LGBTQI Quoted! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 160

Thread: LGBTQI Quoted!

Curie και Frini, ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας! Curie, ευχαριστώ και για το λινκ, όμως ρε κοπέλα μου, κοίτα να δεις τι γράφει στο Φύλο και Εκκλησία (ρε πού πάει και πέφτει το μάτι μου, πάντα στις αντιφάσεις, λολ)
    Λοιπόν "Η χριστιανική εκκλησία *δική μου σημείωση και το χριστιανική και το εκκλησία ήταν με κεφαλαία, κάθε λεπτομέρεια έχει τη σημειολογία της* από τα πρώτα χρόνια της υπάρξεώς της υπήρξε μία πηγή ελευθερίας για τις γυναίκες, αφού δε δέχτηκε κανενός είδους διαχωρισμό ή ανισότητα"

#Εδώ γελάμε ή κλαίμε, αναλόγως της προδιάθεσης, της συναστρίας, των επιπέδων των οιστρογόνων μας, και γενικά shoot at will, γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΜΕ πιο μισογύνικη θρησκεία και γενικά η θρησκεία δεν είναι τίποτε άλλο παρά η αναπαραγωγή των κυρίαρχων ιδεολογιών ντυμένων με "πνευματικό" μανδύα. Είναι βαθύτατα αντιδραστική, τόσο για τη θέση της γυναίκας, που είτε την κριτικάρει ως η αρχέγονη σαγηνεύτρα, που έκανε ωιμέ αλί και τρισαλί και χάσαν τον παράδεισο τα αθώα αρσενικά, καθώς την ξεχωρίζει και περιθωριοποιεί, κρατώντας για το ανδρικό φύλο τον κυρίαρχο ρόλο (οι γυναικωνίτες στις ορθόδοξες εκκλησίες, ΔΕΝ είναι τυχαίοι), ΔΕΝ είναι τυχαίο ότι στη γυναίκα ΔΕΝ επιτρέπεται να έχει ρόλο κήρυκα, ιερέα, θέση ισχύος και επιρροής, τι??? θέτε να κινδυνέψει ο ανδροκενδρισμός? ΔΕΝ είναι τυχαίο που από τη μια θέλουν να γεννοβολάς αλλά από την άλλη ΔΕΝ επιτρέπεται μωρή χαμένη να μπαίνεις στο ιερό, εσύ και η βρωμιάρα η περίοδός σου, δεν είναι τυχαίο που η λεχώνα δεν επιτρέπεται να περιδιαβαίνει στους δρόμους και τις γειτονιές, πρέπει να φυλάσσεται μακριά και να κοινωνεί στις 40 μέρες, πού να δείξεις και θλίψη που έγινες μάνα, ααχααα, θα πετροβοληθείς καημενούλα μου! ) ακόμη υπάρχουν πάπαροι που όταν τολμήσει γυναίκα να δείξει το κορμί της στην εκκλησία τρώει πόρτα, τόσο ΚΑΡΑΦΟΒΙΚΟΙ με τη γυναικεία σάρκα, τόσο αγάμητοι λέμε! και δεν είναι τυχαία η σύνδεση της θηλυκότητας με το σατανά και τον πειρασμό, επιτέλεσε και επιτελεί ρόλο κυριαρχίας, λόγο φόβου και τρόμου, ουσία καταπίεσης νομιμοποιημένης από το κράτος και τους θεσμούς. Τα κηρύγματά τους για την ισότητα τα γράφουμε στις ωοθήκες μας, στάχτη στα μάτια ρίξε μου, δεν θα πάρω.

Να μένουμε στην ουσία των ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ, και όχι στις φανφάρες και τις δηλώσεις που συμφέρουν τον κάθε κλειδοκράτορα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

καλέ τί πρωτογόνες, θρησκευτικές και φανατισμένες δοξασίες είναι αυτές, για αστοιχείωτους;
    κι αν ισχύουν τελικά, είναι αυτές που έχουν απομακρύνει τον άνθρωπο απ' την αληθινή πίστη!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Senior Member
    τωρα γτ την μπαινεις ετσι στους ομοφυλοφιλους? εναν θεσμο εχουν και αυτοι που κυριαχουν

αχλάδι, get the fuck outta here! Mη συνεχίσεις τις παπαριές στο νήμα μου γιατί θα φας ήττα όπου σε βρίσκω, γκέγκε?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Μαρκέλα, δεν τα γνώριζες αυτά και άλλα για την ιουδαιοχριστιανική εκκλησία? Κάθε θρησκεία παίζει συγκεκριμένο κοινωνικό ρόλο, δεν είναι τυχαίος ο όρος ποίμνιο.
    Σπύρος Μπιμπίλας

σιγά μην έχουν αυτά που αναφέρει η ρέην καμιά σχέση με την επιστημονική θεώρηση της θρησκείας!
    Αυτά αναφέρονται ίσως ακόμα από κάτι αμόρφωτες γιαγιάδες στα χωριά.. και αναρωτιέσαι που ζούμε!

Επιστημονική θεώρηση της θρησκείας, για ποιο λόγο άραγε να υπάρχει? Για να μας το ντύσει και πιστημονικά? Στα ίντερσέξ μας.
    Σπύρος Μπιμπίλας

Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Επιστημονική θεώρηση της θρησκείας, για ποιο λόγο άραγε να υπάρχει? Για να μας το ντύσει και πιστημονικά? Στα ίντερσέξ μας.

τον όρο ποίμνιο, τον ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει.. π.χ. για μένα σημαίνει ομάδα..
    μα σε ποιόν αιώνα ζούμε για να λες ότι απαγορεύεται το να περιδιαβαίνει η γυναίκα πριν να σαραντήσει μωρέ;
    η δεν μπαίνει στην εκκλησιά με περίοδο; τί είναι αυτά; μεσαίωνα μου θυμίζουν..
    Γιατί η ΑΓΑΠΗ είναι γιατρειά για όλα.. το λέει η δικιά μου θρησκεία! Απλοϊκά.. και το σεξ το απολαμβάνω δια ζώσης!

Senior Member
    Στην εκκλησία επιτρέπεται να μπει γυναίκα με περίοδο όμως απαγορεύεται να: 1. κοινωνεί και είθισται 2. να μην ασπάζεται εικόνες.
    (anyway υποθέτω ότι η περίοδος έχει θεωρηθεί ή θεωρείται κάτι το ακάθαρτο, σε διάφορες κοινωνιές και πολιτισμούς.
    Οι Kalash π.χ. θεωρούν ακάθαρτες και τις λεχώνες, οπότε και οι τελευταίες παραμένουν κατ΄αυτήν την περίοδο σε ειδικά οικίματα,
    υπό ... μάλλον κακές συνθήκες. Όχι ότι έχουν τίποτα σούπερ-ντούπερ συνθήκες οι Kalash, εν γένει, αλλά λέμε).
    http://www.qvzine.net/images/bingo-2.pdf
    ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟ / LGBTQ ΜΠΙΝΓΚΟ

Quote Originally Posted by Body-Rocker View Post
    Στην εκκλησία επιτρέπεται να μπει γυναίκα με περίοδο όμως απαγορεύεται να: 1. κοινωνεί και είθισται 2. να μην ασπάζεται εικόνες.
    Λοιπόν επειδή περίμενα ότι θα το ακούσω αυτό.. να πληροφορήσω ότι στα παράλια της Μικράς Ασίας,
    όπου υπάρχουν κρυφοχριστιανοί, παπάδες περνάνε δήθεν και καλά, για εκεί συγγενείς τους και κοινωνάνε
    μυστικά ακόμα και γυναίκες που όπως λες είναι κι ακάθαρτες.. Παιδιά φαίνεται δεν έχετε ασχοληθεί, ίσως δεν θέλετε..
    αλλά τελικά δεν ισχύουν αυτά! Είναι αστεία να λέγονται.. δηλ. ειλικρινά απ' την Rain.. δεν το περίμενα!!

Είμαστε ακάθαρτες, είμαστε οι ΒΡΩΜΙΑΡΕΣ. Αλλά δεν είμαστε όταν καμαρώνουνε όταν τους γεννάμε παιδιά που "κατουράνε όρθια" Πέστε μου ότι δεν έχετε ακούσει αυτή την ευχή/εξορκισμό προς τη γυναικεία φύση, να κουφαθώ λέμε! Με λίγα λόγια, όταν είμαστε ΦΡΟΝΙΜΕΣ, επιβραβευόμαστε, όταν είμαστε ΑΤΑΚΤΕΣ, τιμωρούμαστε. Σε κάθε θεσμό, σε οποιονδήποτε, πρέπει να αναγάγουμε τις πρακτικές σε πολιτικό επίπεδο, υπάρχει ένα βαθύτερο πεδίο, ναι μπόντι ρόκερ, έχω μελετήσει αυτό που λες και σε εξελικτικό επίπεδο, πχ μπορεί να εξυπηρετεί λόγους προστασίας της λεχωίδος από ιούς και μικρόβια, αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ οι λόγοι να έχουν σεξιστική βάση, όχι να προστατευεται η λεχώνα, να προστατεύονται οι άλλοι από τις τυχόν αρνητικές αντιδράσεις της στη μυθοποιημένη μητρότητα, την ΙΕΡΗ,ΚΑΘΑΓΙΑΣΜΕΝΗ, ΠΟΛΥΤΙΜΗ, ΟΝΕΙΡΙΚΗ, και τα λοιπά φαιδρά.
    Σπύρος Μπιμπίλας

Μαρκέλα, χέστηκα αν δεν το "περίμενες". Δε με απασχολούν στο μεγαλύτερο μέρος της μέρας μου οι προσδοκίες της καθεμίας από το άτομό μου.
    Σπύρος Μπιμπίλας

Senior Member
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    μαρκελα, ούτε ο Body-Rocker έγραψε πουθενά ότι οι γυναίκες είναι ακάθαρτες
    ("Οι Kalash π.χ. θεωρούν ακάθαρτες και τις λεχώνες" γράφει),
    ούτε καν η παράθεση που έχεις βάλει το γράφει πουθενά,
    και όταν η Rain λέει ότι απαγορεύεται το να περιδιαβαίνει η γυναίκα πριν να σαραντήσει
    ή δεν μπαίνει στην εκκλησία με περίοδο
    είναι εξώφθαλμα σαφέστατο ακόμα και για έναν ηλίθιο ότι δεν το λέει επικροτώντας το
    αλλά αποδοκιμάζοντάς το έντονα.
    Μη διαστρεβλώνεις ό,τι είπαν λοιπόν.

Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Μαρκέλα, χέστηκα αν δεν το "περίμενες". Δε με απασχολούν στο μεγαλύτερο μέρος της μέρας μου οι προσδοκίες της καθεμίας από το άτομό μου.
    Να ξέρεις πώς ό,τι και να μου λες, είσαι από τις λίγες εδώ, που αν και σε βρίζω γιατί κάνεις το ίδιο, χαχα, πράγματι ξέρω ότι έχεις τελικά ψυχούλα!!!

Senior Member
    Quote Originally Posted by Body-Rocker View Post
    (anyway υποθέτω ότι η περίοδος έχει θεωρηθεί ή θεωρείται κάτι το ακάθαρτο, σε διάφορες κοινωνιές και πολιτισμούς.
    Οι Kalash π.χ. θεωρούν ακάθαρτες και τις λεχώνες, οπότε και οι τελευταίες παραμένουν κατ΄αυτήν την περίοδο σε ειδικά οικίματα,
    υπό ... μάλλον κακές συνθήκες. Όχι ότι έχουν τίποτα σούπερ-ντούπερ συνθήκες οι Kalash, εν γένει, αλλά λέμε).
    αφου τοτε νερο βλεπανε μονο στα βαφτισια τους, ποιος θα καθοταν διπλα σε καποια με περιοδο

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast