Μακρια απο αντικαταθλιπτικα/αντιψυχωτικα - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 211
    Τ ειναι η ομοιοσταση?

Η ομοιόσταση είναι χοντρικά οι λειτουργίες που δεν ελέγχεις εσύ όπως η χώνεψη ασ πούμε αν απορυθμιστουν αυτά μπορείς να βγάλεις τα πάντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Και πως ρυθμιζεται παλι? Πως θα τ καταλαβω αν εχει απορυθμιστει σε μενα..εχω κ γω τα ιδια με τα παραπανω που λενε τα παιδια

Άμα είναι αυτό οι γιατροί δεν το παραδέχονται εγώ νομίζω θέλει υπομονή ψυχραιμία κ κίνηση δοκίμασε κ διατροφή εγώ είχα παρόμοια συμπτώματα κ πέρασε μετά πέντε χρόνια τώρα τι βοηθάει δε ξέρω αλλά εγώ κάνω αυτά κ τώρα πέρασε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Banned
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Άμα είναι αυτό οι γιατροί δεν το παραδέχονται εγώ νομίζω θέλει υπομονή ψυχραιμία κ κίνηση δοκίμασε κ διατροφή εγώ είχα παρόμοια συμπτώματα κ πέρασε μετά πέντε χρόνια τώρα τι βοηθάει δε ξέρω αλλά εγώ κάνω αυτά κ τώρα πέρασε
    Καλησπέρα
    Πρεπει να γινει μια μερα πως το λενε αυτό με τις κορδελλες που βαζουν στο πετο;
    Ημερα συνειδητοποίησης για την απωλεια της ομοιοστασης.
    Και δεν αστειεύομαι πρεπει να γινει εστω και για εμας τις μοιοψηφιες που δεν τους καθονται καλα τα φαρμακα.
    Να το ξεκινήσουμε από δω.

Banned
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Εγώ δεν ξέρω τι γίνεται.. προσπαθω να βγαλω ακρη με τον ψυχολογο μου αλλα εχω μπερδευτει.. δεν ξερω αν ειναι απο την διακοπη η αν εχουν επανελθει τα συμπτωματα η ειναι νεα συμπτωματα κτλ κτλ..
    Δεν έχω πρόβλημα να κοιμηθώ και ο υπνος είναι σχετικά καλός αλλά εμένα όλα ξεκινούν με το που ανοίξω τα μάτια μου.. απο εκείνη την ώρα ζώ μια κατάσταση συνεχούς άγχους και τρελής υπερέντασης με οτι συνοδεύεται αυτό και με κρίσεις πανικού, σε βαθμό που ειμαι δεισλειτουργική στα πάντα γι αυτό και δεν μπορώ να εργαστώ. Φοβίες για τα πάντα, σκέψεις για τα πάντα, πάω σουπερ μαρκετ και γυρίζω πίσω γιατί νιώθω την κρίση πανικού στα σκαλία.. ξανάπεσα στο κρεβάτι και ζορίζομαι να αντιμετοπίσω την κάθε μέρα. Η μαυρίλα της κατάθληψης έχει φεύγει..δεν έχω δηλαδή μαύρες σκέψεις, έχω αισιοδοξία έχω θέληση αλλά νιώθω οτι δεν έχω κουράγιο και ζω υπο το καθεστός ενός "τρόμου" να το πω..δηλαδή μια περίεργη κατάθληψη που σκας σε κλάμματα όχι επειδή δεν θές την ζωή σου αλλά γιατί ανυπομωνείς να γίνεις καλά και δεν περνάει όλο αυτο το άτιμο? με πιάνει διάθεση να πάω να κάνω βόλτα με το ποδήλατο και μόλις αναίβουν οι παλμοί μου να και η κρισάρα πανικού που όλο μαζί αναιβάζω 160-180 παλμούς απο το πουθενά και έτοιμη να με μαζεύουν απο το δρόμο.. οπότε τώρα φοβάμαι να ξαναπάω και με το ποδήλατο... ειναι 24/24 φάση να τα παίζεις κυριολεκτικά. Όταν πέρνω λίγο χάπι είμαι καλύτερα και μπορώ και βγαίνω και να κάνω πράγματα αλλά ο ψυχολόγος μου με διαβεβαιώνει οτι δεν ειναι το χάπι που με βοηθάει αλλά η ιδέα μου γιατί η ποσότητα είναι πολύ μικρή (1/4 του 2.5mg tavor). Απο την ώρα που μου το είπε αυτό τώρα δεν εμπιστεύομαι ουτε και το χάπι τόσο πολύ .. δηλαδή θα το πάρω θα είμαι καλύτερα αλλά θα έχω συνέχεια την ανασφάλεια και άγχος αλλά είχα κάτι να πιαστώ πρίν.. δηλαδή να λέω οτι "στερητικά είναι θα περάσουν κάνε υπομονή" αλλά με αυτό που μου είπε μου το χάλασε. Αστα..ενας χαμός.. δεν ξέρω που θα παει παλι ολο αυτο το πράγμα σκέτο βασανηστήριο..
    νομιζω χρειαζεται το αγχολυτικο, εγω προσωπικα δεν νοιαζομαι αν είναι placebo η αν εχει καθαρισει ο οργανισμος από την διακοπη και ετσι πιανει και η ελαχιστη δοση. Χρησιμοποιώ και το αγχολυτικο, και την βαλεριανα το ιδιο. Δεν με νοιαζει αν είναι placebo. Για 15-20 μερες τωρα με βοηθησε πολύ.
    εχω διαβασει αρκετα αλλα εχω φτασει σε αδιεξοδο και εχω μπερδευτεί και εγω γιατι

α) οσο ασχολούμαι βλεπω ότι τα φαρμακα δεν δρουν με τον ιδιο τροπο σε ολους

β) δεν υπαρχει αποδεκτο μοντελο για τον μηχανισμο δρασης των ψυχοδραστικων φαρμακων, όπως υπαρχει για τα αλλα φαρμακα, ασπιρινη, αντιβιωτικα, φαρμακα της καρδιας, κτλ, ξερουν ακριβως τους πολλους και περιπλοκους μηχανισμούς που κανουν την δραση τους αλλα ξερουν ακομα με λεπτομερεια και περαν αμφισβήτησης ολους τους μηχανησμους των παρενεργειών που κανουν.
    Αυτό το πραμα δεν υπαρχει καθολου στα ψυχοδραστικα φαρμακα.

Senior Member
    @jim Το ότι δεν λειτουργουν σε όλους με τον ίδιο τρόπο είναι γνωστό γιαυτό και δοκιμάζουμε το ένα μετά το άλλο...
    Ακόμα και φάρμακα που δούλεψαν τέλεια σε άλλους σε εμένα πχ έκαναν τρομερές παρενέργειες ενώ φαρμακα που έχουν σε πολλούς παρενέργειες τρομερες εγώ τα έπαιρνα και τα εκοβα πανευκολα...

Δυστυχώς ισχύει και το γεγονός ότι ο μηχανισμός δράσης είναι άγνωστος αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς με έναν περίεργο τρόπο δρουν...
    Σε ένα βαθμό έστω...
    Χωρίς αυτά πιθανόν πολλοί άνθρωποι να μην ήταν μαζί μας σήμερα (πολλοί γλυτωσαν την αυτοκτονικότητα με αυτά)...

Αλλά απο την άλλη και πολλοί άνθρωποι έχουν μείνει με μονιμες παρενέργειες παρα την διακοπή...

γιαυτο καλό ζύγισμα των επιλογών.
    Είναι πολύ καλό που υπάρχει ενημέρωση ειδικά εδώ στο φορουμ να ξέρει ο καθένας που παει να μπλέξει ΠΡΙΝ τα ξεκινήσει ή όσο είναι ακόμα στην αρχή ώστε να ζυγίσει καλύτερα τα δεδομένα

δικιο εχεις επερνα προ δεκαετιας ζαναξ καιλαντος απο τοτε δεν ειμαι ο εαυτος μου εντελως ξεχναω και αλλα πολλα.δεν εχω ξανα παρει και ουτε προκειτε δεν τα θελω με τιποτα!!

Senior Member
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    δικιο εχεις επερνα προ δεκαετιας ζαναξ καιλαντος απο τοτε δεν ειμαι ο εαυτος μου εντελως ξεχναω και αλλα πολλα.δεν εχω ξανα παρει και ουτε προκειτε δεν τα θελω με τιποτα!!
    κάποια στιγμή πιστεύω θα επανέλθεις...
    αλλά αλί σε μας που αναγκάζομαστε και τα παίρνουμε ακόμα και μερικοί ισως τα παίρνουμε για μια ζωή...
    Για τα προβλήματα μνήμης παίρνω πολύ ginkgo biloba και κατα περίοδους b complex και ω3 και ίσα που ισοσταθμίζουν τα προβλήματα μνήμης των αντικαταθλιπτικών...

Άκουσα από πολλόυς για προβλήματα μνήμης και αυπνίες. Αυτα που προκαλούν προβληματα αυπνίας ειναι τα αντικαταθλιπτικά αφού τα ηρεμιστικά βασικά ειναι υπνωτικά, κοιμίζουν.

Μήπως το ότι ρίχνουν την υπερένταση - το στρες του εγκεφάλου και μειώνουν το συναίσθημα, συνεπάγεται ότι ο νους δεν στροφάρει, άρα δεν ανακαλεί συνεχώς πληροφορίες κι όσο δεν ανακαλεί ο νους πληροφορίες πιστευω πως η μνήμη ξεθωριαζει, κι αυτος ειναι ο λόγος που μιλάμε για προβληματα μνημης? Όσο το συναισθημα και η ενταση στο νου καταλαγιαζουν ο άνθρωπος αρχίζει να γινεται και στο τελος συνηθίζει να ειναι μη οξυδερκής.

Πάντως τα ψυχοφαρμακα ειναι τα μόνα φαρμακα ως προς τα οποια δεν υπάρχουν αναλύσεις αίματος για να φανει η επιδραση τους θετική ή αρνητική στο πρόβλημα στο οποίο στοχευουν να λύσουν, δηλαδή ως προς την λειτουργία του εγκεφάλου ως του πεδίου ύπαρξης στο ανθρωπινο σωμα των ψυχολογικών προβλημάτων. Δεν μιλάω για άλλες παρενέργειες/επιδράσεις σε άλλες εκφάνσεις του ανθρωπινου σωματος πχ σεξουαλικές, κιλά, συκώτι κλπ.

Η βελτίωση που σου βρισκει ο γιατρος ειναι απλα αποτελεσμα της δικης σου προσπάθειας και όχι της επίδρασης των φαρμακων. Τα φαρμακα απλα καταλαγιασαν τα συναισθηματα κι αυτο σε κάνει λειτουργικό, κι ετσι διευκολύνεται η δική σου θέληση για προσπαθεια.
    γιάννης

Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    κάποια στιγμή πιστεύω θα επανέλθεις...
    αλλά αλί σε μας που αναγκάζομαστε και τα παίρνουμε ακόμα και μερικοί ισως τα παίρνουμε για μια ζωή...
    Για τα προβλήματα μνήμης παίρνω πολύ ginkgo biloba και κατα περίοδους b complex και ω3 και ίσα που ισοσταθμίζουν τα προβλήματα μνήμης των αντικαταθλιπτικών...
    Παναγιωτη εισαι σιγουρος οτι τα προβληματα μνημης σου τα προκαλει το αντικαταθλιπτικο και οχι το ζαναξ?? Το ζαναξ οντως μπορει να κανει τη νοητικη λειτουργια πουρε, εξαρταται βεβαια και απο τη δοση και τη χρονικη διαρκεια και τον οργανισμο.

Εμενα παντως προβληματα μνημης και συγκεντρωσης μου προκαλει η καταθλιψη, μολις με πιασει το αντικαταθλιπτικο βρισκω ξανα μνημη, συγκεντρωση και διαυγεια και επανερχεται πληρως η λειτουργικοτητα μου.

Banned
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Παναγιωτη εισαι σιγουρος οτι τα προβληματα μνημης σου τα προκαλει το αντικαταθλιπτικο και οχι το ζαναξ?? Το ζαναξ οντως μπορει να κανει τη νοητικη λειτουργια πουρε, εξαρταται βεβαια και απο τη δοση και τη χρονικη διαρκεια και τον οργανισμο.

Εμενα παντως προβληματα μνημης και συγκεντρωσης μου προκαλει η καταθλιψη, μολις με πιασει το αντικαταθλιπτικο βρισκω ξανα μνημη, συγκεντρωση και διαυγεια και επανερχεται πληρως η λειτουργικοτητα μου.
    Συμφωνω, δεν υπαρχει πιο μαπα φαρμακο, είναι το μονο ψυχοφαρμακο που αναφερει στη συσκευασια ότι απαγορευεται να χορηγείται πανω από 15 μερες!!!!

Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    @jim Το ότι δεν λειτουργουν σε όλους με τον ίδιο τρόπο είναι γνωστό γιαυτό και δοκιμάζουμε το ένα μετά το άλλο...
    Ακόμα και φάρμακα που δούλεψαν τέλεια σε άλλους σε εμένα πχ έκαναν τρομερές παρενέργειες ενώ φαρμακα που έχουν σε πολλούς παρενέργειες τρομερες εγώ τα έπαιρνα και τα εκοβα πανευκολα...

Δυστυχώς ισχύει και το γεγονός ότι ο μηχανισμός δράσης είναι άγνωστος αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς με έναν περίεργο τρόπο δρουν...
    Σε ένα βαθμό έστω...
    Χωρίς αυτά πιθανόν πολλοί άνθρωποι να μην ήταν μαζί μας σήμερα (πολλοί γλυτωσαν την αυτοκτονικότητα με αυτά)...

Αλλά απο την άλλη και πολλοί άνθρωποι έχουν μείνει με μονιμες παρενέργειες παρα την διακοπή...

γιαυτο καλό ζύγισμα των επιλογών.
    Είναι πολύ καλό που υπάρχει ενημέρωση ειδικά εδώ στο φορουμ να ξέρει ο καθένας που παει να μπλέξει ΠΡΙΝ τα ξεκινήσει ή όσο είναι ακόμα στην αρχή ώστε να ζυγίσει καλύτερα τα δεδομένα
    Αυτο που λες για μονιμες παρενεργειες πολυ το φοβαμαι και εγω...εχω κοψει τα χαπια κοντα ενα μηνα και ειμαι ακομα σκατα απλα κανω υπομονη δεν νοιωθω ο ευατος νοιωθω οτι χαζεψα..ελπιζω να μην με αφησαν κανα κουσουρι γιατι εχω δοκιμασει παρα πολλα χαπια και διαφορες κατηγοριες..

Quote Originally Posted by savatage View Post

Τα ζαναχ εκει που λες σου κανουν τν νοητικη λειτουργια πουρε αυτο μπορει να μεινει και μονιμο κουσουρι? Αυτο νοιωθω ακριβως..αλλα τα εχω κοψει ολα και τα ζαναξ και τα αντικατιθλιπτικα εδω και ενα μηνα αλλα ακομα ετσι ειμαι..

Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Τα ζαναχ εκει που λες σου κανουν τν νοητικη λειτουργια πουρε αυτο μπορει να μεινει και μονιμο κουσουρι? Αυτο νοιωθω ακριβως..αλλα τα εχω κοψει ολα και τα ζαναξ και τα αντικατιθλιπτικα εδω και ενα μηνα αλλα ακομα ετσι ειμαι..
    Ποσο καιρο επαιρνες ζαναξ? Και τι δοσολογια?

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast