σεις δεν χρειαζεται να τρελαινεστε και δεν χρειαζεται να ψαχνατε μεσω ιντερνετ,αφου κατα βαση ξερετε οτι ειναι ενας παραλογος φοβος.

Senior Member
    Quote Originally Posted by LIONLIBRA View Post
    ημουν που ημουν αρρωστοφοβικη,πηγα στον ωριλαρ γιατι με ενοχλουσε ο λαιμος μου μετα απο μια αμυγδαλιτιδα και μου ειπε να ξαναπαω σε ενδροκρινολογο.του ειπα οτι εχω παει μεσα δεκεμβρη και ειχα μονο 2 μικρους οζους και μου λεει να ξαναπας.παιρνω τηλεφωνο την ενδοκρινολογο και μου λεει δεν θεωρω πως πρεπει να κανεις εξετασεις τοσο νωρις αφου δεν ειχες τιποτα.
    το ιδιο βραδυ μπηκα εδω μεσα και ειδα τον κλασσικο ντορο που εχει ξεσπασει με τις ιεροδουλες και διαβασα τα συμπτωματα του... και τελικα εχω ενοχλησεις στις μασχαλες και στο στηθος τοσο καιρο και οι γυναικολογοι μου λεει δεν ειναι τιποτα μην ψαχνεσαι , με εχει δει πνευμονολογος . καρδιολογος, γυναικολοι, ωριλαρ,ενδροκρινολογοι, μεσα σε 6 μηνες 3 μηνες εκανα 2 φορες γενικες εξετασεις αιματος και αποφασισα να παω σε ψυχολογο γιατι μου ειπαν ολοι για αγχωδη διαταραχη...τωρα ομως βλεπω οτι τοσο καιρο ελεγχω την γλωσσα μου γιατι εβγαλα μια αφτρα που δεν ειχα ξαναβγαλει,μετα παρατηρω οτι εχει αλλαξει χρωμα η γλωσσα μου και οι 2 ωριλαρ μου λενε ειναι φυσιολογικο το χρωμα της γλωσσας μου και οτι ειναι απλα χρωστικες απο καφε και τσιγαρο, οι ενοχλησεις σε μασχαλες και στηθος συνεχιζονται,επισης και του λαιμου που με τσουζει καπως και με καιει η γλωσσα μου,δυσκολευομαι να καταπιω σα να υπαρχει κατι εκει περα και οταν διαβασα τα συμπτωματα του ειτς θορυβηθηκα τρομερα...ολο αυτο μου ξεκινησε με λοιμωξη αναπνευστικου πριν 6 μηνες...
    εχω καταγχωθει παιδια... φοβαμαι μην εχω τις 2 μεγαλυτερες αρρωστιες...
    ειχα παει πριν 2,5 χρονια,τελη σεπτεμβρη του 2009 με ενα παλικαρι που το ηξερα 5 μηνες και το καναμε χωρις προφυλαξη και απο τοτε δεν ξαναειχα σεξουαλικη επαφη...
    τρεμω στην ιδεα.... με εχει κατααγχωσει το γεγονος....
    Καλημέρα, σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ είμαι αρρωστοφοβική κ ότι ακούω έχω κ τα συμπτώματα! Τώρα με αυτό που έγινε με τις πόρνες, έπαθα πλάκα! Λέω Παναγία μου! Λες να χω κι εγώ κάτι? Να μ έχει απατήσει ο σύντροφός μου, με οποιαδήποτε όχι με πόρνη σόνι κ ντε κ να χω κολλήσει κάτι? Βέβαια είναι χωρισμένος μ ένα παιδάκι κ μου λέει ότι δε διακινδυνεύει τη ζωή του κ τη ψυχολογική υγεία του παιδιού του για ένα πήδημα αλλά βρε παιδιά... που το ξέρεις? Εμένα μ εμπιστεύτηκε μετά από λίγο καιρό διότι κατάλαβε τη λόξα μου με την αρρωστοφοβία, αλλά μου χει καρφωθεί στο μυαλό! Κ αν έχω κάτι? Αν έχω από παλιά? Πρίν από αυτόν είχα 7χρ. σχέση κ χώρισα επειδή με κεράτωσε! Από τεστ παπ ή εξετ. αίματος (ερυθρά, λευκά ανεβασμένα ) που θα δείχνανε κάποια φλεγμονη ή κάποιες τιμές ασυνήθιστες? Φοβάμαι να κάνω την ειδική εξέταση την οποία είχα κάνει στο παρελθόν κ όλα ήταν οκ! Το Σάββατο σηκώθηκα ξαφνικά ξημερώματα κ εκανα εμετό, χωρίς να υπάρχει θέμα εγκυμοσύνης διότι ήμουν αδιαθετη, ίσως κάτι με πείραξε που έφαγα αλλά πέθανα από άγχος! Να το λέω... σύμπτωμα θα είναι!!! ότι να ναι... μετά δε μπορούσα να κοιμηθώ!

Το δυνατότερο χτύπημα που φαίνεται εκ πρώτης όψεως τραγικό και αδύνατο να το κάνεις, είναι να δεχτείς μέσα σου τον πιο μεγάλο σου φόβο. Με αυτό εννοώ ότι αυτό που φοβάσαι έχει το κλειδί της γιατρειάς του ίδιου του φόβου! Αν το χειρότερό σου είναι το aids λοιπόν, πες έχω aids, νιώσε τον τρόμο του και παρέμεινε εκεί, στον δυνατό φόβο, γιατί αυτό το μήνυμα, της αντοχής στο φόβο είναι το σημαντικότερο βήμα για την αποδοχή και τελικά το ξεπέρασμά του. Άποψή μου από εμπειρία μου με διάφορα κουλά που έχω περάσει και γω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Η εξεταση pcr ειναι και ακριβης και δινει αποτελεσματα γρηγορα γιατι εντοπιζει το dna του ιου ενω η κλασσικη εξεταση εντοπιζει αντισωματα κατα του ιου και χρειαζεται περιπου 6 μηνες απο την επαφη για εχει αξια.
    Αλλα ρε σεις δεν χρειαζεται να τρελαινεστε και δεν χρειαζεται να ψαχνατε μεσω ιντερνετ,αφου κατα βαση ξερετε οτι ειναι ενας παραλογος φοβος.
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...οταν πηγα να κανω την εξεταση σε ιδιωτικο διαγνωστικο κεντρο μου ειπαν πως θα χρησιμοποιησουν την μεθοδο pcr η οποια μαλιστα θα εκανε και 15 μερες να βγει. οπως και εγινε.. αλλα το χαρτι που εχω λεει "μοριακη αναλυση δειγματος με την μεθοδο Quantiplex HIV-1 RNA, version 3.0 (bDNA)"...πουθενα δεν λεει pcr...και εχω αγχωθει μηπως ειναι αλλη μεθοδος , οχι οπως η pcr που δειχνει σε 15-20 μερες μετα την οποια επικινδυνη επαφη.

Senior Member
    Αυτο που λεει ειναι η μεθοδος pcr απλα στο αποτελεσμα αναφερει την εμπορικη ονομασια του τεστ.Μην αγχωνεσαι αδικα.

Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αυτο που λεει ειναι η μεθοδος pcr απλα στο αποτελεσμα αναφερει την εμπορικη ονομασια του τεστ.Μην αγχωνεσαι αδικα.
    σε ευχαριστω παρα πολυ για αλλη μια φορα! ξερεις τι αλλο με προβληματιζει? εγω για αυτη την εξεταση εδωσα 70 (σε καλο ιδιωτικο διαγνωστικο κεντρο, πιστευω) και τα περισσοτερα αλλα ιδιωτικα διαγνωστικα κεντρα ζητανε περιπου 150! και εχω ανησυχησει μηπως ειναι μουφα !

Senior Member
    Οσο ψαχνεσαι ολο και κατι θα βρισκεις.Αν ειχες δωσει τα 150 ευρω μπορει να νομιζες οτι μπερδευτηκαν τα δειγματα ή οτι εγινε λαθος ή οτι να ναι.Και οταν περασει ο φοβος για Aids θα ερθει φοβος για κατι αλλο και θα ξαναψαχνεσαι.
    Το θεμα ειναι να βγεις απο αυτον τον φαυλο κυκλο.

Junior Member
    Quote Originally Posted by LIONLIBRA View Post
    ακριβως οπως το λες! δεν γινεται να μην βλεπει κανενας μα κανενας γιατρος τιποτα,να εχουμε ψυχολογικες μεταπτωσεις απο κλαμα σε γελιο και τομπαλιν και να μας λενε ολοι οι γιατροι ''δεν εχεις τιποτα'' και εω και 6 μηνες να ψαχνομαι μονιμως οτι κατι εχω και τελικα να το βρηκα μονη μου...ε δεν παει!
    αρα παραλογιζομουν! ευχομαι να μην ειναι μονο λαμψη της στιγμης και να μου κρατησει και να ισχυσει γιατι δεν εχω τιποτα απολυτως και ειμαι καλα...
    χανω την ζωη μου ετσι..και οσοι το περναμε αυτο το λουκι...αν βλεπαμε με τι θαρρος αντιμετωπιζουν την ζωη οι πραγματικα αρρωστοι θα ψαχναμε να βρουμε τρυπα να κρυφτουμε οι αρρωστοφοβικοι...
    Στο ευχομαι .. Εγω εκλεισα ενα χρονο με διαφορες ψυχολογικες μεταπτωσεις.. Εκει που το 3εχνουσα για 1-2 μηνες, μολις επεμενε ο πονος εμπαινα στο ιντερνετ και ψαχνομουν και παλι κυλουσα.. Ειναι φαυλος κυκλος δυστυχως.. Αν κατσω να θυμηθω απο περσυ που πονουσα και τι αρρωστιες σκεφτομουν οτι εχω θα μου παρει μερες.. Αρχισα με την κοιλια και το στομαχι, μετα ασχολιομουν με τον λαιμο μου, μετα με τον θωρακα και ελεγα περι πνευμονιας, μετα με το κεφαλι μου, μετα με το στηθος μου, μετα με την καρδια μου, μετα με τις ταχυκαρδιες, μετα με ζαλαδες, μετα με τον ωμο μου, μετα φοβομουν μη φαω και με πειρα3ει και δν εβγαινα ε3ω, ε τωρα παλι ασχολουμαι με την καρδια.. Δε γινεται ομως καθε τρεις και λιγο να τρεχουμε για ε3ετασεις.. Αν ειναι κατι να συμβει πιστευω θα συμβει.. Ολα γραμμενα ειναι στη ζωη μας.. Σιγουρα!

Στο ευχομαι .. Εγω εκλεισα ενα χρονο με διαφορες ψυχολογικες μεταπτωσεις.. Εκει που το 3εχνουσα για 1-2 μηνες, μολις επεμενε ο πονος εμπαινα στο ιντερνετ και ψαχνομουν και παλι κυλουσα.. Ειναι φαυλος κυκλος δυστυχως.. Αν κατσω να θυμηθω απο περσυ που πονουσα και τι αρρωστιες σκεφτομουν οτι εχω θα μου παρει μερες.. Αρχισα με την κοιλια και το στομαχι, μετα ασχολιομουν με τον λαιμο μου, μετα με τον θωρακα και ελεγα περι πνευμονιας, μετα με το κεφαλι μου, μετα με το στηθος μου, μετα με την καρδια μου, μετα με τις ταχυκαρδιες, μετα με ζαλαδες, μετα με τον ωμο μου, μετα φοβομουν μη φαω και με πειρα3ει και δν εβγαινα ε3ω, ε τωρα παλι ασχολουμαι με την καρδια.. Δε γινεται ομως καθε τρεις και λιγο να τρεχουμε για ε3ετασεις.. Αν ειναι κατι να συμβει πιστευω θα συμβει.. Ολα γραμμενα ειναι στη ζωη μας.. Σιγουρα!
    τι ενιωθες στον λαιμο??? εχω νιωθω οτι κατι ειναι εκει και με ενοχλει και οταν ξαπλωνω δεν μπορω να αναπνευσω.πηγα σε ωριλαρ παλι σημερα γιατι ειχα ασχημο ξυπνημα και δεν ειδε κατι..θα παω να κοιταξω και θυροειδη ξανα να δουμε...παιζει να ειναι τιποτα απο καρωτιδες 'η οισοφαγο??? δεν ειναι στο μυαλο μου ρε γαμωτο αυτο...κατι εχω..κατι με ενοχλει...

να πω κιολας οτι τελικα εκλεισα ραντεβου για την εξεταση.μου ειπε η μικροβιολογος δεν χανεις τιποτα να την κανεις αλλα μετα απο 3 χρονια τι φοβασαι γινεσαι παραλογη..με ηρεμισε η γυναικα αρκετα γιατι οσο να'ναι ξερει αρκετα πανω σε αυτο το θεμα και ειπα να κανω την εξεταση απλα να την εχω στο ιστορικο μου.ξερω ομως οτι δεν εχω κατι τετοιο...ο λαιμος με προβληματιαζει πλεον..

δεν ξερω και εγω τι θα κανω αν ειναι στο μυαλο μου και ο λαιμος μου!!!!!! αν και μου φαινεται υπερβολικα δυσκολο να ιεναι στο μυαλο μου ρε γαμωτο

Quote Originally Posted by VickyK View Post
    Καλημέρα, σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ είμαι αρρωστοφοβική κ ότι ακούω έχω κ τα συμπτώματα! Τώρα με αυτό που έγινε με τις πόρνες, έπαθα πλάκα! Λέω Παναγία μου! Λες να χω κι εγώ κάτι? Να μ έχει απατήσει ο σύντροφός μου, με οποιαδήποτε όχι με πόρνη σόνι κ ντε κ να χω κολλήσει κάτι? Βέβαια είναι χωρισμένος μ ένα παιδάκι κ μου λέει ότι δε διακινδυνεύει τη ζωή του κ τη ψυχολογική υγεία του παιδιού του για ένα πήδημα αλλά βρε παιδιά... που το ξέρεις? Εμένα μ εμπιστεύτηκε μετά από λίγο καιρό διότι κατάλαβε τη λόξα μου με την αρρωστοφοβία, αλλά μου χει καρφωθεί στο μυαλό! Κ αν έχω κάτι? Αν έχω από παλιά? Πρίν από αυτόν είχα 7χρ. σχέση κ χώρισα επειδή με κεράτωσε! Από τεστ παπ ή εξετ. αίματος (ερυθρά, λευκά ανεβασμένα ) που θα δείχνανε κάποια φλεγμονη ή κάποιες τιμές ασυνήθιστες? Φοβάμαι να κάνω την ειδική εξέταση την οποία είχα κάνει στο παρελθόν κ όλα ήταν οκ! Το Σάββατο σηκώθηκα ξαφνικά ξημερώματα κ εκανα εμετό, χωρίς να υπάρχει θέμα εγκυμοσύνης διότι ήμουν αδιαθετη, ίσως κάτι με πείραξε που έφαγα αλλά πέθανα από άγχος! Να το λέω... σύμπτωμα θα είναι!!! ότι να ναι... μετά δε μπορούσα να κοιμηθώ!
    με το ειτς τελικα επηρεαστικα αρκετα.ξερω οτι δεν εχω κατι και ειμαι καλα.αλλα ειναι ασχημο πραμα η κακη ψυχολογια.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast