Να ρισκάρω ή όχι? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 136
    Senior Member
    Eγώ πάντως με τόσο κράξιμο που θα έτρωγα θα αναθεωρούσα τις απόψεις για παράλληλες σχέσεις κτλ.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Συγνώμη τις γυναίκες για επιτυχημένο γάμο τις βρίσκεται εσείς κάπου να πάω κι εγώ? Άτοπο πόστ Remedy :)
    το "επιτυχημενος γαμος", θα το κρινει η νεκροψια.
    εμεις βρισκουμε σχεσεις που περναμε καλα και στην παρεα και στο σεξ και στην κουζινα και τρελαινομαστε απ την χαρα μας.
    δεν καθομαστε με εναν κουβαλητη που μας ξενερωνει και μας ξενερωνε απ την αρχη , οπως ειπες , για να μην μεινουμε στα αζητητα....
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    Όλγα έχεις δίκιο, γιαυτό έκανα ένα πόστ εδω μέσα και δέν μιλάω με φίλους γιαυτό, γιατί οι φίλοι σου χαϊδέυουν τα αυτιά, με ενδιαφέρουν σκληρές, απότομες και αληθινές απόψεις
    άλλα λες εδώ πάντως..είναι δύσκολο πράγμα να δεχτείς αρνητική κριτική..οπότε αναμενόμενη η αντίδρασή σου.
    Πάρε το χρόνο σου και σκέψου τα χωρίς να υψώνεις άμυνες..τόσα άτομα εδώ μέσα δεν είχαμε αυτοσκοπό το "κράξιμο"..ζήτησες συμβουλές, και καταναλώσαμε φαιά ουσία να στις δώσουμε..το αν πονάει η αλήθεια, είναι άλλο ζήτημα..πονάει η ρουφιάνα ναι.
    Στο ερώτημα εάν έχουμε αφησει εμείς καποιον "κακομοίρη" η απαντηση, τουλάχιστον οσον αφορά εμένα, είναι φυσικά και ναι. Και εμένα με έχει χωρίσει κάποιος.
    Συμβαίνει αυτό μέσα στις σχέσεις..να κρατήσω όμως έναν σύντροφό μου μόνο για καβατζα και από ανασφάλεια μη μείνω μόνη ενώ φλερτάρω με άλλον, αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ φίλε μου.
    Εύχομαι να πάρεις μια σωστή απόφαση.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

Senior Member
    Να ταράξω τα νερά? Ναί εχεις δίκιο... είχα τεράστια ανάγκη να βγάζω τα προσωπικά μου σε ένα φόρουμ και να δικαιολογούμαι απέναντι σε ένα τσούρμο γυναικών, αυτό που έγραψα δυστηχώς συμβαίνει, ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ καθημερινά, παντού και θα συμβαίνει πάντα, απλά
    εγώ είχα το θράσος να το γράψω και γραπτά σε ένα φόρουμ, και ξέρετε γιατί? Γιατί ήξερα τη Θεομηνία που θα ξεσπάσει αλλα ήλπιζα μέσα σε όλα τα "κλασσικά" πόστς να διαβάσω και κάτι σωστό, κάτι που θα κάνατε ΕΣΕΙΣ οι ίδιοι αν βρισκόσασταν σε τέτοια θέση, αλλα ξέχασα, εσείς είστε μάλλον οι ηθικές με τις άψογες σχέσεις και ο άντρας σας δεν ξενογ@μ@ει ή λιγουρεύεται μικρότερες έτσι? χαχα
    Void.. δεν με χαλάει καθόλου να μείνω μόνος, με χαλάει να χωρίσω μια γυναίκα που ίσως τελικά άξιζε.. επίσης Void, δεν μίλησα στο άν στο έκαναν, αν το ΕΚΑΝΕΣ ρώτησα

