ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ; - Page 1196
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1196 of 1384 FirstFirst ... 19669610961146118611941195119611971198120612461296 ... LastLast
Results 17,926 to 17,940 of 20758
    Senior Member
    Επειδή τότε άκουα κάποιους σαν κι εσένα βρε ψυχολόγε που μου λέγαν δεν κάνεις, θα πεινάσεις, κι έτσι ούτε καν δοκίμασα τις δυνάμεις μου.

Πιο πριν αλλά και σήμερα οι κατά φαντασίαν παρέες μου ήταν, είτε αυτοί που με απέφευγαν παρότι σχεδόν τους παρακαλούσα ως όντας υγιείς για να με κάνουν παρέα είτε περιπτωσάρες επειδή έβρισκα κοντα τους ανακούφιση στον αρνητισμό που με είχε κυριεύσει.

Αν δεν έχεις πλάτες, κάποιους δηλαδή στους οποίους συνεχεια θα μπορείς να ακουμπάς και κάποιους σε συνεχή βάση για να προστρέχεις για καθοδήγηση τότε θα πρέπει να έχεις μέσα σου τεράστιες δυνάμεις για να σταθείς από μόνος στα πόδια, να διαλύσεις τον αρνητισμό και να προχωρήσεις.

Είναι πολύ άσχημο πράγμα να βιώνεις παραγνώριση, έλλειψη κατάλληλων ανθρώπων κοντά σου, κι αποφυγή, διότι ρίχνει τη ψυχολογία σου κι αν είναι ήδη πεσμένη βαθαίνει περισσότερο το πέσιμο. Αντίβαρο είναι μόνο το να έχεις επιτυχίες σε άλλους τομείς της ζωής, πχ σπουδές, επαγγελματικά και οικογένεια, οπότε ούτε που σε απασχολεί η έλλειψη τους.

Κάθε πράγμα έχει τον κατάλληλο καιρό του. Έχετε το νου σας στα παιδιά σας μην βλαφτούν, μην χάσουν την ψυχολογία τους όταν βρίσκονται σε κρίσιμες (από την πλέον καλή άποψη) συγκυρίες ζωής πχ για σπουδές και κατά τη διάρκεια τους, για επαγγελματικό ξεκίνημα, σε περίοδο γνωριμίας για σχέση κλπ σημαντικά κομμάτια της ζωής. Από όσο πιο νωρις, από βρέφη (!) επιτρέπετε να γεμίζει ο νους τους μόνο με θετικά, διότι τα εφόδια ζωής όλο και περισσότερο αποκτώνται σε όλο και πιο μικρή ηλικία.
    γιάννης

Senior Member
    Θέλω να είμαι ελεύθερη, αλλά ως προς τι έχει σημασία. Ως προς τα πάντα και προς πάσα κατεύθυνση..
    Η ελευθερία όμως κατακτάται σιγά σιγά και ποτέ δεν θα την βρεις ή βιώσεις σε απόλυτο βαθμό..
    Ξεκινάς από τα χαμηλά και ανεβαίνεις σιγά σιγά. Πας σχολείο, αποκτάς κάποια εφόδια για να μπορείς να σταθείς αργότερα στην κοινωνία σαν ανεξάρτητο μέλος, φεύγεις απ' το πατρικό σου, ανοίγεις δικό σου σπίτι, παντρεύεσαι, δουλεύεις και το καθετί θέλει το χρόνο του και να το δουλεύεις με υπομονή.. Και το καθετί που πετυχαίνεις πέρα από την ηθική ικανοποίηση ότι το κατάφερες, σου δίνει και ένα μπόνους ελευθερίας.. Γιατί όσο πετυχαίνεις πράγματα τόσο πιο πολύ ισχυροποιείσαι σαν άνθρωπος εσωτερικά..
    Και απορώ με όλη αυτή την τάση που με έχει επηρεάσει αφάνταστα, δηλ του να αποσιωπούμαστε απ' το περιβάλλον, να στρεφόμαστε προς τα μέσα, προς το είναι μας, με μια διάθεση αυτοπαρατήρησης και εξερεύνησης του εαυτού, κατά πόσο όλο αυτό μας βοηθάει τελικά ή μας εκτροχιάζει απ' το σκοπό μας που είναι να θέτουμε συνέχεια στόχους ώστε να τείνουμε όλο και πιο πολύ μέσα από αυτούς να τελειοποιούμαστε..
    Για κάποιο λόγο, ίσως κι επειδή με βόλευε, έχω απομυθοποιήσει τη διαδικασία της στοχοθεσίας και έχω μείνει έξω απ' τη ζωή και την κοινωνία..
    Αρχικά το έκανα από επιλογή, τώρα πια η επιλογή αυτή με έχει εγκλωβίσει να μην μπορώ να λειτουργήσω φυσιολογικά σαν άνθρωπος..
    Γιατί ουδέν μονιμότερον του προσωρινού.. Η ενδοσκόπησή μου ξεκίνησε με προσωρινό χαρακτήρα και έχει γίνει τρόπος ζωής πια..
    Και που πλέον δεν είναι δημιουργική ασφαλώς, έχει περιοριστεί σε μια επωδό : " και τι κάνω εγώ εδώ πέρα, όλα είναι μάταια, ας περιμένω την ώρα που θα έρθει η ώρα μου να φύγω από εδώ.."
    Για κάποιο λόγο βασανίζομαι ακόμα..
    Η ψυχή μου δεν βρίσκει ησυχία σε καμία δραστηριότητα..
    Αν είχα ανάγκη και δεν είχα να φάω το πιθανότερο δεν θα έψαχνα για δουλειά γιατί όσες φορές έχω ψάξει είμαι μια αποτυχία, το πιθανότερο θα έκανα μια άθλια ζωή στο δρόμο..
    Δεν ξέρω γιατί έχω γίνει έτσι..
    Τα χρόνια περνάνε και η σιωπή μέσα στο μυαλό μου και στη ζωή μου γίνεται τόσο εκκωφαντική καμιά φορά που παρακαλάω να γίνει κάτι να με ταράξει και ας είναι και κακό..
    Είχα όνειρο να σπουδάσω, μέχρι που σταμάτησα να βρίσκω ενδιαφέρον και σε αυτό..
    Δεν ξέρω τι απομένει..
    Αν σε κάποιον δεν αρέσει το διάβασμα αλήθεια πόσο πολύ περιορίζει την οπτική του και ο εσωτερικός του κόσμος πόσο φτωχαίνει..
    Αλλά πραγματικά δεν μπορώ πια..
    Δεν μπορώ να διαβάσω και αυτό με θλίβει.. Πάντα έβρισκα νόημα στα βιβλία..
    Φαίνεται κουράστηκα και πλέον δεν με ελκύουν..
    Τα πάντα έχουν γίνει επιστήμη..
    Αλλά τι άλλο μπορώ να κάνω?

Senior Member
    favvel, πόσων χρονών είσαι βρε και χάθηκε το όνειρο σου να σπουδάσεις?

Δυστυχώς ανάμεσα στα "εφόδια" είναι κι ο τρόπος. Αν δεν τον έχεις δεν μπορείς να αξιοποιήσεις τα υπόλοιπα.

Όταν ημουν μικρός ο ένας διάβαζε πολύ, ο άλλος έγραφε συνθήματα στους τοίχους κι ο άλλος έπαιζε όλη μέρα μπάλα στην αλάνα. Ο δεύτερος προόδευσε διότι πήρε θέσεις κι αξιώματα, κι ο τρίτος τα κατάφερε επειδή τουδειξε ο μπαμπάς τρόπο. Ο πρώτος κατάφερε και μπήκε κάπου κι έμεινε στάσιμος. Αυτά τα χαρακτηριστικά παρδείγματα ζωής!
    γιάννης

Senior Member
    δεν θέλω να πω την ηλικία μου.. ίσως να την έχω αναφέρει παλιότερα εδώ.. είμαι αρκετά μεγάλη για να έχω μείνει στάσιμη στη ζωή μου και να μην έχω καταφέρει τίποτα..
    Έχεις δίκιο.. Χρειάζεται τρόπος.. Εγώ ήμουν απ' τους μαθητές που μόνο διάβαζαν, δεν είχα άλλα ενδιαφέροντα.. είχα δώσει όλο μου το είναι και την ενέργειά μου μόνο στα μαθήματα.. μιας και φίλους δεν είχα..
    Εκεί κάπου στη Β' προς Γ' λυκείου κλάταρα και απέκτησα μια ψυχολογία άρνησης που διατηρώ μέχρι σήμερα ύστερα από τόοοσα χρόνια, κι όμως..
    Ο τρόπος μου λείπει είναι γεγονός.. Ήμουν πάντα μονοκόμματη, και χωρίς σύστημα, μόνο διάβαζα χωρίς τελειωμό.. Τα θετικά μαθήματα είχαν τελειωμό γιατί ήταν πιο συγκεκριμένα, στα θεωρητικά δε εκεί ήταν το χάος.. Παρόλα αυτά επειδή είμαι και ανάποδη γενικά με ενδιέφεραν τα θεωρητικά πιο πολύ και σε θεωρητική σχολή πέρασα την οποία δεν κατάφερα όχι να τελειώσω αλλά ούτε καν να αρχίσω παρά τις πάμπολλες προσπάθειές μου..
    Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά..
    Έχω εγκλωβιστεί..
    Δεν μπορώ να καταβάλλω προσπάθεια για κάτι.. Ούτε για το πιο απλό..Σαν να έχει πάθει βλάβη ο εγκέφαλος και δεν μπορεί να κουραστεί πια.. Επί πολλά χρόνια πάω κι έρχομαι γεμάτη απελπισία σε ένα σπίτι..
    Δεν έχω κουράγιο πια ούτε να κάνω βήματα για να βοηθήσω τον εαυτό μου..
    Πέρασε ο καιρός που το προσπαθούσα..
    Με κούρασε ακόμα κι αυτό..

Banned
    Η οικογενεια μου ηταν η καταστροφη μου.

george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η οικογενεια μου ηταν η καταστροφη μου.
    Αχ ρε Ορέστη... Πόσοι συμφωνούν μαζί σου! Το θέμα είναι εμείς σαν άνθρωποι να μην γίνουμε η καταστροφή κάποιου άλλου.. Να είμαστε καλύτεροι από τους γονείς μας.

Banned
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αχ ρε Ορέστη... Πόσοι συμφωνούν μαζί σου! Το θέμα είναι εμείς σαν άνθρωποι να μην γίνουμε η καταστροφή κάποιου άλλου.. Να είμαστε καλύτεροι από τους γονείς μας.
    Δε θα κανω ποτε παιδια

george1520
    Guest
    Δεν μίλησα για παιδιά. Γενικά για ανθρώπους που συναντάμε.

Senior Member
    απο το γυμνασιο εως σημερα που περασαν πολα χρονια απο τοτε ενα εχω καταλαβει ποσο μισω τη λεξη ερωτας γιατι αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οι γυναικες θελουν καπιον να μη δινει δεκαρα γι αυτες και αυτες να τον καψουρευονται ολο και περισσοτερο επειδη ειναι προγραματισμενες απ τον αρχοντα του κοσμου αυτου να κολησουν σε ενα ατομο
    το εχω ξεκαθαρισει αλλα απο οτι φαινετε δεν εχω γινει κατανοητος δε προκειται να γινω σκλαβος σε κανενα ματριξ ουτε θα πεσω στα πατωματα για να βρω οτι να ναι οπως καπιοι νομιζαν για να βολευτω γιατι αν ενα πραγμα δεν ειναι ετσι οπως το θελω προτημω να ειμαι χωρις αυτο
    αυτο που πραγματι θελω ειναι να μην εχω καμια σχεση με τη λεξη αυτη και εγω δεν ειμαι απο αυτους που αλαζουν γνωμες οτι δεν ανταποκρινεται σε ΟΤΙ ΛΕΩ το κανω μπαλακι και το αφηνω πισω μου

Banned
    Θελω να βγω και κατι μου λεει ειναι ματαιο. Θελω να ξεκινησω καποια πραγματα και κατι μου λεει ασε καλυτερα. Με εχει καλυψει μαυρο σκοταδι.

Banned
    Απο το πρωι η μανα μου ασχολειται μαζι μου. Βαζω ρουχα στο πλυντηριο, προσθετει κι αυτη. Αναβω θερμοσιφωνα, παει και τον κλςινει. Βγαινω στην βεραντα, ερχεται απο πισω.

Senior Member
    οι ανθρωποι του μελοντος θα ταυτιζονται σε τετοιο σημειο με τα πιστευω τους που θα συμφωνουν απολυτα αν και δε ξερω αν ειστε ετοιμοι για τη γνωση αυτη.

Senior Member
    τελευταια βλεπω καποιους εξω που κανουν φασαριες και μετα παριστανουν οτι με γνωριζουν και μπορει να καταλαβει καποιος γιατι
    θα αναλυω οτιδηποτε βλεπω εξω αν νομιζουν οτι θα το αφησω ασχολιαστο

Senior Member
    απο οτι βλεπω τωρα που ο κοαμος αρχισε να εξαγριωνετε αρχισαν αμεσως οι προσφορες και επειδη συμφωνω και εγω με αυτο να δουμε ποιος εχει τη περισσοτερη δυναμη καντε τους αγριους αν τολματε και αν αυριο πστε στα γραφεια σας σφυριξτε μου κανενας δε τολμησε να τα βαλει με μια μεριδα του κοσμου και να την εξαγριωσει γιατι αν κοσμος εξεργερθει αυτοι θα φυγουν νυχτα απο κει και δε θα βρειτε εμενα μπροστα σας αυτο να το ξερετε αλλα τους ομοιους μου ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΩ προσεξτε το αυτο που γραφω γιατι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ αυτος που ορισε τα πραγματα αλλα ο ΘΕΟΣ η αποφασιστικοτητα και Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ γραφτηκε στην ΙΣΤΟΡΙΑ αρα εγω θα σπαω πλακα γελωντας βλεποντας τις φατσες σας οταν περνω απο διπλα σας

Banned
    Ειχα γραψει κατι τρολποστ στο γιουτουμπ με ψευδωνυμο. Μετα αλλαξα το ονομα στο gmai με το αληθινο μου. Νομιζα οτι στο γιουτουμπ θα συνεχισει να εμφανιζεται το ψευδωνυμο. Εκανα ομως λαθος. Αν τα ειδε κανεις θα εγινα ρεζιλι.