Καλώς σας βρίσκω! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 80
    Καθρέφτη, σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Θεοφανία, όπως σωστά αναφέρει και η καθρέφτης, το blog είναι πολύ βοηθητικό για μένα για 2 λόγους..
    1ον) Το παρακολουθούν κάποιοι φίλοι και συγγενείς μου καθημερινά, οπότε αισθάνομαι σαν να παρακολουθείται η διατροφή μου (σαν να έχω δηλαδή έναν δωρεάν διαιτολόγο) και έχω ακόμα ένα κίνητρο για να συνεχίσω την σωστή διατροφή: να μην τους "απογοητεύσω"!
    2ον) Με αυτόν τον τρόπο σταμάτησα το τσιμπολόγημα. Γιατί κάθε τί που τρώω, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να το καταγράφω. Και επειδή βαριέμαι να καταγράφω κάθε λίγο και λιγάκι, τρώω τα γεύματά μου κανονικά και δεν τσιμπολογάω ενδιάμεσα. Και συνειδητοποιώ καλύτερα το τί τρώω.

Senior Member
    Μαντζουρανα , ειχα επισκεφτει προσφατα διαιτολογο για να χασω βαρος .
    Δεν μου εδωσε συγκεκριμενες συνταγες ή κατι αντιστοιχο ουτε μου απαγορευεσε συγκεκριμενες ομαδες τροφιμων .
    Το προγραμμα αποτελειται απο 3 γευματα την ημερα και πρεπει σε καθε γευμα να υπαρχουν πρωτεινες, υδατανθρακες, λιπαρα και λαχανικα .
    Φρουτο μεχρι μια μεριδα την ημερα , αλλα παντα μετα το γευμα και γλυκο μεχρι δυο φορες την εβδομαδα παλι μετα το γευμα.

Αυτα στα γραφω για να εχεις μια ιδεα για μια ισορροπημενη διατροφη .
    Το καλυτερο θα ηταν να επισκεφτεις εναν διατροφολογο για να σου βγαλει ενα προγραμμα συμφωνα με τις δικες σου αναγκες .

...τη σκέφτηκα αυτή την εκδοχή :)
    Καλά κάνεις και συνέχισε το.
    Σου εύχομαι σε λίγο καιρό να ανεβάζεις και φωτο σου και στο τέλος να φτάσεις εκεί που ονειρευεσαι :)

Betelgeuse,
    σ' ευχαριστώ για την συμβουλή σου,
    όμως πιστεύω ότι ο καλύτερος διατροφολόγος είμαστε εμείς για τον εαυτό μας.
    Τις πληροφορίες για τα θρεπτικά συστατικά των τροφίμων, τους κατάλληλους συνδυασμούς και ό,τι χρειαζόμαστε για μια σωστή διατροφή, μπορούμε εύκολα να τα βρούμε στο ίντερνετ και σε βιβλία διατροφής. Από εκεί και πέρα, πρέπει να δούμε και τί ταιριάζει στον οργανισμό μας και αναλόγως να τρώμε.

Εκτιμώ που μοιράστηκες μαζί μου τις συμβουλές του διατροφολόγου σου, όμως δεν είναι ο ορισμός της σωστής διατροφής 100%.
    Ο κάθε διατροφολόγος λέει και διαφορετικά πράγματα.
    Πριν 3 χρόνια πήγαινα σε μία και μου είχε πει ότι καλό είναι να τρώμε 3 μερίδες φρούτου την ημέρα (αντί για 1 που συμβουλεύει η δική σου) και γλυκό 1 φορά την εβδομάδα (αντί για 2).
    Όλα αυτά σχετικά είναι. Δεν είναι το ένα σωστό ή το άλλο. Σωστό είναι αυτό που ταιριάζει στον οργανισμό μας.
    Τότε που πήγαινα σε διατροφολόγο (για λίγο διάστημα), δεν ακολουθούσα αυτά που μου έλεγε γιατί δεν μπορώ να μπαίνω σε πρόγραμμα που μου δίνουν άλλοι. Όμως βοηθήθηκα από το γεγονός ότι είχα έναν άνθρωπο να με ελέγχει 1 φορά την εβδομάδα και έτσι κινητοποιούμουν να τρώω σωστότερα.
    Και πάλι σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις αυτά που σε συμβούλεψε η διατροφολόγος σου!

Θεοφανία,
    από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!!

Senior Member
    Quote Originally Posted by Μαντζουράνα View Post
    Betelgeuse,
    σ' ευχαριστώ για την συμβουλή σου,
    όμως πιστεύω ότι ο καλύτερος διατροφολόγος είμαστε εμείς για τον εαυτό μας.
    Τις πληροφορίες για τα θρεπτικά συστατικά των τροφίμων, τους κατάλληλους συνδυασμούς και ό,τι χρειαζόμαστε για μια σωστή διατροφή, μπορούμε εύκολα να τα βρούμε στο ίντερνετ και σε βιβλία διατροφής. Από εκεί και πέρα, πρέπει να δούμε και τί ταιριάζει στον οργανισμό μας και αναλόγως να τρώμε.

Εκτιμώ που μοιράστηκες μαζί μου τις συμβουλές του διατροφολόγου σου, όμως δεν είναι ο ορισμός της σωστής διατροφής 100%.
    Ο κάθε διατροφολόγος λέει και διαφορετικά πράγματα.
    Πριν 3 χρόνια πήγαινα σε μία και μου είχε πει ότι καλό είναι να τρώμε 3 μερίδες φρούτου την ημέρα (αντί για 1 που συμβουλεύει η δική σου) και γλυκό 1 φορά την εβδομάδα (αντί για 2).
    Όλα αυτά σχετικά είναι. Δεν είναι το ένα σωστό ή το άλλο. Σωστό είναι αυτό που ταιριάζει στον οργανισμό μας.
    Τότε που πήγαινα σε διατροφολόγο (για λίγο διάστημα), δεν ακολουθούσα αυτά που μου έλεγε γιατί δεν μπορώ να μπαίνω σε πρόγραμμα που μου δίνουν άλλοι. Όμως βοηθήθηκα από το γεγονός ότι είχα έναν άνθρωπο να με ελέγχει 1 φορά την εβδομάδα και έτσι κινητοποιούμουν να τρώω σωστότερα.
    Και πάλι σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις αυτά που σε συμβούλεψε η διατροφολόγος σου!

Θεοφανία,
    από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!!
    Ναι , σιγουρα , ο καθε διατροφολογος εχει το δικο του πλανο και ασε που η καθε διαιτα πρεπει να ειναι προσαρμοσμενη στις αναγκες του οργανισμου .Αλλα υπαρχουν καποια στανταρς που πρεπει να ακολουθουνται .
    Πχ δεν μπορεις να αποκλειες ομαδες τροφιμων για μεγαλο διαστημα κλπ

Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Φρουτο μεχρι μια μεριδα την ημερα , αλλα παντα μετα το γευμα και γλυκο μεχρι δυο φορες την εβδομαδα παλι μετα το γευμα..
    ε όχι για αυτό που θα πω τώρα είμαι 100% σίγουρη μου το έχουν πει αρκετοί και πορωμένοι με την διατροφή τους... το φρούτο και η σαλάτα δεν πρέπει να τρώγεται ποτέ μετά το φαί και καλύτερα ούτε μαζί, αλλά πάντα πριν ή μόνα τους και αυτό γιατί το φαί κάνει πολυ περισσότερη ώρα να χωνευτεί απ'τα φρουτα λαχανικά... αυτό όσο κουφό κι αν ακούγεται έχει ως αποτέλεσμα να σαπίζουν μέσα στο στομάχι μας και να μην πέρνουμε από αυτά τις ουσίες που έχουν...
    100% σιγουρη δεν είμαι... αλλά το έχω πιστέψει αυτό και το εφαρμόζω κι όλας

Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αλλα υπαρχουν καποια στανταρς που πρεπει να ακολουθουνται .
    Πχ δεν μπορεις να αποκλειες ομαδες τροφιμων για μεγαλο διαστημα κλπ
    Ναι, έχεις δίκιο σ' αυτό!

Καθρέφτη,
    και εγώ έχω ακούσει ότι η σαλάτα καλό θα είναι να τρώγεται πριν το γεύμα, και τα φρούτα να τρώγονται είτε πριν, είτε ξεχωριστά μόνα τους.
    Ειδικά για τα φρούτα έχω ακούσει διατροφολόγους να λένε ότι προκαλούν δυσπεψία αν τρώγονται μετά ακριβώς από το γεύμα.
    Από την άλλη, μια φίλη μου που ήθελε οπωσδήποτε γλυκό μετά το γεύμα της, όταν πήγε σε διατροφολόγο της έβαλε να τρώει 1 φρούτο μετά το γεύμα για να αντικαταστήσει το γλυκό.
    Βασικά πρέπει να μάθουμε ν' "ακούμε" το σώμα μας, πώς "νιώθει" καλύτερα. Και αναλόγως να πράξουμε.

την έβαλε να τρώει φρούτο και όχι γλυκό προφανώς για να πάρει 100 θερμίδες αντί για 500. όταν τα τρώμε μετά καίγονται όλα τα θρεπτικά συστατικά τους και δεν τα αποροφούμε... πάνε τσάμπα δηλαδή

Senior Member
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    την έβαλε να τρώει φρούτο και όχι γλυκό προφανώς για να πάρει 100 θερμίδες αντί για 500. όταν τα τρώμε μετά καίγονται όλα τα θρεπτικά συστατικά τους και δεν τα αποροφούμε... πάνε τσάμπα δηλαδή
    Βασικα σε εμενα υπαρχει και ενα θεματακι που επρεπε να αντιμετωπιστει και για αυτο μου εβαλε οτι εχει ζαχαρη αμεσως μετα απο γευμα .
    Και σιγουρα ισχυει και αυτο που λες . Αν εχεις φαει πριν πχ μια μαρανοδα με κιμα και σαλατα ποσο γλυκο να φας και ποσο φρουτο. Θα σκασεις.

Banned
    Πειτε κανενα προγραμματακι ρε διαιτας!!Με τροφες!!Με μενου!!

Banned
    Για να με συγχωρεσει η μπετελ..
    Last edited by Deleted-member-18-05-2015; 15-10-2014 at 14:19. Reason: Τι ψυχη θα παραδωσω?

Banned
    Εν τω μεταξυ βλεπω και το μενου που τρως..δεν θεωρειται πολυ αυτο??Πχ εχεις το μεσημεριανο τρια σουβλακια χοιρινα με χωριατικη και το βραδυ ενα πιατο ολακερο με μπαμιες (μπλιαχ) και απο διπλα τυρια με ντοματα..Ειναι ο συνδυασμος που θα καψει λιπος?
    Δεν μου φαινονται λιγα δλδ!

Senior Member
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μαρανοδα..δεν υπαρχει πιο λιπαρο φαγητο!!Και με κιμα κιολας!Μαρανοδα με κιμα ρε φιλε ειναι θανατος!!
    σαν αυτο?
    https://www.youtube.com/watch?v=Q5KOGlpCTHk

Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εν τω μεταξυ βλεπω και το μενου που τρως..δεν θεωρειται πολυ αυτο??Πχ εχεις το μεσημεριανο τρια σουβλακια χοιρινα με χωριατικη και το βραδυ ενα πιατο ολακερο με μπαμιες (μπλιαχ) και απο διπλα τυρια με ντοματα..Ειναι ο συνδυασμος που θα καψει λιπος?
    Δεν μου φαινονται λιγα δλδ!
    Καλησπέρα!
    Γενικά δεν κάνω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα για κάψιμο λίπους.
    Απλά προσπαθώ να τρώω φυσιολογικές ποσότητες και καλές ποιοτικά τροφές.
    Το χοιρινό σουβλάκι δεν είναι και η καλύτερη ποιοτικά τροφή, όμως μπορεί να χωρέσει πιστεύω σε μια διατροφή.
    Άνθρωποι είμαστε και η ζωή είναι μικρή για να στερούμαστε τα πάντα.

Την συγκεκριμένη μέρα που περιγράφεις έφαγα παραπάνω απ' όσο τρώω συνήθως γιατί ήμουν όλη μέρα στο πόδι και περπάτησα συνολικά 4 ώρες.

Banned
    Βασικα κανεις πολυ ωραια πιατα!!Μου ανοιξες την ορεξη νυχτιατικο..Ψωμι δεν τρως καθολου ετσι?Δεν βλεπω να το αναφερεις..Τελος παντων τωρα ειναι αργα, θα σε βομβαρδισω αυριο με ερωτησεις!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast