βαρέθηκα τη ζωή,ήρθα να κλάψω εδώ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
    κοπελα 93 συγκινηθηκα τωρα εισαι σαν κ εμενα επιτελουσ υπαρχει κ αλλο ατομο σε αυτο το πλανητη αχ τι γλυκο!!!!!
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    Κοπέλα93 θα ποσπαθήσω να βάλω τα πράματα σε μία σειρά. Οπου διαφωνείς, με διορθώνεις, σύμφωνοι?

- Λες πως δε βρίσκεις νόημα για να ζεις, επειδή όλοι σε κρίνουν, σε απορρίπτουν, σου λένε πώς να ντύνεσαι, πώς να φέρεσαι, πώς να ζήσεις τη ζωή σου.
    - Λες πως δεν έχεις καμιά εγγύηση οτι όλα θα σου έρθουν στο μέλλον όπως τα θέλεις, άρα γιατί να προσπαθείς...
    - Λες οτι επιθυμείς έναν κόσμο χωρίς αδικία και πόνο, όπου θα υπάρχει μόνο το καλό. Αφού όμως ο κόσμος δεν είναι έτσι, εσύ δεν την παλεύσεις.
    - Λες οτι δεν υπάρχει ελευθερία, οτι όλα είναι αναπόφευκτα, άρα το παιχνίδι ης ζωής είναι στημένο.

Μιλάς σα να παράγγειλες μιά ζωή στα μέτρα σου και κάποιος έκανε λάθος και σου έδωσε κάτι άλλο. Μιλάς σα να σου χρωστάει η ζωή να ικανοποιήσει όλες τις επιθυμίες σου, ενώ εσύ δεν της χρωστάς τίποτα, και μάλιστα δεν είσαι διατεθειμένη να κουνήσεις το μικρό σου δαχτυλάκι, γιατί δεν έχει νοημα... Αυτό που σου συμβαίνει είναι ένας απίστευτος εγωισμός. Δεν είσαι η μόνη βέβαια. Το έχουμε όλοι, απλά κάποιοι είμαστε στο στάδιο που το συνειδητοποιήσαμε και προσπαθούμε να το αλλάξουμε.

Θα προσπαθήσω να σου δείξω πού στηρίζω αυτό το χαρακτηρισμό.

Απαιτείς από τους άλλους να σε σέβονται, να σε καταλαβαίνουν και να σε αγαπούν. Εσύ τι κάνεις για τους άλλους? Μήπως θα ήταν σωστό να ξεκινήσεις από αυτό? Κανείς δε σου χρωστάει τίποτα. Επίσης, κανείς δε σε αναγκάζει να ζήσεις με τον τρόπο που σου επιβάλλουν οι άλλοι. Εχεις πάντα το δικαίωμα της επιλογής και την ευθύνη της δικής σου ζωής.
    Παραπονιέσαι που ο κόσμος είναι σκατά. Ε ναι, είναι. Εσύ τι κάνεις γι αυτό, πέρα από το να διαμαρτύρεσαι? Θα μου πεις, τι μπορώ να κάνω? Ο Γκάντι έλεγε "γίνε εσύ η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο". Ξεκίνα να αλλάξεις τον εαυτό σου λοιπόν και μετά βοήθησε και τους άλλους να αλλάξουν.

Είσαι 20 χρονών. Κλισέ, θα μου πεις, αυτό μου το λένε συνέχεια. Υπάρχει κάτι που λέγεται "διάκριση". Είναι η ικανότητα να διακρίνεις το σωστό από το λάθος. Επειδή κάποιοι σε πλήγωσαν, μην τσουβαλιάζεις όλους τους ανθρώπους μαζί. Υπάρχει αγάπη και ομορφιά εκεί έξω. Το κακό και η ασχήμια είναι το εργαλείο που μας δίνει η ζωή για να διακρίνουμε την αγάπη και την ομορφιά, άρα είναι απαραίτητα κι αυτά. Οσο για το θάνατο, κανείς δεν ξέρει τι γεύση έχει, ούτε τι συμβαίνει μετά. Η γνώση του θανάτου όμως μας κάνει να προσπαθούμε να δώσουμε ένα νόημα στη ζωή. Το πρώτο βήμα για να ανακαλύψουμε το δικό μας νόημα, είναι να ξεπεράσουμε τον εγωισμό μας. Να πάμε από το "εγώ" στο "εμείς"....

Senior Member
    Πολύ υποκρισία ρε παιδιά...τελικά όλοι σκεφτόμαστε τα ίδια ε? κοίτα να δεις κάτι πράγματα...
    Και εγώ που νόμιζα πως πχ ήμουν μόνος....το 100% των ανθρώπων εδώ φαίνεται να σκέφτονται όλοι τα ίδια...καλή φάση, μόνο που σαν άνθρωποι θέλουμε όλοι να ανήκουμε κάπου και τελικά καταλήγουμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα ... όλοι θέλουμε να ανέβουμε στο λεωφορείο, να μην μείνει κανείς απ'έξω.
    Πάρε με κ μένα, πάρε με κ μένα!
    Και τελικά όλοι ανεβαίνουν σε όλες τις διαδρομές...οπότε καμία δεν είναι "ξεχωριστή".
    Όλοι είναι διαφορετικοί αλλά σκέφτονται τα ίδια...όλοι είναι διαφορετικοί αλλά οδηγούν το ίδιο όχημα...όλοι είναι διαφορετικοί αλλά έχουν τις ίδιες συνήθειες...όλοι είναι διαφορετικοί αλλά χρησιμοποιούν τις ίδιες λέξεις και έχουν τις ίδιες επιθυμίες...όλοι είναι διαφορετικοί αλλά όλοι ταιριάζουν με όλους...αρμενίζουμε στραβά? φταίει ο γιαλός?
    Οπότε μετά ξαναψάχνουμε όλοι να ορίσουμε την διαφορετικότητα αφού έχουν γίνει τα πάντα ένα επίπεδο.
    Και ξαναπεριθωριοποιούμαστε... και ξαναείμαστε "μόνοι" ενώ είμαστε με όλους... και ξαναείμαστε διαφορετικοί ενώ απολαμβάνουμε τα ίδια με όλους... και ξαναπροσπαθούμε να ορίσουμε τους εαυτούς μας ενώ είμαστε τελικά το πλήθος.
    Και τελικά πέφτει η χιονόμπαλα και τους παίρνει όλους μαζί της και δε μένει κανείς παραπονεμένος.....η μένει?
    Δε βαριέσαι όμως...λες και δε το ξέρω πως πάει? τώρα θα το μάθω? δε ξέρω όμως γιατί συνεχίζει να με ξαφνιάζει ακόμα και κάθε φορά με πειράζει το ίδιο.
    Last edited by Tomhet; 27-06-2013 at 15:09.

