αισθημα φοβου/πανικου/αισθηση για ουρηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member

Question αισθημα φοβου/πανικου/αισθηση για ουρηση

Γειας σας , ειμαι καινουργιος στο Forum . Τον τελευταιο καιρο(εναν μηνα τωρα) αντιμετωπιζω το εξης πρόβλημα ,εχω μια αισθηση για ουρηση (ασχετως αν δεν υπαρχει λογως -η ουροδοχος κηστη ειναι αδεια) .Επισκεύετηκα ουρολόγο έκανα εξετάσεις και βγήκαν όλες καθαρές (πηρα και μια προληπτικη αντιβίωση που μου έδωσε ), το πρόβλημα όμως συνεχίζει να υπάρχει . Κάθε φορά που βγαίνω απο το σπίτι αρχίζω και βιώνω πάλι αυτήν την αίσθηση αλλες φόρες λιγότερο και αλλες περισσότερο (οταν είμαι στο λεωφορείο σε κάποιο ταξί ,κάπου με κόσμο).Σκέφτομαι να παώ σε κάποιον ψυχολόγο η ψυχίατρο ... διότι θα αρχίσει η σχολή και θα πρέπει να βγαίνω καθε μερα . Το πρόβλημα ξεκίνησε κατα την διάρκει ενος ταξιδίου , μου παρουσίαστηκε στο ταξίδι της επιστροφής (συχνοόυρια,αισθηση για ουρηση κατι το οποίο με έκανε και φοβόμουν για ώρες μεχρι που να φτάσω σπιτι ).

προσπάθω να το αντιμετωπισω μόνος μου προς το παρών κανοντας αργα βήματα , κάθε μερα που βγαίνω εξω πιγαίνω και ποιό μακρια , προσπαθω να μην το σκεφτωμαι αλλα εμφανίζεται μόνο του

εχει κάποιος καποια αντίστοιχη εμπειρία ?

Εάν δεν έχεις ουρολοίμωξη,δεν φαντάζομαι τί άλλο μπορεί να είναι αυτό.

Γεια σου Apollyon, αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με το έντερό μου... Συγκεκριμένα φοβάμαι πολύ ότι θα μου φύγουν αέρια χωρίς να το θέλω

Καλησπερα φιλε μου,Ναι κ εγω εχω βιωσει παρομοιο θεμα κατα την διαρκεια ταξιδιου με λεωφορειο που δεν ειχα προσβαση στην τουαλετα κ σκεφτομαι σοβαρα οταν παω παλι ταξιδι να φορεσω πανες για ακρατεια που πουλανε στα σουπερ μαρκετ,Δεν ειναι ντροπη κ δεν θα το καταλαβει κανεις κ τις πετας οταν βρεθεις σε μερος με τουαλετα,Επισης θα νιωσεις μεγαλυτερη ηρεμια κ δεν θα σε πειραζει οπουδηποτε εισαι

Senior Member
    Quote Originally Posted by Μαράλ View Post
    Γεια σου Apollyon, αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με το έντερό μου... Συγκεκριμένα φοβάμαι πολύ ότι θα μου φύγουν αέρια χωρίς να το θέλω
    λιγο αστειο ακουγετε ετσι οπως το λες αλλα αυτο το προβλημα συνηθως τοεχουνε οι αντρες

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    λιγο αστειο ακουγετε ετσι οπως το λες αλλα αυτο το προβλημα συνηθως τοεχουνε οι αντρες
    Όντως Αλλά δεν είναι καθόλου αστείο να το ζεις!...

Apollyon, όταν είσαι στο σπίτι μόνος σου παρουσιάζεται; Γενικά κάθε πότε πας όταν είσαι μόνος; Αν πας πολύ συχνά, π.χ. κάθε ώρα, ίσως θα ήταν χρήσιμο να προσπαθήσεις να μεγάλώσεις αυτό το διάστημα στις 3-4 ώρες περίπου. Και κάτι ακόμα: υπάρχει περίπτωση όταν τελικά πας τουαλέτα έξω να θέλεις πραγματικά να ουρήσεις αλλά να μην το καταφέρνεις λόγω άγχους;

Senior Member
    δεν ξερω τι μπορει να ειναι αλλα ψαχνοντας βρηκα αυτο..εχε το νου σου κ να το αναφερεις στον γιατρο σου.
    θα ηταν καλο ισως να πας να παρεις κ μια δευτερη γνωμη απο ουρολογο.
    αν ομως συνεχιζεται κ δεν εχεις τιποτα παθολογικο τοτε μαλλον μιλαμε για στρες που δημιουργει τετοιες συσπασεις.
    δες λιγο το παρακατω.
    Υπερδραστήρια ονομάζεται η κύστη, η οποία δημιουργεί ξαφνικά μία επείγουσα ανάγκη για ούρηση, ακόμη και όταν δεν είναι γεμάτη. Το σύνδρομο της υπερδραστήριας ουροδόχου κύστης είναι μία συχνή κατάσταση στην οποία δεν μπορεί να βρεθεί καμία αιτία για τις επαναλαμβανόμενες και ανεξέλεγκτες συσπάσεις της κύστης. Για παράδειγμα, αυτό δεν οφείλεται σε ουρολοίμωξη ή σε μία διόγκωση του προστάτη. Το σύνδρομο της υπερδραστήριας ουροδόχου κύστης, μερικές φορές, ονομάζεται και σπαστική ή υπερλειτουργική κύστη.

Senior Member
    μηχανισμός δημιουργίας του συνδρόμου δεν είναι πλήρως κατανοητός. Ο μυς της ουροδόχου κύστης φαίνεται να γίνεται υπερευαίσθητος στην παρουσία ούρων και συσπάται έντονα, ακόμη και όταν η κύστη δεν είναι καλά γεμάτη με ούρα. Κανονικά, ο μυς της ουροδόχου κύστης (εξωστήρας) είναι χαλαρός, σε όλη τη χρονική διάρκεια όπου η κύστη γεμίζει με ούρα. Δεδομένου ότι η κύστη διατείνεται σταδιακά, μας δίνει μία πρώτη αίσθηση επιθυμίας για ούρηση, όταν είναι μισογεμάτη. Οι περισσότεροι άνθρωποι μπορούν να ελέγξουν αρκετά εύκολα αυτό το αίσθημα για κάποιο χρονικό διάστημα, μέχρι να πάνε να ουρήσουν. Ωστόσο, σε άτομα με υπερδραστήρια ουροδόχο κύστη, ο μυς της ουροδόχου κύστης φαίνεται να δίνει λάθος μηνύματα στον εγκέφαλο. Η κύστη συσπάται πολύ νωρίς, χωρίς να είναι γεμάτη και παρά τη θέληση του ασθενή. Αυτό η/ο ασθενής το αισθάνεται ως μία επείγουσα ανάγκη για ούρηση, που είναι χαρακτηριστική του συνδρόμου υπερδραστήριας ουροδόχου κύστης. Νεότερα δεδομένα δείχνουν ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην αντίληψη ή στο φιλτράρισμα και στην αναχαίτιση του αισθήματος πληρότητας της κύστης από τον εγκέφαλο, που οδηγεί στην αδυναμία ελέγχου της ούρησης. Αυτό συμβαδίζει με την αυξημένη συχνότητα εμφάνισης του συνδρόμου με την πρόοδο της ηλικίας. Επίσης, τα συμπτώματα μπορεί να επιδεινωθούν σε περιόδους στρες και από τη διατροφή (τσάι, καφές, αναψυκτικά τύπου κόλα, οινόπνευμα).

Senior Member
    ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ
    •Ο καφές, το τσάι και τα αναψυκτικά τύπου κόλα μπορεί να επιδεινώνουν τα συμπτώματα. Δοκιμάστε να διακόψετε ή έστω να περιορίσετε την κατανάλωσή τους. Αν διαπιστώσετε ότι η κατάσταση βελτιώνεται, είναι δικιά σας επιλογή να υιοθετήσετε την αποφυγή τους ως τρόπο ζωής. Ειδικά για την καφεΐνη θα πρέπει να γνωρίζετε ότι έχει και διουρητική δράση, δηλαδή αυξάνει την παραγωγή ούρων.
    •Το αλκοόλ σε μερικούς ανθρώπους μπορεί να επιδεινώσει τα συμπτώματα. Εφαρμόστε τις ίδιες συμβουλές, όπως και με τη λήψη καφέ.
    •Πίνετε κανονικές ποσότητες υγρών. Μπορεί να φαίνεται λογικό ότι, αν περιορίσετε το ποσό των υγρών που πίνετε, η ουροδόχος κύστη δεν θα γεμίζει τόσο γρήγορα. Ωστόσο, αυτό μπορεί να επιδεινώσει τα συμπτώματα, γιατί τα ούρα είναι πιο πυκνά και δρουν πιο ερεθιστικά στην ουροδόχο κύστη. Η κανονική ποσότητα υγρών είναι περίπου 6 με 8 ποτήρια την ημέρα, τα οποία πρέπει να αυξάνονται, όταν ο καιρός είναι ζεστός.
    •Πηγαίνετε στην τουαλέτα, μόνο όταν το χρειάζεστε. Μερικοί άνθρωποι αποκτούν τη συνήθεια να πηγαίνουν στην τουαλέτα πιο συχνά από ό,τι το χρειάζονται. Αν πηγαίνετε στην τουαλέτα πολύ συχνά, η κύστη μαθαίνει να συγκρατεί λίγα ούρα.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Μαράλ View Post
    Όντως Αλλά δεν είναι καθόλου αστείο να το ζεις!...

Apollyon, όταν είσαι στο σπίτι μόνος σου παρουσιάζεται; Γενικά κάθε πότε πας όταν είσαι μόνος; Αν πας πολύ συχνά, π.χ. κάθε ώρα, ίσως θα ήταν χρήσιμο να προσπαθήσεις να μεγάλώσεις αυτό το διάστημα στις 3-4 ώρες περίπου. Και κάτι ακόμα: υπάρχει περίπτωση όταν τελικά πας τουαλέτα έξω να θέλεις πραγματικά να ουρήσεις αλλά να μην το καταφέρνεις λόγω άγχους;
    οταν ειμαι σπιτι δεν μου παρουσιαζεται . μπορει 2-3 φορες την μερα . Συνυθως οταν με πιανει εξω δεν θελω καν να ουρησω (και εαν ουρησω ειναι μικρη ποσοτητα ). Γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα με συχνουρια , δεν πηγαινα σχεδον ποτε σε τουαλετες οταν ημουν εξω . Απο οταν με επιασε στο ταξιδι μου εχει μηνει (κατι σαν φοβος ), φοβος που καταλαβαινω οτι ειναι παραλογος αλλες φορες τον ελενχω και αλλες θελω να φυγω τρεχοντας ,νοιωθω να κρυωνω και ψαφνικα με ποιανει ενα σφιξιμο και το αισθημα για ουρηση (ακριβως οπως ενιωθα για ωρες στο λεωφορειο οταν με πρωτο επιασε )

οσο για την υπερδαστηρια κυστη δεν νομιζω να ειναι αυτο , εχω σταματησει ειδη ολα αυτα που αναφερονται , καφες ,τσαι κτλπ , αν και επηνα πολυ καφε πριν μου συμβει την πρωτη φορα (στο λεωφορειο κατα την διαρκεια ταξιδιου ) , για αυτο πιστευω οτι μου εχει μεινει καποια φοβια και δεν οφειλεται σε κατι παθολογικο .

Senior Member
    ε τοτε φιλε μου ειναι ψυχολογικο το θεμα σου..κ γι αυτο σε πιανει μονο οταν εισαι εξω.
    ισως αγοραφοβια που εκδηλωνεται ετσι.
    οι φοβιες δεν ειναι λογικες κ δεν εχουν λογικη.γι αυτο τις επεξεργαζομαστε με καποιον ειδικο.
    στην θεση σου θα περιμενα λιγο καιρο να δω αν βελτιωνεται το θεμα κ αν οχι τοτε θα ξεκινουσα ψυχοθεραπεια.
    αυτο ειναι ενδειξη αγχους κ πανικου κ σε αυτην την περιπτωση θελει δουλεια για να ξεριζωθει.

Quote Originally Posted by Apollyon View Post
    οταν ειμαι σπιτι δεν μου παρουσιαζεται . μπορει 2-3 φορες την μερα . Συνυθως οταν με πιανει εξω δεν θελω καν να ουρησω (και εαν ουρησω ειναι μικρη ποσοτητα ). Γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα με συχνουρια , δεν πηγαινα σχεδον ποτε σε τουαλετες οταν ημουν εξω . Απο οταν με επιασε στο ταξιδι μου εχει μηνει (κατι σαν φοβος ), φοβος που καταλαβαινω οτι ειναι παραλογος αλλες φορες τον ελενχω και αλλες θελω να φυγω τρεχοντας ,νοιωθω να κρυωνω και ψαφνικα με ποιανει ενα σφιξιμο και το αισθημα για ουρηση (ακριβως οπως ενιωθα για ωρες στο λεωφορειο οταν με πρωτο επιασε )
    Δηλαδή γνωρίζεις ότι δε θα συμβεί αλλά παρόλα αυτά το φοβάσαι; Ή είναι η αίσθηση που περιγράφεις που σου προκαλεί δυσφορία;

Υ.Γ. Ουρολόγος δεν είμαι αλλά 2-3 φορές τη μέρα μου φαίνονται λίγες... Δες μήπως δεν πίνεις αρκετά υγρά γιατί και αυτό μπορεί να σε οδηγήσει σε ουρολοιμώξεις!

Junior Member
    Καλησπέρα, ξέρω πως απαντώ με μια καθυστέρηση δύο χρόνων στο post, έχω όμως δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα που αντιμετώπιζε (ελπίζω όχι πλέον) ο φίλος Apollyon. Θα ήθελα να μάθω είτε από τον ίδιο (ελπίζοντας ότι θα πάρει κάποια ειδοποίηση για το reply μου) για το πως αντιμετώπισε το πρόβλημα, είτε από κάποιο άλλο μέλος που έχει κάποια ιδέα. Ευχαριστώ.

Senior Member
    Γατοσκυλο κι ερσυ το εχεις μονο εξω?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Junior Member
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Γατοσκυλο κι ερσυ το εχεις μονο εξω?
    Ναι μόνο έξω! Ξέρω ότι είναι ψυχολογικό, δεν ξέρω όμως πως να το αντιμετωπίσω και που να απευθυνθώ.

Page 1 of 2 12 LastLast