LGBTQI Quoted!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 160

Thread: LGBTQI Quoted!

LGBTQI Quoted!

Σε αυτό το νήμα σκέφτηκα να παραθέτω αποσπασματικά λόγια που αφορούν τα Λοαδ ζητήματα, από στόματα ή πένες ακτιβιστών είτε γκέι λεσβιών αμφί τρανς ίντερσεξ και κουίρ συγγραφέων, ποιητών, πολιτικών και γενικά ό,τι άπτεται του χώρου των δικαιωμάτων/ή και ό,τι μου "γυαλίσει".

"Μια χαμένη μάχη δεν σημαίνει χαμένο πόλεμο. Ομολογουμένως μπήκαν τα φασιστάκια στη βουλή. Το ούτως ή άλλως πανηλίθιο σύστημά μας γίνεται ακόμα πιο δυσλειτουργικό.
    Γίνεται πόγκρομ στις πόρνες, μιλάνε για ποινικοποίηση της οροθετικότητας. Το ΕΣΡ απαγορεύει καμπάνιες της Γραμματείας Ισότητας Φύλου. Ζούμε σε καιρούς μεγάλου φόβου και οικονομικής στενότητας, οπότε οι άνθρωποι ψάχνουν εύκολους εχθρούς, κάποιον να φταίει για να σωθούν οι υπόλοιποι. Πάντα έτσι πήγαινε η ιστορία της ανθρωπότητας. Κάποτε οι άνθρωποι το έκαναν και επίσημα: Σκότωναν κάποιον τελετουργικά για να φύγει το κακό ( ο λιμός, ο λοιμός, το μνημόνιο κοκ)"
    Λύο Καλοβυρνάς, στο 10percent.
    Last edited by keep_walking; 13-05-2012 at 22:37.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

*συγγνώμη για το διπλό Τ στον τίτλο, θα το διορθώσω όταν μάθω πώς (ελπίζω όχι τον επόμενο αιώνα).
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Senior Member
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    *συγγνώμη για το διπλό Τ στον τίτλο, θα το διορθώσω όταν μάθω πώς (ελπίζω όχι τον επόμενο αιώνα).
    lol, ας το δεν πειράζει, the more the merrier...
    http://www.qvzine.net/images/bingo-2.pdf
    ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟ / LGBTQ ΜΠΙΝΓΚΟ

Senior Member
    Rain νομιζω πως μονο η διαχειριση μπορει να αλλαξει τον τιτλο

"That I am of a different kind,
    Not worthless freak or deformed mind,
    But of spirits two, not of one,
    A daughter, yet born a son."
    Veronique Jay,2008
    Σπύρος Μπιμπίλας

Όταν η Aretha Franklin τραγουδά, "με κάνεις να νιώθω σαν φυσική γυναίκα", φαίνεται αρχικά να προτείνει ότι κάποια φυσική δυνητικότητα του βιολογικού της φύλου έρχεται να
    πραγματοποιηθεί μέσω της συμμετοχής της στην πολιτισμική θέση της "γυναίκας" ως αντικειμένου ετεροσεξουαλικής αναγνώρισης. Κάτι στο βιολογικό φύλο της εκφράζεται άρα από το κοινωνικό της φύλο, το οποίο στη συνέχεια γνωστοποιείται πλήρως και καθαγιάζεται μέσα στην ετεροσεξουαλική σκηνή.
    Judith Butler

Οι επιπτώσεις αυτών των μεγάλων ηθικών παροξυσμών του 19ου αιώνα βρίσκονται ακόμη ανάμεσά μας. Έχουν βαθιά στιγματίσει τις στάσεις μας αναφορικά με το σεξ, τις ιατρικές πρακτικές, την ανατροφή των παιδιών, τις γονεικές αγωνίες, τη συμπεριφορά της αστυνομίας, καθώς και τους νόμους για τη σεξουαλικότητα.
    Gayle Rubin

Το "κράξιμο" εναντίον ομοφυλόφιλων (queerbashing) αποτέλεσε μια σημαντική ψυχαγωγική δραστηριότητα για τους νέους των πόλεων. Πήγαιναν σε γκέι γειτονιές εξοπλισμένοι με ρόπαλα του μπέιζμπολ και μπλέκονταν σε φασαρίες, γνωρίζοντας πως οι μεγάλοι ή εγκρίνουν σιωπηλά ή κάνουν τα στραβά μάτια.
    Gayle Rubin
    Σπύρος Μπιμπίλας

Επιπλέον, αυτή η αντι-πορνική ρητορική είναι μια μαζική άσκηση στη δημιουργία εξιλαστήριων θυμάτων. Κατακρίνει τις ασυνήθιστες πράξεις αγάπης παρά τις συνήθεις πράξεις καταπίεσης ή βίας. Αυτή η δαιμονο-σεξολογία καθοδηγεί τη δικαιολογημένη γυναικεία οργή λόγω της έλλειψης προσωπικής ασφάλειας ενάντια σε αθώα άτομα, πρακτικές και κοινότητες. Η αντιπορνική προπαγάνδα συχνά υπονοεί ότι ο σεξισμός εκπορεύεται από εμπορευματοποιημένο σεξ και συνεπώς επηρεάζει την υπόλοιπη κοινωνία. Αυτό είναι κοινωνιολογικά άτοπο.
    Gayle Rubin

Στην πόλη αυτή οι γυναίκες και οι άνδρες κινητοποιήθηκαν με επίκεντρο την αίσθηση της σεξουαλικής τους ταυτότητας, επειδή ακριβώς για το ζήτημα της σεξουαλικότητάς τους είχαν νιώσει τη βαθύτερη απαξίωση.
    Jeffrey Weeks
    Σπύρος Μπιμπίλας

Senior Member
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης

αχαααχαα, νά΄σαι καλά! Αν πιστεύεις πως αυτό που μου έγραψες θα το θεωρούσα προσβλητικό, και μόνο αυτό δείχνει πως ΔΕΝ έχεις ικανότητες πολιτικής ανάλυσης και πετάς μια ατάκα για να προσβάλεις και καλούα. Είμαι πόρνη. Την εποχή που στη χώρα μου οι πόρνες στιγματίζονται κυνηγούνται φυλακίζονται διασύρονται και περιθωριοποιούνται, δε θα ήθελα να είμαι ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ στην πλευρά που ανήκεις εσύ, αυτή της ηθικής τάξεως και νοικοκυροσύνης. Αυτά.
    Σπύρος Μπιμπίλας

Senior Member
    αχαααχαα, νά΄σαι καλά! Αν πιστεύεις πως αυτό που μου έγραψες θα το θεωρούσα προσβλητικό, και μόνο αυτό δείχνει πως ΔΕΝ έχεις ικανότητες πολιτικής ανάλυσης και πετάς μια ατάκα για να προσβάλεις και καλούα. Είμαι πόρνη. Την εποχή που στη χώρα μου οι πόρνες στιγματίζονται κυνηγούνται φυλακίζονται διασύρονται και περιθωριοποιούνται, δε θα ήθελα να είμαι ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ στην πλευρά που ανήκεις εσύ, αυτή της ηθικής τάξεως και νοικοκυροσύνης. Αυτά.
    εννοειται πως δεν θελω να σε προσβαλω, απλα μου αρεσει να λεγεται η αληθεια και να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας

Και συνεχίζουμε.

"Οι πόρνες και οι άνδρες ομοφυλόφιλοι αποτελούν τον πρώτο στόχο της αστυνομικής βίας. Όπως οι γκέι άνδρες έτσι και οι πόρνες καταλαμβάνουν περιχαρακωμένες αστικές περιοχές και μάχονται με την αστυνομία προκειμένου να τις υπερασπίσουν και να τις διατηρήσουν. Η νομική δίωξη των δύο πληθυσμών δικαιολογείται από μια ιδεολογία που τους κατηγοριοποιεί ως επικίνδυνους, υποδεέστερους κι εν τέλει ανεπιθύμητους που δεν δικαιούνται να έχουν την ησυχία τους.
    Gayle Rubin

Είναι η απέραντη οικογένεια των διεστραμμένων, που γειτονεύουν με τους εγκληματίες και συγγενεύουν με τους τρελούς. Στο διάβα του αιώνα, φέρνουν διαδοχικά το στίγμα της "ηθικής τρέλας", της "γεννητικής νεύρωσης", της "εκτροπής του γενετικού ενστίκτου" , του "εκφυλισμού" ή της "ψυχικής ανισορροπίας" .
    Μ.Φουκό

Σπάνια αναλογίζονται τους αιώνες βίας και θρησκευτικής/ πολιτικής καταστολής που βρίσκονται ενταφιασμένοι σε αυτή τη φράση.
    Kath Weston

H υποχρεωτική ετεροφυλοφιλία αυτοπροβάλλεται σαν το πρωτότυπο, το αληθινό, το αυθεντικό. οι κανόνες που καθορίζουν τα όρια του πραγματικού συνεπάγονται ότι το να
    "είσαι" λεσβία είναι πάντα ένα είδος μιμικής, μια μάταια προσπάθεια συμμετοχής στη φαντασματική πληρότητα της φυσικοποιημένης ετεροφυλοφιλίας, προσπάθεια που είναι καταδικασμένη μόνο και μόνο πάντα να αποτυγχάνει.
    Judith Butler
    Σπύρος Μπιμπίλας

Καλέ, αφήστε τον να γράφει, μου ανεβάζει τα νούμερα! μουάχααα
    Σπύρος Μπιμπίλας

Senior Member
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Rain, είναι ολοφάνερο σε όποιον διαθέτει στοιχειώδες IQ
    ότι χρησιμοποιείς σχήμα λόγου
    για να παρουσιάσεις την άποψή σου για τις μικροαστικές υποκριτικές συμπεριφορές
    και την άποψή σου αυτήν τη συμμερίζομαι κι εγώ
    (για να παραμένουμε και on topic).

Thank you Joann. Για την διαδικτυακή υποστήριξη. Ζούμε σε δύσκολους καιρούς και τέτοια μίση αναζωπυρώνονται. Να το θυμόμαστε. Θα βρεθούν οι στόχοι και αυτοί είναι πρώτα στους διαφορετικούς. Αυτές και αυτούς που αγαπάνε και ζούνε αλλιώς. Η στρατηγική του ηθικού πανικού είναι γνωστή και κατευθύνεται από το κράτος με αρωγό τα μέσα εξαπάτησης, ενώ εκδηλώνεται με καταδίκες δημόσιες των ηθικών κινδύνων στον καθαρό μας πληθυσμό, με "σκούπες", και στολές/ καταστολές.
    Σπύρος Μπιμπίλας

ΜΠΙΝΓΚΟ! Να που κατάλαβα τι εννοούσε @ Body-Rocker! Θεά!
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 11 123 ... LastLast