Θεμα ταμπου φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 12 of 12

Θεμα ταμπου φαρμακα

Καλησπερα σας κ παλι!Οπως εχω πει κ σε αλλες μου δημοσιευσεις εχω μια θαυμασια σχεση εδω κ 4 χρονια κ οταν ολοκληρωσει το στρατο το αγορι μου περιπου σε ενα χρονο θελουμε να το παμε σοβαρα για γαμο κ παιδια κ τετοια,Εμενα το προβλημα μου ειναι οτι εδω κ χρονια παιρνω ψυχοφαρμακα ποτε τα διακοπτω κ ερχεται η καταθλιψη κ αναγκαζομαι να παρω κατι κ πηγαινω κ σε ειδικο,Πραγματικα οταν περασε η καταθλιψη μου την περασμενη φορα κ τα εκοψα ευελπιστουσα οτι δεν θα ξαναπαρω φαρμακα κ τελειωσε μια κ καλη αυτη η υποθεση κ ενιωθα παρα πολυ καλα,Επειτα επανηλθε εντονη καταθλιψη κ παιρνω παλι φαρμακα κ ρωτησα με απελπισια την ειδικο που πηγαινω ποσο καιρο θα γινεται αυτο κ μου λεει πιθανον για παντα,Εμενα το θεμα μου ειναι οτι το γεγονος οτι παιρνω φαρμακα ειναι γνωστο αποκλειστικα στην μητερα μου κ σε 1 2 ακομα συγγενεις δεν εχω τολμησει να το πω στο αγορι μου στις φιλες μου επειδη οι δικοι μου ειπανε μην το κανω κ το θεωρω θεμα ταμπου γενικοτερα οτι δεν πρεπει να λεγεται κ το αγορι μου ειναι τρομερα ευαισθητο κ θα πανικοβληθει οταν το μαθει,κ ρωταω πρεπει να το πω καποτε η να το κρυβω για παντα?Πως ειναι δυνατον να μεινουμε μαζι με το αγορι μου κ αιωνιως να το κρυβω?Επισης επειδη θελουμε πολυ ενα παιδι,μπορω να κανω παιδι κ να παιρνω παραλληλα φαρμακα κ να μην επηρεαστει το παιδι?Ολο αυτο ειναι πηγη αγωνιας για μενα κιολας

Senior Member
    θα σου στειλω πμ.

μυσπ, δε θελω να κρίνω τη σχέση σου γιατί δε γνωρίζω πως λειτουργει η σχέση σας, αλλά 4 χρόνια και κάτι τόσο σημαντικό δε του το έχεις πει? Να του το πείς φυσικα.
    Σε μια σχέση η ειλικρίνια είναι απ'τα πιο σημαντικά κατα τη γνώμη μου πραγματα. Πιστευω πως αν σε αγαπάει και 'ευαισθητος' να είναι θα σε στηρίξει. οτι θα του έρθει ξαφνικό σίγουρα θα του έρθει.
    Αλλά καλύτερα να το μάθει τώρα και απο εσένα. Θα σου είναι πολύ βάρος να του το κρύβεις μια ζωή και δεν υπάρχει και λόγος να το κρύβεις, μη το θεωρείς ταμπου, απομυθοποίησέ το.

Senior Member
    καταρχην αυτο που σου ειπαν οι δικοι σου δε σου κανει καθολου καλο ειναι λαθος να σε προτρεπουν να κρατας πραγματα μεσα σου ομως δε τους καταλογιζω δολο πιστευω οτι το κανουν απο αγνοια προσπαθησε να εξωτερικευεις οτι σκεφτεσαι εστω κ εδω κ απο κει κ περα βλεπεις τι θα γινει...

Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Πως ειναι δυνατον να μεινουμε μαζι με το αγορι μου κ αιωνιως να το κρυβω?Επισης επειδη θελουμε πολυ ενα παιδι,μπορω να κανω παιδι κ να παιρνω παραλληλα φαρμακα κ να μην επηρεαστει το παιδι?Ολο αυτο ειναι πηγη αγωνιας για μενα κιολας
    Ρωτάς εμάς και όχι τον γιατρό σου; Απ' όσο γνωρίζω, σαφώς και επηρεάζεται το έμβρυο από τα ψυχοφάρμακα, εδώ άλλα πιο απλά και πρέπει να αποφεύγονται.
    Όσο για τη σχέση σου, φοβάμαι πως μόνο μέσα στο μυαλό σου είναι θαυμάσια. Δεν είναι δυνατόν να έχεις ουσιαστική σχέση με κάποιον τόσα χρόνια και να του κρύβεις κάτι τόσο σημαντικό.
    Νομίζω καλό θα ήταν να κάνεις δουλειά με τον εαυτό σου πρώτα κι έπειτα να αρχίσεις να σκέφτεσαι για γάμους και παιδιά.
    Το παιδί δεν είναι η λύση για να καλύπτουμε τα κενά μας.
    Είναι ένας άνθρωπος που -δυστυχώς ή ευτυχώς- η σωματική και ψυχική του υγεία εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό από το ποιοι ήταν οι γονείς του. Ας μην καταδικάζουμε έτσι εύκολα ανθρώπινες ψυχές, προκειμένου να λύσουμε τα δικά μας αδιέξοδα.

Καλα ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,οι δικοι μου γενικα μου επεβαλλαν σιωπη πανω στο θεμα για τα φαρμακα απο παντα κ δεν μου ειναι ευκολο να το πω κ στο αγορι μου κ στις φιλες μου επειδη με τρομοκρατησανε οτι ειναι κατι που δεν πρεπει να λεγεται κ πραγματικα εαν εξακολουθησω να παιρνω που ειναι πιθανον δεν γνωριζω πως πρεπει να το αποκαλυψω στο αγορι μου,Ειναι πραγματα που διασταζω να λεω κ ειμαι πολυ κλεισμενη στον εαυτο μου κ τρομαζω κ μην τρομοκρατησω κ το αγορι μου επειδη τρομαζει για μενα ευκολα να ειμαι καλα,Επειδη περασα πολυ δυσκολα σχολικα χρονια με ψευτικες φιλιες κ διαφορα αλλα ασκημα εμαθα στην μοναξια να μην τα λεω ολα

Senior Member
    χρονια με ψευτικες φιλιες κ διαφορα αλλα ασκημα εμαθα στην μοναξια να μην τα λεω ολα
    αρα αυτο θα πρεπει να προσπαθησεις να βελτιωσεις γιατι αυτο σε πειραζει πιστευω κ εισαι ετσι καποτε το ειχαμε συζητισει

οταν λες οτι σε τρομοκρατησανε μου εξηγεις λιγο τι σου ειπανε τρομοκρατηθηκες απο μονη σου η σου ειπαν κατι που σε επειρεασε κ αλλο εκτος απο αυτο που μας λες?

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αρα αυτο θα πρεπει να προσπαθησεις να βελτιωσεις γιατι αυτο σε πειραζει πιστευω κ εισαι ετσι καποτε το ειχαμε συζητισει

οταν λες οτι σε τρομοκρατησανε μου εξηγεις λιγο τι σου ειπανε τρομοκρατηθηκες απο μονη σου η σου ειπαν κατι που σε επειρεασε κ αλλο εκτος απο αυτο που μας λες?
    Καλα εγω γενικα εχω ενα προβλημα με την επικοινωνια να μιλησω για ολα οσα αισθανομαι απο παντα δεν ειναι καινουργιο αυτο,Μου ειπανε οτι ο κοσμος αντιμετωπιζει καπως οποιον παιρνει ψυχοφαρμακα η πηγαινει σε ειδικο επειδη πολλοι εχουν αγνοια κ θεωρουν οτι οποιος τα κανει αυτα απαραιτητα εχει καποιο σοβαρο προβλημα αρα ο κοσμος ειναι προκαταλελειμενος για οσους πανε σε ειδικο η παιρνουν αγωγη κ προσθεου δεν πρεπει να το μαθει ουτε το αγορι μου ουτε οι φιλες μου ουτε οι γνωστοι μας επειδη παιζει να τρομαξουνε να θεωρησουνε οτι εχω κατι πραγματικα σοβαρο οτι δεν ειμαι φυσιολογικη κ τετοια

Senior Member
    αρα πρεπει να βελτιωσεις το προβλημα στην επικοινωνια που λες δε βλεπω κατι αλλο καλυτερο αυτη τη στιγμη προσπαθησε να λες οτι σκεφτεσαι στην αρχη θα σου φανει σα να ζορζεσε αλλα μετα θα συνηθισεις καπια στιγμη

Καλα πιστευω πεφτεις αρκετα μεσα δεν μπορω να επικοινωνησω λεγοντας 100% ολα οσα αισθανομαι παροτι αγαπαω κ αγορι μου κ φιλες μου

τα φάρμακα είναι για μία ζωή τέλος

Αυτοί που σε αγαπάνε πραγματικά όταν μάθουν για την αγωγή σου, θα σε επιβραβευσουν...θα καταννοήσουν... Έτσι πρέπει να γίνεται...αν απέρριπταν όλοι πλέον τα ταμπου και τις προκαταλήψεις από τη ζωή πολλά πράγματά θα ήταν διαφορετικά... και μην ξεχναμε πως ένα απο τα πολλά που κοροιδευει ο ανθρψπος, κάποια μέρα θα του χτυπήσει τη πόρτα... Μίλα στους φίλους σου και στο αγόρι σου...δεν γίνεται να ζείς διπλή ζώη, επείδη σε έχουν φοβίσει άλλοι..Βγάλε την αλήθεια σου κι αυτοί που αξίζουν για σένα, θα ναι δίπλα σου...