tzina xondrouΣυνεργάτης του psychology.gr - Συγγραφή άρθρων.
ΕπικοινωνίαΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  

Είμαι η Τζίνα Χονδρού, αδειούχος ψυχολόγος, έμπειρη ψυχοθεραπεύτρια και εκπαιδεύτρια, με ενδιαφέρον για κάθε διαδικασία αυτογνωσίας, μάθησης, έκφρασης, κοινωνικοποίησης.

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα. Από το 1995 συνδυάζω κλινική κι εκπαιδευτική εργασία σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς στην Ελλάδα και τη Μ. Βρετανία.

Ψυχοθεραπευτική μέθοδος

Εφαρμόζω κυρίως Γνωσιακή-Συμπεριφοριστική και Συνθετική προσέγγιση. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο συνδυασμός παραδοσιακών και εναλλακτικών θεραπευτικών σχημάτων, με στόχο μια ολοκληρωμένη κι εξατομικευμένη αντιμετώπιση.

Συνοπτική παρουσίαση σπουδών και προϋπηρεσίας:

Κατέχω άδεια άσκησης επαγγέλματος (πτυχιούχος Παντείου Πανεπιστημίου & μέλος Σ.Ε.Ψ.), διαθέτω Μεταπτυχιακό (M.Sc.) Ψυχολογίας Υγείας (University of Stirling, Scotland, UK), BA από το Αμερικάνικο Κολέγιο Ελλάδος, αλλά και μακροχρόνια μετεκπαίδευση στη Συμβουλευτική & Ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα και τη Μ. Βρετανία.
Στην τελευταία μου συνεργασία στη Μ. Βρετανία διετέλεσα Senior Lecturer Ψυχολογίας στο University of Northumbria at Newcastle, όπου δίδαξα σε τελειόφοιτους «Γνωστική Ανάπτυξη», «Μοντέλα Τεχνητής Νοημοσύνης» και επόπτευσα πτυχιακές στη Συμβουλευτική.

Από το 2005 είμαι πλέον μόνιμα στην Ελλάδα και μεταξύ άλλων υπήρξα Υπεύθυνη Σχολών Γονέων & Αγωγής Υγείας του Ινστιτούτου Δια Βίου Μάθησης στο Υπ. Παιδείας, Διευθύντρια προγραμμάτων μετεκπαίδευσης στη Συμβουλευτική σε ιδιωτική σχολή, και μέλος της ομάδας έργου Ευρωπαϊκών προγραμμάτων επιμόρφωσης ενηλίκων σε συνεργασία με Δ/νση Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης και Δήμους της Αττικής.

Ιδιωτική Άσκηση Επαγγέλματος:

Στο ιδιωτικό μου γραφείο παρέχω ψυχολογικές θεραπείες, συμβουλευτική, ψυχολογική αξιολόγηση και ψυχοεκπαίδευση σε άτομα, ζευγάρια, οικογένειες, ομάδες. Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι διαταραχές άγχους και διάθεσης και τα προβλήματα σχέσεων. Παράλληλα συμμετέχω ενεργά στην ευαισθητοποίηση και μετάδοση γνώσεων για θέματα ψυχοσωματικής υγείας (μέσω άρθρων σε έντυπα ευρείας κυκλοφορίας, συνεντεύξεων, ομιλιών σε ημερίδες κ.ά.).

Προσωπικά ενδιαφέροντα:

Ταξίδια, φωτογραφία, τέχνες & γράμματα και κοινωνικές σχέσεις. Αρκετό διαδίκτυο, πολύ διάβασμα, αδυναμία στη θάλασσα και τα ελληνικά τοπία. Σε ένα εναλλακτικό σύμπαν θα ήμουν ίσως πάλι ψυχολόγος, αλλά πάντα θετική, δοτική και με αγάπη στους ανθρώπους και το φυσικό περιβάλλον.

 

Δείτε όλα τα άρθρα της Επιστημονικής Συνεργάτιδας στο psychology.gr: Τζίνα Χονδρού