Γεια σου και παλι, νομίζω δεν με κατάλαβες σωστα.. δεν ειμαι υπερ της ζωης και κατα του θανατου, δυστυχως η ευτυχως παντα βλεπω τα πραγματα απο πολλες πλευρες,μπορω να νιωσω πολλες πλευρες,με τον δικο μου βεβαια τροπο, να σου πω καταρχην πως πολυ συχνα πιανω τον εαυτο μου να νιωθει εντονη μισανθρωπια,ολοι παρτακηδες,ολοι διεφθαρμενοι και αχαριστοι, η "ανθρωπινη φυση" (δεν την εχει περιγραψει καλυτερα ανθρωπος απο το Νιτσε,κατ'εμε). Υπάρχουν όμως και στιγμές που νιώθω στοργη για τον ανθρωπο,που δεν μισω κανεναν κι απλα λεω πως έτσι ειναι-δέξου το! και γιατι να μη συνεισφέρω σε κόσμο κάτι που θα μπορω να δωσω; επειδη δε θα μου πει καποιος ευχαριστω; ε χεστηκα! για μενα θα το κανω (γιατι την οποια επιθυμια μας την κινει ο εγωισμος κι αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο οταν εχει θετικη επιδραση στους αλλους). και τι με νοιαζει που θα πεθανω; αυτο σημαινει πως δεν μπορω να κάνω κάτι που γουσταρω; ειτε αυτο ειναι ενταξη σε ανθρωπιστικες οργανωσεις,ειτε ζωγραφικη,ειτε μουσικη..ο καθένας εκφράζει την ουσία του αλλιώς. Άλλωστε η συνεισφορά του μουσικου,κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι ταπεινοτερης σημασίας απο τη συνεισφορα του γιατρου η του φιλανθρωπου, σκέψου το! Με .ο,τι και ν'ασχοληθεις,πρωτα απ'ολα θα ειναι για να ικανοποιησεις τον εαυτο σου,κι αμα το ζεις αυτο που κανεις,θα το νιωσουν κι αλλοι,κι αυτο λεγεται συνεισφορα στην ουσια. Ευτυχως γνώρισα πρόσφατα μια κοπέλα με την οποία μπορούμε να φτάσουμε πολύ μακριά συζητώντας, ήταν καθαρή τύχη ή μοίρα ή όπως θες πες το, το γεγονός οτι γνωριστήκαμε. Κι εσύ θα γνωρισεις έναν τετοιο άνθρωπο στη ζωη σου, έπρεπε να γίνω 22 για να πέσει στο δρόμο μου αυτος ο ανθρωπος. Μη νομιζεις δεν ειμαστε καθε μερα με το σκεπτικο "να κανουμε πραγματα οσο ζουμε", κατα βαση οπως προειπα,όλα τα μηδενίζουμε, όμως αυτό δεν μας είναι εμπόδιο στο να δούμε και να νιώσουμε κι αλλες οπτικες. Επιμένω πως το κακο και οι δυσχερειες χρειαζονται στη ζωη και ακομα διαφωνω με την εκδοχη σου,οτι αμα ολα ητανε αγνα παλι θα εβρισκες τροφη για σκεψη...δεν θα εβρισκες πλουσια τροφη για σκεψη,γιατι δεν θα γνωριζες το κακο,χωρις να το γνωρίζεις πόσο πλούσια πιστευεις θα ηταν η σκεψη σου; Συμφωνω σε αρκετά απ'αυτα που είπε ο νικ κειβ, αν και διαφωνω λιγο με το υφος. Η ουσια ομως ειναι αυτη, να μη ζητας ποτε εαν δεν εισαι προθυμη να δωσεις, κι ακομα σωστοτερα; να μη ζητας ποτε ανταλλαγμα σε οσα κι αν κανεις,μπορεις να το καταφερεις; ολη η χαρα ειναι στο να κανεις το καλο,και πιστεψε με συνηθως σου ερχεται απ'αλλου,αν όχι απ'τον ιδιο τον ανθρωπο που ευχαρίστησες. Στη ζωή μου,τουλαχιστον, μου χει τυχει αρκετες φορες να με βοηθαει κοσμος,αγνωστος,χωρις κανενα ανταλλαγμα! κι αυτη ειναι μια ομορφη πλευρα του ανθρωπου! Πιστευω πως καποια στιγμη θ'αρχισεις να βλεπεις και την αλλη πλευρα του νομισματος,χωρις βεβαια να θάψεις αυτη που βλεπεις τωρα, ειναι αναποφευκτο, απ'τη στιγμη που εχεις αντιληψη γενικοτερα καποιων πραγματων, δεν πιστευω να σου διαφυγει και η αλλη πλευρα.

Senior Member
    Mpliki διαβάζω το δυσανάγνωστο κείμενο σου απο την αρχή...φτάνω στην μέση όπου, συγγνώμη αλλά χάνει κάθε μορφής αξιοπιστία....και προχωρώ στο τέλος κουρασμένος μπας και το σώσεις αλλά, δεν...
    Πιάνεσαι απο την ανθρωπινη συνεισφορά...τον αλτρουισμό...τις δύο όψεις του νομίσματος...την ανθρώπινη φύση....τον Νίτσε...
    Για να φτάσεις να πεις " Ευτυχως γνώρισα πρόσφατα μια κοπέλα με την οποία μπορούμε να φτάσουμε πολύ μακριά συζητώντας, ήταν καθαρή τύχη ή μοίρα ή όπως θες πες το, το γεγονός οτι γνωριστήκαμε. Κι εσύ θα γνωρισεις έναν τετοιο άνθρωπο στη ζωη σου, έπρεπε να γίνω 22 για να πέσει στο δρόμο μου αυτος ο ανθρωπος."
    Εκεί απλά η φέτα συναντά το καρπούζι....η ριγανη τον μαιντανό...ο γέρος την ακράτεια κλπ...
    Και σαν να μην έφτανε το οτι ξεκίνησες την άκυρη παρένθεση σου που πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση είχε με όλα τα προηγούμενα θέματα που πας να πιάσεις....την αποτελείωνεις με combo fatality λέγοντας ότι "επρεπε να γινεις 22" ...Ρε συ γέροντα ...όντας ρεαλιστής θα σου πω πως το πιο πιθανό είναι πως θα έχεις χωρίσει σε λίγα χρόνια. Άξιζε να με αποτελειώσεις έτσι μεσημεριάτικα που είμαι μέσα στην μαύρη κατάθλιψη? δεν άξιζε....
    Κράτα και μια πισινή βρε αδερφέ και στήριξε αν θες την θεωρία σου στο ότι παίζεις ακόμα την τυφλόμυγα και το "καροτσέρη καροτσέρη ασ'το καμουτσίκι απ'το χέρι" καθώς το αλογάκι που σε οδηγά φορά παρωπίδες θαρρώ.

Συμφωνώ πάντως μαζί σου στην διαφωνία σου πως αν όλα ήταν "αγνά" δε θα υπήρχε τροφή για σκέψη, απλά θα προσγειώσω λίγο την άποψη αυτή και θα πω οτι αγνό δεν ήταν και δεν πρόκειται να είναι ποτέ τίποτα...παρόλαυτα τροφή για σκέψη δεν υπάρχει στην πλειοψηφία. Πως γίνεται αυτό? Εγώ θεωρώ πως ξέρω την απάντηση....εσυ?

Banned
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Κοπέλα93 θα ποσπαθήσω να βάλω τα πράματα σε μία σειρά. Οπου διαφωνείς, με διορθώνεις, σύμφωνοι?
    ..........-"εγώ" στο "εμείς"....
    -δεν είπα ΌΛΟΙ ρε σύ,εντάξει,αλλά οι περισσότεροι αυτό κάνουν.η κοινωνία και ειδικότερα στην Ελλάδα κρίνει και δεν κοιτάει τα μούτρα της.αλλά ας μην το βάλω με βάση μιά χώρα,θα πω γενικά ότι το κάνει ο άνθρωπος και το ονομάζω αδυναμία.
    -ναι αυτό λέω,έχεις κάποια αντίρρηση σε αυτό;; να προσπαθώ για ποιό πράγμα ακριβώς ενώ πολλά πράγματα δεν είναι στο χέρι μου;;; Ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί αύριο;; δε νομίζω,κανείς δεν ξέρει τα μελλοντικά.και ειδικά στην αρχαιότητα λέγανε 'μην αναζητάς τα μέλλοντα' γιατί θεωρούνταν ύβρις.λέω τώρα ένα παράδειγμα.δε σημαίνει κάτι αυτό.επομένως όσο και να προσπαθήσω δεν αλλάζει το αποτέλεσμα.
    -δεν την παλεύω από την άποψη ότι κουράστηκα να βλέπω τον κακό κόσμο και θα ήθελα να είναι κάπως αλλιώς.αν δεν την πάλευα με αυτήν την έννοια που το λες δε θα σου έγραφα τώρα εδώ,αλλά θα έβλεπα τα ραδίκια ανάποδα.
    -ναι αυτό ακριβώς λέω.η όποια αντίρρηση δεκτή με επιχειρήματα.

δεν παρήγγειλα ζωή στα μέτρα μου,αλλά δεν πιστεύω πως θα έπρεπε να ζούσα σε έναν τέτοιο κόσμο.γιατί να ήταν έτσι ο κόσμος και να μην ήταν κάπως αλλιώς; καλύτερος.να υπήρχαν μόνο τα καλά.και μη μου πεις πάλι ότι δε θα μπορούσα να χω τροφή για σκέψη γιατί ποιός την υπολογίζει αυτή αν όλα σου πήγαιναν περίφημα στη ζωή.αν ήταν όλα τέλεια και δεν υπήρχε το κακό,θα έβρισκες έναν άλλο τρόπο να ακονίσεις το μυαλό σου.γαιτί πιστεύω οτι το ειπες απο αυτην την αποψη,οτι αν δεν υπηρχαν τα ασχημα τοτε δε θα ειχαμε την ευκαιρια να φιλοσοφησουμε και τελικα η φιλοσοφια δε θα ειχε ανακαλυφθει ως επιστημη.πες μου αν συμφωνεις σε αυτο.αλλα και κατι αλλο να εννουσες δε νομιζω πως θα σου κακοπεφτε να ειχες μια ζωη χωρις κακια δολο φθονο και ζηλια. και τωρα μπορει να πεις,και πως θα εκτιμουσα το καλο απο το κακο;; η απαντηση ειναι οτι πολυ απλα δε θα γνωριζες ποτε το κακο.οποτε θα συμβιβαζοσουν με το καλο (με την καλη εννοια τους συμβιβασμου) θα ειχες συνηθισει με το να βλεπεις παντου την καλοσυνη και το μυαλο σου δε θα μπορουσε να παει σε κατι ασχημο.

οσον αφορα το αλλο θεμα με τον εγωισμο που λες,θα συ πω πως συμφωνω και μπορει να ειναι ετσι. πες οτι ειναι ετσι. αν ειναι τοσο ευκολο ομως,να λυσω τα προβληματα μου και τη γκρινια και ολα αυτα,να το κανω γιατι οχι;; ξερεις ομως οτι και να το κανω οι αλλοι θα συνεχισουν να μου κανουν κακο;; ναι,θα συνεχισουν.και θα μου πεις τωρα,αν μπορεις αλλαξε τον εαυτο σου κι αμα αλλαξουμε ο καθενας ξεχωριστα μετα θα φτασουμε στο σημειο να φερομαστε ολοι καλα και στο τελος θα εξαλειφθει το κακο.αν το παρομε με τη λογικη ετσι ειναι,σωστα;;
    παντα ομως υπαρχουν οι εξαιρεσεις και μεις δεν μπορουμε μονο και μονο απο τη συμπεριφορα μας να δινουμε το καλο παραδειγμα και απλα και μονο απο αυτο να αλλαξει ο κοσμος.στον κοσμο παντα θα υπαρχει η κακη πλευρα.πολυ απλα απορριπτω αυτην την προοπτικη γιατι πρακτικα ειναι αδυνατη.οσο καλα και να φερομαι εγω και να μην εκδικουμαι πχ ε ο αλλος δε θα διστασει να το κανει.
    ενταξει ναι το τσουβαλιασμα που εκανα με τον ανθρωπο που με πληγωσε δεν ηταν καλο,ισως το ειπα κι απο συναισθηματικο φορτο.αλλα δεν παυει να υπαρχει αυτη η συμπεριφορα και σε πολλους αλλους ανθρωπους.το θεμα ειναι οτι απο δω και περα με οποιον ανθρωπο συναναστρεφομαι και δη ερωτικα,αλλα οχι μονο,και φιλικα και τα παντα πρεπει να τον περναω απο κοσκινο.και τωρα θα μου πεις τον ερωτα δεν τον ελεγχεις και θα σου πω εχεις δικιο.τελος παντων.το λαθος γινεται μια φορα.μετα απο κει και περα μαθαινεις υποτιθεται.

η γνωση του θανατου μας κανει να δωσουμε ενα νοημα στη ζωη;; και ποιο ειναι αυτο το νοημα;;;;;;;;;;;;; απορια.
    δε νομιζω πως ειναι απαραιτητο να παω στο εμεις γιατι το εμεις δεν ενδιαφερεται για το εγω μου.μονο το εγω μου ενδιαφερεται για το 'εγω'...κι ετσι ακριβως ειναι.
    αν βρηκες εναν ανθρωπο που να ενδιαφερεται πιο πολυ απο σενα,για σενα, θα σου πω ενα μπραβο.

Banned
    Quote Originally Posted by mpliki View Post
    Γεια σου και παλι, νομίζω δεν με κατάλαβες σωστα.......... να σου διαφυγει και η αλλη πλευρα.
    πρωτα απο ολα μην αποκαλεις τον εαυτο σου μισανθρωπο επειδη ο κοσμος ειναι αυτο που ειπες. δεν στεκει αυτο που λες. επειδη ετσι ειναι ο κοσμος (παρτακηδες,διεφθαρμενοι κλπ) εσυ πρεπει να κατηγορεις τον εαυτο σου;; και δεν σχολιασα τη γενικευση,με την οποια δε συμφωνω γιατι παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.απλα το φαινομενο αυτο της διαφθορας παντα υπηρχε και θα υπαρχει.καθε μερα το βλεπουμε.μας απογοητευει ο κοσμος και ισως και μεις να απογοητευουμε αλλους.αυτο θελω να πω.την κακη πλευρα δεν μπορεσαμε μεχρι τωρα να την εξαλειψουμε-αποφυγουμε.
    α δηλαδη λες πως θελεις να βοηθας τον κοσμο,πχ να δινεις ενα εισιτηριο σε καποιον που δεν εχει,αλλα δε θα σε πειραξει ΚΑΘΟΛΟΥ αν ο αλλος δε σου πει ευχαριστω,αλλα θα ικανοποιηθεις μονο και μονο επειδη εκανες καλη πραξη.μαλιστα.....δηλαδη δε θα σε πειραξει καθολου που ο αλλος φερθηκε αγενεστατα οταν εσυ φερθηκες ευγενικα; οταν ο αλλος δινοντας εσυ το εισιτηριο ειχε κατεβασμενα μουτρα και απλα το δεχτηκε; οταν ο κοσμος για να χαμογελασει θελει κοπο...τι να πω; ας προσπαθησουμε τουλαχιστον ατομικα να προσφερουμε χαμογελο.
    ξερεις...τα βλεπεις ολα πολυ καλούλικα,κι αυτο το ειχα και γω καποτε αλλα το μονο που πηρα ως ανταλλαγμα ηταν απογοητευση.
    λες οτι θελεις να κανεις το καλο και μετα να το ριξεις στο γυαλο.εγω θα σου πω πως θεωρουσα καποτε καλο να το κανω,δε σκεφτομουν οτι θα ενιωθα καλα,απλα το θεωρουσα καλο και το εκανα. ε και μετα ειδα οτι δεν επαιρνα απο τον αλλον την αντιστοιχη προσφορα/βοηθεια οταν τον χρειαζομουν και ενω ημουν πολυ σιγουρη αλλες φορες λιγοτερο κι αλλες περισοοτερο(και για διαφορετικα ατομα) εβλεπα πως ο καθενας κοταει την παρτη του και αλλαξα πορεια.ισως ο ανθρωπος να γινεται κακος επειδη δρα οπως εδρασα εγω.να ειδε πως το να μην εχεις κανενα συμφερον απο μια πραξη και να εισαι καλος σαμαρειτης δεν οδηγει πουθενα.το κακο υπαρχει και θα το δεχεσαι οσες καλες πραξεις κι αν κανεις.οταν νομιζεις οτι ο αλλος θα σε βοηθησει επειδη τον βοηθησες,δε θα το κανει,κι αυτο θα σε απογοητευσει και θα αρχισεις να κοιτας πως θα προστατεψεις το τομαρι σου.
    δυστυχως μονο 1-2 ατομα νοιαζονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για τη ζωη μας και ειναι πολυ απλα -εγω η ιδια για τη δικη μου ζωη,και το πολυ πολυ οι γονεις μου- και αυτο δε συμβαινει παντα και σε ολους.αλλα λεμε τωρα.
    δε λεω οτι δε συναντας ανθρωπους καθημερινα που σε βοηθανε στο δρομο χωρις ανταλλαγμα,αλλα ακομη κι αυτοι,πιστευω παλι για να νιωσουν καλα για τον εαυτο τους το κανουν.οπως επες και συ,για μενα το κανω για να νιωθω οτι εκανα κατι καλο και θα ανταμειφθω με ενα ωραιο συναισθημα.ολα κοιτανε στο συμφερον κι αυτο μπορει να μην ειναι πρακτικο αλλα ειναι συναισθηματικο οπως πχ αυτο.
    οποτε δεν πιστευω πως ο κοσμος ηταν ποτε αγγελικα πλασμενος.δεν ειμαι αιωνόβια για να ξερω,δεν εχω ζησει 100 αιωνες για να ξερω πως ηταν παλια αλλα οσο και να εξελιχθει η ανθρωποτητα,καποια πραγματα θα μενουν πανω κατω τα ιδια.ευχομαι βεβαια μετα απο εκατομμυρια χρονια ολα να αλλαξουν προς το καλυτερο.αλλα και απο οσα διαβαζω η διαφθορα και η κακια υπηρχε και πολλους αιωνες πριν.οσα βεβαια μπορουμε να διαβασουμε απο χειρογραφα και οσο μπορει να βοηθησει η επιστημη παν σαυτο.οποτε νταξει,απελπισια.

το οτι βρηκες αυτο το ατομο,και μπραβο σου,δεν ξερω αν εισαι τυχερος ή απλα η μοιρα σου ηταν τετοια,αλλα μην νομιζεις οτι εχει ολα τα τελεια πανω της.ακου με που σου λεω κανεις δεν ειναι τοσο καλος οσο νομιζουμε.και παλι ερχομαι στο ιδιο που ελεγα.με τον καιρο θα δεις πολλα πραγματα.ευχομαι να ειναι πραγματικα το ιδανικο για σενα και να μην ξεφυγει καθολου απο την ιδεα που εχεις στο μυαλο σου.και να θα ηθελα να σου πω κατι και να το θυμασαι.η ιδεα που εχουμε πλασει για καποιον ειναι η ιδανικη.οχι το αντικειμενο της τελειοτητας.το μυαλο παιζει τετοια παιχνιδια!
    συμφωνα με την τροφη για σκεψη απαντησα στον νικο κειβ,ειναι ακριβως τα ιδια,διαβασε τα απο κει μην κανω κοπυ πειστ και πιανουν χωρο.
    επισης θα ηθελα να θιξω παρα πολυ το θεμα που λεει ''παιρνουμε αυτο που μας αξιζει'' θα ηθελα παρα πολυ να το θιξουμε εδω αυτο το θεμα και να πω την αποψη μου και να μου πειτε και σεις τις δικιες σας.ειναι ενα θεμα το οποιο δεν εχω ξανασυζητησει.

Senior Member
    Δεν ισχυει το οτι παιρνεις αυτο που σου αξιζει...ελπιζω να μην θες αποδειξη μεγαλυτερη απο την ιδια σου την υπαρξη στην οποια δινουν αξια και τους δινεις κατι που αχνιζει.
    Αλλα και επισης στην μετεπειτα ζωη σου θα δεις πως παρα τις σαπιες αποψεις που εχεις θα ερθει καποιος τον οποιο θα θαυμαζεις και σαν κοριτσακι που εισαι θα τα ξεχασεις ολα αυτα και θα ζησεις σε πελαγη ευτυχιας μεσα σε ροζ ωκεανους απο καραμελα με βαρκουλα φτιαγμενη απο γκοφρετα ενω παιζει τραγουδακι της τζενης καρεζη στο background. Αυτη την στιγμη περιμενω και εγω για σενα και ξερω οτι δεν θα αργησει απλα στο ενδιαμεσο δεν μπορω παρα να εκφρασω την απογοητευση μου και την πικρια μου προς το προσωπο σου μικρη μου. Αλλα οπως ειπες και εσυ ο mpliki πχ τα βλεπει ολα 'καλουλικα' κατι που εκανες και εσυ παλιοτερα αλλα τωρα που μεγαλωσες ξερεις την πραγματικοτητα και απαξιωνεις τα παντα γιατι ετσι πρεπει. Αλλα ταυτοχρονα φταινε οι αλλοι και εσυ εισαι απλα ο παρατηρητης, σωστα? δεν κρατας εσυ το φτυαρι με την κοπρια....αμ δε..!!
    Τα εχεις ολα τοσο μπερδεμενα στο μικρο σου μυαλουδακι που οι σκεψεις σου δε θα βγαλουν καν το καλοκαιρι...
    Fast forward oμως σε παρακαλω γιατι μπαινω συχνα πλεον εδω και βλεπω το θεμα και σαν εμπαθης γερος ανθρωπος με εκνευριζει να βλεπω τοση αλαζονια απο ενα πασχαλιατικο παπακι.
    Μα ειλικρινα....μπαινεις στον κοπο να γραψεις ολα αυτα που δηθεν σε απασχολουν και δεν εχεις σταματησει ποτε για να σκεφτεις εσενα ενα λεπτακι και να δεις πως εσυ η ιδια εισαι το προβλημα που προβαλεις σε ολο τον κοσμο και τον κατηγορεις? τοσος εγωισμος πια?
    Υπαρχουν τοσα στερεοτυπα στα οποια εχεις εγκλωβισει τον ιδιο σου τον εαυτο αλλα βιαζεσαι τοσο πολυ να μιλησεις που δεν το παιρνεις καν χαμπαρι. Νομιζω πως την στιγμη που θα το καταλαβεις αυτο θα εχεις κανει σε ολους μια τεραστια χαρη και παραλληλα θα παρασημοφορησεις τον εαυτο σου με την γνωστη σε ολους μας πατροπαραδοτη χειρονομια (που ομως τεινει να ξεχαστει).
    Κουραγιο ρε Βαγγελη....
    Last edited by Tomhet; 28-06-2013 at 01:43.

Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    ANTE NA ΔOYME.........ελπιζω και γω να ερθουν τα καλυτερα οπως λες! σε λιγο καιρο θα μαθω αν ερθουν!!!
    Το "να ρθουν τα καλύτερα οταν δεν το περιμενουμε", αυτα τα καλύτερα δεν ειναι κατι που συμβαινει απο μονο του χωρις την προσπαθεια μας ως δια μαγείας. Ειναι το αποτελεσμα της δικης μας κοπιώδους, ισως και μακροχρονιας προσπάθειας για κατι που κατα βαθος ποθήσαμε έντονα και στρέψαμε τις προσπαθειες μας προς τα κει ως στοχο. Ομως στην σταθερη μας αυτη προσπαθεια η ψυχολογια μας δεν ηταν απαραιτητα στην καλύτερη φαση, γι αυτο μεσα μας κυριαρχουσε μια εντυπωση πως δε θα τα καταφερουμε, πως ειναι δυσκολα εως ακατορθωτα τα πράγματα, ότι δεν ειμαστε ικανοι ή οι κόποι μας ειναι κατωτεροι αυτων που πραγματικα χρειαζονται για να το επιτυχουμε. Όμως όπως ειπα κατα τα λοιπα η κινηση μας ηταν σταθερη προς το στοχο. Η ψυχολογια ηταν άσχημη και η εκτιμηση μας παρα την καταλληλοτητα των μεσων να ηταν λανθασμενη. Κι ετσι πιστευαμε ότι δε θα πραγματωθει. Στην ουσια όμως, για καποιον που θα μπορουσε να αντικρισει με καθαρο νου την προσπαθεια μας, αυτη ηταν τετοια που οδηγουσε στην επιτυχία. Τελικα, παρα τη λαθος εκτιμηση και την ισως χαλια ψυχολογια τα καταφεραμε και πετυχαμε. Εγω αυτο ειναι που καταλαβαινω ως το ερχεται απο εκει που δεν το περιμενεις. Που δεν ειναι τιποτα αλλο παρα το αποτελεσμα της προσπαθειας μας παρα τη λαθος εκτιμηση/ψυχολογια που το συνοδευε ως προς το εαν θα τα καταφερουμε. Αμα το πιασεις στα χερια και επειτα κανεις μια αντικειμενικη θεωρηση του πως τα καταφερες διαπιστωνεις ότι ηταν το αποτελεσμα της κινησης σου, της προσπαθειας σου. Για μενα δεν ειναι κατι δλδ που ερχεται τελειως απο το πουθενα, ειναι κατι του οποιου το εδαφος προετοιμασα με τη σκεψη όμως επισκιασμενη με αυτα που σας προανεφερα. Οποτε Κοπελα93 μην μενεις με τα χερια σταυρωμενα γιατι δεν γινεται τιποτα. Κανε προσπαθεια και πραξη ακομα κι αν η ψυχολογια σου κατα τα λοιπα ειναι χαλια.

Κατα τα λοιπα στα ίδια μερη και στις ιδιες συνθηκες ζεις κι εσυ όπως και παρα πολλοι αλλοι. Η διαφορα ειναι στην αντιληψη των πραγματων, κι αυτη η αντιληψη των πραγματων κατευθυνει και τις πραξεις μας. Κι οσο η αντιληψη μας αυτη δεν ταυτιζεται με την αντιληψη των αλλων κι αντικριση των πραγματων μεσω της αντιληψης μας αυτης δεν ειναι θετικη ερχεται η υπεραναλυση, η απογοητευση αν ειμαστε κι ευαισθητοι και η διαπιστωση οτι αυτα που γινονται γυρω μας δεν μας ευχαριστουν μας προκαλει την απραξια, την αδρανεια, χανουμε την ορεξη να βαλουμε στοχους στη ζωη και το αποτελεσμα ειναι η χρόνια στασιμότητα στη ζωη. Κι απ αυτη τη στασιμοτητα ειναι που κινδυνευεις εσυ. Ομως η αντιληψη αυτη συναμα μπορει να μας φτιαξει μεσα μας ενα φανταστικο κοσμο, μια ψευδαισθηση μεσα στην οποια φτιαχνουμε φανταστικα γεγονοτα και σεναρια στα οποια βαζουμε τους εαυτους μας. Ειναι ενας φανταστικος κοσμος στο κεφαλι μας που τον φτιαχνουμε στα μετρα μας. Αυτο όμως εχει ως συνεπεια οτι κλειστηκαμε στον εαυτο μας. Οσο χαλια κι αν ειναι η κοινωνια ως μονοι που ειμαστε δεν μπορουμε να την αλλάξουμε, όσο ωραιες κι αν ειναι οι σκεψεις για το πως θα θελαμε να ναι. Δεν υπαρχει αλλος δρομος, δυσκολος για εμας λόγω της ευαισθησίας και του αισθηματος δικαιου που μας διακρινει, απο το να βρουμε τον τροπο να αντιμετωπισουμε αυτο που μας περιβαλλει αλλα και να βγουμε κερδισμενοι. Διοτι καποτε στο μελλον οταν τα χρονια θα μας εχουν καταβαλει και τα περιθωρια θα χουν ηδη στενεψει θα μετανιωσουμε που δεν το καναμε, διοτι στην πορεια της ζωης η θεωρηση των πραγματων μεταβαλλεται.

Οπως κι εσυ το ιδιο και εγω και αλλοι εδω επιλεξαμε αυτη την πορεια, διαμορφωσαμε με την παροδο του χρονου ενα δικο μας τροπο σκεψης τον οποιο οι πολλοι δεν ειναι σε θεση να κατανοησουν. Για την ηλικια σου δεν μπορεις ουτε στοχους να μην εχεις ουτε να κλεινεσαι στις σκεψεις σου, επειδη καποτε φτανοντας σε μια ηλικια θα σκεφτεσαι το πως ησουν στα 20 σου και θα μετανιωνεις γι αυτα που δεν εκανες όπως παθαν πολλοι αλλοι που μπαινουν εδω.
    γιάννης

Banned
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το "να ρθουν τα καλύτερα οταν δεν το περιμενουμε",...........αλλοι που μπαινουν εδω.
    όσον αφορά αυτό που λες ότι θα έρθουν καλύτερα και βέβαια εξαρτάται απο την προσωπική μας προσπάθεια,αλλά όχι πάντα.
    πολλές φορές επιθυμούμε κάτι και επειδή ο άλλος δεν το επιθυμεί,δεν μπορεί να εκπληρωθεί.αλλα τωρα ισως μου πεις οτι αυτος ο στοχος δεν ειναι δικος μου προσωπικος και θα επρεπε να θεσω εναν αλλον ο οποιος αφορα μονο εμενα και ειναι δικο μου μονο ονειρο.οκ,ναι.
    εγω απο τη δικη μου πλευρα,ειχα ενα ονειρο το οποιο δεν εξαρτιοταν μονο απο μενα,το ποθουσα παρα πολυ,σημερα δεν το ποθω τοσο,αλλα εξαρταται κι απο αλλο ατομο ως προς την πραγματωση.ειχα κανει προσπαθειες,αλλα οσο και να προσπαθουσα μετα απο ενα σημειο το αλλο ατομο πολυ απλα εφυγε απο το κοινο ονειρο και πολυ απλα δεν εκπληρωθηκε.
    ελπιδα υπαρχει ακομη και τωρα,μηπως και επληρωθουν οι στοχοι μου,αλλα θα σου πω πως ειναι μηδαμινη πλεον ελπιδα μετα απο οσα εχω δει.οποτε η προσωπικη προσπαθεια σε αυτο το στοχο δεν αρκει.
    ναι συμφωνω με τη στασιμοτητα που λες,γιατι ολα αυτα τα παρατηρω στον εαυτο μου,και την κακη διαθεση,και την αδρανεια και το οτι δεν εχω βρει το νοημα σε πολλα πραγματα και το οτι δεν υπαρχει ορεξη κλπ. κι ολα αυτα πηγαζουν απο την αρνητικη ενεργεια. αλλος την εχει λιγοτερο μεσα του κι αλλος περισσοτερο. οσο περνανε τα χρονια βλεπω οτι ολο και περισσοτερο οι αισιοδοξοι και οι πολεμιστες γινονται ακομη λιγοτεροι,και οι μηδενιστες,αρνητικα φορτισμενοι αυξανονται. Θα ελεγα,πως δεν φταιει μονο το δικο μου μυαλο που σκεφτεται ετσι,οπως και πολλων αλλων ανθρωπων γυρω μου που σκεφτονται ετσι,αλλα αυτο πηγαζει απο τα πραγματα που βλεπουμε και διαπιστωνουμε καθημερινα.
    πολυ απλα δεν μπορεις να εισαι cool και τερμα αισιοδοξος οταν ο κοσμος γυρω σου ειναι σκατα και η παραμικρη ελπιδα αισιοδοξιας που ηθελες να δειξεις δεν πιανει τοπο.
    οποτε οσο αισιοδοξα κι αν προσπαθησω να σκεφτομαι,οσο κι αν αρχισω εν τελει να νιωθω την αισιοδοξια και να βγαινει αβιαστη,αυτο θα υπαρχει παντα εκει και θα με προκαλει.
    το καλο ειναι να εισαι ουτε πολυ αισιοδοξη ουτε πολυ απαισιοδοξη.εγω ειμαι αναμεσα σε αυτο και αναλογα με τις φασεις της ζωης μου και τη διαθεση που εχω καθε φορα.οποτε μπορω να πω πως γλυτωνω και απο τα δυο ακρα και χαιρομαι που συμβαινει κατι τετοιο.
    ολοι εχουν το δικο τους τροπο σκεψης,ειμαστε διαφορετικα μυαλα,δεν μπορουμε να ακολουθησουμε καλουπια. Ξερω πως ειναι προτιμοτερο να ακολουθεις την αισιοδοξη πλευρα των πραγματων γιατι αυτο θα σε κανει να περασεις καλυτερα στη ζωη σου και ενδεχομενως σου ανοιγει και πιο πολλες πορτες,αλλα πολλα πραγματα δεν ειναι στο χερι μας.
    οπως μπορει να σου ερθει μια κακη στιγμη οσο αισιοδοξος κι αν εισαι,ετσι και μια καλη στιγμη μπορει να σου ρθει οταν εισαι αρνητικος.οποτε ας εξετασουμε και αυτον τον τομεα που δεν εξαρταται απο τη σκεψη μας.
    επισης οσον αφορα αυτο που ειπα πανω στο θεμα 'παιρνεις αυτο που σου αξιζει' ακομη μου μενει αναπαντητο αλλα θα δωσω μια δικη μου εκδοχη για να μου πειτε και σεις αποψεις.
    1.απο τη μια ενας λογικος ανθρωπος θα σκεφτοταν (και επηρεασμενος απο τη θρησκεια) οτι αν κανεις καλες πραξεις θα σου ερθουν καλες,κι αν κανεις κακες μονο κακες θα σου ερχονται.
    κατα ποσο ισχυει αυτο; το βλεπετε στην καθημερινοτητα και στη ζωη σας;; εγω θα πω πως συμβαινει και κατι αλλο. το δευτερο δλδ κομματι που θα αναλυσω.
    2.απο την αλλη εχουμε τη λεγομενη -τυχη- συγκυρια,οπως θελεις πες το,η οποια μας λεει οτι ανεξαρτητα απο αυτα που κανεις,μπορει να σου τυχει το οτιδηποτε,καλο ή κακο.Τοτε τι μπορεις να κανεις;; ενω δηλαδη αυτο που θα σου ερθει δεν εξαρταται απο τις πραξεις σου;; τοτε πιστευω οτι ειναι καλυτερο να διαλεξεις ενα δρομο.να πραττεις καλως ή κακως. να προσπαθησεις τουλαχιστον να εισαι σε μια μερια που πιστευεις οτι θα ειναι καλυτερη για σενα.γιατι σταθεροι σε κατι δεν μπορουμε να μενουμε,το συναισθημα και η λογικη μας αλλαζει κατα το χρονο,αρα και τα δυο θα παιξουν....οποτε;;; τι απο τα δυο ειναι προτιμοτερο να κανεις;; να πιστευεις πως με τις καλες πραξεις θα σου ερχονται καλα αρα και ιαυτο να ακολουθεις; περισσοτερες φορες απο φοβο το κανει ο ανθρωπος. Ή πολυ απλα να κανεις αυτο που νιωθεις,κι οτι σου τυχει ετυχε;;;;ευλογο ερωτημα.

Senior Member
    Κοπέλα93, για να μη μακρηγορούμε, υπάρχουν πράγματα δεδομένα και μη δεδομένα.

Τα δεδομένα είναι:

-Ο κόσμος είναι αυτός που είναι. Λυπάμαι που στο λέω, αλλά δε φτιάχτηκε για να ικανοποιεί τις δικές σου ανάγκες, ούτε βέβαια κανενός άλλου. Τώρα, αν είναι τέλειος ή όχι, αν το κακό έχει νόημα ύπαρξης όπως επίσης οι κατσαρίδες, οι πεθερές, οι εφορία και διάφορα σιχαμερά όντα, αυτό είναι μιά άλλη συζήτηση. Πάντως, όλα αυτά ζουν ανάμεσά μας και με το να γκρινιάζεις και να τους λές "ξου ρε, δε σε γουστάρω" δε θα σου κάνουν τη χάρη να φύγουν. Μάθε να συμβιώνεις με όλους και με όλα.

- Δεν είσαι το κέντρο του κόσμου. Ο καθένας μας είναι ένα μυγόχεσμα στο άπειρο σύμπαν. Η Φύση, ο Θεός (βάλε ότι όνομα θέλεις) έχει να εξασφαλίσει ότι δισεκατομμύρια ήλιοι θα ανατέλλουν στην ώρα τους, ότι δισεκατομμύρια γαλαξίες θα συνεχίσουν να υπάρχουν και την επόμενη στιγμή. Πιστεύεις σοβαρά ότι νοιάζεται κανείς για τις απαιτήσεις του nick cave και της κοπέλας93?

Τα μη δεδομένα είναι:
    Το εξής ένα: Είμαστε ελεύθεροι. Πραγματικά όμως. Γιατί η αληθινή ελευθερία βρίσκεται στο να επιλέγεις πώς θα αντιδράσεις απέναντι στα παραπάνω δεδομένα. Εχεις λοιπόν τις επιλογές:
    -Να πεις «ζωή δε σε γουστάρω» και να βουτήξεις από το ρετιρέ του Πύργου Αθηνών. Μπορεί κανείς να σε εμποδίσει?
    -Να ζεις σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας, να κάνεις ότι σου λένε σκύβοντας το κεφάλι. Ετσι θα ζεις τη ζωή κάποιου άλλου, δε θα τραβάς ζόρι όμως να παίρνεις εσύ τις αποφάσεις –θα σου δίνονται έτοιμες- και θα δικαιούσαι να γκρινιάζεις μέχρι να εγκαταλείψεις το μάταιο τούτο κόσμο
    -Να ζήσεις τη δική σου ζωή, με τους δικούς σου όρους, σύμφωνα με τις προσωπικές σου επιλογές. Να έχεις την ευθύνη των αποφάσεών σου και να αναλαμβάνεις τις συνέπειες των πράξεών σου. Είναι βαρύ το τίμημα, όπς έγραψε ο Εριχ Φρομ στο βιβλίο του «Ο φόβος μπροστά στην ελευθερία»
    Ότι και αν επιλέξεις θα το κάνεις επειδή έχεις την ελευθερία να το κάνεις. Μην ακούω λοιπόν ότι δεν υπάρχει ελευθερία.

Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δούναι και λαβείν. Κανένας δε σου χρωστάει τίποτα. Πρέπει να αποδείξεις ότι αξίζεις την αγάπη και το σεβασμό των άλλων και αυτό μπορεί να γίνει μόνον όταν ξεπεράσεις το στενά εγωιστικό τρόπο που σκέφτεσαι. Δε θα είναι όλα εύκολα, το ξέρω. Το νόημα της ζωής (μια που ρώτησες) είναι να ζεις και να αλληλεπιδράς με τους άλλους χωρίς όρους και προϋποθέσεις. Να απολαμβάνεις τη ζωή όχι μίζερα, αλλά με ανοιχτή καρδιά και με ρίσκο…

Banned
    Αν και δεν έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είμαι τοσο. Υπερβολικά εγωιστρια όσο με παρουσιάζεις θα ήθελα να μου δώσεις καποιες λύσεις εφ Οσον είσαι γνωστής και κατεληξες σαυτο το συμπέρασμα. έτσι θα με βοηθούσες πολύ

Banned
    Νικο κειβ, η παραγραφος 'να ζεις τη δικη σου ,με τους δικους σου ορους.......ειναι σωστη ,μα καλυπτει απολυτα, συναχιζω λοιπον απο κει,
    Κοπελλα93 , οταν ειπα για τους συμπαντικους νομους ,οτι τα καλυτερα ερχονται οταν δεν το περιμενεις' η αυτο που λες 'στη ζωη παιρνουμε αυτο που μας αξιζει' θα απαντησω πρωτα με το 'ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΑ, ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ , ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ Σ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ,ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙΣ ΣΥΝ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ , Κ. ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΣΟΥ. θελω να πω οτι ολα ξεκινουν απο τις σκεψεις μας . Αυτο εννουσα οτι το συμπαν 'ακουει '. Το βλεπω κ απο ιδιαν πειρα, επειδη ειμαι 52 χρ. , οποτε ημουν σε φασεις που σκεφτομουν θετικα , ολα τα καλα μου ερχονταν ως δια μαγειας , οταν ομως ημουν σε αρνητικη φαση ολα μου ερχονταν αναποδα , ισως κ αυτο να εννοει το 'ενος κακου μυρια επονται' . Τιποτα δεν δινεται δωρεαν , τιποτα δεν χαριζεται σαυτη τη ζωη . Θελει προσωπικη προσπαθεια . Αν δεν μπορουμε ναλλαξουμε κατι στη ζωη μας , ναλλαξουμε τον τροπο που σκεφτομαστε γιαυτο, τον τροπο προσεγγισης . Το συμπαν , ουτε κ ο Θεος κανει χαρες σ κανεναν . Ουτε κ οι 'καλες πραξεις' π αναφερεις θα σου ανταποδοθουν , απλως αν τις κανεις με την καρδια σ , κ οχι υστεροβουλα , αυτο δειχνει μια σταση ζωης 'θετικη' , οποτε ερχομαστε παλι σαυτα π εγραψα πριν.
    Κ κατι τελευταιο. Οσο πιο εμμονιακα κυνηγας κατι τοσο δεν σουρχεται (απο ιδιαν πειρα παλι).
    Last edited by vagpap; 28-06-2013 at 14:05.

Senior Member
    Σου έδωσε ήδη τις απαντήσεις που πρέπει να δεις....
    Δες το post #17.
    Δες κυρίως το "Εσύ τι κάνεις για τους άλλους?".
    Δεν υπάρχει όμως η απάντηση που ζητάς όταν απαξιώνεις τα πάντα...θα επιμείνω σε αυτό και ας αγνοείς τα post μου...δε βαριέσαι, τα λέω έτσι και αλλιώς γιατί το θέλω εγώ και για να τα δουν οι άλλοι. Γιατί αυτό κάνεις...απαξιώνεις τα πάντα και αναζητάς αερολογίες. Ψάχνεις για το νόημα της ζωής στα 20 σου ενώ η ίδια το απορρίπτεις.
    Δεν έχει νόημα να σου πω για μένα τι σημαίνει το να ζεις γιατί δεν το θες όπως είπες και η ίδια...
    Ψάχνεις την πραγματικότητα όπως ισχυρίζεσαι ή την ελπίδα την οποία απαξιώνεις? Αποφάσισε και θα πάρεις τις απαντήσεις που πρέπει. Τραμπαλίζεις ανάμεσα στα δύο και δεν θα καταλήξεις κάπου και βλέπω οτι βιάζεσαι να καταλήξεις σε απαντήσεις.
    Η ελπίδα είναι αυτή που σου δίνει ο Nick και την αμφισβητείς....η πραγματικότητα αυτή που και η ίδια ασπάζεσαι είναι αυτή που σου έδωσα και απέρριψες.

Δεν βλέπω να δέχεσαι επίσης τον τσαμπουκά που προβάλεις. Τι ακριβώς ψάχνεις? Κάποιον να σου πει απλά "μίλα και θα σου πω οτι εχεις δίκιο σε όλα" ?
    Τι συζήτηση είναι αυτή?

Banned
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Νικο κειβ, η παραγραφος 'να ζεις τη δικη σου ,με τους δικους σου ορους..........σουρχεται (απο ιδιαν πειρα παλι).
    Οh,okay,δηλαδή αν εγώ ξέρω ποιός είναι ο στόχος μου και σταματάω να επιμένω θα μου έρθει απο κει που δεν το περιμένω;;
    δέχομαι αυτά που λες,και υποστηρίζω το γεγονός ότι 'μπορεί να μην ελέγχουμε πώς θα γίνουν τα πράγματα,αλλά η θετική σκέψη δίνει ένα μπόνους μόνο στην επίτευξη των στόχων μας'
    με αυτό συμφωνείς;;; αν θέλεις σου το εξηγώ και παραπάνω. πάντως αυτό που είπες με τις σκέψεις είναι απολύτως σωστό,και ξέρω ότι κάνει καλό σε μένα να σκέφτομαι θετικά.αλλά δεν εξαρτώνται τα γεγονότα 100% απο τις θετικές μου σκέψεις.όπως είπα πριν μπορούν να λειτουργήσουν βοηθητικά.και πράγματι βοηθούν.
    θα σου πω ακριβώς ποιο είναι αυτό που επιθυμώ.αφορά σε μιά σχέση που είχα με έναν άνθρωπο και για πολλούς λόγους χωρίσαμε.όκει μέχρι εδώ κατανοητό.εγώ έκανα τις προσπάθειές μου,δηλαδή θέλω να πώ,έκανα αυτό που ένιωθα,μπορεί να μην απέδωσε,αλλά το θεωρώ προσπάθεια με τον τρόπο μου.ακόμη θέλω να εκπληρωθεί,όμως πιά σταμάτησα να επιμένω.και συ είπες ότι όταν σταματάς να επιμένεις,τότε μπορεί να γίνει,αν επιμένεις δε σουρχεται.σωστά; σε αυτήν την περίπτωση τι έχεις να πεις;;;
    δε θέλω να φέρομαι εγωιστικά και δεν θέλω ξανα σχέση με το ίδιο άτομο επειδή με παράτησε,για να τον παρατήσω και γω μετά πάλι εγωιστικά.δεν ισχύει αυτό.τον θέλω επειδή πιστεύω και νιώθω πως περνάω καλά.βέβαια έχω πολύ δρόμο για αυτοβελτίωση.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast