Ιδεοληψιες και καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member

Ιδεοληψιες και καταθλιψη

Γεια σας! Το ονομα μου ειναι Μαιρη και ειμαι 22 ετων. Πριν ενα χρονο περιπου επαθα καταθλιψη και το γεγονος αυτο με εκανε να εχω πολυ εντονες ιδεοληψιες. Τις ειχα και παλιοτερα αλλα με την καταθλιψη εγιναν επιμονες και κουραστικες. Αρχισα θεραπεια με cymbalta και zanax αρχικα μεχρι που κατεληξα σε συνδυασμο cymbalta και seroquel. Πριν λιγες μερες επισκεφθηκα την ψυχιατρο μου και της ζητησα να τα κοψω γιατι και αισθανομουν πολυ καλυτερα και ειμαι και αρκετα μικρη στην ηλικια για να παιρνω τετοια βαρια χαπια. Τωρα που εχω μειωσει τις δοσεις ομως παρατηρω το εξης. Προς το βραδυ με πιανει μια ελαφρια μελαγχολια και συγκεκριμενα λιγο πριν παρω το seroquel... Επισης αρχισαν παλι να μου ερχονται ιδεοληψιες μονο που αν ειμαι χαρουμενη πολυ η απασχολημενη με κατι δεν εμφανιζονται. οταν ομως μενω μονη μου τσουπ να τες παλι... Θα ηθελα μια γνωμη απο ανθρωπους που παιρνουν η κοβουν τετοιου ειδους χαπια ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο οταν μειωνεις την δοση? Και ενας ειδικος αν μπορουσε να μου εξηγησει... Σας ευχαριστω πολυ

Senior Member
    Γεια σου μαρυσειρενα. Οταν ησουν 21 για ποιους λογους επαθες καταθλιψη? Υπηρχαν καποια ζητηματα που αντιμετωπιζες ή καποιοι αλλοι λογοι?
    Οι ιδεοληψιες περι τινος θεματος ειναι?
    Για το θεμα με τα φαρμακα που ρωτας δε γνωριζω να απαντησω.

Senior Member
    Είναι λογικό να φεύγουν οι ιδεοληψίες όταν είσαι απασχολημένη ή πολύ χαρούμενη όπως λες... Επειδή όμως το δεύτερο είναι λίγο τυχαίο και συχνά προϋποθέτει το πρώτο μπορείς να φροντίζεις να είσαι απασχολημένη; Γενικά η αδράνεια σε τετοιες περιπτώσεις δεν κάνει καλό... Μιλάω εκ πείρας... :p

Σχετικά με τα φάρμακα δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει εξ αποστάσεως. Εχω ξεπεράσει ιδεοψυχαναγκαστικά με φάρμακα μια για πάντα αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτε για καποια αλλη περίπτωση όπως δεν σημαίνει οτι πρεπει να πάρεις χαπια ή οτι δεν πρεπει... Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς και σε κάποιο ΚΨΥ της περιοχής σου η κεντρικό... Με του ιδιώτες γιατρούς κρατω πάντα δυο επιφυλάξεις (μια πρεπει να χεις με κάθε γιατρό :p )... Μια δευτερη άποψη/διάγνωση δεν κάνει ποτέ κακό..
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

λιγο θα δυσκολευτεις μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος σου την ελατωση των φαρμακων μετα θα εισαι καλα πιστευω.εκτος και αν αυτη η χαμηλη δοση δεν σου ειναι αρκετη.δωσε ομως χρονο στον εαυτο σου να την συνηθισει...

Junior Member
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου μαρυσειρενα. Οταν ησουν 21 για ποιους λογους επαθες καταθλιψη? Υπηρχαν καποια ζητηματα που αντιμετωπιζες ή καποιοι αλλοι λογοι?
    Οι ιδεοληψιες περι τινος θεματος ειναι?
    Για το θεμα με τα φαρμακα που ρωτας δε γνωριζω να απαντησω.
    Βασικα επαθα καταθλιψη επειδη γενικα ημουν πολυ ευαισθητη και εφαγα μια πολυ μεγαλη ηττα σε θεμα δουλειας και μετα αρχιζαν απανωτα να πεφτουν απορριψεις σε θεματα δουλειας (καλα λογικο ηταν λογω κρισης αλλα ηταν η πρωτη φορα για μενα που συνηθως εβρισκα δουλεια με την πρωτη). Οι ιδεοληψιες εχουν να κανουν με θεματα θρησκειας τυπου το βραδυ που βλεπω τηλεοραση θα κλεισει η τηλεοραση και θα εμφανιστει ο διαβολος (ειναι τοσο γελοιο που γελαω κι εγω τωρα που το γραφω αλλα με φοβιζει οσο να ναι οταν πχ μενω μονη μου) και με απαραδεκτες σεξουαλικες σκεψεις πχ το μοριο ενος τυπου που ειδα τυχαια στον δρομο (και δεν μου αρεσε) η οτι καποιοι βιαζουν μια κοπελα που ξερω. Οτι να ναι δηλαδη. Με το seroquel ειχα ηρεμησει αλλα δυστυχως τωρα που το μειωνω το παρατηρω παλι...

Senior Member
    Σε εμενα πρωτα εμφανιστηκε η ιδεοληπτικη διαταραχη και μετα απο λιγα χρονια η καταθλιψη.
    Αντιθετα με εσενα εγω ειτε ειμαι πολυ απασχολημενη ειτε οχι μπορει να εμφανιστουν ιδεοληψιες και ψυχαναγκασμοι. Μπορει να εμφανιστουν ακομα και σε στιγμες που ειμαι πολυ χαρουμενη ή και ευτυχισμενη χωρις να συνοδευονται απο καταθλιπτικα συμπτωματα.

Πιστευω πως καλυτερα θα ηταν να συμβουλευτεις τον γιατρο σου , γιατι οπως καταλαβαινεις καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.
    Ισως θα μπορουσες να συζητησεις με τον γιατρο σου την πιθανοτητα να κανεις και ψυχοθεραπεια παραλληλα με την φαρμακευτικη αγωγη.