Να ρισκάρω ή όχι? - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 106 to 120 of 136
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Να ταράξω τα νερά? Ναί εχεις δίκιο... είχα τεράστια ανάγκη να βγάζω τα προσωπικά μου σε ένα φόρουμ και να δικαιολογούμαι απέναντι σε ένα τσούρμο γυναικών...

ε, οχι και "τσούρμο"... αχαχα... σε φόρουμ είσαι, οχι σε γαλέρα...

Banned
    Α ρε Κωνσταντίνε,κάτι τέτοια ακούνε οι γυναίκες από τους άντρες και λένε ''που χάθηκαν οι άντρες''
    Κι έχουν δίκιο.Είμαι 6-7 χρόνια μικρότερός σου,αλλά επέτρεψέ μου να σου πω ότι ''στραβά αρμενίζεις''.Πρώτα απ'όλα είσαι ανασφαλής και παρτάκιας.Κοιτάς μόνο εσένα.Δε σε νοιάζει ο άλλος.Εσύ σαν άντρας θα έπρεπε να λύσεις το θέμα,αφού όπως λες η γυναίκα δεν μιλάει.Πράγμα που δε το έκανες γιατί πραγματικά δε σε νοιάζει η κοπέλα που αλλά δε θέλεις να την μαμήσει κι άλλος βέβαια!Οπότε μέχρι να αποφασίσεις,ας την αφήσουμε αμάμητη!
    Ένα άλλο σημαντικό είναι το ότι με την κοπελίτσα σας χωρίζει μια ολόκληρη γενιά.Πόσα κοινά νομίζεις ότι μπορείς να βρεις με μια κοπέλα 24 χρονών?Βέβαια υπάρχουν κι αυτοί που λένε ότι ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά.Παπαριές άλλης εποχής.Σίγουρα πιο παλιά ήταν διαφορετικά αλλά πλέον οι καιροί έχουν αλλάξει και τα 10+ χρόνια είναι μεγάλη διαφορά πλέον.Άλλα ενδιαφέροντα,άλλες ασχολίες!Άποψή μου και σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Ένα άλλο σημαντικό είναι ότι με αυτά που λες,είσαι μια απόδειξη της κοινωνίας που ζούμε και της νοοτροπίας του έλληνα.Το τσουβάλιασμα.Ναι φίλε μου τα τσουβαλιάζεις όλα.Λες ότι όλοι ξενομαμάνε και οι περισσότεροι χωρίζουν.Ναι αν κάποιος σκέφτεται σαν εσένα και πράττει σαν εσένα,λογικό είναι να χωρίσει!Σε μία σχέση πρέπει να υπάρχει κι ο σεβασμός ξέρεις.Πέρα από πολλά άλλα.Αν σεβόσουν την κοπέλα σου θα είχες βρει λύση καιρό τώρα.Και δε θα σου πω εγώ την λύση,εσύ ξέρεις ποια θα είναι αυτή.

Και για να μη παρεξηγηθώ έχω να σου πω ότι δεν είναι κακό να χωρίζει ένα ζευγάρι αν δεν ''τραβάει''.Που το κακό?Δύο άνθρωποι κάνανε μια προσπαθεια και δεν τους βγήκε?Και?Η ζωή συνεχίζεται...Αλλά τουλάχιστον οφείλουμε να σεβόμαστε τον άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας!

Ο πατέρας μου (που σε μερικές μέρες κλείνει έναν χρόνο που πέθανε,οπότε δεν μπορώ να σου τον φέρω να τον κάνεις κορνίζα τι ακριβώς είπες δε θυμάμαι) μου είχε πει σε μια παρασπονδία μου ότι πρώτα απο όλα δεν σέβεσαι τον εαυτό σου,τον αντρισμό σου και την οικογένειά σου αλλά θα το καταλάβεις μερικά χρόνια αργότερα.Τελικά το κατάλαβα.Κι η αδερφή μου συμπλήρωσε ''θα ήθελες να το κάνουν αυτό σε μένα?''
    Εϊναι κάποια πράγματα που δεν έδωσα και πολύ σημασία τότε,αλλά τώρα τα καταλαβαίνω απόλυτα.Όχι ούτε στην αδερφή μου δε θα ήθελα να το κάνουν,ούτε εγώ στην αδερφή/κόρη/ κάποιου άλλου πρέπει να το κάνω.

Εντάξει όλα μέσα στη ζωή είναι,αλλά αυτό δεν αποτελεί άλλοθι και δικαιολογία να κάνουμε ότι θέλουμε,όπως το θέλουμε,την ώρα που το θέλουμε!Εκτός κι αν είμαστε μόνοι μας .....

Banned
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Α ρε Κωνσταντίνε,κάτι τέτοια ακούνε οι γυναίκες από τους άντρες και λένε ''που χάθηκαν οι άντρες''
    Κι έχουν δίκιο.Είμαι 6-7 χρόνια μικρότερός σου,αλλά επέτρεψέ μου να σου πω ότι ''στραβά αρμενίζεις''.Πρώτα απ'όλα είσαι ανασφαλής και παρτάκιας.Κοιτάς μόνο εσένα.Δε σε νοιάζει ο άλλος.Εσύ σαν άντρας θα έπρεπε να λύσεις το θέμα,αφού όπως λες η γυναίκα δεν μιλάει.Πράγμα που δε το έκανες γιατί πραγματικά δε σε νοιάζει η κοπέλα που αλλά δε θέλεις να την μαμήσει κι άλλος βέβαια!Οπότε μέχρι να αποφασίσεις,ας την αφήσουμε αμάμητη!
    Ένα άλλο σημαντικό είναι το ότι με την κοπελίτσα σας χωρίζει μια ολόκληρη γενιά.Πόσα κοινά νομίζεις ότι μπορείς να βρεις με μια κοπέλα 24 χρονών?Βέβαια υπάρχουν κι αυτοί που λένε ότι ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά.Παπαριές άλλης εποχής.Σίγουρα πιο παλιά ήταν διαφορετικά αλλά πλέον οι καιροί έχουν αλλάξει και τα 10+ χρόνια είναι μεγάλη διαφορά πλέον.Άλλα ενδιαφέροντα,άλλες ασχολίες!Άποψή μου και σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Ένα άλλο σημαντικό είναι ότι με αυτά που λες,είσαι μια απόδειξη της κοινωνίας που ζούμε και της νοοτροπίας του έλληνα.Το τσουβάλιασμα.Ναι φίλε μου τα τσουβαλιάζεις όλα.Λες ότι όλοι ξενομαμάνε και οι περισσότεροι χωρίζουν.Ναι αν κάποιος σκέφτεται σαν εσένα και πράττει σαν εσένα,λογικό είναι να χωρίσει!Σε μία σχέση πρέπει να υπάρχει κι ο σεβασμός ξέρεις.Πέρα από πολλά άλλα.Αν σεβόσουν την κοπέλα σου θα είχες βρει λύση καιρό τώρα.Και δε θα σου πω εγώ την λύση,εσύ ξέρεις ποια θα είναι αυτή.

Και για να μη παρεξηγηθώ έχω να σου πω ότι δεν είναι κακό να χωρίζει ένα ζευγάρι αν δεν ''τραβάει''.Που το κακό?Δύο άνθρωποι κάνανε μια προσπαθεια και δεν τους βγήκε?Και?Η ζωή συνεχίζεται...Αλλά τουλάχιστον οφείλουμε να σεβόμαστε τον άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας!

Ο πατέρας μου (που σε μερικές μέρες κλείνει έναν χρόνο που πέθανε,οπότε δεν μπορώ να σου τον φέρω να τον κάνεις κορνίζα τι ακριβώς είπες δε θυμάμαι) μου είχε πει σε μια παρασπονδία μου ότι πρώτα απο όλα δεν σέβεσαι τον εαυτό σου,τον αντρισμό σου και την οικογένειά σου αλλά θα το καταλάβεις μερικά χρόνια αργότερα.Τελικά το κατάλαβα.Κι η αδερφή μου συμπλήρωσε ''θα ήθελες να το κάνουν αυτό σε μένα?''
    Εϊναι κάποια πράγματα που δεν έδωσα και πολύ σημασία τότε,αλλά τώρα τα καταλαβαίνω απόλυτα.Όχι ούτε στην αδερφή μου δε θα ήθελα να το κάνουν,ούτε εγώ στην αδερφή/κόρη/ κάποιου άλλου πρέπει να το κάνω.

Εντάξει όλα μέσα στη ζωή είναι,αλλά αυτό δεν αποτελεί άλλοθι και δικαιολογία να κάνουμε ότι θέλουμε,όπως το θέλουμε,την ώρα που το θέλουμε!Εκτός κι αν είμαστε μόνοι μας .....
    Respect κ πάλι respect!
    Θα συμφωνήσω σε όλα, αν εξαιρέσουμε 2 σημεία: την υπογραφή σου (είμαι junkie με τον καφέ, τί να κάνουμε.......) κ τα περί ασυμβίβαστου διαφοράς ηλικίας. Ένα από τα πράγματα που κατάλαβα πολύ νωρίς στη ζωή μου, κ το επιβεβαιώνω καθημερινά (μη σου πω πως ζω....... για να το επιβεβαιώνω, τόσο μπροστά μου το βρίσκω συνέχεια) είναι το ότι η ηλικία της ταυτότητας σε καμία απολύτως περίπτωση δε συμβαδίζει με την ωριμότητα κ τα μυαλά που κουβαλάει ο καθένας, οι αποκλίσεις μπορεί (είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο) να είναι από αμελητέες έως κ τερατώδεις.......
    Κατά τα άλλα, μπράβο σου, είπες το ευαγγέλιο κ μπράβο κ στον πατέρα σου για την ανατροφή που σου έδωσε.

Senior Member
    Ntoubrouza δυστηχώς δεν συμφωνώ σε τίποτα απο ότι λές, υπάρχει άνθρωπος που να μήν είναι ανασφαλής ή να μην κοιτάει πρώτα τον εαυτό του?? Απάντησε σε αυτό να σε δώ..
    Αν ήμουν 100% παρτάκιας δεν θα έμπαινά καν στον κόπο να συζητώ εδω μέσα για το τί να κάνω, θα το είχα κάνει ήδη. Σαν μεγαλύτερος επίσης σε πληροφορώ ότι 10 χρόνια διαφορά είναι ιδανικά σε μια σχέση με μεγαλύτερο τον άντρα, δεν είμαι 50, 35 είμαι..., όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται και με τί χαρακτήρες έχεις να κάνεις, αλλα ευτυχώς οι γυναίκες ειναι ωριμότερες απο τους άντρες κατα βάση. Ο πατέρας σου σου είπε κάποια πολύ σωστά πράγματα, που όλοι θέλουμε να τα λέμε πάνω κάτω, το θέμα είναι αν τα τηρείς.
    Το να δηλώσω ότι θα ήθελα να δοκιμάσω την γνωριμία μου με τη νέα κοπέλα πρίν χωρίσω νομίζω οι περισσότεροι θα το έκαναν, είναι σαν να έχεις μια BMW και θέλεις να αγοράσεις κάτι καλύτερο, μια Mercedes, δεν θα τη δοκιμάσεις? Ξέρω ότι είναι ανήθικο αλλα πιστεπύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό σχέσεων που δεν είναι ικανοποιημένοι ο ένας με τον άλλον ψάχνονται για κάτι άλλο, πολλοί επιλέγουν τον δικό μου δρόμο, για να μήν πώ οι περισσότεροι, αρχίζουν το φλέρτ, μαθαίνουν τον νεό τους σύντροφο, τον αποδέχονται, και μετά χωρίζουν. Δέν είναι άτιμο, και να σας πώ γιατί, γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις ο άλλος πώς θα λειτουργούσε σε παρόμοια κατάσταση, λίγοι είμασταν σωστοί σε μιά σχέση μέχρι που φάγαμε κέρατο? Οπότε ότι λέτε περι ηθικής είναι για μένα άτοπα, γιατί τα λέτε για να τα πείτε και σας
    το ξαναείπα, όλοι μας το έχουμε κάνει αυτό, ή κάτι παρόμοιο, ΕΙΔΙΚΑ οι γυναίκες, πρώτα γνωρίζουν, μετά σιγουρεύονται, αποδέχονται και στο τέλος αφήνουν στα κρύα του λουτρού τον πρώην, και μή μου πείτε δεν ισχύει, ξέρω χιλιάδες περιπτώσεις. Για να κλείσω, γιατί δεν έχει νόημα να συνεχίστεί αυτό, να σκεφτείτε όλοι που σχολιάσατε κάτι περι ηθικής, ποτέ δεν πράξατε έστι στη ζωή σας? Ε, ποτε?? Αν όχι σας βγάζω το καπέλο αλλα άν το πράξατε απλά κοροϊδεύετε τον εαυτό σας, όχι εμένα.

Senior Member
    Για να κλείσω............. η άλλη έγραψε, ε ναι το έκανα και εγώ αυτό ΑΛΛΑ ήμουν 20... ε ναι ρε κοπελιά ΟΚ, έχεις και πάλι δίκιο, στα 20 ήσουν δλδ πουτανίτσα αλλα τώρα δε μετράει, μεγάλωσες ε? Όλοι καλά τα λέτε έξω απο τον χορό και προσωπικά δεν δίνω cent στα κακόβουλα
    σχόλια, δεν με απασχολούν κάν, απλά φιλτράρω και κρατώ ότι είναι ειλικρινές και σωστό για μένα. Νάστε καλά όλοι!!! Με καλύψατε με το παραπάνω παιδιά

Senior Member
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post

εισαι παντρεμενος?διαθεσιμος?ελε υθερος?? θες να τα φτιαξουμε???
    ε?ε?Ε?ε?αληθεια υπαρχουν τετοιοι αντρες που σκεφτονται σαν εσενα???σε ερωτευτηκα! ελα να με παντρευτεις..εχω κ προικα...εχω κ βρακια..εχω κ ποδηλατο...
    ελα τωωωρα!! χααχχαχα!!
    τωρα σοβαρα...ευγε για τις αποψεις σου..μου αρεσαν πολυ! συνεχισε ετσι..

Senior Member
    Ntoubrouza δυστηχώς δεν συμφωνώ σε τίποτα απο ότι λές, υπάρχει άνθρωπος που να μήν είναι ανασφαλής ή να μην κοιτάει πρώτα τον εαυτό του?? Απάντησε σε αυτό να σε δώ..
    Αν ήμουν 100% παρτάκιας δεν θα έμπαινά καν στον κόπο να συζητώ εδω μέσα για το τί να κάνω, θα το είχα κάνει ήδη. Σαν μεγαλύτερος επίσης σε πληροφορώ ότι 10 χρόνια διαφορά είναι ιδανικά σε μια σχέση με μεγαλύτερο τον άντρα, δεν είμαι 50, 35 είμαι..., όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται και με τί χαρακτήρες έχεις να κάνεις, αλλα ευτυχώς οι γυναίκες ειναι ωριμότερες απο τους άντρες κατα βάση. Ο πατέρας σου σου είπε κάποια πολύ σωστά πράγματα, που όλοι θέλουμε να τα λέμε πάνω κάτω, το θέμα είναι αν τα τηρείς.
    Το να δηλώσω ότι θα ήθελα να δοκιμάσω την γνωριμία μου με τη νέα κοπέλα πρίν χωρίσω νομίζω οι περισσότεροι θα το έκαναν, είναι σαν να έχεις μια BMW και θέλεις να αγοράσεις κάτι καλύτερο, μια Mercedes, δεν θα τη δοκιμάσεις? Ξέρω ότι είναι ανήθικο αλλα πιστεπύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό σχέσεων που δεν είναι ικανοποιημένοι ο ένας με τον άλλον ψάχνονται για κάτι άλλο, πολλοί επιλέγουν τον δικό μου δρόμο, για να μήν πώ οι περισσότεροι, αρχίζουν το φλέρτ, μαθαίνουν τον νεό τους σύντροφο, τον αποδέχονται, και μετά χωρίζουν. Δέν είναι άτιμο, και να σας πώ γιατί, γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις ο άλλος πώς θα λειτουργούσε σε παρόμοια κατάσταση, λίγοι είμασταν σωστοί σε μιά σχέση μέχρι που φάγαμε κέρατο? Οπότε ότι λέτε περι ηθικής είναι για μένα άτοπα, γιατί τα λέτε για να τα πείτε και σας
    το ξαναείπα, όλοι μας το έχουμε κάνει αυτό, ή κάτι παρόμοιο, ΕΙΔΙΚΑ οι γυναίκες, πρώτα γνωρίζουν, μετά σιγουρεύονται, αποδέχονται και στο τέλος αφήνουν στα κρύα του λουτρού τον πρώην, και μή μου πείτε δεν ισχύει, ξέρω χιλιάδες περιπτώσεις. Για να κλείσω, γιατί δεν έχει νόημα να συνεχίστεί αυτό, να σκεφτείτε όλοι που σχολιάσατε κάτι περι ηθικής, ποτέ δεν πράξατε έστι στη ζωή σας? Ε, ποτε?? Αν όχι σας βγάζω το καπέλο αλλα άν το πράξατε απλά κοροϊδεύετε τον εαυτό σας, όχι εμένα.
    δεν σε αντεχω αλλο..καθε φορα που σε διαβαζω ολο κ πιο πολυ νευριαζω...συγκρινεις τους ανθρωπους με αυτοκινητα .....ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???
    πωπω! ρε παιδι μου..αντε καβαλα την μικρουλα..κανε το τεστ drive σου σαν κλασσικος παρτακιας κ μεινε κ με την "κεφτε γκομενα σου"...
    θα τα πας πολυ καλα στην ζωη σου..ευγε!
    ευχομαι η τωρινη σου γκομενα να σου τα "φοραει" κανονικοτατα κ να το μαθεις για να δεις ποσο γλυκο ειναι το κερατακι.
    σορυ αλλα μετα απο αυτο που διαβασα δεν εχω καιρο για ευγενιες..
    κ δεν τα λεω ετσι επειδη ειμαι γυναικα..τα λεω ετσι επειδη ειμαι ανθρωπος κ απευθυνομαι σε ανθρωπους.
    για να τελειωνουμε...εχιες παρει ηδη την αποφαση σου απο την πρωτη κιολας στιγμη και δεν καταλαβαινω για ποιον λογο το διαπραγματευεσαι ακομα.
    εφοσον σκεφτεσαι ετσι, επρεπε ηδη να το ειχες κανει(το κερατο) κ να μην αναρωτιεσαι για οποιοδηποτε ρισκο.
    οταν πιστευουμε οτι εχουμε δικιο δεν το διαπραγματευομαστε..παει κ τελειωσε, απλα το κανουμε κ το καταπινουμε κ αποδεχομαστε κ τις συνεπειες.
    ολοι εδω σου λεμε με ειλικρινια να εισαι ξεκαθαρος, τιμιος κ σωστος , να ξεμπερδεψεις πρωτα με την τωρινη κ ομως εσυ επιμενεις κ προσπαθεις να μας πεισεις(μαλλον τον εαυτο σου πας να πεισεις) οτι το σωστο ειναι να δοκιμασεις την μικρουλα...τοτε γιατι το λες κ δεν το κανεις, παρα καθεσαι κ το συζητας?αφου νιωθεις οτι εχεις δικιο τι προπαθεις εμας να μας πεις?

Εγω παντως αν ειχα BMW και την οδηγουσα μια φορα το μηνα θα ψαχνομουνα πως να μαθω να εμαι καλυτερος οδηγος αντι να λιγουρευομαι τις Mercedes που ετσι κι αλλιως δεν ανταποκρινονται στην οδηγικη μου ικανοτητα. Επισης θα φοβομουν μη δει κανεις την BMW παρατημενη στηγωνια του δρομου και αποφασισει να την κλεψει;)

Senior Member
    κωνσταντινε, ειπες οτι θελεις ειλικρινεις και σκληρες αποψεις κι οχι καποιον να σου χαιδεψει τα αυτια.
    το συμπερασμα ειναι, οτι θελεις το ακριβως αντιθετο.
    καποιον να σου απαλυνει τις (οποιες) ενοχες και να σε διαβεβαιωσει οτι κανεις το σωστο.
    κι επειδη δεν τον βρισκεις, επιτιθεσαι.

ας αφησουμε λοιπον το θεμα της ηθικης οπως λες κι εσυ κι αφου εισαι αποφασισμενος για το τι θα κανεις.
    σε μια ερωτηση, μπορεις να μου απαντησεις?
    τι θα σκεφτοοσυν αν μαθαινες οτι η γυναικα σου δεν ειναι ευχαριστημενη με την μια φορα τον μηνα(η αχαριστη),ουτε με τον τροπο που κανεις σεξ, ουτε με τις επιδοσεις σου και κανει δοκιμαστικα πισω απο την πλατη σου με καποιον αλλο/ους που την ικανοποιει σεξουαλικα, αλλα μενει μαζι σου για να μην "χαλαει το σπιτι σας"??
    και πως θα αντιδρουσες? θα συνεχιζες τον γαμο σας?
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Κων/νε τα περί ηθικής τα ακούω και εγώ βερεσέ. Καθένας έχει τους δικούς του ηθικούς κανόνες, μπορεί να είναι παρτάκιας, θύμα, δίκαιος με όλους, άδικος με τους αδύναμους, ..... τελειωμό δεν έχει.
    Είμαστε ότι είμαστε δυστυχώς και για να αλλάξει αυτό προς το "καλύτερο" πρέπει να μας χαλάει η ίδια μας η ιδιοσυγκρασία και να προσπαθήσουμε πολύ. Γενικώς καθένας πορεύεται με τις αξίες που έμαθε να νιώθει καλά. Βλέπεις οι επιλογές μερικών βάσει ηθικής και κουραφέξαλα τους στέλνουν κάποιες φορές στον ψυχίατρο.
    Ο σεβασμός που μπορεί να δείξει κάποιος στον άνθρωπο που έχει δίπλα του (ή ακόμα περισσότερο στους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφεται) έχει πάρα πολλά πρόσωπα. Κάποιοι τον περιορίζουν στο κέρατο το οποίο είναι βαρύ μεν αλλά από μόνο του δε λέει τίποτα.
    Επίσης συμβόλαιο μονογαμικότητας δεν υπογράφει κανείς όταν ξεκινάει μια σχέση.
    Καλό (για σένα και μόνο) θα ήταν να ψάξεις το λόγο που δεν τελειώνεις τη σχέση σου. Το ότι είστε εκτός από ζεύγος και καλό παρεάκι είναι πολύ βασικό, θα μπορούσες ίσως να κάνεις μια προσπάθεια να αναθερμάνεις το σεξουαλικό κομμάτι της σχέσης σου, κάπως δύσκολο μετά από 3 χρόνια σχέσης αλλά μια προσπάθεια ίσως να αξίζει τον κόπο. Δεν πιστεύω ότι μια κοπέλα βρίσκει χαρά και ευτυχία στο να πλάθει κεφτέδες, για κάποιο λόγο το χει ρίξει στη μαγειρική, προσπάθησε να την κάνεις να "απελευθερωθεί" κατά κάποιο τρόπο.
    Αν όλα αυτά σου ακούγονται μαλακίες και ακατόρθωτα, άσε την κοπέλα να πάει στο καλό, απλά δεν έχει νόημα να είστε άλλο μαζί καλύπτοντας ανασφάλειες. Δε στο λέω να το κάνεις και καλά για λόγους ηθικής, στο λέω γιατί στο τέλος - αν δεν χωρίσεις γιατί ενθουσιάστηκες με τη μικρή - μάλλον θα χωρίσετε υπό πολύ χειρότερες συνθήκες.
    Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι αν ξεκινήσεις παράλληλα σχέση με τη μικρή και μετά από λίγο χωρίσεις με τη νυν, δε νομίζω να εκτιμήσεις ποτέ κάτι από το πιτσιρίκι πλην του πηδήματος.
    Αυτά τα ολίγα και κάπως άναρχα γραμμένα από μένα, καλή τύχη.

Κωνσταντίνε, αφού δεν την αγαπάς την κοπέλα σου καλύτερα να χωρίσετε. Τί περιμένεις να πάει καλά σε μία σχέση όταν δεν έχετε την ανάγκη για σεξ πάνω από μία φορά το μήνα; Και είστε μόνο 3 χρόνια μαζί! Εγώ είμαι παντρεμένη 20 χρόνια + 4 χρόνια σχέσης πριν το γάμο και έχουμε πολύ έντονες ερωτικές συνευρέσεις με τον άντρα μου. Έχει τύχει βέβαια να περάσει ένας μήνας χωρίς σεξ αλλά σε περιόδους που αντιμετωπίσαμε αρρώστιες, θανάτους και πολύ έντονο στρες. Αν έχετε απλά και οι δύο πολύ μειωμένη λίμπιντο, τότε ΟΚ, πάω πάσο. Όμως το γεγονός ότι βλέπεις μία άλλη σημαίνει ότι δεν είσαι ικανοποιημένος από τη σχέση σου. Γιατί λοιπόν να προχωρήσεις σε γάμο; Ψάχνεσαι για προβλήματα; Αν από τώρα δεν "τραβάει" τότε τί θα γίνει όταν προκύψουν παιδιά, προβλήματα κλπ;

ΑΠ: ναι, υπάρχουν άνθρωποι που και ασφαλείς είναι και δεν κοιτάνε πάντα πρώτα τον εαυτό τους… δεν το τεκμηριώνω περισσότερο γιατί ανήκει και αυτό στη σφαίρα των γενικεύσεων που σου αρέσει πολύ να χρησιμοποιείς…

Αν ήμουν 100% παρτάκιας δεν θα έμπαινά καν στον κόπο να συζητώ εδω μέσα για το τί να κάνω, θα το είχα κάνει ήδη.
    ΑΠ: γιατί όχι? Θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι και παρτάκιας και ανασφαλής ταυτόχρονα (2 σε 1)

Σαν μεγαλύτερος επίσης σε πληροφορώ ότι 10 χρόνια διαφορά είναι ιδανικά σε μια σχέση με μεγαλύτερο τον άντρα, δεν είμαι 50, 35 είμαι...,
    ΑΠ: σαν ακόμα μεγαλύτερη σε πληροφορώ ότι
    α) στα 50 δεν «ξοφλάει» κανείς στην εποχή μας, εκτός αν είναι κάτοικος Νεπάλ (πιο σύντομα απ’ όσο νομίζεις θα γίνεις 50 και θα το καταλάβεις)… είμαι 50 και απ’ όσα συμπεραίνω διαβάζοντας εδώ, έχω μακράν καλύτερη σεξουαλική ζωή από εσένα
    β) η υπερδεκαετής διαφορά ηλικίας (με μεγαλύτερο το άντρα πάντα, χαχα) ήταν πραγματική ανάγκη στις παλιότερες κοινωνίες, όπου μόνο ο άντρας δούλευε (άρα έπρεπε να έχει προλάβει να «δημιουργηθεί») και η γυναίκα φρόντιζε τα παιδιά (άρα έπρεπε να είναι αρκετά νέα για να προλάβει να γεννήσει πολλά)… μου κάνει εντύπωση που ένας άνθρωπος τόσο νέος αναφέρεται σε τόσο παλιά στερεότυπα…

όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται και με τί χαρακτήρες έχεις να κάνεις, αλλα ευτυχώς οι γυναίκες ειναι ωριμότερες απο τους άντρες κατα βάση. Ο πατέρας σου σου είπε κάποια πολύ σωστά πράγματα, που όλοι θέλουμε να τα λέμε πάνω κάτω, το θέμα είναι αν τα τηρείς.
    Το να δηλώσω ότι θα ήθελα να δοκιμάσω την γνωριμία μου με τη νέα κοπέλα πρίν χωρίσω νομίζω οι περισσότεροι θα το έκαναν, είναι σαν να έχεις μια BMW και θέλεις να αγοράσεις κάτι καλύτερο, μια Mercedes, δεν θα τη δοκιμάσεις?
    ΑΠ: όσο και να φαίνεται «καταναλωτική» η άποψη σου για τη γυναίκα- αντικείμενο, στο βάθος επιβεβαιώνει το παλιομοδίτικο στερεότυπο που λέγαμε: η γυναίκα είναι «κάτι» που χρησιμεύει σε κάτι… από το να σου γεννάει τους απογόνους, μέχρι να την καβαλάς για να σε πάει βόλτα…

Ξέρω ότι είναι ανήθικο αλλα πιστεπύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό σχέσεων που δεν είναι ικανοποιημένοι ο ένας με τον άλλον ψάχνονται για κάτι άλλο, πολλοί επιλέγουν τον δικό μου δρόμο, για να μήν πώ οι περισσότεροι, αρχίζουν το φλέρτ, μαθαίνουν τον νεό τους σύντροφο, τον αποδέχονται, και μετά χωρίζουν. Δέν είναι άτιμο, και να σας πώ γιατί, γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις ο άλλος πώς θα λειτουργούσε σε παρόμοια κατάσταση, λίγοι είμασταν σωστοί σε μιά σχέση μέχρι που φάγαμε κέρατο?
    ΑΠ: Δεν είναι άτιμο μόνο με την προϋπόθεση ότι όλοι (και όλες) είναι γνώστες της κατάστασης και την αποδέχονται… αν γίνεται πίσω από την πλάτη κάποιου, είναι άτιμο…

Οπότε ότι λέτε περι ηθικής είναι για μένα άτοπα, γιατί τα λέτε για να τα πείτε και σας
    το ξαναείπα, όλοι μας το έχουμε κάνει αυτό, ή κάτι παρόμοιο,
    ΑΠ: άτοπα δεν είναι, ουτοπικά ίσως…

ΕΙΔΙΚΑ οι γυναίκες, πρώτα γνωρίζουν, μετά σιγουρεύονται, αποδέχονται και στο τέλος αφήνουν στα κρύα του λουτρού τον πρώην, και μή μου πείτε δεν ισχύει, ξέρω χιλιάδες περιπτώσεις.
    ΑΠ: σκέφτεσαι επαγωγικά Κωνσταντίνε και αυτό είναι το πραγματικό άτοπο… επειδή έτσι μπορεί να κάνουν κάποιες γυναίκες που ξέρεις (τώρα και «χιλιάδες» χλωμό) δεν θα πει ότι το κάνουν όλες (δεν φαίνεται να φοβάσαι πάντως μήπως το κάνουν και οι δικές σου –δύο- γυναίκες)…

Για να κλείσω, γιατί δεν έχει νόημα να συνεχίστεί αυτό, να σκεφτείτε όλοι που σχολιάσατε κάτι περι ηθικής, ποτέ δεν πράξατε έστι στη ζωή σας? Ε, ποτε??
    ΑΠ: γιατί δεν έχει νόημα? Εγώ βρίσκω μια χαρά νόημα κι αυτό φαίνεται και από τη μεγάλη ανταπόκριση… παίρνω και πίσω την αρχική μου παρατήρηση ότι το θέμα σου δεν έχει θέση σε φόρουμ ψυχολογίας και σου ζητώ ταπεινά συγνώμη… βρήκε θέση και μάλιστα περίοπτη

Αν όχι σας βγάζω το καπέλο αλλα άν το πράξατε απλά κοροϊδεύετε τον εαυτό σας, όχι εμένα.
    ΑΠ: Καλό μου παιδί, συμφωνώ… αν το έπραξαν, τον εαυτό τους κοροϊδεύουν όχι εσένα… κι εσύ εξάλλου, τον εαυτό σου κοροϊδεύεις όχι εμάς…
    Last edited by mama; 23-10-2014 at 14:18. Reason: μορφοποίηση

Senior Member
    μην γραφετε αλλο ο θεματοθετης δεν αντεξε...κ μας αφησε μονους μας...
    δεν τον συνεφεραν οι αποψεις μας..οκ καλα κρασα..να του ευχηθουμε ολοι καλο βολι..
    αλλα οταν διαβαζω αυτο με την BMW και την ΜERCEDES ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΥΡ Κ ΜΑΝΙΑ!!!
    φουντωνω ολακερη κ κοκκινιζουν τα μαγουλα μου απο τα νευρα μου.
    λες και η γυναικα ειναι χρηστικο αντικειμενο................πφφφφφ φφ στα διαλα δω μεσα!

Senior Member
    Quote Originally Posted by mama View Post
    ΑΠ: ναι, υπάρχουν άνθρωποι που και ασφαλείς είναι και δεν κοιτάνε πάντα πρώτα τον εαυτό τους… δεν το τεκμηριώνω περισσότερο γιατί ανήκει και αυτό στη σφαίρα των γενικεύσεων που σου αρέσει πολύ να χρησιμοποιείς…

ΑΠ: γιατί όχι? Θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι και παρτάκιας και ανασφαλής ταυτόχρονα (2 σε 1)

ΑΠ: σαν ακόμα μεγαλύτερη σε πληροφορώ ότι
    α) στα 50 δεν «ξοφλάει» κανείς στην εποχή μας, εκτός αν είναι κάτοικος Νεπάλ (πιο σύντομα απ’ όσο νομίζεις θα γίνεις 50 και θα το καταλάβεις)… είμαι 50 και απ’ όσα συμπεραίνω διαβάζοντας εδώ, έχω μακράν καλύτερη σεξουαλική ζωή από εσένα
    β) η υπερδεκαετής διαφορά ηλικίας (με μεγαλύτερο το άντρα πάντα, χαχα) ήταν πραγματική ανάγκη στις παλιότερες κοινωνίες, όπου μόνο ο άντρας δούλευε (άρα έπρεπε να έχει προλάβει να «δημιουργηθεί») και η γυναίκα φρόντιζε τα παιδιά (άρα έπρεπε να είναι αρκετά νέα για να προλάβει να γεννήσει πολλά)… μου κάνει εντύπωση που ένας άνθρωπος τόσο νέος αναφέρεται σε τόσο παλιά στερεότυπα…

ΑΠ: όσο και να φαίνεται «καταναλωτική» η άποψη σου για τη γυναίκα- αντικείμενο, στο βάθος επιβεβαιώνει το παλιομοδίτικο στερεότυπο που λέγαμε: η γυναίκα είναι «κάτι» που χρησιμεύει σε κάτι… από το να σου γεννάει τους απογόνους, μέχρι να την καβαλάς για να σε πάει βόλτα…

ΑΠ: Δεν είναι άτιμο μόνο με την προϋπόθεση ότι όλοι (και όλες) είναι γνώστες της κατάστασης και την αποδέχονται… αν γίνεται πίσω από την πλάτη κάποιου, είναι άτιμο…

ΑΠ: άτοπα δεν είναι, ουτοπικά ίσως…

ΑΠ: σκέφτεσαι επαγωγικά Κωνσταντίνε και αυτό είναι το πραγματικό άτοπο… επειδή έτσι μπορεί να κάνουν κάποιες γυναίκες που ξέρεις (τώρα και «χιλιάδες» χλωμό) δεν θα πει ότι το κάνουν όλες (δεν φαίνεται να φοβάσαι πάντως μήπως το κάνουν και οι δικές σου –δύο- γυναίκες)…

ΑΠ: γιατί δεν έχει νόημα? Εγώ βρίσκω μια χαρά νόημα κι αυτό φαίνεται και από τη μεγάλη ανταπόκριση… παίρνω και πίσω την αρχική μου παρατήρηση ότι το θέμα σου δεν έχει θέση σε φόρουμ ψυχολογίας και σου ζητώ ταπεινά συγνώμη… βρήκε θέση και μάλιστα περίοπτη

ΑΠ: Καλό μου παιδί, συμφωνώ… αν το έπραξαν, τον εαυτό τους κοροϊδεύουν όχι εσένα… κι εσύ εξάλλου, τον εαυτό σου κοροϊδεύεις όχι εμάς…
    ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΗ!!! δεν υπαρχεις! σου βγαζω το καπελο! RESPECT!

Senior Member
    In this old house where every door is open
    Για να κλείσω............. η άλλη έγραψε, ε ναι το έκανα και εγώ αυτό ΑΛΛΑ ήμουν 20... ε ναι ρε κοπελιά ΟΚ, έχεις και πάλι δίκιο, στα 20 ήσουν δλδ πουτανίτσα αλλα τώρα δε μετράει, μεγάλωσες ε? Όλοι καλά τα λέτε έξω απο τον χορό και προσωπικά δεν δίνω cent στα κακόβουλα
    σχόλια, δεν με απασχολούν κάν, απλά φιλτράρω και κρατώ ότι είναι ειλικρινές και σωστό για μένα. Νάστε καλά όλοι!!! Με καλύψατε με το παραπάνω παιδιά
    αν εγω ημουν πουτανιτσα, εσυ ησουν και εισαι αρχιμαλακας! χαχαχαχα

Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast