Μια πληροφορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
    Senior Member

Μια πληροφορία

Γεια σας παιδια θέλω να σας ρωτήσω αν από την διάγνωση (ψυχικές διαταραχές και διαταραχές συμπεριφοράς που οφείλονται στη χρήση οπιοειδών) και ένα σοβαρό ατύχημα με εγχείρηση σπονδυλικής στήλης, μπορώ να πάρω σύνταξη αναπηρίας? Από το ατύχημα παίρνω ποσοστό 30/40% από την άλλη τι ποσοστό λέτε να μου δώσουν? Θέλω να πάρω την σύνταξη γιατί όντως έχω πάθηση και παίρνω τρελόχαπα: tramal akineton aloberdin hipnisedon και βουπρενορφινη.. Ειλικρινά δεν μπορώ να δουλέψω.. Γνωρίζει κανείς να μου πει αν το δικαιούμαι? Αν όχι που πρέπει να απευθυνθώ?
    Κάθε πληροφορία θα είναι χρήση, αν έχετε λίγο χρόνο και γνώση στο θέμα, θα το εκτιμούσα.

Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

Senior Member
    Απ οσο ξερω απο εναν φιλο που εβγαλε συνταξη αναπηριας , λογω καρκινου , πρεπει ναπευθυνθεις στον φορεα πουσαι ασφαλισμενος , πχ. ΕΟΠΥΥ , δεν ξερω αν υφισταται το ΙΚΑ ακομη , που απο κει εβγαλε την συνταξη αναπηριας ο φιλος , και πρεπει να περασεις απο επιτροπη ......δεν ξερω αν το δικαιουσαι , ιδιως τετοιες εποχες οικονομικης ανεχειας ....

Καλημέρα! Η αναπηρική σύνταξη είναι ουσιαστικά μια πρόωρη σύνταξη, που σημαίνει οτι θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει κάμποσα χρόνια εργασίας και να έχεις κάποιο αριθμό ενσήμων.
    Αν δεν έχεις, τότε αν έχεις 67% αναπηρία δικαιούσαι μόνο επίδομα.
    Τα ποσοστά από διαφορετικσές ασθένειες δεν προστίθενται ακριβώς, συμψηφίζονται. Δηλαδή, αν έχεις δύο παθήσεις, η μία 40% και η άλλη 50%, δεν θα σου βγάλει η επιτροπή ΚΕΠΑ 90% αναπηρία, θα σου βγάλει 60% (ή 70%, δεν ξέρω).

Senior Member
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Καλημέρα! Η αναπηρική σύνταξη είναι ουσιαστικά μια πρόωρη σύνταξη, που σημαίνει οτι θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει κάμποσα χρόνια εργασίας και να έχεις κάποιο αριθμό ενσήμων.
    Αν δεν έχεις, τότε αν έχεις 67% αναπηρία δικαιούσαι μόνο επίδομα.
    Τα ποσοστά από διαφορετικσές ασθένειες δεν προστίθενται ακριβώς, συμψηφίζονται. Δηλαδή, αν έχεις δύο παθήσεις, η μία 40% και η άλλη 50%, δεν θα σου βγάλει η επιτροπή ΚΕΠΑ 90% αναπηρία, θα σου βγάλει 60% (ή 70%, δεν ξέρω).
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ.. Έχω μερικά ένσημα δούλευα αρκετά όμως εποχιακά αλλά μάλλον θα είναι λίγα. Αλλά το τελευταίο που είπες με βοήθησε αρκετά, αυτό ήθελα να μάθω αν δλδ θα μπορούσαν να προσθέσουν τα 2 ποσοστά μαζί έτσι ώστε να φτάσω το 67%. Στο ΙΚΑ είμαι ναι και μάλλον εκεί πρέπει να απευθυνθώ, αν και δεν το βλέπω να με περάσουν γιατί θα νομίζουν οτι είμαι ένας τεμπέλης τοξικομανης που βαριέται να δουλέψει αλλα δεν είναι έτσι, που να τους πείσω όμως.. Γτ όπως είπες λόγο εποχης/κρίσης. Ακόμη και σήμερα περνάνε κάθε χρόνο επιτροπή άτομα που έχουν αναπηρία 90%

Senior Member
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Απ οσο ξερω απο εναν φιλο που εβγαλε συνταξη αναπηριας , λογω καρκινου , πρεπει ναπευθυνθεις στον φορεα πουσαι ασφαλισμενος , πχ. ΕΟΠΥΥ , δεν ξερω αν υφισταται το ΙΚΑ ακομη , που απο κει εβγαλε την συνταξη αναπηριας ο φιλος , και πρεπει να περασεις απο επιτροπη ......δεν ξερω αν το δικαιουσαι , ιδιως τετοιες εποχες οικονομικης ανεχειας ....
    Ευχαριστώ κι εσένα Mac. Μα όντως έχω πρόβλημα παίρνω ένα σορό φάρμακα το μυαλό μου έχει κολλήσει από τα φάρμακα έχω ανέκφραστο βλέμμα και δεν μπορώ να σκεφτώ τπτ.. Τι να πω λέω να δοκιμάσω να μιλήσω και με τον γιατρό του οκανα να μου γράψει καμία διάγνωση και ίσως με το άλλο θέμα της εγχείρησης και τα σίδερα που έχω στην σπονδυλική στήλη ίσως μπορέσω να το διεκδικήσω.

Senior Member
    H Κασσανδρα ειναι ενημερωμενη , εγω οχι ......