Γιατί κολλάμε στα αρνητικά;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Cool Γιατί κολλάμε στα αρνητικά;;;

Γιατί το μυαλό μας "κολλάει" στ' αρνητικα ??

Πάμε για μια... δροσερή ανταλλαγή εεμπειριών...;;;

Αρχίζω εγώ... Ενά κατάφερα να ξεφορτωθώ ένα ογκώδες πλυντήριο στενωτήριο, που από κουταμάρα μου αγόρασα και δεν με βόλευε καθόλου στη χρήση, η σκέψη μου κόλλησε στα 100 ευρώ που έχασα στην επιστροφή του και στο παλιό πλυντήριο της μαμάς μου που ήταν κομψό και υψηλής τεχνολογίας που πήγε για ανακύκλωση.

Αλλα... το πλυντηριο της μάνας μου, δούλευε άψογα και ο πωλητής ωφελήθηκε -500 του έδωσα σε δόσεις, 400 επέστρψε, λέει μια ενοχλητική φωνούλα μέσα μου ξανά και ξανά....

Τι μπέρδεμα :-)

Κολλαει στα αρνητικα επειδη το συνηθίσαμε. Το μαθαμε να παραγνωρίζει και να υποτιμά τα θετικά. Και το σκηνικο αυτο εχει μολύνει μεσα μας την αυτοεκτιμηση μας και το πόσο θεωρουμε τους εαυτους μας ικανους για κατι. Απο τα πολλά που μας συμβαινουν εκπαιδευσαμε τη σκεψη μας να απομονωνει και στη συνεχεια να περιφερετε γυρω απο τα αρνητικα, παρα το ότι στην πραγματικοτητα αυτο το ενα αρνητικο που καθομαστε και σκεφτομαστε ήταν τελικα μια λεπτομερεια στα πολλα που συνεβησαν αρκετα εκ των οποιων ήταν όντως θετικά. Μπορει να ναι αποτελεσμα τραυματικών εμπειριων πχ προσβολών και υποτιμησεων για πραγαματα που καναμε, περιστασεων όπου φανηκαμε εκτεθειμενοι μπρος στους αλλους, γεγονοτα τα οποια μας σημαδεψαν ιδιως σε πιο μικρες ηλικίες καθως και λαθων που καναμε που μας κοστισαν. Εχω την εντυπωση πως ατομα με τετοιο παρελθον ευκολα κολλανε στα αρνητικα, εκτος κι αν ως χαρακτηρες ειναι τελειομανεις.
    γιάννης

αυτο που ειπε ο ioannis2 + οτι ειναι ευκολοτερο να κοιταξεις τα αρνητικα και να παραπονεθεις γι'αυτα, παρα να βρεις μια πιθανη λυση ή εξοδο στα σιωπηλα. ειναι σαν να βρισκεσαι σε ενα σκοτεινο δωματιο και να ψαχνεις για το διακοπτη που θα ανοιξει το φως, και να παραπονιεσαι που δε βλεπεις και για τα εμποδια που πεφτουν μπροστα σου.

Senior Member
    Μια θεωρία λέει ότι αυτό οφείλεται στην εξέλιξη, πχ είναι πολύ πιο χρήσιμο για τον
    άνθρωπο να θυμάται τα αρνητικά, όπως ένα δηλητηριώδες φυτό ή ένα επικίνδυνο
    ζώο που συνάντησε παρά τα θετικά. Βοηθάει δηλαδή στην επιβίωση.

Βέβαια σε ορισμένους ανθρώπους αυτό το αγχώδες συναίσθημα έχει ξεφύγει εντελώς,
    εξ ου και ο φόβος πραγμάτων που δεν μας είναι καθόλου απειλητικά στην τελική.

Καλό είναι να προσπαθούμε να είμαστε όσο το δυνατόν λιγότερο τελειομανείς, γιατί
    σ'αυτή τη ζωή δεν θα μετρήσει αν τα έκανες όλα τέλεια αλλά αν έκανες αυτά που
    ήθελες να κάνεις, αν έζησες...

Χτες είδα ανθρώπους να χαμογελούν και χαμογέλασα και εγώ
    Χτές είδα ανθρώπους να προσπαθούν και προσπάθησα και εγώ

(Αύριο ελπίζω να μπορέσω να χαρίσω τα ίδια δώρα που δέχτηκα.)
    been good, been bad. WILL GO ON

Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Μια θεωρία λέει ότι αυτό οφείλεται στην εξέλιξη, πχ είναι πολύ πιο χρήσιμο για τον
    άνθρωπο να θυμάται τα αρνητικά, όπως ένα δηλητηριώδες φυτό ή ένα επικίνδυνο
    ζώο που συνάντησε παρά τα θετικά. Βοηθάει δηλαδή στην επιβίωση.
    Είναι καλό να θυμόμαστε τις αρνητικές συνέπειες, για να μην επαναλάβουμε ακριβώς το ίδιο. Το κακό είναι πως γενικεύουμε και κάνουμε κι αρνητικά προγνωστικά
    Αν πάλι μόνιμα εστιάζουμε στις αρνητικές όψεις μιας κατάστασης, προφανώς πάλι είναι αποτέλεσμα μάθησης. Ευτυχώς αν θέλουμε, μπορούμε να 'ξεμάθουμε'....
    Νομίζω πως αν κάποιος μεγάλωσε σε περιβάλλον όπου η χαρά κι η απόλαυση ήταν κάτι 'απαγορευμένο' ή κατακριτέο, δυσκολεύεται πολύ να την νιώσει αβίαστα, χωρίς ταυτόχρονα να του έρθουν στο μυαλό τα χίλια δυο πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά.

Senior Member
    Blog Entries
    3
    Εγω δεν θα μιλησω για τα...αρνητικα ακριβως αλλα για προβληματα. Εαν δεν ειχαμε προβληματα να σκεφτουμε με τι θα απασχολουσαμε το μυαλο μας ολη μερα?

Οκ η σκεψη παιρνει πολλες κατευθυνσεις , αλλα πρεπει να ανατροφοδοτειται να εχεις το κεφαλι σου "γεματο" με κατι. Τι καλυτερο απο ....προβληματα (τα καλυτερα ειναι τα αλυτα που δημιουργουν φαυλους κυκλους λολ).

Βεβαια αλλο προβληματα , αλλο αρνητισμος και κακη διαθεση...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    .......Τι καλυτερο απο ....προβληματα (τα καλυτερα ειναι τα αλυτα που δημιουργουν φαυλους κυκλους λολ).
    ...
    SUDOKU?????
    χαχαχαχαχ
    (έχω ένα που έχω κολλήσει εδώ και κανά τετράμηνο.... )

Senior Member
    Blog Entries
    3
    Quote Originally Posted by justme View Post
    SUDOKU?????
    χαχαχαχαχ
    (έχω ένα που έχω κολλήσει εδώ και κανά τετράμηνο.... )
    Εαν εχεις κολλησει με SUDOKU μη φοβου ηρθε ο ...σωτηρας:P
    http://www.sudoku-solutions.com/

Απο κει και περα , καποιο αλλο προβληματακι θα παρει τη θεση του...ευχομαι να ειναι σπαζοκεφαλια:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Senior Member
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω δεν θα μιλησω για τα...αρνητικα ακριβως αλλα για προβληματα. Εαν δεν ειχαμε προβληματα να σκεφτουμε με τι θα απασχολουσαμε το μυαλο μας ολη μερα?

Οκ η σκεψη παιρνει πολλες κατευθυνσεις , αλλα πρεπει να ανατροφοδοτειται να εχεις το κεφαλι σου "γεματο" με κατι. Τι καλυτερο απο ....προβληματα (τα καλυτερα ειναι τα αλυτα που δημιουργουν φαυλους κυκλους λολ).

Βεβαια αλλο προβληματα , αλλο αρνητισμος και κακη διαθεση...
    εχω μερικες ιδεες για το με τι θα απασχολουσαμε το μυαλο μας χωρις κανενα προβλημα κιπ, και ειμαι προθυμη να τις μοιραστω μαζι σου.
    ενδεικτικα λοιπον:
    με το που θα παμε το επομενο ταξιδι μας (και με την πραγματοποιηση του βεβαιως- βεβαιως), με την επομενη ευχαριστη εκπληξη για καποιον αγαπημενο μας, με το ποια θα ειναι η επομενη δημιουργια μας (απο κεντημα , μεχρι παιδ ι), με τις επομενες γνωσεις που προγραμματιζουμε να αποκομισουμε, με το επομενο παρτι για να συναντηθουμε ξανα με ολους τους αγαπημενους φιλους μας , με την επιλογη του επομενου δωρου για τον/την αγαπημενο/η μας, ε οκ και με καμια επομενη αγορα για τον κακομαθημενο καταναλωτικο εαυτο μας.. εχω κι αλλα, αλλα θα κρατηθω προς το παρον ...

και το ουσιωδες και το απευθυνω στην θεματοθετρια προς απαντηση.
    ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ- ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ?????????εχω ακουσει τα καλυτερα περι στεγνωτηριων απο αδερφη και φιλες και ημουν ετοιμη να προβω σε αγορα. καθομαι και σκαρφιζομαι τροπους να το χωσουμε καπου τοσο καιρο γιατι ειμαστε και λιγο στριμωγμενα. δεν αξιζει τον κοπο?
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    Blog Entries
    3
    Εγω εχω ενα προβληματακι παντως προς λυση...δεν ειναι τιποτα σπουδαιο οικονομικο λεγεται:P

Μπορειτε να το λυσετε ευκολα καταθετωντας τον οβολο σας στο paypal.... χμ μετα απο δευτερη σκεψη δεν δινω email γιατι μαλλον spam θα παρω παρα λεφτα λολ.

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχω μερικες ιδεες για το με τι θα απασχολουσαμε το μυαλο μας χωρις κανενα προβλημα κιπ, και ειμαι προθυμη να τις μοιραστω μαζι σου.
    ενδεικτικα λοιπον:
    με το που θα παμε το επομενο ταξιδι μας (και με την πραγματοποιηση του βεβαιως- βεβαιως), με την επομενη ευχαριστη εκπληξη για καποιον αγαπημενο μας, με το ποια θα ειναι η επομενη δημιουργια μας (απο κεντημα , μεχρι παιδ ι), με τις επομενες γνωσεις που προγραμματιζουμε να αποκομισουμε, με το επομενο παρτι για να συναντηθουμε ξανα με ολους τους αγαπημενους φιλους μας , με την επιλογη του επομενου δωρου για τον/την αγαπημενο/η μας, ε οκ και με καμια επομενη αγορα για τον κακομαθημενο καταναλωτικο εαυτο μας.. εχω κι αλλα, αλλα θα κρατηθω προς το παρον ...
    ...
    Πολύ με άρεσε αυτό που έγραψες.
    πραγματικά έγραψες.
    αυτά θα έπρεπε να είναι τα θέματα που να γεμίζουν το κεφάλι μας
    και οι πραγμάτωσή τους να γεμίζει την καρδιά μας
    και ας πάει η καθημερινότητα και η ρουτίνα για λίγο στην άκρη. Αρκετά με δαύτες.

ΥΓ αναμένω με ανυπομονησία και τα υπόλοιπα που έχεις να γράψεις.

Οσο για το sudoku μου κηπ το δοκίμασα το λινκ. Δε βοήθησε. Ασε που δε ψάχνω για την έτοιμη λύση αλλά για δρόμους που να με οδηγήσουν στο να βρώ εγώ την λύση.

Γιατί ο φόβος είναι μια δυνατή κόλλα.... Έρευνες έχουν δείξει πως ο μέσος άνθρωπός κάνει 60.000 σκέψεις ημερησίως, από αυτές το 80% είναι αρνητικές. Άρα πρέπει να κάνουμε 3 καλές σκέψεις για να εξισορροπήσουμε την 1 αρνητική. Απλά θέλει λίγη δουλειά να αλλάξουμε την αναλογία...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

Πίστευα πως δεν κολλάνε όλοι οι άνθρωποι στα αρνητικά, αλλά τελικά βλέπω το αντίθετο.
    Το γιατί δεν το ξέρω, πάντως όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω θα πρέπει να τα θυμόμαστε και όχι να γενικεύουμε(στα λόγια καλά είναι )
    Εγώ άλλο θέλω να σε ρωτήσω τώρα, το πλυντήριο-στεγνωτήριο γιατί δε σε βόλεψε στη χρήση??

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ενδεικτικα λοιπον:

και το ουσιωδες και το απευθυνω στην θεματοθετρια προς απαντηση.
    ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ- ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ?????????εχω ακουσει τα καλυτερα περι στεγνωτηριων απο αδερφη και φιλες και ημουν ετοιμη να προβω σε αγορα. καθομαι και σκαρφιζομαι τροπους να το χωσουμε καπου τοσο καιρο γιατι ειμαστε και λιγο στριμωγμενα. δεν αξιζει τον κοπο?
    Το πλυντήριο στεγνωτήριο ήταν άψογο σε εμφάνιση και κατασκευή, αν και κάπως υπερβολικά ογκώδες για τη σύγχρονη τεχνολογία. Ελα, όμως, που έχω χρόνια υπερκόπωση και τενοντίτιδα στα χέρια μου από τη συνεχη χρήση υπολογιστή στην εργασία μου!!!!
    Τα οικονομικά μου και το ωράριο εργασίας μου, ΔΕΝ μου επιτρέπουν να έχω οικιακή βοηθό συχνά.

Θα μπορούσα να σκεφτώ λύση επαγγελματικού πλυντήριου από την αρχή, έχω βρει κάποιο μαγαζί στην πόλη μου, που σου πλένει και σου σιδερώνει 15 ευρώ την... καζανιά :-)

Βάλε -αμοιβή βοηθού + ρεύμα νερό + σαπούνια + σιδέρο + στέγνωμα με καιρό άστατο + απίτι άνω κάτω δύο μέρες -χώρια που καμιά γυναίκα για καθαρσμό σπιτιου δεν σου βάζει πλυντήριο, γιατί είναι χάσιμο χρόνου γι' αυτήν...

Κι εγώ, η Αναζήτηση, να χρειάζομαι ηαυχία για εργασία στον υπολογιστή, που θα μου δώσει το ψωμάκι μου;;;

Καλή η πλάκα, αλλά προτιμώ το δροσερό χιούμορ σ' αυτον τον κόσμο των πολλών επιλογών, που τόσο μας μπερδεύει ακόμη....

Page 1 of 2 12 LastLast