Banned
    Κώσταντίνε κανείς δεν σε έκραξε, ούτε ο 1ος είσαι ούτε κ ο τελευταίος..... απλά πρόσεχε μην πέσει βαρύς.......ο πλάστης!
    ΌΛΟΙ σου λέμε 1 πράγμα, τώρα αν δεν ήταν αυτό που θα σε βόλευε να ακούσεις άλλο θέμα..... Κ για αυτό το θα "κρατήσω" τη μια για τα κεφτεδάκια κ θα "κρατήσω" την άλλη για το κ γω δεν ξέρω τί, μην βιάζεσαι να πας κ στοίχημα, εκτός κ αν τους έχεις φορέσει την ταμπέλα ρεσερβέ. Το ότι κάνουν τις ηλίθιες δε σημαίνει πως είναι κιόλας, κ θα μπορείς να πηγαίνεις από τη μια στην άλλη (η μια θα σε ταϊζει για να παίρνεις δυνάμεις για την άλλη.....) χωρίς το απολύτως κανένα πρόβλημα. Κ όπως σου είπα αλλά κ σου επισημάνανε κ οι άλλες κοπέλες, άντρες-γυναίκες τα ίδια χάλια είμαστε, αλλά δυστυχώς για εσάς τα παραμύθια που καταπίνετε αμάσητα είναι περισσότερα, γιατί όπως κ να το κάνουμε, είναι κ επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η μέση γυναίκα τα καταφέρνει καλύτερα σε 2 καταστάσεις που τρέχουν ταυτόχρονα, απ'ό,τι ένας άντρας. Κ το πιο σημαντικό προτέρημα των γυναικών, εξ αιτίας του οποίου τη "βγάζουν λάδι" πιο συχνά......? Δεν κάνουν το λάθος που κάνεις εσύ κ οι περισσότεροι άντρες: να υποτιμάνε δηλ. τη νοημοσύνη του άλλου ή οποιουδήποτε έχουν απέναντί τους. Δε λένε "αγάπη μου πάω να δω τον αγώνα στον Μάκη" (ενώ ως γνωστόν ο Μάκης δε βλέπει ποδόσφαιρο), αλλά το έγκλημα το στήνουν τέλεια, μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας.....

Senior Member
    Void.. δεν με χαλάει καθόλου να μείνω μόνος, με χαλάει να χωρίσω μια γυναίκα που ίσως τελικά άξιζε..
    Η αξία του οποιουδήποτε ανθρώπου είναι δεδομένη ανεξάρτητα του αν κερατωθεί, χωριστεί κτλ..
    Η αξία της όμως για εσένα μέσα στη σχέση σας, δεν ειναι αυτή που θα ήθελες..
    μην αυταπάσαι, δε θα αλλάξει τίποτα...το νερό ήδη έχει μπει στο αυλάκι..και η απιστία είναι πρώτα στο μυαλό...εσύ λοιπόν ήδη είσαι αλλού, ήδη έχεις απιστήσει..αλλο να λες θέλω να παλέψω τη σχέση μου ή να αφήσω να δω πως θα πάει και άλλο να λες θα το πάω παράλληλα μήπως και δεν κάτσει με τη μικρή οπότε να έχω το σιγουράκι μου..είναι πολύ άσχημο αυτό.

Senior Member
    Να ταράξω τα νερά? Ναί εχεις δίκιο... είχα τεράστια ανάγκη να βγάζω τα προσωπικά μου σε ένα φόρουμ και να δικαιολογούμαι απέναντι σε ένα τσούρμο γυναικών, αυτό που έγραψα δυστηχώς συμβαίνει, ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ καθημερινά, παντού και θα συμβαίνει πάντα, απλά
    εγώ είχα το θράσος να το γράψω και γραπτά σε ένα φόρουμ, και ξέρετε γιατί? Γιατί ήξερα τη Θεομηνία που θα ξεσπάσει αλλα ήλπιζα μέσα σε όλα τα "κλασσικά" πόστς να διαβάσω και κάτι σωστό, κάτι που θα κάνατε ΕΣΕΙΣ οι ίδιοι αν βρισκόσασταν σε τέτοια θέση, αλλα ξέχασα, εσείς είστε μάλλον οι ηθικές με τις άψογες σχέσεις και ο άντρας σας δεν ξενογ@μ@ει ή λιγουρεύεται μικρότερες έτσι? χαχα
    Void.. δεν με χαλάει καθόλου να μείνω μόνος, με χαλάει να χωρίσω μια γυναίκα που ίσως τελικά άξιζε..
    κανεις ενα βασικο λαθος.
    το αν ενω εισαι σε ομορφη σχεση με σεξ, ερωτα και αγαπη και ολα τα καλα, καποιος ξενοπηδηξει εξαπατωντας σε, δεν μπορεις να το ξερεις ποτε. φυσικα και μπορει να γινει!! οπως και μπορει να το κανεις κι ο ιδιος αν βρεθεις σε (α)καταλληλες συνθηκες. δεν σου κανουμε τους αγιους.
    εσυ ΞΕΚΙΝΑΣ μια ζωη, χωρις να γουσταρεις την γυναικα σου στο σεξ, θεωρωντας οτι θα το καλυψεις καπως αλλιως.
    δεν σε απασχολει το οτι κι αυτη θα το καλυψει με αλλους η την θεωρεις αγαμητη εκ πεποιθησεως?

τωρα μας κανεις πλακα, αχαρη..
    η γυναικα που "ισως αξιζε", αξιζε να την εξαπατας και να την κερατωνεις, η σκοπευεις να την ενημερωσεις για τις δραστηριοτητες σου????
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Είμαι σε μιά σχέση εδώ και 3 χρόνια, περνάμε καλά, υπάρχει εμπιστοσύνη, κατανόηση, ταιριάζουμε, κοινές ασχολίες, και πολλά άλλα που θα ζήλευαν και οι καλύτερες σχέσεις... το πρόβλημα είναι οτι λείπει το πάθος.. ο έρωτας.. έχουμε ξεχάσει τι θα πεί
    σέξ... 1 φορά κάθε μήνα και άν... είμαστε σαν φίλοι, σαν συγκάτοικοι, αλλα περνάω καλά σχετικά, την αγαπώ.
    Μπήκε στη ζωή μου μια μικρούλα... είμαι 35 και αυτή 24... όταν λέω μπήκε απλά υπάρχει ένα φλέρτ... κάνας καφές... μέχρι εκει, αλλα νοιώθω τη καρδιά μου να χτυπάει για την μικρή αυτή... μου αρέσει, πολύ... θα ήθελα να είμαι μαζί της αλλα δεν ξέρω αν
    θα ήθελα να χωρίσω με την σχέση που προανέφερα... είμαι σε φάση επίσης που θα προχωρήσω με την τωρινή σε κάτι σοβαρό, έτσι υποτίθεται δλδ, πρέπει να το σκεφτώ...
    Τί να κάνω? Δεν ξέρω, απο τη μία στεναχωριέμαι και δεν θέλω να πληγώσω την τωρινή... απο την άλλη ανυπομονώ να βρεθώ με την μικρή, έστω για έναν καφέ... είναι ενθουσιασμός? Θα ήθελα να είμαι με τη μικρή σοβαρά? Η αλήθεια είναι οτι είμαι ενθουσιώδης χαρακτήρας, και μετά μου φεύγει... σαν μια φούσκα που σκάει...
    Τί να κάνω... δεν ξέρω ειλικρινά... πείτε μου τη γνώμη σας... όχι το τί ειναι το σωστό, ηθικό κλπ., αλλα τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου.

Δύσκολο πράμα ο έρωτας, η αγάπη και τα συναφή...
    εγω ως ανδρας προς ανδρα θα σου λεγα το εξης μιας κ ρωτας . απο την μια ειναι κακο να κανεις μονο τοσο λιγο σεξακι
    απ την αλλη εγω δεν θα χαλουσα την σχεση μου μονο γι αυτο . θα προσπαθουσα να διορθωσω το θεμα που υπαρχει γιατι πιστευω οτι ειναι κατι το εφικτο ασε που λιγο πολυ προκυπτει σ ολες τις σχεσεις .

Banned
    Δηλ. πιστεύεις πως αν ήσουν γυναίκα κ ρώταγες τα ακριβώς αντίστροφα η λύση που θα δίναμε θα ήταν άλλη.....? Πάλι θα λέγαμε:
    1. Αν θες να βρεις τί θες κάτσε μόνη σου, μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου κ τους άλλους.
    2. Σκέφτεσαι γάμο ενώ είσαι ήδη συμβιβασμένη?
    3.Σκέφτεσαι το γάμο επειδή το θες πραγματικά (σωστό) ή επειδή είναι κοινωνική σύμβαση (λάθος)?
    4. Μη μένεις με κάποιον για τον οποίο σου "έχει τελειώσει" λόγω ανασφάλειας μη μείνεις μόνη σου.
    5. Σε ένα τέτοιο βάλτωμα, ποιός σου εγγυάται ότι κ το super τέλειο παιδί δεν στα έχει φορέσει κ κάνει τον κινέζο?

Ποιό απ'όλα δεν καταλαβαίνεις?Λύση δεν ήθελες........? Ή μήπως επιβεβαίωση των σκοπούμενων επιλογών σου.....?

Senior Member
    από πότε οι ερωτικές σχέσεις ρε σεις μετατράπηκαν σε μάχη των φύλων;;;
    τι είναι αυτά τα "εγώ σαν άντρας" "εγώ σα γυναίκα"...δηλαδή αν εισαι άνδρας δικαιούσαι να απιστήσεις και να κοροϊδέψεις επειδή είσαι ανδρας;;;κι αν είσαι γυναίκα δικαιούσαι να είσαι λίγο ηλιθια και απαθής επειδή είσαι γυναίκα;;; τώρα δηλαδή αυτές είναι ατάκες ώριμων ανθρώπων;
    πόσων χρόνων είσαστε ρε; 60 και φεύγα;; αυτά μπορεί και να τα ελεγαν οι πατεραδες μας που είναι γεννημένοι στην κατοχή..που και παλι δεν τα έλεγαν όλοι..ούτε τα έπρατταν καν!όσο και να χτυπιέστε όλοι εσείς που κοροϊδεύετε τους/τις συντρόφους σας, το κεράτωμα δεν το εφαρμόζουν όλοι μεσα στη σχέση...εκτός κι αν ψάχνετε σώνει και καλά συνεργούς για να δικαιολογήσετε τη δική σας ανεπάρκεια.
    Last edited by void; 22-10-2014 at 20:55.

Senior Member
    Τα στατιστικά Void άλλα δείχνουν...
    wstyron, ευχαριστώ, είναι κάτι που το ελπίζω, γιαυτό και δέν χώρισα ακόμη

Senior Member
    Τι να σου πω...ποτέ δεν αντιμετώπισα τον εαυτό μου ως μέρος ενός συνόλου που αποτελεί δείγμα στατιστικής.

Κωνσταντίνε, ξέρεις από πού φαίνεται ότι δεν σε ενδιαφέρει ερωτικά η νυν; Δεν τη ζηλεύεις. Λες πως είναι ωραία, της την πέφτουν και δεν σου καίγεται καρφάκι. Επίσης δεν μας είπες αν τα πράγματα στο σεξ ήταν έτσι από την αρχή της σχέσης σας.
    Όσον αφορά τις παράλληλες σχέσεις, εννοείται πως τις κάνουν και οι γυναίκες, πολλές από αυτές. Αυτό ειναι από τα ελάχιστα σωστά που έγραψες.
    Στην περίπτωση σου πάντως το Ρίσκο ειναι μεγάλο. 1ον Δύσκολα θα φέρεις βόλτα τη μικρή 2ον Κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα σου κατσει, ειδικά αν είσαι και "σκουριασμενος". 3ον Είπες ότι δεν είσαι μαθημένος σε κάτι τέτοια. Αφού δεν το έχεις αγόρι μου, μην το κάνεις.
    Κι εγώ πριν χρόνια ήμουνα στο ίδιο ακριβώς δίλημμα. Σε σχέση με κάποια που δεν γούσταρα. Ξέρεις τι με κράτησε εκεί δεν άνοιξα τελικά τα φτερά μου να χυμηξω στην άλλη που ήθελα; Η ανασφάλεια. Ακριβώς την ίδια αλυσίδα έχεις κι εσύ δεμένη στο πόδι σου. Και πολλοί πολλοί ακόμη άνθρωποι...

Quote Originally Posted by void View Post
    Mariposa (ωραίο νικ!)...
    Καλησπέρα void! Το νικ μου είναι Μαντζουράνα! :P

Διάβασα με ενδιαφέρον το ποστ σου!
    Σε αρκετά συμφωνώ, αλλά υπάρχουν κάποια που διαφωνώ.

Quote Originally Posted by void View Post
    Η ανάγκη για πολυγαμία είναι επίκτητη και κατά την άποψή μου από τις μεγαλύτερες κοινωνικές κατασκευές...αρχικά ξεκίνησε με το ανδρικό φύλο ως απόδειξη του ανδρισμού τους και εν συνεχεία επεκτάθηκε και στις γυναικες ως απόδειξη της χειραφέτησής τους. Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι αυτή που καθορίζει τις συνήθειές του και τις ανάγκες του..και το να φτάσουμε σε σημείο να εξοβελίζουμε ό,τιδήποτε άπτεται των βαθυτερων συναισθημάτων μας,όσο και αν μας τρομάζουν, ή να αφήνουμε κάθε εγωιστική τάση να μας συνεπαίρνει χωρίς να υπολογίζουμε το συναίσθημα του άλλου, το θεωρώ τουλάχιστον πισωγύρισμα στην εξελιξη του ατόμου.. χωρίς καμία διάθεση ηθικολογίας και κοινωνικού καθωσπρεπισμού, πίστεψέ με..
    Τα ευγενή και αληθινά αισθήματα είναι αυτό που πραγματικά είμαστε και που μετράει.
    Η μικρή και πολύτιμη ζωή που πολύ σωστά αναφέρεις είναι έτσι ακριβώς λόγω της ύπαρξης εξελιγμένων συναισθημάτων και των αναγκών που απορρέουν από αυτά :)
    Σύμφωνα με την επιστήμη της ανθρωπολογίας, το ανθρώπινο είδος είναι εκ φύσης πολυγαμικό.
    Μονογαμικό έγινε καθαρά για οικονομικούς λόγους (που και πάλι δεν τηρήθηκε στο ακέραιο η μονογαμία, μιας και άπειρες φορές οι σύζυγοι απατούσαν τις/τους συντρόφους τους, όπως θα γίνει μάλλον τελικά και με τον Κωνσταντίνο που έγραψε το θέμα! :P ).

Έχεις δίκιο σ' αυτά που αναφέρεις σχετικά με τα ευγενή αισθήματα που πρέπει να επικρατήσουν για να εξελιχθούμε σαν είδος, όμως δεν πρόκειται να γίνει εφικτή μια αλλαγή προς το "καλύτερο" αν έρχεται σε μεγάλη αντίθεση με την εσωτερική μας φύση.
    Πχ, κάποιοι θεωρούσαν (ή και ακόμα θεωρούν), σε πολλές θρησκευτικές ομάδες, ότι το σεξ είναι αμαρτία και δεν πρέπει να γίνεται, παρά μόνο την περίοδο που το παντρεμένο ζευγάρι προσπαθεί να κάνει παιδιά και ποτέ άλλοτε. Εκείνοι θεωρούν ότι το σεξ για απόλαυση είναι κατώτερη συμπεριφορά και η αποχή απ' αυτό είναι ανώτερη εξελικτικά συμπεριφορά.
    Όμως αυτό δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό από τους ανθρώπους στο σύνολο, γιατί έρχεται σε τεράστια αντίθεση με την ανθρώπινη φύση.
    Έτσι πιστεύω γίνεται τελικά για την μονογαμία.
    Και είναι καλώς ή κακώς άπειρα τα παραδείγματα που το αποδεικνύουν αυτό γύρω μας.

... το πόστ μου δεν ήταν για να με κατακρίνετε αλλα να ακούσω συμβουλές ...
    συμβουλές είναι... απλά δεν τις αναγνωρίζεις γιατί ίσως δεν ταιριάζουν με αυτά που ήθελες ν' ακούσεις...

Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast