ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ; - Page 1302
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1302 of 1384 FirstFirst ... 3028021202125212921300130113021303130413121352 ... LastLast
Results 19,516 to 19,530 of 20758
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Ποσο θελω να γυρισω Αθηνα,να φυγω απτο κωλονησο και να ριξω και μια μουντζα φευγοντας...
    Τι έγινε κόρη;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Τι έγινε κόρη;
    Ααα οχι κατι...αυτη ειναι η συνηθης φαση μου...το
    mood μου... δεν μ αρεσει εδω...

Θελω να μαζεψω 10χιλιαρικα να παρω την ανεργια μου και γεια σας,πολλα ζηταωωω;;

Senior Member
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Παντα μου λες σωστα πραγματα που δε μου αφηνουν περιθωρια για αντιρρησεις. Ειμαι δειλος, απλα. Ειμαι το παιδι που το κοιτουσαν στο σχολειο και εστρεφε το βλεμμα του. Ειμαι ο πιο ευκολος αντιπαλος για οποιον θελει μια σιγουρη νικη. Κλωτσαω την καθε ευκαιρια ακομα και οταν ερχεται μονη της στα ποδια μου. Τα ιδια γεγονοτα εχουν επαναληφθει ξανα και ξανα. Ετσι με διαμορφωσαν οι γονεις μου στο σπιτι και οι συμμαθητες μου στο σχολειο. Ο πατερας μου ελεγε οτι ειμαι ενας εγκληματιας και ετσι νιωθω οταν πλησιαζω κατι που αγαπαω.

Οσο για τη νοσοφοβια δε νομιζω οτι ισχυει γιατι εχω να παω σε γιατρο απ το καλοκαιρι και το προβλημα στο λαιμο το εχω απ τον οκτωβρη αφηνοντας το αρχικα με την ελπιδα οτι θα περασει μονο του. Ενας νοσοφοβικος θα ειχε πανικοβληθει και θα εκανε σεναρια καταστροφης. Εχω ομως καποιο αγχος για την υγεια μου. Εχω τρια χρόν-ι-α νοσηματα που προκαλεσαν φαρμακα. Και γενικα ολο και κατι παθαινω. Οποτε εχω παει να σηκωσω κεφαλι, εφαγα μια δυνατη κατραπακια. Περσι το τετοια εποχη διαβαζα αλγεβρα και κατι αλλα με επαγγελματικο σκοπο και τοτε ηταν που ξεκινησε το πανηγυρι με τους γειτονες και μετα η επιδεινωση της υγειας μου απο τα ρεμαλια του εκαβ που ηθελαν εικοσαευρο... Ισως να τα θυμασαι. Συχνα η κατραπακια που τα ακυρωνει ολα ερχεται με τη μορφη προβληματος υγειας. Δεν ειναι παραλογο να ανησυχω λιγο παραπανω.
    Αυτό που λέω όμως πάντα (προσπαθώντας να σε ταρακουνήσω) είναι πως όταν μιλάς τόσο αρνητικά για σένα και τα πιστεύεις όλα αυτά, ακόμα και αν ισχύουν, είναι σαν να δέχεσαι πως αυτό το χαρακτηριστικό που μισείς πάνω σου θα το έχεις μια ζωή χωρίς να αλλάξεις κάτι. Και είναι λογικό γιατί το να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε ένα χαρακτηριστικό που είναι ριζωμένο μέσα μας για χρόνια είναι πολύ δύσκολο. Αλλά με το σκεπτικό που περιγράφεις δεν είναι απλά δύσκολο αλλά ακατόρθωτο! Και εγώ τα ήξερα στην θεωρία και ΘΥΜΩΝΑ όταν κάποιος μου τα έλεγε με τόση ευκολία και ειδικά όταν ήτανε έξω από τον χορό. Μέχρι που το είδα στην πράξη και άλλαζα σταδιακά τον τρόπο που σκέφτομαι (και αυτό επηρέασε και τον τρόπο που λειτουργούσα). "Αν σκέφτεσαι πως είσαι άχρηστος, ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ". Αυτό το είχα αποθηκευμένο στην word για χρόνια μαζί με κάτι άλλα quotes που τα διάβαζα καμιά φορά και έλεγα "ok ok, so what?". Λες και θα αλλάξει κάτι αν αρχίσω να πιστεύω δια μαγείας πως είμαι χρήσιμη ή ικανή ή whatever. Εννοείται πως δεν θα αλλάξει τίποτα από την μια μέρα στην άλλη αλλά όταν σου παρουσιάζονται ευκαιρίες θα το σκεφτείς για 2η και για 3η φορά αν θα τις πετάξεις και θα πεισμώσεις για να προσπαθήσεις και μάλιστα να τις δημιουργήσεις εσύ ο ίδιος. Αν τις πετάξεις στα σκουπίδια από την αρχή, ήδη απέτυχες. Τουλάχιστον να αποτύχεις με την προσπάθεια και με το θάρρος σου. Εντελώς διαφορετική ψυχολογία θα έχεις στην 2η περίπτωση. Θα σου λέει η μάνα σου "είσαι άχρηστος Ορέστη" και θα θυμάσαι τα ίδια λόγια που σου έλεγε και στα 8 σου αλλά αυτή την φορά με λύπηση προς την ίδια και όχι προς τον εαυτό σου γιατί θα ξέρεις πως άχρηστος είναι μόνο όποιος δεν προσπαθεί για τίποτα και παραδίδει τα όπλα, και όποιος βρίσκει ευχαρίστηση και νιώθει "ανωτερότητα" μόνο με το να προσβάλει και να πληγώνει τους άλλους λόγω κόμπλεξ ή δεν ξέρω και εγώ τι. Εσύ τα γυρνάς όλα στην αυτολύπηση και δεν παίρνεις την ευθύνη του εαυτού σου. Γι' αυτό παραμένεις στάσιμος και μιλάς τόσο αρνητικά για σένα και γι' αυτό δεν αλλάζει τίποτα.

Τα υπόλοιπα που λες με το εκαβ τα θυμάμαι ναι. Όταν υπάρχουν θέματα υγείας εννοείται πως επηρεάζουν την ποιότητα της ζωής σου και είναι σίγουρα φυσιολογικό που ανησυχείς. Αν η ανησυχία όμως γίνεται υπερβολική θα χειροτερεύουν και τα προβλήματα υγείας που ήδη έχεις. Φαντάζομαι θα ξέρεις πόσο σημαντικός παράγοντας είναι η ψυχολογία σε αυτά τα θέματα καθώς και με το ποιό τρόπο τα αντιμετωπίζεις. Στη θέση σου αν δεν ήμουνα ευχαριστημένη από την προσέγγιση των γιατρών θα δοκίμαζα και άλλους ή θα μίλαγα και θα απαιτούσα την εξέταση που χρειάζεται για να σιγουρευτώ πως δεν πρόκειται για κάποια μόλυνση. Εσύ ταλαιπωρείσαι, εσύ το απαιτείς και επιμένεις.

Θελω να μαζεψω 10χιλιαρικα να παρω την ανεργια μου και γεια σας,πολλα ζηταωωω;;
    Πολλά ζητάς..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Πολλά ζητάς..
    Να σε παρω στον γαμο μου να μου πεις κ του χρονου;;γιατι μαρηη;; : p

Να σε παρω στον γαμο μου να μου πεις κ του χρονου;;γιατι μαρηη;; : p
    Χαχαχα δεν πάω σε γάμους...
    Τι γιατί; Γιατί κανεις άπιαστα όνειρα..
    Προς το παρόν τουλάχιστον..

Χαχαχα δεν πάω σε γάμους...
    Τι γιατί; Γιατί κανεις άπιαστα όνειρα..
    Προς το παρόν τουλάχιστον..
    Σου υπενθυμιζω σε ποιο ζωδιο απευθυνεσαι...επισης το απιαστο ονειρο το εχω πιασει μια χαρα στο παρελθον...με κοποοο,θυσιεεεες αλλα μια φορα το καταφερα.δευτερη γιατι οχι;;Να δεις ποσο οικονομος γινεσαι αμα ζεις καπου που δεν σ αρεσει...κοιτα αν καταφερω να αντεξω τον μαλακααα εναν χρονο,δεν ειναι απιαστο....Θεε μου δινε μου δυναμη...

Σου υπενθυμιζω σε ποιο ζωδιο απευθυνεσαι...επισης το απιαστο ονειρο το εχω πιασει μια χαρα στο παρελθον...με κοποοο,θυσιεεεες αλλα μια φορα το καταφερα.δευτερη γιατι οχι;;Να δεις ποσο οικονομος γινεσαι αμα ζεις καπου που δεν σ αρεσει...κοιτα αν καταφερω να αντεξω τον μαλακααα εναν χρονο,δεν ειναι απιαστο....Θεε μου δινε μου δυναμη...
    Χαχα μα αυτό σου λέω..Άπιαστο προς το παρόν..Αυτό με το ζώδιο πως μου ξέφυγε???

Χαχα μα αυτό σου λέω..Άπιαστο προς το παρόν..Αυτό με το ζώδιο πως μου ξέφυγε???
    Ελα ντε....χαχαχα...με ξεχασες;;Μωρε ας αντεξω τον μαλακα κ μια χαρα μαζευω...ασχετο...ρε παιδια...η ωρα του φορουμ ειναι λαθος η φταει το κινητο μου;;;

Καποιος ειχε παρομοιασει τα προβληματα με τουβλα. Αν εχεις πολλα μικρα προβληματα ειναι σα να σε εχει πλακωσει ενας σωρος απο τουβλα. Δε μπορεις να κουνηθεις παροτι το καθενα ζυγιζει λιγο. Εγω εχω και προβληματα υγειας που με εμποδιζουν απο μια φυσιολογικη ζωη και οι γιατροι με κοροιδευουν. Δεν υπαρχει για εμενα ιατρικη επιστημη. Απο τα 18 εχω προβλημα στις αρθρωσεις, στις 8 μεγαλες πκυ προκληθηκαν απο φαρμακο που μου εγραψε γιατρος. Στις παρενεργειες αναφερεται καθαρα: μπορει να προκαλεσει οστεοαρθριτιδα. Εχω δει αμετρητους ορθοπεδικους. Ολοι αρνουνται οτι το φαρμακο αυτο μπορει να προκαλεσει αυτη την παρενεργεια. Τοτε γιατι το γραφει το φυλλο οδηγιων ρωταω; Αυτα αναφερονται εκει γιατι αποδειχθηκε σε ερευνες οτι συνεβησαν. Δεν γραφει ο, τι θελει η φαρμακευτικη εταιρεια δυσφημωντας μαλιστα το προιον της. Ποναω τοσα χρονια και ενας δε βρεθηκε να μου γραψει μια μαγνητικη. Με βγαζουν τρελο για να συγκαλυψουν το συναδελφο τους - θα χει πεθανει μετα απο τοσα χρονια! Γραψε τη μαγνητικη πρωτα και μετα πες με οπως θες. Συνεχεια το ιδιο πραγμα, ουτε μια ασθενεια δε μου εχουν θεραπευσει ποτε. Τα σκεφτομαι και νευριαζω. Σωθηκε η υπομονη μου, πως το λενε; Καλυτερα να μην ειχα παει καθολου στη γιατρο. Ειμαι διαρκως βραχνιασμενος, δεν καλυτερευει και δεν υπαρχει θεραπεια ή δε θελουν να με θεραπευσουν. Ε δε μπορω να το παραβλεψω. Εκνευριζομαι. Διαρκως νιωθω ενοχληση στο λαιμο, λεω πεντε λεξεις και χειροτερευει. Ειναι φοβερα εκνευριστικο, τι να κανουμε;

Εν τω μεταξυ χαθηκε κι ενας σκληρος δισκος με μπακαπ, δε μπορω να καταλαβω, τον κλεψανε, τον πεταξε η μανα μου... Εψαχνα πεντε ωρες και δεν τον βρηκα. Ολα στραβα πηγαινουν.

Ελα ντε....χαχαχα...με ξεχασες;;Μωρε ας αντεξω τον μαλακα κ μια χαρα μαζευω...ασχετο...ρε παιδια...η ωρα του φορουμ ειναι λαθος η φταει το κινητο μου;;;
    Ξεχνιεστε εσείς?
    Χαχα υπομονή μέχρι να φτάσεις εκεί που θέλεις..
    Καλημέρα

Σκέφτομαι..Γιατί η Κυριακή λέγεται μέρα ξεκούρασης αφού πρέπει να γ.....αι στις δουλειές του σπιτιού????