Ψυχολόγος για χρόνια κατάθλιψη, Θεσ/νικη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
    Emilia δυστυχώς δεν μπορούμε να σου γράψουμε κάποιον εδώ γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση.
    Το θέμα είναι ότι μπορεί να ακούσεις πολλά που δεν ισχύουν εδώ μέσα, γιατί ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τη δική του εμπειρία ή απειρία.
    Θα πρέπει να βρεις έναν σωστό και σοβαρό επαγγελματία, αυτό μπορείς να το κάνεις ρωτώντας και παίρνοντας συστάσεις.
    Από κει και πέρα, δοκιμάζει κάποιος και αποφασίζει. Αν νιώσει καλά και εμπιστεύεται τον θεραπευτή, τότε τα αποτελέσματα θα φανούν γρήγορα.
    Πιθανόν, αν ζορίζεται πολύ να χρειαστεί κάποια χάπια για να βοηθηθεί , τουλάχιστον στην αρχή.
    Υπάρχουν ψυχίατροι, που ειδικεύονται στην ψυχοθεραπεία και μπορούν να δώσουν και φάρμακα εφόσον κρίνουν ότι χρειάζεται και εφόσον θέλει ο θεραπευόμενος. Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι δεν επιμένουν όλοι οι ψυχίατροι-ψυχοθεραπευτές να δώσουν χάπια, εκτός αν μιλάμε για σοβαρές παθήσεις.
    Ένας ψυχολόγος, αν κρίνει ότι χρειάζεται και φαρμακευτική αγωγή μπορεί να παραπέμψει την αδερφή σου σε ψυχίατρο.
    Εγώ βρίσκω πιο βολική την πρώτη λύση, 2 σε 1 δηλαδή και από οικονομική άποψη, αλλά και επειδή έχεις να κάνεις με ένα άτομο που σε παρακολουθεί συνολικά.

Senior Member
    Quote Originally Posted by EmiliaK View Post
    Γι αυτό το λόγο πήγε κάποια στιγμή και πήρε και χάπια... Όταν πήγε σε ψυχολόγο, την σταμάτησε ο ίδιος γιατί δεν μπορούσε να μιλήσει και απλά καθόταν και έκλαιγε...
    Τα σταμάτησε από μόνη της τότε..
    Απλά τώρα μίλησε σε εμένα για πρώτη φορά και επειδή τα είπε μία φορά και είναι έτοιμη θέλω να βρούμε ένα καλό ψυχολόγο...
    Δεν ήταν σωστό που τα σταμάτησε.
    Είναι περίεργο αλλά όλοι οι καταθληπτικοί ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που ξεκινά να δρα το χάπι νιώθουν ότι δε το χρειάζονται και το κόβουν.
    Ευτυχώς γνωρίζοντας το δε την πάτησα.

Άπειρες φορές θέλησα να το κόβω και μερικές ξεκίνησα να το μειώνω και έπεφτα στην 5-10η μέρα...

Εμένα το cipralex που κανονικά λέει ότι θέλει περίπου 15 μέρες έκανε 62 μέρες να αρχίσει να δρα...

Υπομονή θελουν όλα.

Δυστυχώς πολλοί ψυχολόγοι δεν θέλουν τα χάπια και καταστρέφουν κόσμο.
    Μέγα λάθος

Page 2 of 2 FirstFirst 12