ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ; - Page 1185
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1185 of 1198 FirstFirst ... 185685108511351175118311841185118611871195 ... LastLast
Results 17,761 to 17,775 of 17970
    Senior Member
    το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να εχουν εξασφαλισει οτι θα εισαι δυστυχισμενος αναπηρος χωρις χερια και ποδια απο κει και περα να δεις λεφτα να πεφτουν απ τα μπατζακια προσφορες με τη σεσουλα αρκει να ξερουν οτι εισαι κακομοιρης και υποφερεις αυτο θελουν να ακουσουν για να γινεις αποδεκτος μολις εμαθαν οτι εμφανιστηκε καποιος στη γη με ειδικες ικανοτητες λυσαξαν να κανουν το πλανητη ανω κατω λυσαξαν επειδη υποψιαζονται και μονο οτι στη νεα εποχη οι ανθρωποι περνανε καλα βρηκαν φτηνα πραγματα να ψωνιζουν και ξεφυγαν απ τη κριση και πραγματικα τους μισησα γιατι θελουν ενα πλανητη απο ραγιαδες δουλους που δε θα σηκωνουν κεφαλι σε τιποτα και θα ζουν σκλαβοι για να βασιλευει το 3 ραιχ οσο ο κοσμος υποφερει και αν καποτε διαλυσουν το πλανητη αυτο απ το μισος τους επειδη κατι χαρηκαμε σε αυτον μην ανυσιχητε ο θεος θα δωσει τη λυση οσο αυτοι θα παριστανουν τους σωτηρες ενω δε κανουν αλλη δουλεια τοσα χρονια απ το να καταστεφουν τη μεσαια ταξη με στημενες οικονομικες κρισεις οσο αυτοι εχουν βγαλει λεφτα για 500 ζωες και για να μη πουν οτι τους θελουν υποταγμενους σε οικονομικα συστηματα
    οταν δε μιλαγα για ολα αυτα δε τους αρεσε φανταζομαι τωρα που θα μιλαω και γι αυτο θα τους αρεσει καλυτερα

Senior Member
    10 χρονια και βαλε απο τα 20 ως τα 30 τους παριστανα τον μαυροφορεμενο καταθλιπτικο που γυρισε μολις απο κηδεια ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ να εκνευριζεται και ολα πηγαιναν ρολοι οταν πεταξα το πεπλο τοτε ειδα ποιοι ειναι πραγματικα και τοτε τα αισθηματα φρικης μεσα μου εγιναν απεριγραπτα γιατι ο θεος εφτιαξε τον ανθρωπο με αγαπη ενω αυτοι ηταν πολεμιοι του θεου και το μισος τους για το συνανθρωπο τους ηταν η τροφη τους ειναι απολυτως αποφασισμενος πλεον και το καλο μου προσωπο θα το διξω μονο σε οπιον το αξιζει

elisabet συμφωνώ..
    Να προσθέσω πως όλα αυτά που λέμε σχετικά με το ποιοι είμαστε, παλιότερα δεν ήταν τόσο έντονα σαν αναζητήσεις στους ανθρώπους.. Παλιά πχ πριν 200 χρόνια, δεν υπήρχε φυσικά η ψυχολογία σαν επιστήμη.. Και ο λόγος δεν είναι μόνο ότι είχαν σημαντικότερα προβλήματα να λύσουν πχ να φάνε.. Αυτό είναι πάντα ένα επίκαιρο πρόβλημα (βέβαια σήμερα όντως και άστεγος να μείνεις κάτι να φας θα το βρεις από συσσίτια για παράδειγμα.. -Η ζωή που κάνει βέβαια ένας άστεγος δεν παύει να έχει κακουχίες οι οποίες τον εξοντώνουν τελικά- άσχετο αυτό)..

Είχαν λοιπόν ασφαλώς και το πρωταρχικό πρόβλημα της επιβίωσης παλιότερα οι άνθρωποι αλλά η ψυχή τους δεν ήταν τόσο μπερδεμένη, χαμένη και εξουθενωμένη..
    Ήταν θεωρώ πιο κοντά στον εαυτό τους, πιο προσγειωμένοι ίσως στην πραγματικότητα επειδή η πραγματικότητα όσο οδυνηρή και να ήταν πχ επί Τουρκοκρατίας, ωστόσο ήταν περισσότερο ξεκάθαρη.. Ο εχθρός ήταν πιο ορατός.. Δεν προσπαθούσαν να ξεφύγουν απ' την πραγματικότητα και να κάτσουν σε ένα κρεβάτι να ονειροπολήσουν για το πώς είναι ο κόσμος και γιατί είναι έτσι και πώς θα έπρεπε να είναι.. Όχι γιατί δεν τους έπαιρνε να το κάνουν.. Πάντα έχει την επιλογή ο άνθρωπος να αρνηθεί αυτό που συμβαίνει, να στήσει τα ποδάρια και να πέσει κάτω να πεθάνει.. Αλλά δεν το έκαναν.. Είχαν άλλο δυναμικό ψυχής..
    Και αν πέθαιναν θα πέθαιναν υπερασπιζόμενοι ένα ιδανικό.. Πάντα αυτός ήταν ο λόγος που δεχόταν κάποιος το θάνατο.. Όχι από απογοήτευση, δεν πέθαιναν από παραίτηση, δεν αυτοκτονούσαν.. Και δεν εννοώ μόνο την πραγματική αυτοκτονία, γιατί κάποιοι πάντα αυτοκτονούσαν, εννοώ και την καθημερινή ψυχολογική αυτοκτονία..

Οι άνθρωποι αν κρίνω απ' τον εαυτό μου που είμαι το αντίθετο, ήταν περισσότερο ολοκληρωμένοι και ξεχώριζαν ο καθένας με τον τρόπο του.. Βέβαια μπορεί και να μην ήταν ακριβώς έτσι.. Πάντα υπήρχαν τα προβλήματα στις σχέσεις των ανθρώπων και στα τότε ζευγάρια, απλά κάπως έβρισκαν τον τρόπο να διαχειρίζονται τον εαυτό τους..

Σήμερα τρέχουμε όλοι στο γιατρό και στον ψυχολόγο.. Ενώ οι συνθήκες ζωής έχουν βελτιωθεί, ωστόσο η ψυχή μας νοσεί περισσότερο..
    Και με βάση αυτά που λέγαμε πιο πάνω, θα πω πως αυτό που νομίζω ότι φταίει είναι η πολυσύνθετη κοινωνία μας.. Είμαστε πολλοί και διαφορετικοί και οι καθρέφτες μας, οι άλλοι, έχουν γίνει πολλοί.. Θα πει κανείς, μα οι καθρέφτες αντανακλούν πάντα το ίδιο, οπότε γιατί να χάνουμε τον εαυτό μας?
    Δεν νομίζω πως είναι ακριβώς έτσι ή το παράδειγμα με τους καθρέφτες είναι ατυχές..
    Δεν έχουμε την ίδια συμπεριφορά με όλους.. Ανάλογα το τι είναι ο άλλος μας προκαλεί και ανάλογη αντίδραση.. Και όταν αυτοί οι άλλοι που αντανακλούν τη συμπεριφορά μας είναι πολλοί και διαφορετικοί, κάπου εκεί χανόμαστε, χάνουμε τον εαυτό μας και δεν ξέρουμε ποιοι είμαστε τελικά..

Ενώ είμαστε όλοι άνθρωποι κατά βάσιν και έχουμε τις ίδιες ανάγκες, ωστόσο ο τρόπος που καλύπτουμε αυτές τις ανάγκες είναι αυτό που μας διαφοροποιεί και που ενώνει μεταξύ τους αυτούς που έχουν τους ίδιους τρόπους..
    Σήμερα προσπαθούμε να συνυπάρξουμε όλοι, ο καθένας με τον τρόπο του, μέσα στην ίδια κοινωνία.. Είναι επόμενο ότι οι κανόνες συνύπαρξης θα είναι πιο αυστηροί ώστε να συμπεριλάβουν και τους πιο ατίθασους..
    Κάπως έτσι όμως οι πιο υπάκουοι βγαίνουν off.. Γιατί δεν αντέχουν τους αυστηρούς κανόνες όταν εκ φύσεως βάζουν αυστηρούς κανόνες στον εαυτό τους που λέγαμε..

Επίσης αν δεν φταίει η πολυσύνθετη κοινωνία, ίσως τότε φταίει που έχουμε γίνει ελαστικοί και δικαιολογούμε τον εαυτό μας και έχουμε γίνει ως εκ τούτου πιο μαλθακοί.. Και μας μεγαλώνουν έτσι από μικρά.. Παλιά τα παιδιά μάθαιναν από μικρά πώς να ζουν μέσα στην κοινωνία.. Μάθαιναν πώς να αντιμετωπίζουν το μπούλιγνκ που λέμε σήμερα, και δυνάμωνε έτσι το μέσα τους.. Γιατί μπούλινγκ πάντα υπήρχε κατά τη γνώμη μου..

Σήμερα προσπαθούμε να βρούμε την αιτία σε καθετί.. Παίρνουμε μία απόσταση απ' τα γεγονότα όταν πάμε στον ψυχολόγο (και για τα παιδιά ισχύει αυτό), και δεν αφήνουμε τον εαυτό μας να δοκιμάσει τις δυνάμεις του και να γνωρίσει τον εαυτό του μέσα απ' τη συσχέτιση με τον άλλον..
    Με λίγα λόγια βγαίνουμε εκτός ζωής.. Δεν ξέρω αν χρειάζεται τελικά να κάνουμε κάτι τέτοιο.. Δεν ξέρω αν είναι ωφέλιμο, αυτό εννοώ..
    Εξάλλου ποιος είχε πει ότι η ζωή δεν είναι ένας γρίφος που πρέπει να λύσεις αλλά ένα μυστήριο που πρέπει να ζήσεις..

Τώρα όλα αυτά δεν ξέρω αν είναι σωστά, είναι πολύ γενικά απ' τη μια και περιληπτικά απ' την άλλη.. Πώς να χωρέσει εδώ τώρα ολόκληρο θέμα, το γιατί νοσούμε σήμερα?

Constantly curious, αναφορικά με το αν είχα σύμμαχο ποτέ σε κάποια αλλαγή μου, (πολύ καλή ερώτηση παρεμπιπτόντως), απάντηση είναι ναι.. Αλλά εγώ είμαι αυτή που πρέπει να κάνει την αλλαγή.. Όσο και να βοηθήσουν ή να προσπαθούν οι άλλοι, αν εγώ δεν κάνω βήματα, δεν μπορούν να κάνουν αυτοί αντί για μένα..

αλέξανδρε, καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι πως έχεις δίκιο ή ξέρεις πως έχεις δίκιο και αυτό σε φέρνει αντιμέτωπο με το άδικο που βλέπεις γύρω σου..
    Καταλαβαίνω και αυτό που λες για το πρόσωπο του μίζερου και καταθλιπτικού που αποδέχονται οι άλλοι και το γνήσιο πρόσωπό σου που δεν αποδέχονται..
    Και έτσι είναι.. Οι άλλοι που μας θέλουνε σκυφτούς, ανήμπορους και υποταγμένους που λέει και το τραγούδι, πρώτοι πριν από εμάς έχουν απεμπολήσει τον εαυτό τους και την ψυχή τους και θέλουν να κάνουν και τους άλλους σαν τον εαυτό τους για να μην αισθανθούν πως κάποιος είναι καλύτερος από αυτούς..
    Κανονικά θα έπρεπε να θέλουν να τραβηχτούν οι ίδιοι προς τα πάνω παρά να προσπαθούν να τραβήξουν τους άλλους προς τα κάτω για να τους φέρουν στα μέτρα τους.. Δυστυχώς αυτό γίνεται..

Τώρα όσο για το θεό και τη θρησκεία δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω θέση..

Γενικά λόγια για να πω ήταν αυτά περισσότερο.. Και όταν τα ξαναδιαβάζω μυ φαίνονται και άσχετα.. Τέλος πάντων, το πρόβλημα της ψυχής μας παραμένει.. Και η ζωή περνάει..

Senior Member
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Όταν είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου σημαίνει πως έχεις αφήσει λίγα περιθώρια στον εαυτό σου και τα κενά τα έχεις αφήσει να τα συμπληρώσουν οι άλλοι όπως θέλουν, αφήνεις στους άλλους την πρωτοβουλία να σε κάνουν να ζεις τη ζωή σου όπως αυτοί επιθυμούν για σένα ή όπως θεωρούν καλύτερο για σένα, επειδή σου είναι πιο βολικό αυτό.. Είναι πιο εύκολο να αφήσεις τους άλλους να αποφασίζουν και να βγάζουν το φίδι απ' την τρύπα παρά να συμμετέχεις κι εσύ σε όλο αυτό.. παρά να συμμετέχεις στη ζωή σου!
    Δεν καταλαβαίνω καλά τι λες εδώ. Θεωρώ ότι είμαι αυστηρός με τον εαυτό μου αλλά δεν επιτρέπω σε κανένα να μού υποδείξει πώς θα ζήσω, πόσο μάλλον να ενεργήσει προς αυτή την κατεύθυνση. Βέβαια για να είσαι κύριος της ζωής σου πρέπει να μην εξαρτάσαι με κάποιο τρόπο από άλλους.

Senior Member
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ρε παιδιά εσάς δεν σας χάλασε η αλλαγή της ώρας;
    Εμένα καθόλου. Κατ' αρχήν η συγκεκριμένη αλλαγή προσφέρει μία επιπλέον ώρα ύπνου, γιατί να με «χαλάσει»; Έπειτα νυχτώνει νωρίς. Τι άλλο να ζητήσει κανείς! Εντάξει, ζητάω και ένα βαρβάτο χειμώνα με πολλά χιόνια και βαθύ σκοτάδι.

Senior Member
    Quote Originally Posted by haritini86 View Post
    τι γυμναστικη κανετε;
    Εκτός από το περπάτημα, που είναι κάποια χιλιόμετρα κάθε μέρα, κάνω λίγα μόνο λεπτά την εβδομάδα κάποιες απλές ασκήσεις για να διατηρήσω την ευλυγισία και τη δύναμή μου.

σας βοηθαει ψυχολογικα;
    Δεν ξέρω. Δε χρειάζομαι ψυχολογική βοήθεια σε κάτι.

τα βιντεο για γυμναστικη στο σπιτι πιστευετε εχουν καποιο αποτελεσματα;
    οχι για χασιμο βαρους αλλα για χασιμο ποντων μαζεμα και ετσι
    Μπορείς να φέρεις κάποιο παράδειγμα;

Senior Member
    https://youtu.be/UBMk30rjy0o
    κατι τετοιο
    Εντάξει, κατάλαβα. Φαίνεται να είναι ένα καλό πακέτο ασκήσεων. Αλλά η συγκεκριμένη που το παρουσιάζει βρίσκεται προφανώς σε εξαιρετική φυσική κατάσταση (ρίχνει και 15 κάμψεις για πλάκα ).

Επίσης για να φέρεις εις πέρας ένα τέτοιο πρόγραμμα θα πρέπει να μην πονάς και να έχεις σχετικά μικρό βάρος. Έχοντας υπόψιν τέτοιες παραμέτρους μπορείς να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου.

Ρε παιδιά εσάς δεν σας χάλασε η αλλαγή της ώρας;
    Εμένα με χάλασε. Πάντα με χαλάει αυτή η αλλαγή στην χειμερινή ώρα. Εκνευρίζομαι που νυχτώνει τόσο νωρίς και νιώθω συνεχώς ότι δεν προλαβαίνω να δω την μέρα.

Ακριβώς. Συν ότι η μέρα μικραίνει κιόλας.
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Quote Originally Posted by Vox View Post
    Εντάξει, κατάλαβα. Φαίνεται να είναι ένα καλό πακέτο ασκήσεων. Αλλά η συγκεκριμένη που το παρουσιάζει βρίσκεται προφανώς σε εξαιρετική φυσική κατάσταση (ρίχνει και 15 κάμψεις για πλάκα ).

Επίσης για να φέρεις εις πέρας ένα τέτοιο πρόγραμμα θα πρέπει να μην πονάς και να έχεις σχετικά μικρό βάρος. Έχοντας υπόψιν τέτοιες παραμέτρους μπορείς να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου.
    δεν εχω θεμα με τα κιλα δλδ δεν θελω να χασω αλλα πιο πολυ για την χαλαρωση

κανω pushups αναλογα 10-15 συνεχομενα και σχεδον σε 3-5 σετ και με αλλες ασκησεις

λες καλο θα ειναι να βρω ασκησεις να με βολευουν να μην τις βαριεμαι;

Senior Member
    δεν εχω θεμα με τα κιλα δλδ δεν θελω να χασω
    Το να μη θέλεις να χάσεις κιλά είναι ένα θέμα. Κάποιο άλλο όμως είναι να έχεις ήδη λίγα κιλά για να μπορείς να εκτελείς με σχετική άνεση αυτές τις ασκήσεις. Π.χ. αν είσαι 1.60 σε ύψος, καλό θα είναι το βάρος σου να είναι κάτω από 50 κιλά. Αλλιώς μπορεί να δυσκολευτείς αρκετά. Όχι ότι δε γίνεται με πιο πολλά κιλά· γίνεται, αλλά θα είναι περισσότερο επίπονο.

αλλα πιο πολυ για την χαλαρωση
    Ποια χαλάρωση;

λες καλο θα ειναι να βρω ασκησεις να με βολευουν να μην τις βαριεμαι;
    Όχι μόνο να μην τις βαριέσαι αλλά και να μη σε καταπονούν ιδιαίτερα με κάποιο τρόπο. Η σωματική κατασκευή, και δε μιλάμε μόνο για το βάρος, μπορεί να είναι εμπόδιο στην εκτέλεση ορισμένων ασκήσεων. Δεν πρέπει να προσπαθείς πέρα από τα όρια που έχει το σώμα σου, γιατί κινδυνεύεις με πόνους στην καλύτερη περίπτωση και τραυματισμό στη χειρότερη.

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    10 χρονια και βαλε απο τα 20 ως τα 30 τους παριστανα τον μαυροφορεμενο καταθλιπτικο που γυρισε μολις απο κηδεια ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ να εκνευριζεται και ολα πηγαιναν ρολοι οταν πεταξα το πεπλο τοτε ειδα ποιοι ειναι πραγματικα και τοτε τα αισθηματα φρικης μεσα μου εγιναν απεριγραπτα γιατι ο θεος εφτιαξε τον ανθρωπο με αγαπη ενω αυτοι ηταν πολεμιοι του θεου και το μισος τους για το συνανθρωπο τους ηταν η τροφη τους ειναι απολυτως αποφασισμενος πλεον και το καλο μου προσωπο θα το διξω μονο σε οπιον το αξιζει
    Διότι πριν τη συμπεριφορά σου την εκλάμβαναν ως υποταγή σου σ' αυτούς. Παρίστανες τον μαυροφορεμένο καταθλιπτικό επειδή σε φοβέρησαν, επειδή τους φοβήθηκες, επειδή εκλειπαρούσες τη φιλία και την παρέα τους, επειδή ήθελες να μην σε ενοχλούν, επειδή ήθελες να δείχνεις ότι πας με τα δικά τους τα νερά και ούτω καθεξής συναφές, δλδ η συμπεριφορά σου ευθυγραμμιζόταν με το πως αυτοί σε ήθελαν. Υπέβαλλες δλδ τον εαυτό σου σε καταπίεση έκφρασης για χάρη τους για τους λόγους που προείπα.
    Μετά, το πέταγμα του πέπλου, γι αυτούς ήταν σαν να έκανες επανάσταση και έτρεξαν να σε καταστείλουν. Πριν σε είχαν για τον εύκολο και τον παλαβό. Επικροτώ την επανάσταση σου (μικρή ή μεγάλη) διότι τους έδωσες να καταλάβουν ότι δεν είσαι προβλέψιμος, ότι κόβει ο νους σου, ότι εισαι υπολογίσημος.
    γιάννης

Quote Originally Posted by Vox View Post
    Το να μη θέλεις να χάσεις κιλά είναι ένα θέμα. Κάποιο άλλο όμως είναι να έχεις ήδη λίγα κιλά για να μπορείς να εκτελείς με σχετική άνεση αυτές τις ασκήσεις. Π.χ. αν είσαι 1.60 σε ύψος, καλό θα είναι το βάρος σου να είναι κάτω από 50 κιλά. Αλλιώς μπορεί να δυσκολευτείς αρκετά. Όχι ότι δε γίνεται με πιο πολλά κιλά· γίνεται, αλλά θα είναι περισσότερο επίπονο.

Ποια χαλάρωση;

Όχι μόνο να μην τις βαριέσαι αλλά και να μη σε καταπονούν ιδιαίτερα με κάποιο τρόπο. Η σωματική κατασκευή, και δε μιλάμε μόνο για το βάρος, μπορεί να είναι εμπόδιο στην εκτέλεση ορισμένων ασκήσεων. Δεν πρέπει να προσπαθείς πέρα από τα όρια που έχει το σώμα σου, γιατί κινδυνεύεις με πόνους στην καλύτερη περίπτωση και τραυματισμό στη χειρότερη.
    ειμαι 33 βλεπω τα μπρατσα να σακουλιαζουν αυτη πχ την χαλαρωση

η στα μπουτια η την μπακα

τετοια σημεια που οσο περνουν τα χρονια γινονται πετσες

θεμα με κιλα δεν εχω ξερω να ραβω το στομα μου απλα ξερω τον εαυτο μου πως οτι παραπανω να φαω ακομα και αερα θα το βαλω βαρος

Ακριβώς. Συν ότι η μέρα μικραίνει κιόλας.
    Η μέρα έχει αρχίσει και μικραίνει αισθητά έτσι κι αλλιώς καιρό τώρα. Οπότε πάνω που πας να συνηθίσεις αυτό έρχεται και η αλλαγή ώρας που κάνει την μέρα να φαίνεται ακόμα μικρότερη και φρικάρεις.
    Αυτό παθαίνω μια ζωή τώρα κάθε τέτοια εποχή.

Εντάξει θα το συνηθίσουμε κι αυτή τη φορά....αλλά κάθε φορά μου φαίνεται μεγάλη βλακεία.