Ladose - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 83

Thread: Ladose

Senior Member
    Και μια ερώτηση απο εμένα για όσους παιρνουν ladose...
    Αυτά που διαλύονται στο στόμα είναι πιο δραστικά;
    Φοβάμαι μήπως επειδή απορροφούνται γρήγορα ξεθυμάινουν και γρήγορα...

Junior Member
    Αχ ωραια τα λες..προς το παρον ειμαι στα 30mg τo κανονικό όχι το γεννόσημο. Δεν ξερω δεν εχω παρατηρησει προς το παρον παρενεργειες (νομιζω). Μόνο ότι καίγεται κάπως το κεφαλι που θα ναι απο τ αγχος και νιωθω οτι ζω σε ονειρο (που λογικα θα ναι απο το αγχος και αυτο ή την ήπια κατάθλιψη). Περιμενω να περασουν λιγο οι μερες, ειμαι κοντα στις 2βδομαδες.

Junior Member
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αχ ωραια τα λες..προς το παρον ειμαι στα 30mg τo κανονικό όχι το γεννόσημο. Δεν ξερω δεν εχω παρατηρησει προς το παρον παρενεργειες (νομιζω). Μόνο ότι καίγεται κάπως το κεφαλι που θα ναι απο τ αγχος και νιωθω οτι ζω σε ονειρο (που λογικα θα ναι απο το αγχος και αυτο ή την ήπια κατάθλιψη). Περιμενω να περασουν λιγο οι μερες, ειμαι κοντα στις 2βδομαδες.
    Εμενα μου πε να παρω τα χαπια,δεν ξερω για διαλυμένα δισκία κτλ

Senior Member
    Quote Originally Posted by mdimοu View Post
    Εμενα μου πε να παρω τα χαπια,δεν ξερω για διαλυμένα δισκία κτλ
    Αχ... Χάπια... Χωρίς αυτά το χάος...
    Με αυτά; Πάλι το χάος (απο τις παρενέργειες τους)...

Εγώ στις 13 μέρες σιπραλεξ και ενώ το παίρνω για 3η φορά στη ζωή μου δηλαδή το ξέρω σαν χάπι μου φέρνει πολύ καταστολή και υπνηλία, ατονία, κόπωση, ζαλη κτλ

Ισως φταίει και το καλοκαίρι απο μόνο του...
    Αν και το σιπραλεξ το χει αυτό...
    Και παλια που το έπαιρνα κοντά 1 χρόνο και μάλιστα σε μισή δόση ένιωθα πολύ εύκολα κούραση και ατονία ακόμα και ένα χρόνο μετά...

Το λαντόζ απο την άλλη παίζει να το χα παρει τελικά περίπου 1,5 μήνα...
    Με το λαντόζ είχα το ανάποδο... κοιμόμουν 5,5-6 ώρες και μου έφταναν... ΗΘΕΛΑ να σηκωθώ απο το κρεβάτι να κάνω πράγματα !!!

Εμένα με είχε βγάλει επιθετικοτητα μεν αλλά κοιτάζοντας το ημερολόγιο που κρατάω με τις αγωγές είδα πως εκείνη την περίοδο έπαιρνα και κάποια άλλα συμπληρώματα (garcinia για αδυνατισμα, dmae για μνήμη, rosemary για μνήμη, green coffee για απωλεια βάρους και ίσως και άλλα που δεν τα σημείωσα) αυτά ίσως έβγαλαν την επιθετικοτητα συνδυαστικά με το λαντόζ... Μεταχρονισμένα είδα πως το garcinia cambogia αυξάνει το ίδιο την σεροτονίνη οπότε μαζί με σιπραλεξ και λαντόζ ίσως εγώ έκανα την βλακεία...

Κάτι άλλο που δεν ξέρω αν βιώνεις είναι τα ΟΛΟΖΩΝΤΑΝΑ όνειρα και όχι απλά ζωντανα σε τρομακτικό βαθμό αλλά και περίεργα εφιαλτικά...
    Εγώ το έπαιρνα το λαντόζ πρωί...
    Εσύ τα παίρνεις πρωί ή βράδυ;
    Παίρνεις κάτι άλλο σαν βότανα-συμπλήρωμα-χαπι;

Banned
    θεωρητικα ειναι πιο δραστικα... οτι διαλυεται στο στομα ή γενικα διαλυεται σαν φαρμακο ειναι πιο γρηγορα στην δραση τους...!!! οπως και τα ντεπον αναβραζων ειναι πιο δραστικα απο τα απλα (παρακεταμολη για τον πονοκεφαλο)...
    εγω για αυτο εψαχνα να δοκιμασω το εμβομαδιαιο λαντος γιατι το παιρνεις μια φορα και θεωρητικα δεν υπαρχει περιπτωση να κανει πιο γρηγορη εκλυση φαρμακου, αλλα δεν κυκλοφορει ελλαδα...

Εχω παρει και τα διασπειρομενα, τα οποια τα καταπινα κατευθειαν. Και με επιασαν κανονικοτατα, για την ακριβεια πετουσα, ειδικα την 1η φορα που τα ειχα παρει. Και εχω παρει και τις καψουλες. Ειχα την εντυπωση οτι τα διασπειρομενα εξυπηρετουν αυτους που δεν μπορουν να καταπιουν χαπια και οτι η δραση τους ειναι ιδια ακριβως με αυτη των καψουλων.
    Αλλωστε το λαντοζ, και αλλα του ειδους του, θελουν 1 μηνα για να πιασουν. Δεν ειναι παυσιπονο που πιανει γρηγοροτερα αν ειναι αναβραζον

Senior Member
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εχω παρει και τα διασπειρομενα, τα οποια τα καταπινα κατευθειαν. Και με επιασαν κανονικοτατα, για την ακριβεια πετουσα, ειδικα την 1η φορα που τα ειχα παρει. Και εχω παρει και τις καψουλες. Ειχα την εντυπωση οτι τα διασπειρομενα εξυπηρετουν αυτους που δεν μπορουν να καταπιουν χαπια και οτι η δραση τους ειναι ιδια ακριβως με αυτη των καψουλων.
    Αλλωστε το λαντοζ, και αλλα του ειδους του, θελουν 1 μηνα για να πιασουν. Δεν ειναι παυσιπονο που πιανει γρηγοροτερα αν ειναι αναβραζον
    Πόσο καιρό τα έπαιρνες; σε τί δόση; και απο παρενέργειες τι εμφάνισες;

Την 1η φορα που το ειχα παρει στο τελος του 2010, το πηρα για 3 μηνες(μεγαλο λαθος, επρεπε να το ειχα παρει για 6 μηνες απο τη στιγμη που με επιασε, ενω εγω κατα προσωπικη βουληση το εκοψα μαχαιρι μολις ενιωσα περδικι) και μετα καθε φορα που ερχοταν η υποτροπη παλι για 3 μηνες. Τα ειχα κανει μπαχαλο. Τωρα δε με πιανει πλεον, δοκιμαζω με εφεξορ.
    1 χαπι 20mg τη μερα επαιρνα καποτε απο το λαντοζ και πετουσα, υπεροχη ενεργεια, ζωντανια, αισιοδοξια. Οχι βεβαια μονο λογω φαρμακου, εκεινη την εποχη εκανα και ψυχοθεραπεια και ταυτοχρονα παρα πολλα βηματα στην κοινωνικη μου ζωη. Τοτε ηταν που ξεπερασα και την κοινωνικη διαταραχη.
    Απο παρενεργειες, το πρωτο διαστημα, πριν με πιασει, ειχα πονοκεφαλους και νευρικοτητα σωματικη, τιποτα αλλο. Και αυτα περνουσαν

Senior Member
    Παιδιά εγώ 11 μέρες στο λαντόζ μόλις 10μγ παίρνω και μου έχει χειροτερευσει και την καταθλιψη και το άγχος ...
    Χαλι μαύρο αυτο το αντικαταθλιπτικό...
    προφανώς δε μου έκατσε καλά εμένα...

Junior Member
    Παιδιά εγώ 11 μέρες στο λαντόζ μόλις 10μγ παίρνω και μου έχει χειροτερευσει και την καταθλιψη και το άγχος ...
    Χαλι μαύρο αυτο το αντικαταθλιπτικό...
    προφανώς δε μου έκατσε καλά εμένα...
    Επειδη εγω ειμαι στα 40mg Ladose εδω και μια βδομαδα καταλαβα οτι πρεπει να κανεις υπομονη. Και εγω στην αρχη ημουν ετσι. Τωρα νιωθω λιγο καλυτερα. Προσωπικα θα παιρνω 40mg για 20 μερες και μετα θα δουμε αν χρειαζεται αυξηση ή όχι. Μετα το μεσημερι νιωθω καπως καλυτερα. Τα πρωινα ειναι λιγο πιο χαλια. Προσπαθω να ξεχνιεμαι. Κανε υπομονη ολα ξεπερνιουνται :D

Senior Member
    Δν το χω παθει με αλλο χαπι. Ειδικα την αυτοκτονικοτητα

Ουτε καν με το anafranil η το effexor
    Το θελα γιατι δν κανει καταστολη οπως το σιπραλεξ αλλα με ξεκανε

Αγχος, καταθλιψη κ αυτοκτονικοτητα χειροτερευσαν με αυτο κ δν βαζω καν τα νευρα που φερνει γιατι αυτα τα ξερα απο πριν

Το χα ξαναπαρει παλια 1.5 μηνα τωρα το ξαναπηρα γιατι δν θυμομουν πως δουλευε πανω μου

Εχεις κανει τον εαυτο σου πειραματοζωο βρε Παναγιωτη. Τα αρχιζεις οποτε θες τα κοβεις οποτε θες, βγαζεις συμπερασματα μονος σου και συνεχιζεις τα πειραματα μονος σου. Σε βοηθαει λες αυτο που κανεις?

Senior Member
    Εχεις κανει τον εαυτο σου πειραματοζωο βρε Παναγιωτη. Τα αρχιζεις οποτε θες τα κοβεις οποτε θες, βγαζεις συμπερασματα μονος σου και συνεχιζεις τα πειραματα μονος σου. Σε βοηθαει λες αυτο που κανεις?
    Γιατί οι ψυχίατροι πειραματόζωα δε μας κάνουν;
    Έχω μπλέξει με πολύ κακή γιατρο΄κ έχω σπαστεί και δεν ε΄χω διαθεση να ψαχνω εκ νεου ψυχίατρο...

Δεν ασχολείται καθόλου, δεν την βρίσκω ΠΟΤΕ στο τηλέφωνο...
    Θα την βρω στις 5-6 μέρες που θα την καλώ 1 φορά γαι να κλείσω ραντεβού όπου μου γράφει συνήθως ότι παίρνω δε τη νοιαζει καν να με παρακολουθεί ...

Στα 2 χρόνια που πηγαίνω 2,5 βασικά με έχει αλλάξει:
    anafranil, remeron, effexor, neurontin, lyrica, ladose, cipralex, seropram, seroxat και δεν ξέρω αν μου έβαλε και τίποτα άλλο...
    Μου πρότεινε zyprexa σε μικρή δοση για το άγχος αλλά δεν θέλω αντιψυχωσικά...
    Μετά μου πρότεινε abilify αλλα είναι πανακριβό ακομα κι με συμμετοχή...

Εν ολίγης τι άλλο θα μου προσφέρει η γιατρός;;
    Εχω δοκιμάσει σχεδον ΌΛΑ τα αντικαταθλιπτικά τρικυκλικά τετρακυκλικα ssri snri και μόνο αντιψυχωσικό δε με εβαλε για την καταθλιψη γιατί δεν ήθελα (το abilify με λεει δουλευει σαν αυξηση αντικαταθλιπτικού...)..

Μεσα σε 2μιση χρονια εχεις αλλαξει ολα αυτα????????
    Μην ξαναπας σε αυτην. Αφου ειναι αδιαφορη και δεν την εμπιστευεσαι, γιατι να της δινεις τα χρηματα σου?

Senior Member
    Μεσα σε 2μιση χρονια εχεις αλλαξει ολα αυτα????????
    Μην ξαναπας σε αυτην. Αφου ειναι αδιαφορη και δεν την εμπιστευεσαι, γιατι να της δινεις τα χρηματα σου?
    Δεν την πληρώνω είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ...
    Γιατί παω... καλή ερώτηση...
    απλά δεν έχω τη δυναμη να μπω στη λογική να ψάχνω εκ νεου ψυχίατρο, να πηγαίνω να με παιρνει ιστορικό και να θελει και εκεινος εκ νεου να με αλλαξει αγωγή...

κουραστηκα

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast