ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ; - Page 1197
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1197 of 1252 FirstFirst ... 1976971097114711871195119611971198119912071247 ... LastLast
Results 17,941 to 17,955 of 18779
    Απο την Παρασκευη που μου ειπε κατι ασχημο η μανα μου τρωω ακαταπαυστα. Δε χωραω στα παντελονια.

Ο αδερφος μου μού αγοραζει μερεντες και μαρμελαδες γιατι τα αλλα γλυκα που μου επαιρνε τα πεταγα, αλλα ξερει οτι δεν τολμαω να πεταξω ολοκληρο το βαζο.

Με το τέλος του Νοεμβρίου,εφυγε και το φθινόπωρο.
    Είμαι ο μόνος που δεν του αρεσει αυτη η εποχή?

Senior Member
    μεχρι τωρα ακομα δεν εχω καταλαβει με ποιο δικαιωμα εμφανιστηκαν καπιοι για να μου πουν τι θα κανω που θα παω και τι θα φορεσω με παντοτινο οπλο τους το ραδιο αρβυλα και αφου δε τους αρεσε οταν αδιαφορουσα γιατι νομιζαν οτι τους φοβομουν και εμφανιστκαν με ενα ψαρωτικο υψος που νομιζαν οτι εξαιτιας αυτου εγινα υπακουος θα πω ολη την αληθεια για οτι ετοιμαζουν και θα κανω τα παντα για να ενημερωσω οσο δυνατον περισσοτερους για να δουμε αν τους συμφερει που σταματησα να αδιαφορω οπως παλιοτερα και αν αναρωτιουνται τι θελω να αποδειξω ειναι οτι οσο περισσοτερο προσπαθουν να με αλαξουν τοσο χειροτερος θα γινομαι και θα γινω ακομα χειροτερος οσο μου πηγαινουν κοντρα οσπου τα νευρα τους θα γινουν αγνωριστα και να καταλαβουν τις ανοησιες που εκαναν τοσο χρονια οταν εκαναν τα παντα αγνωριστα μονο και μονο για να μου πανε κοντρα με αποτελεσμα ΜΗΔΕΝ

Quote Originally Posted by favvel View Post
    δεν θέλω να πω την ηλικία μου.. ίσως να την έχω αναφέρει παλιότερα εδώ.. είμαι αρκετά μεγάλη για να έχω μείνει στάσιμη στη ζωή μου και να μην έχω καταφέρει τίποτα..
    Έχεις δίκιο.. Χρειάζεται τρόπος.. Εγώ ήμουν απ' τους μαθητές που μόνο διάβαζαν, δεν είχα άλλα ενδιαφέροντα.. είχα δώσει όλο μου το είναι και την ενέργειά μου μόνο στα μαθήματα.. μιας και φίλους δεν είχα..
    Εκεί κάπου στη Β' προς Γ' λυκείου κλάταρα και απέκτησα μια ψυχολογία άρνησης που διατηρώ μέχρι σήμερα ύστερα από τόοοσα χρόνια, κι όμως..
    Ο τρόπος μου λείπει είναι γεγονός.. Ήμουν πάντα μονοκόμματη, και χωρίς σύστημα, μόνο διάβαζα χωρίς τελειωμό.. Τα θετικά μαθήματα είχαν τελειωμό γιατί ήταν πιο συγκεκριμένα, στα θεωρητικά δε εκεί ήταν το χάος.. Παρόλα αυτά επειδή είμαι και ανάποδη γενικά με ενδιέφεραν τα θεωρητικά πιο πολύ και σε θεωρητική σχολή πέρασα την οποία δεν κατάφερα όχι να τελειώσω αλλά ούτε καν να αρχίσω παρά τις πάμπολλες προσπάθειές μου..
    Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά..
    Έχω εγκλωβιστεί..
    Δεν μπορώ να καταβάλλω προσπάθεια για κάτι.. Ούτε για το πιο απλό..Σαν να έχει πάθει βλάβη ο εγκέφαλος και δεν μπορεί να κουραστεί πια.. Επί πολλά χρόνια πάω κι έρχομαι γεμάτη απελπισία σε ένα σπίτι..
    Δεν έχω κουράγιο πια ούτε να κάνω βήματα για να βοηθήσω τον εαυτό μου..
    Πέρασε ο καιρός που το προσπαθούσα..
    Με κούρασε ακόμα κι αυτό..
    Κουράστηκες χωρίς να πετύχεις κάτι. Ο εγκέφαλος κουράστηκε, δεν έχει πάθει βλάβη. Ίσως του χρειάζεται μια καλή ανάπαυλα, μια περίοδος ησυχίας μακριά από μελέτη, καλής ξεκούρασης κι έπειτα να ασχοληθείς ξανα με τα βιβλία. Βέβαια, για να μην σε παίρνω στο λαιμό μου, υπάρχουν κι αυτοί που λένε μην χάσεις τη συνέχεια, διότι μετά δεν θα χεις /δεν θα βρισκεις όρεξη να ξανασχοληθείς.

Όμως αν ορθά κατάλαβα όπως το θέτεις, στα θετικά μαθήματα τα πήγαινες καλά. Συνήθως δε όποιος είναι πολύ καλός συν στα θετικά δεν έχει πρόβλημα στα θεωρητικά. Το πρόβλημα σου δλδ ήταν στα θεωρητικά κι ο προσανατολισμός σου για να σπούδαζες κάτι ήταν στα θεωρητικά. Επειδή βάζω κι εγω το ίδιο ερώτημα στον εαυτό μου, ο λόγος αποτυχίας ποιος είναι? Ο τρόπος ή η αδυναμία του εγκεφάλου να απομνημονεύσει και να επαναφέρει στη θύμιση ένα τεράστιο όγκο πληροφοριών? Διότι αν είναι το δεύτερο, από προσωπική εμπειρία, ακόμα και σε περιστάσεις όπου διάβαζα προσεκτικά, έπρεπε κάτι να το διαβάσω τρεις ίσως και τέσσερις φορές για να το θυμάμαι απ έξω. Συν το ζήτημα τρόπος που μπαίνει κι εδώ, δλδ κάποιος με πρόβλημα απομνημόνευσης/επανάκλησης αμα έχει ένα μεθοδολογικό τρόπο μελέτης θα έχει καλύτερη απομνημόνευση/επανάκληση και συνεπώς καλύτερα αποτελέσματα, ίσως με λιγότερο κόπο από κάποιον που δεν εχει τέτοια μέθοδο. Συν το θέμα συγκέντρωσης. Κάποιος που έχει θέματα ψυχολογίας εύκολα αφαιρείται, ακόμα κι αν επιτυγχάνει προσεκτική μελέτη στο συνολο του χρόνου που αφιερώνει στη μελέτη.

Αν θες να σπουδάσεις κάτι κάντο τώρα παρά ποτέ έστω κι αν δεν θα σου είναι έπειτα στην πράξη χρήσιμο, τουλάχιστον θα κερδίσεις την ικανοποίηση ότι πέτυχες κάτι.
    γιάννης

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση..
    Δυστυχώς η περίοδος ανάπαυλας είναι η μισή μου ζωή.. Το θέμα είναι πως επειδή σκέφτομαι αρνητικά όλα αυτά τα χρόνια, ο εγκέφαλος δεν έχει ξεκουραστεί.. Δεν μπορεί να ξεκουραστεί όταν επί πολλά χρόνια κλαίω κάθε μέρα.. Έχει διαταραχθεί νομίζω ανεπανόρθωτα η ψυχική μου υγεία παρά τις όποιες θεραπείες και το φάρμακο που παίρνω..
    Αισθάνομαι δε ότι η ικανότητα μελέτης μου έχει γυρίσει πίσω σε επίπεδα δημοτικού γιατί δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω.. Διαβάζω λέξη λέξη πολλές φορές..

Το πρόβλημα είναι πως δεν κάνω καμία προσπάθεια.. Δεν είναι μόνο ότι δεν έχω τον τρόπο να διαβάσω ή δεν έχω συγκέντρωση.. Δεν το προσπαθώ καν.. Ή όποια προσπάθεια κι αν κάνω τελευταία δεν έχω τη δύναμη να την υποστηρίξω και είμαι σε μια διαρκή παραίτηση..
    Απ' τα 18 αισθάνομαι πως έχει τελειώσει η ζωή μου .. Από τότε και μετά ζούσα καίγοντας τα λιγοστά αποθέματα ελπίδας και ενέργειας που είχα με κανά σεμινάριο από' δώ, ένα ιεκ που τελείωσα από εκεί χωρίς να με ενδιαφέρει αυτό που κάνω.. Απλά για να κάνω κάτι..

Είναι σαν να σέρνομαι στη ζωή.. Σαν να ζω μια ζωή άλλου ανθρώπου όπου δεν με αφορά.. Είμαι αμέτοχη στη ζωή μου..
    Πλέον αφού ό,τι κι αν προσπάθησα δεν με έβγαλε κάπου, έχω παραιτηθεί..

Και είναι πολύ εύκολο να το κάνει αυτό κανείς για ένα μικρό χρονικό διάστημα, το να παραιτηθεί, δύσκολο δε να το αντέξει όταν έχει γίνει χρόνιο.. Χρειάζεται δύναμη ψυχής να αντέξεις το τέλμα αλλά χρειάζεται και ένα βήμα πίσω στον εγωισμό σου για να αποδεχτείς τον εαυτό σου και τον κόσμο και να βγεις από αυτό το τέλμα που σε καθηλώνει..

Είναι και ότι δεν πιστεύω ότι θα μου δώσει ικανοποίηση να σπουδάσω κάτι, συγκεκριμένα να ασχοληθώ με τη σχολή..
    Ίσως να ενεργοποιηθεί λίγο ο εγκέφαλος αν επιμείνω στην προσπάθεια για μάθηση, αλλά δεν περιμένω να αλλάξει η ψυχολογία μου αν γεμίσω απλά με γνώσεις..
    Κι αυτό γιατί δεν παίρνω χαρά από ό,τι κι αν κάνω.. Δεν ξέρω τι περιμένω.. Τι προσδοκίες έχω απ' τη ζωή.. Περιμένω κάτι σπουδαίο, κάτι μεγάλο.. και αυτό που εισπράττω είναι μια σπουδαία αποτυχία..
    Γιατί όταν θέλεις τα πολλά χάνεις και τα λίγα..

Από τον καιρό που απομονώθηκα και άρχισε να ξεφεύγει το μυαλό κάποιες φορές απ' την πραγματικότητα, μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτώ αυτήν την πραγματικότητα και να ζήσω φυσιολογικά..
    Σκέφτομαι συνέχεια πως υπάρχει και κάτι άλλο πέρα απ' το φυσιολογικό και αυτή η σκέψη δεν με αφήνει να ησυχάσω και να ζήσω φυσιολογικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα..

Αν υπήρχε κάτι να αγαπήσω στον κόσμο θα είχα το μεράκι να ασχοληθώ με αυτό.. Είτε άνθρωποι ήταν αυτό είτε φυτά, ζώα, τέχνες, επιστήμες.. Αλλά τα βλέπω όλα σαν ένα υπερευφυές δημιούργημα που λειτουργεί με έναν τρόπο ακατανόητο για εμένα όταν βλέπω πως υπάρχει τόσος πόνος..
    Υπάρχουν τόσα πράγματα να ασχοληθεί κανείς και εγώ επιλέγω από όλα αυτά το τίποτα..

Υπάρχουν ωστόσο πράγματα που με αγγίζουν και με συγκινούν.. Μπορεί να είναι τραγούδια, μπορεί να είναι και οι άνθρωποι ή οι ιστορίες ζωής τους..
    Με συγκινούν οι άνθρωποι που κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να αγχώνονται για το μέλλον.. Με συγκινεί η προσπάθειά τους, η επιμονή τους, η υπομονή τους, η αγάπη που έχουν για αυτό που κάνουν, για την οικογένειά τους και αυτά είναι που θαυμάζω σε αυτούς..
    Με συγκινούν άνθρωποι που γνωρίζω, πρόσωπα κοντινά, αλλά και άγνωστοι..
    Με συγκινεί η πορεία του κάθε ανθρώπου.. Πώς ξεκινάει από μωρό και πώς εξελίσσεται όχι μόνος του, πάντα με βοήθεια από άλλους ανθρώπους..
    Είναι συγκινητικό να βλέπεις τι έχει η καταφέρει η ανθρωπότητα στο διάβα των αιώνων αλλά και απογοητευτικό να φτάνει στις μέρες μας ένας άνθρωπος στα 18 του και να νιώθει ότι όλα τελείωσαν.. Είναι κρίμα να σέρνεται κάποιος στη ζωή και να περιμένει να περάσει ο καιρός..

Ψάχνω να βρω κάπου νόημα.. Το νόημα ξέρω το δημιουργούμε εμείς..

Γράφω και γράφω.. δεν βγάζει κάπου που τα αναμασάω.. Συγγνώμη αν κουράζω που τα γράφω.. Βρίσκω την ευκαιρία να τα πω αφού δεν πάω σε ψυχοθεραπευτή..

Νιωθω σαν μια μυγα που μπηκε στην ταξη που ημουν ως φοιτητης και παρατηρω τον παλιο μου εαυτο. Μου ερχονται αναμνησεις απο εκεινη την εποχη οταν παρατηρω τους συμμαθητες μου. Σαν την ταινια στη Ρωμη με αγαπη του Γουντυ Αλεν.

ξενυχταει αραγε κανεις?
    γραφω το μεσημερακι και το παω σερι δυστυχως μπας και καταφερω τιποτα.. με το που γυρισω αν τελικα δε με παρει ο υπνος μεχρι τοτε θα ξεραθω..!!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Senior Member
    ξερεις που απευθυνομαι ααλλα θα σου πω το εξης αναλυεις το θεμα με τη λογικη και εχεις ξεχασει εντελως οτι εγω καταγομαι απο αλλο πλανητη και δε προκειται να λυγισω αν αυτο νομιζεις επισης δε μ αρεσει καθολου η συμπεριφορα σου γιατι κανεις πραγματα που ξερεις οτι τα βλεπω και συνεχιζεις κατι που με εξαγριωνει ακομα περισσοτερο το πεπλο επεσε και δε γινετε να ξαναμπει στη θεση του οπως ηταν

Σκέφτομαι ότι ο καλύτερος τρόπος να μην απογοητεύτεις , είναι να μην περιμένεις τίποτα από κανέναν.. Καμία προσδοκία και για τίποτα.. Καλημέρα!

Σκέφτομαι πως οι άνθρωποι θα ήταν ευτυχισμένοι αν ζούσαν παρα να σκέφτονταν.
    Last edited by george1520; 04-12-2019 at 12:48.
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Μας βαλαν εργασια στη σχολη να φτιαξουμε μια συνταγη και ειπα οτι θα φτιαξω βασιλοπιτα και θα τους κερασω αλλα νομιζω οτι αν το κανω δε θα φαει κανεις. Τι λετε κι εσεις;

Senior Member
    δε προκειται να κανω οδηγο της ζωης μου να τη βολεψω με οτι να ναι και με οτι βρω διαθεσιμο οι περισσοτεροι ανθρωποι καταστρεφονται γι αυτο το λογο οδηγο θα εχω οτι πιστευω και δε με ενδιαφερει αν αυτο σιγκλινει με την ιδεολογια του κοσμου αυτου.

σκεφτομαι οτι με αργοπεθαινει να μην ξανα δω μερικα ατομα ποτε ξανα

με πληγωνει αρκετα να ξερω πως πχ ενα ατομο δεν θα το ξανα δω ποτε εστω απο κοντα

και θα πρεπει αυτο να το δεχτω γιατι δεν εχω αλλη επιλογη

το θεωρω θανασιμο και θανατηφορο και οτι χειροτερο

και δεν ξερω ποσο κακο η αν ειναι καλο το να υπαρχει επικοινωνια με τηλ μνμ βιντεοκλησεις και να ξερεις οτι δεν θα τους ξανα δεις απο κοντα

ανυποφορο ολα μου φαινονται ανυποφορα και πολυ δυσκολα για τις ανθρωπινες σχεσεις