βαρέθηκα τη ζωή,ήρθα να κλάψω εδώ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 67
    Senior Member
    Kοπέλα93, λύσεις δε μπορώ να σου δώσω. Δική σου είναι η ζωή, εσύ θα τις βρεις. Θα πω μόνο πως η ζωή είναι ένας πόλεμος κι εσύ ο στρατιώτης που πάει να δώσει την επόμενη μάχη. Εχει μεγάλη σημασία αν θα βγεις με τσαμπουκά, πείσμα, θέληση να νικήσεις, ή αν θα βγεις προετοιμασμένη για ήττα. Κάτι παρόμοιο έγραψε ο vagpap. Οταν βλέπεις τη ζωή με όρους εμπειριών σε ένα συναρπαστικό ταξίδι και όχι με όρους εμποράκου που μετράει στο ζύγι τι θα πάρει και τι θα δώσει, η ζωή θα φανεί γενναιόδωρη μαζί σου. Θυμήσου τιυς στίχους του Καβάφη:

"...μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
    Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
    Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο."

Banned
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Σου έδωσε ήδη τις απαντήσεις που πρέπει να δεις.Δες το post #17............ είναι αυτή?
    Τομχετ,δεν έχω κάποια αντιπαράθεση μαζί σου και κανένα πρόβλημα.όκει μέχρι εδώ;; Έχω διαβάσει όλα τα ποστς σου όπως και των άλλων αλλά ο μόνος λόγος που δεν απαντάω είναι γιατί ξέρω πως αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση θα μου επιφέρει σύγχυση.Όταν ηρεμήσεις,γράψε και θα σου απαντήσω.

Banned
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Kοπέλα93, λύσεις δε μπορώ να σου δώσω....... δρόμο."
    κατανοητό.δεν μπορείς να μου βρεις τις λύσεις κι ούτε βέβαια θα ήταν σωστό να μου λύσει ο άλλος τα προβλήματα.θα έπρεπε να το κάνω μόνη μου.
    οκ,πες ότι δε σε ρώτησα,λάθος μου.Θα το βρω γιατί πρέπει να παλέψω για μένα και να βγω νικήτρια.Πάνω από όλα πρέπει να πιστεύω στον εαυτό μου.
    Ντάξει ναι,η Ιθάκη σου δίνει τα δώρα,και μην περιμένεις κάτι να κερδίσεις.ταπεινότητα κλπ.Το'πιασα το νόημα.Κι εφ'όσον δεν πιάνει αυτός ο τρόπος σκέψης μου θα δοκιμάσω αυτόν που υποτίθεται πως θα με βοηθήσει και επειδή δεν με βοηθάει ο παρών τρόπος.Αλλαγή στάσης επομένως.

Senior Member
    Ήρεμος ήμουν πάντα όπως και όταν σου εστειλα το pm αλλά η απάντηση σου με έκανε να δω όλα σου τα κείμενα με άλλο μάτι.
    Γιαυτό λέω πως δεν βλέπω να ψάχνεις κάτι...ούτε αντιπαράθεση ούτε συζήτηση ούτε τίποτα. Βλέπω να ψάχνεις απλά ένα μέρος να εκφράσεις τις απόψεις σου, να τις χειροκροτήσουν και να πεις ευχαριστώ. Συγγνώμη αλλά αυτό βλέπω απο το thread αυτό μέχρι στιγμής.
    Όποιος άλλος σου πει οτιδήποτε άλλο απλά το φέρνεις στα μέτρα σου μέσα από τις αφάνταστα λιγοστές εμπειρίες ζωής σου, κρίνοντας και απο την ηλικία σου και απο την σύγχυση που βλέπω να υπάρχει στο μυαλό σου και βγαίνει στα γραπτά σου, για να καταλήξεις στο ίδιο ....ένα γενικό ερώτημα δικό σου το οποίο δεν έχει απάντηση, γιατί θα την ερμηνεύσεις όπως θες εσύ.
    Καλύτερα να αμφισβητήσεις όλα σου τα γραπτά και να φέρεις λόγους για τους οποίους δοκίμασες όντως κάτι και αποδείχθηκε λάθος. Οι γενικεύσεις του στυλ "ολοι κανουν αυτο οποτε και εγω δε μπορω να κανω το αλλο γιατι οτι και να κανω οι αλλοι θα κανουν αυτο" δεν βοηθάει στο να καταλήξεις πουθενα.
    Δοκίμασε το "αυτό", κάνε το "εκείνο", και έλα πες μας τα αποτελέσματα απο τα πειράματα σου. Γενικεύσεις κάνουν όλοι.
    Δεν είμαι θυμωμένος, αλλά αντίθετα θεωρώ ότι ΔΟΚΙΜΑΣΑ μαζί σου και πήρα τις απαντήσεις στα πειράματα μου και πλέον σου δίνω τα σχόλια που πρέπει να σου δώσω.
    Στο κάτω κάτω γράφω καιρό τώρα στο φόρουμ και η δραστηριότητα μου είναι κατα 80% το να συντηρώ ένα thread με παρόμοιες απόψεις τις οποίες και σου παρέθεσα αλλά η απάντηση σου ήταν τελείως απαξιωτική (για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον) και οπότε έβγαλα τα συμπεράσματα μου.
    Οπότε όπως σου είπα, δοκίμασα, έκανα λάθος, και σχημάτισα την γνώμη μου. Δεν είναι θυμός....είναι απλά αυτό που βλέπω να πρέπει να σου δώσω...
    Περιγράφεις μια σκληρή πραγματικότητα απαξιώνοντας οτιδήποτε καλό μέσα σε αυτή μόνο και μόνο γιατί λες πως δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις εφόσον ξέρεις πως οι άλλοι θα το δουν άσχημα. Και εγώ αυτό έκανα μαζί σου και το είδες άσχημα. Σα να λέμε σε δέχτηκα με τις καλύτερες προυποθέσεις και το απαξίωσες. Αυτό που κατηγορείς τον "κόσμο" να κάνει. Γιαυτό σου μιλάω και εγώ και ο nick (χωρίς να ξέρει την δική μου οπτική, θεωρώ πως το είδε απο τα γραπτα σου) για εγωισμό κλπ.
    Δεν έχει κανείς προσωπικά μαζί σου.
    Εξέφρασες τις απόψεις σου και τα σχόλια όλων είναι πάνω σε αυτές.

Senior Member
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    κατανοητό.δεν μπορείς να μου βρεις τις λύσεις κι ούτε βέβαια θα ήταν σωστό να μου λύσει ο άλλος τα προβλήματα.θα έπρεπε να το κάνω μόνη μου.
    οκ,πες ότι δε σε ρώτησα,λάθος μου.Θα το βρω γιατί πρέπει να παλέψω για μένα και να βγω νικήτρια.Πάνω από όλα πρέπει να πιστεύω στον εαυτό μου.
    Ντάξει ναι,η Ιθάκη σου δίνει τα δώρα,και μην περιμένεις κάτι να κερδίσεις.ταπεινότητα κλπ.Το'πιασα το νόημα.Κι εφ'όσον δεν πιάνει αυτός ο τρόπος σκέψης μου θα δοκιμάσω αυτόν που υποτίθεται πως θα με βοηθήσει και επειδή δεν με βοηθάει ο παρών τρόπος.Αλλαγή στάσης επομένως.
    Κάντο, κορίτσι μου. Είσαι πολύ έξυπνη, αλλά μην το κάνεις με το μυαλό. Κάντο με την καρδιά σου. Κοίτα, οι άνθρωποι αλλάζουν. Μαθαίνουν και εξελίσσονται. Αρκεί να το θέλουν πραγματικά...

Banned
    Ήρεμος ήμουν πάντα όπως και όταν σου.........όλων είναι πάνω σε αυτές.
    Kατανοητά όλα!! ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου και την ανταλλαγή απόψεων.να'σαι καλά!

Banned
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Κάντο, κορίτσι μου. Είσαι πολύ έξυπνη, αλλά μην το κάνεις με το μυαλό. Κάντο με την καρδιά σου. Κοίτα, οι άνθρωποι αλλάζουν. Μαθαίνουν και εξελίσσονται. Αρκεί να το θέλουν πραγματικά...
    Η θέληση είναι πάνω από όλα.και να μπορέσεις να το πετύχεις,να πιστεύεις στον εαυτό σου.Κι ίσως είναι καλύτερα να είσαι ταπεινός και να μην περιμένεις να σου έρθουν τα καλά,παρά να επιμένεις και να λες,αυτό μου αξίζει και γιατί δεν έρχεται.συμφωνώ απόλυτα.Αυτό θα κάνω.....θα μάθω και θα εξελιχθώ.

Senior Member
    Δεν θέλω ευχαριστώ γιατί δε το εννοείς και ούτε το δέχομαι γιατί διακρίνω ειρωνεία οπότε καλύτερα να το αφήσω στην άκρη.
    Και αυτό το συμπεραίνω από το ότι δεν ανταλλάξαμε καμία άποψη πουθενά όπως βλέπεις :P....ήταν απλά ένας μονόπλευρος σχολιασμός κειμένου από πλευράς μου.

Banned
    Δεν θέλω ευχαριστώ γιατί δε το εννοείς και ούτε το δέχομαι γιατί διακρίνω ειρωνεία οπότε καλύτερα να το αφήσω στην άκρη.
    Και αυτό το συμπεραίνω από το ότι δεν ανταλλάξαμε καμία άποψη πουθενά όπως βλέπεις :P....ήταν απλά ένας μονόπλευρος σχολιασμός κειμένου από πλευράς μου.
    Δεν ευχαριστούμε κάποιον μόνο αν μας έχει δώσει τις απαντήσεις στο φόρουμ,αλλά και μόνο που μπήκε στον κόπο.
    Εκεί επικεντρώθηκα.Anyway,εγώ το έδωσα,τώρα αν θέλεις το δέχεσαι,αν όχι,πάλι όλα καλά.

Senior Member
    Αα...δε θα τα πάμε καλά ...:P και δεν μου αρέσουν αυτάααα...αλλά περισσότερο δε μου αρέσουν οι λάθος εντυπωσεις..
    Με ευχαρίστησες για τον "κόπο" μου λοιπόν αναγνωρίζοντας αμοιβαία πως τα λεγόμενα μου δεν έχουν αξία.
    Οκ οπότε και εγώ θα έπρεπε να απαντήσω "παρακαλώ δεσποινίς δεν κάνει τίποτα, την επόμενη φορά θα παραθέσω διαλόγους απο το αλμανάκο για να έχουμε κάτι όλοι να διαβάζουμε και να γελάμε έτσι ώστε να εκτιμηθεί και ο χρόνος μου και το "χρήμα" μου. Καθότι ο χρόνος μου είναι "τσαμπα και βερεσε". Ελπίδα μου είναι ο κόσμος να δίνει αξία στον δικό μου αλλά και στον δικό του λόγο αποφεύγοντας τυπικότητες όπως "ευχαριστώ για τον χρόνο σου!"".
    Μια άλλη φορά οπότε γιατί εδώ ....οχι.
    Θα ήταν εξίσου κοινότυπο απο πλευράς μου να απαντήσω "ευχαριστώ και εσένα! καλή συνέχεια και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! να είσαι καλά".
    Όπως είπα και στο πρώτο μου post εδώ...πολύ υποκρισία ρε παιδιά...μεγαλώστε γιατί χαλάμε χαρτί για το τίποτα...λυπηθείτε τα δέντρα.

Banned
    Αα...δε θα τα πάμε καλά .......λυπηθείτε τα δέντρα.
    καταλαβαίνεις ότι μονολογείς ή θέλεις να στο πω για να το καταλάβεις κιόλας;; όταν ο άλλος σε αποφεύγει με ένα κλισέ του τύπου 'σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου' πάει να πει ότι δε θέλει άλλη συζήτηση.δεν μπορούσα να το πω πιο ξεκάθαρα,το είπα τώρα και ελπίζω να κάνεις το σωστό.βγάλε όποιο συμπέρασμα θέλεις για μένα και συνέχισε έτσι με την επιθετικότητά σου,αυτό κάνεις άλλωστε από το πρώτο ποστ σου.σε εσένα κάνεις κακό μόνο,εγώ μένω μιά χαρά απαθής μπροστά στα λόγια σου.ξέρω τι είμαι και τι αξίζω..Όλες οι γνώμες δεκτές καλοπροαίρετες και μη,αλλά όχι με αυτό το υφάκι.Άνοιξα το νήμα για να κάνω μια ανθρώπινη συζήτηση.Εσύ το μόνο που κάνεις είναι να με κατακρίνεις και να μιλάς λες και σου'χω σκοτώσει καναν άνθρωπο.Προσπάθησα να σου απαντήσω αλλά νόημα από αυτά που λες δεν μπορώ να βγάλω.Χαιρετίσματα.

Senior Member
    Δεν σε παρεξηγώ ειλικρινά γιατί είσαι μόλις 20. Αλλά και αυτό θα το πάρεις σαν προσβολή φυσικά. Είναι όμως η πραγματικότητα...όπως και ότι άλλο είπα.
    Χαρακτήρισα πχ τις απόψεις σου σάπιες γιατί εσύ τις παρουσιάζεις έτσι.
    Μίλησα για τον εγωισμό σου γιατί επίσης εσύ τον παρουσιάζεις έτσι. Τα έβγαλα από το μυαλό μου? Αν δε σου αρέσουν ας πρόσεχες για το πως εκθέτεις τον εαυτό σου.
    Και επειδή μου αρέσουν οι λεπτομέρειες όταν απαντάς στον άλλο δεν δικαιούσαι μετά να λες "καταλαβαίνεις ότι μονολογείς" ...
    Όταν ο άλλος με αποφεύγει με ένα κλισε του το αντικρούω όπως και έκανα...σου είπα οτι δεν το δέχτηκα..αλλά ο εγωισμός σου είναι τόσος που δεν αντέχει να μην το σχολιάσει.
    Με αποφεύγεις με ένα κλισέ...σου λέω οτι δε το δέχομαι γιατί είναι κλισέ και μετά γκρινιάζεις που δε το δέχομαι και απο πάνω. Δε φταίω εγώ αν έχεις συνηθίσει να περνάει το δικό σου και σου κακοφαίνεται.
    Συγγνώμη αλλά άλλη τόση ικανοποίηση μου δίνει και εμένα να διορθώνω τα κακώς κείμενα. Δε καταλαβαίνω γιατί κατηγορείς εμένα και όχι τον εαυτό σου.
    Επιθετικός ουδέποτε υπήρξα...στο είπα και πριν αλλά το προσπερνάς και οφείλω να στο ξαναθυμήσω. Όταν μιλάς για σαπίλα και για λάσπη είναι λίγο άδικο να γκρινιάζεις όταν σου περιγράφουν τα γραπτά σου σαν σάπια αντίληψη.
    Όταν μιλάς απαξιωτικά για καλοσύνη και για το πως δεν αξίζει να προσπαθήσεις, ξεχνάς οτι εσύ η ίδια έχεις ξεγράψει την καλοσύνη, όπως αποδεικνύεις και εδώ, αλλά κατηγορείς όλους τους άλλους με ευκολία. Απλά ο λόγος μου σε ενοχλεί γιατί δε σου χαιδεύω το αυτάκι και σου τα παρουσιάζω μέσα απο τον δικό σου καθρέφτη.

Όταν ηρεμήσεις και καταφέρεις επιτέλους να δεις τα πράγματα χωρίς να περιστρέφονται γύρω απο εσένα, θα δεις πως δεν έχουν όλα το χρώμα που τους δίνεις εσύ ντε και καλά.
    Αν όμως θες να τους δίνεις εσύ ντε και καλά το δίκο σου χρώμα και αυτό είναι καφε...συγγνώμη αλλά καφέ θα λαμβάνεις. Δεν σημαίνει πως είναι όντως έτσι για τους υπόλοιπους όμως.

Θυμάμαι πριν 2-3 μέρες μια κοπέλα πολύ πιο θυμωμένη απο εσένα με μίσος για τα πάντα, και εμένα να της επαναλαμβάνω "μην είσαι θυμωμένη". Της μιλούσα για τα αντίθετα τότε...για το άσπρο και το ροζ. Για την χαρά και όχι για το μίσος που εβλεπε η ίδια σε όλους. Δεν κατάφερα τίποτα απο το να πει "δεν άντεχω αλλη βλακεία" στο τέλος γιατί ήθελε να ακούει μόνο για την σαπίλα γιατί μόνο αυτό υπήρχε για εκείνη. Εγώ πάντως προσπάθησα και δεν μετανιώνω για τίποτα. Γιατί αν εσύ θες να είσαι θυμωμένη θα είσαι θυμωμένη. Απλά στην περίπτωση σου δέχεσαι το μπράβο αλλά δεν δέχεσαι την κριτική.

Έχεις μεταμορφωθεί σε ακριβώς αυτό που κατηγορείς και μου λες ότι έχω υφάκι επειδή στο δείχνω?
    Πολύ αερολογία για το τίποτα...ομολογώ πως δεν το είχα δει πως ήταν έτσι απο την αρχή.
    Κουραστική ακόμα και για την ηλικία σου, συγγνώμη.

.......
    Η θέληση είναι πάνω από όλα.και να μπορέσεις να το πετύχεις,να πιστεύεις στον εαυτό σου.Κι ίσως είναι καλύτερα να είσαι ταπεινός και να μην περιμένεις να σου έρθουν τα καλά,παρά να επιμένεις και να λες,αυτό μου αξίζει και γιατί δεν έρχεται.συμφωνώ απόλυτα.Αυτό θα κάνω.....θα μάθω και θα εξελιχθώ.

τι σχέση έχει η ταπεινότητα με την Ιθάκη προσωπικά δε το αντιλαμβάνομαι.
    Από τον Καβάφη εγώ αυτό που κατάλαβα ήταν ότι εάν κάνεις μία διαδρομή με ΜΟΝΟ στόχο το αποτέλεσμα τότε θα απογοητευτείς γιατί θα έχεις χάσει όλη την μαγεία της διαδρομής, της προσπάθειας, της αποτυχίας (που δίνει νόημα στην επόμενη επιτυχία), του αναπάντεχου, του ανέλπιστου, του απρόσμενου, της εμπειρίας
    .
    .
    Όσο για το αν το να περιμένεις, να προσδοκάς, να ελπίζεις έχει κάποιο νόημα θα σου πρότεινα να σκεφτείς αν είχε δίκιο ο alexander pope που έλεγε ότι "ευτυχισμένος είναι αυτός που δεν προσδοκά τίποτα γιατί ποτέ δε θα απογοητευτεί" ("blessed is he who expects nothing for he shall never be dissapointed") ή ο justme που λέει πως "καταραμένος είναι αυτός που δεν προσδοκά τίποτα γιατί ποτέ δε θα χαρεί"
    been good, been bad. WILL GO ON

Banned
    Quote Originally Posted by justme View Post
    τι σχέση έχει η ταπεινότητα με την Ιθάκη προσωπικά δε το αντιλαμβάνομαι.
    Από τον Καβάφη εγώ αυτό που κατάλαβα ήταν ότι εάν κάνεις μία διαδρομή με ΜΟΝΟ στόχο το αποτέλεσμα τότε θα απογοητευτείς γιατί θα έχεις χάσει όλη την μαγεία της διαδρομής, της προσπάθειας, της αποτυχίας (που δίνει νόημα στην επόμενη επιτυχία), του αναπάντεχου, του ανέλπιστου, του απρόσμενου, της εμπειρίας
    .
    .
    Όσο για το αν το να περιμένεις, να προσδοκάς, να ελπίζεις έχει κάποιο νόημα θα σου πρότεινα να σκεφτείς αν είχε δίκιο ο alexander pope που έλεγε ότι "ευτυχισμένος είναι αυτός που δεν προσδοκά τίποτα γιατί ποτέ δε θα απογοητευτεί" ("blessed is he who expects nothing for he shall never be dissapointed") ή ο justme που λέει πως "καταραμένος είναι αυτός που δεν προσδοκά τίποτα γιατί ποτέ δε θα χαρεί"
    To ίδιο πράγμα λέω και γω με την Ιθάκη.συμφωνώ σε αυτό που λες.Θέλω να πω πως είναι καλύτερα να μην περιμένεις κάτι καλό να σου συμβεί,απλά αν είναι το καλό θα έρθει.και έτσι σίγουρα δε θα απογοητευτείς,όπως πρόσθεσες.δηλαδή το ίδιο θέλω να πω.να είσαι ταπεινός και να μην περιμένεις πολλά για να μην απογοητευτείς.

Banned
    Μετά από λίγη ώρα χαλάρωσης και σκέψης ήρθα να προσθέσω κάτι άλλο που σκέφτηκα,και σίγουρα το έχουν σκεφτεί κι άλλοι πριν από μένα.
    σκέφτηκα το εξής: ότι όσο καλός άνθρωπος κι αν είσαι,όσο κακός κι αν είσαι και το καλό θα σου τύχει αλλά και το κακό.Δηλαδή θέλω να πω ότι .. π.χ. κοιτάω στην καθημερινότητά μου,εγώ και πολλοί άλλοι γύρω μου θεωρούσαμε έναν άνθρωπο πάρα πολύ καλό,συνετό,είχαμε μια πολύ καλή γνώμη γι'αυτόν.μέχρι που μάθαμε πριν λίγο καιρό πως πάσχει από καρκίνο.δηλαδή και ο ίδιος τώρα πρόσφατα το ανακάλυψε και απλά μαθεύτηκε.Συμπεραίνω από αυτό ότι και στους καλούς ανθρώπους συμβαίνουν τα άσχημα αλλά και στους κακούς τα καλά.
    δηλαδη αυτο που ελεγα πριν με το 'παιρνεις αυτο που σου αξιζει αραγε;' ή 'οι καλες πραξεις θα μπορουσαν να ανταποδοθουν με καλες και το αντιστροφο' δεν ισχυει παντοτε.
    δηλαδη κατεληξα στο συμπερασμα αυτο.απλα οι καλες πραξεις και οι κακες διαμορφωνουν τη σκεψη και τα συναισθηματα μας και διαμορφωνουν τη ζωη μας.αλλα τα γεγονοτα για τα οποια δεν ευθυνομαστε εμεις πχ να μας ερθει μια αρρωστια απο κει που δεν το περιμενουμε,δεν νομιζω πως ειναι αποτελεσμα των κακων μας πραξεων οπως ισχυριζονται οι πιστοι.Αν και λενε πολλες φορες συμβαινει αυτο για αφυπνιση.δηλαδη οταν ο ανθρωπος εχει φτασει στα ορια των κακων συμπεριφορων και πραξεων,ή οταν δεν εκτιμα αυτα που εχει και φτανει στην απληστια,αυτο θεωρειται αφυπνιση για να ερθει στον ισιο δρομο.κατι σαν αυτο με την ταπεινοτητα που ειπα πριν.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast