αυτοκτονια ? νο θενκς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
    Senior Member

αυτοκτονια ? νο θενκς

Ρε συμφορουμιτες , εσεις που σκεφτεστε να την κανετε απο τον ματαιο τουτο κοσμο , που ειναι ματαιος , αλλα αυτον εχουμε , μην νομιζετε οτι και εμεις περναμε καλα , αλλα δεν τραβαμε φρικη να βγουνε τα δηλητηρια και τα κουμπουρια . Δειτε τους αναπηρους , τους παραολυμπιονικες , τον Βασιλακη τον Δοσουλα , υπαρχει χειρoτερο πραμα απο το σακατεμα ? και ομως αυτοι μαχονται για απλους αγωνες , δεν το βaζουν κατω , ναι αλλα θα πειτε η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη ,.......αμ , δεν ειναι , του αλλου ειναι μαλλον χειροτερη , αλλα αυτοι οι ανθρωποι εχουν βρει την υπερανθρωπη δυναμη και δινουν νικηφορους αγωνες , εγω τους θαυμαζω , και αμφιβαλλω αν στην θεση τους θα αντιδρουσα τοσο καλα . Αντε , βρειτε εναλλακτικες λυσεις . Δεν ειναι λυση αυτη .
    Last edited by Macgyver; 05-03-2015 at 19:05.

Senior Member
    δικιο εχεις..αλλα κ το σακατεμα το ψυχολογικο δεν ειναι κ λιγο πραμα...ε?
    οχι ..ενας λογος που κραταω ειναι αυτοι..αν μπορουν οι σωματικα σακατεμενοι που σιγουρα επιφερει κ σακατεμενη ψυχολογια..σημαινει ισως τοτε, οτι ο ανθρωπος εχει μεγαλα αποθεματα δυναμης..κ αυτοι μας δινουν ελπιδα.να προχωραμε.
    ειμαι τοσο χαλια που νιωθω πως πεθανα..οποτε...τουλαχιστον ας σερνω το κορμι μου κ ο.τι γινει..δε γαμιεται..
    χεστηκα..ειλικρινα..πλεον..

Senior Member
    Καμια φορα ο ψυχικος πονος δεν υποφερεται. Ειδικα σημερα ας πουμε που ειμαι στα μαυρα μου τα χαλια, θα ευχομουν να ειχα τον πονο της απονευρωσης (χωρις αναισθησια) που εχω ζησει την φρικη της βελονας να καταστρεφει το νευρο 5 φορες μεχρι τωρα, παρα αυτο το μαρτυριο. Και δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα γι'αυτον τον πονο, εκτος απο SSRI που θελουν ποσο να δρασουν και αααμα δρασουν.
    Δεν λεω οτι θα παω να αυτοκτονησω και προς θεου δεν το προτεινω σε κανενα, αλλα η καταθλιψη (γιατι αυτη ειναι η αιτια που καποιος με σωας τας φρενας θα προχωρουσε σε τετοια πραξη) μπορει να σε τρελανει, γιατι ερχεσαι σε μια κατασταση που απλα απο καποιο σημειο και μετα δεν κλαις (αν κλαις) και δεν σε ενδιαφερει πλεον τιποτα και κανενας. Εισαι απλα νεκρος που αναπνεεις. Αποκτας ενα ειδος επικινδυνης απαθειας. Δυστυχως υποφερω απ αυτο το πραγμα πολυ τελευταια, αλλα το παλεβω. Και αυτο θα πρεπε να κανει ο καθενας. Να εξαντλησει καθε πιθανη λυση και να μην το βαλει κατω.

Senior Member
    δεν ξερω..αν σε τρελλαινει...ξερω μονο οτι σε πεθαινει..κ μονος σου να μην βαλεις τελος στην ζωη σου, νιωθεις ηδη νεκρος..καμια ελπιδα κ τιποτα χρωματιστο..ολα μαυρα..αντε κ καμια φορα γκριζα.
    σημερα νιωθω καταθλιπτικη, εχτες ενιωθα αγχωδης...ο.τι κ να ναι ..ειναι πραγματικα ανυποφορο, γι αυτο αντεχω τον σωματικο πονο ανετα..
    εχω παθει τροχαια, σπασιματα, χειρουργεια, ενα σωρο..κ ομως ετσι τοσο ασχημα δεν πονεσα ποτε.
    η ψυχη ειναι τελικα ο.τι χειροτερο οταν ποναει.
    φοβαμαι τοσο πολυ που θελω να φωναξω βοηθεια, μπας κ σωθω με καποιον τροπο..
    παιρνω το φαρμακο μου κ δεν αρκει..βαρεθηκα..τι αλλο να κανω πια?

Senior Member
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    δεν ξερω..αν σε τρελλαινει...ξερω μονο οτι σε πεθαινει..κ μονος σου να μην βαλεις τελος στην ζωη σου, νιωθεις ηδη νεκρος..καμια ελπιδα κ τιποτα χρωματιστο..ολα μαυρα..αντε κ καμια φορα γκριζα.
    σημερα νιωθω καταθλιπτικη, εχτες ενιωθα αγχωδης...ο.τι κ να ναι ..ειναι πραγματικα ανυποφορο, γι αυτο αντεχω τον σωματικο πονο ανετα..
    εχω παθει τροχαια, σπασιματα, χειρουργεια, ενα σωρο..κ ομως ετσι τοσο ασχημα δεν πονεσα ποτε.
    Σε καταλαβαινω απολυτα. Αμα δεν το περασεις, δεν μπορεις να ξερεις. Ειναι απλα α ν υ π ο φ ο ρ ο.

Ακριβώς αυτό.Ο ψυχικός πόνος είναι ότι χειρότερο υπάρχει.Αγγελε προφανώς τα άτομα που αναφέρεις,έχουν μάθει απο μικροί να έχουν μια σωστή και ισορροπημένη ψυχική υγεία,κάτι που άλλοι σαν εμάς που δεν έχουμε κάποιο σωματικό πρόβλημα,δεν έχουμε μάθει
    Και επίσης η πίστη ότι τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα,η πίστη σε κάτι πιο πάνω απο εμάς,πολλές φορές μπορεί να ειναι λυτρωτική και να δώσει έναυσμα ώστε παρά το όποιο πρόβλημα να ζήσει κάποιος.Γνωρίζω άνθρωπο που ήξερε απο κάποια ηλικία και μετά ότι θα μείνει τυφλός και έκατσε έμαθε απεξω όλη την καινή διαθήκη και τώρα που είναι κοντά στα 75 θυμάται απέξω όλους τους στοίχους και τους απαγγέλει αν του πεις ποιο κεφάλαιο θες και μετά τους μεταφράζει κιόλας.Αυτός ο άνθρωπος ήταν βοσκός,πήγε μέχρι το δημοτικό και παρόλο που έχασε την όραση του,παντρεύτηκε,έκανε οικογένεια και συνεχίζει να ζει.Τον έδειξε κάποιο κανάλι της περιοχής μου και πραγματικά εντυπωσιάστηκα που έλεγε απέξω στα αρχαία ελληνικά τους στοίχους και μετά μετέφραζε και επεξηγούσε.

Senior Member
    stefamw k boom , σας καταλαβαινω , κι εγω ταχω περασει , εχω περασει 10 χρονια κλεισμενος ουσιαστικα σενα σπιτι , με γονεις για να με προσεχουν γιατι επινα τον Βοσπορο κρασι , τσιπουρα , μεχρι καθαρο αλκκοολ , φαρμακειου , ακου τωρα 45 χρονων με γονεις , ( τωρα 53 ) γιατι επινα απο το 04-10 , τρεις φορες μς πηγαν αναισθητο απο δικυκλιστικο ατυχημα , με διαφορα χτυπηματα , κεφαλι , σπασμενη μυτη , σπασμενο ποδι , αιματωμα σηκωτι , γδαρσιματα σε ολο το σωμα , επεσα κανοντας ηλιοθεραπεια απο την βαρεια ψωριαση ( αλλο αυτο ) που ειχα ενα χρονο , και αλλα πολλα που δεν τα θυμαμαι , ατυχημα προκαλεσα με τρια αυτοκινητα , ΑΛΛΑ , τα νεα ειναι καλα , οι μονες απωλειες ( δοξα τω Θεω ) ηταν δυο μπροστινα δοντια !!!! εκανα εμφυτευση , ταχα σπασει 3 φορες , και ειμαι μια χαρα , ουτε με νοιαζει να τα θυμαμαι , η αισθηση οτι θελω πραματικα να πεθανω μου ειναι πολυ γνωστη , και πλεον ανανηπτω απο την καταθλιψη για τα καλα , με προσωπικη προσπαθεια και βοηθεια μιας κοπελας / δεσμου . Αρα γινεται , νικιεται η κτθλψη , νικιεται και αλκοολισμος , αν υπαρχει θεληση , ολα γινονται , βεβαια μιλω για βαρεια καταθλιψη και πολυετη , αλλη ασθενεια , ι δεν γνωριζω τιποτα , βεβαια εχω τα ' πεσιματα ' μου , αλλα συνεχιζω σε ανοδικη τεθλασμενη γραμμη . Σπανια εκαμφθη το ηθικο μου , ολο αστειακια εγραφα εδω μεσα , αυτο το θεωρω σημαντικο στην ανανηψη . Ευχομαι καλη δυναμη στους συμπασχοντες .

Η αληθεια που διαβασα , ειναι η τελευταια φραση , αμα δεν το περασεις , δεν μπορεις να ξερεις . Μεγαλη αληθεια .
    Ειπα να τα γραψω σημερα , εκανα απο το πρωι δουλιτσες , εχω εγκαταλειψει το κρεβατι μου , μονο για βραδυ τοχω , και ειμαι καλοδιαθετος .
    Μακαρι βρε παιδια να μην διαβαζα τετοια ποστ , σαν τα δικα σας , αλλα περαστικα να ειναι . Αγγελος .
    Last edited by Macgyver; 05-03-2015 at 19:10.

Senior Member
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    Τώρα που είπες τροχαίο. να ήξερες πόσες φορές έχω ευχηθεί τελευταία να πάθουμε ατύχημα αλλά φυσικά να μην χτυπήσει κανείς μόνο να σκοτωθώ εγώ...και πόσο μπαίνω στον πειρασμό ν' ανοίξω την πόρτα του αυτοκινήτου εν κινήσει...μόνο ο φόβος μήπως τελικά ζήσω αλλά ανάπηρη με κρατάει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Senior Member
    KozchrX , δεν ειναι ολα τα ατομα μαθημενα στην αναπηρια , που οπως πολυ σωστα επισημαινεις , ειναι πιο ευκολο νασαι απο μικρος αναπηρος , και αλλο να σουρθη ξαφνικα. Ο Βολταιρος ελεγε ' το χειροτερο μαρτυριο ειναι να εχει περασει καλα , και ξαφνικα ναρθουθν τα πανω κατω , και ναναπολει τις στιγμες που καλοπερναγε ΄αυτη ειναι η περιπτωση μου , απο τα πολυ ψηλα , στα ταρταρα , απορω κι εγω πως αντεξα , αλλα οπως ειπα και λες , πρεπει ναχουμε πιστη . Η πιστη καποια στιγμη γινεται εργα , οπως στην περιπτωση μου . Αν με ρωταγες 1 χρονο πριν αν θα συνελθω , θαλεγα , οπως η boom , ξερω γω και τι με νοιαζει . Οχι οτι και τωρα ειμαι περιφημα , αλλα νιωθω οτι η πιστη μου απεδωσε επιτελους , και λεω σε λιγο καιρο , ποιος με πιανει !!! . Κι εσυ Κυκνε , αν και αλλο λεει η υπογραφη σου , νομιζω οτι με ψυχοθεραπεια που γνωριζω οτι κανεις ( εγω δεν εκανα ποτε ) η ανανηψη δεν ειναι μακρια . Μην αποκαρδιωνεσαι .

Kozchr , και αυτο που περνας τωρα , το περασα το 11 και 12 , ουτε σουπερμαρκετ δεν πηγαινα , ειχα παραμελησει τον εαυτο μου , μιλαγα μονο με τον κολλητο μου καθε βδομαδα , στην Γερμανια . Θα περασει ομως , σεμενα εκανε τον κυκλο του , αμα πιστευεις , απελευθερωνεις τεραστιες δυναμεις , που ειναι σε λανθανουσα κατασταση .

Senior Member
    αχ αχ αχ τι θεμα ανοιξες μαγκ..
    αλατι στις πληγες

Senior Member
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    αχ αχ αχ τι θεμα ανοιξες μαγκ..
    αλατι στις πληγες

Μα εσ. σηψη , το εγραψα για να σας ( απο ) δειξω οτι καποτε τελειωνει η καταθλιψη , χωρις ψυχοθεραπειες; , αν και νομιζω θα με βοηθουσαν να μην πεσω τοσο χαμηλα , και ενα seroxat , τα πολλα ζαναξ , που προσπαθω ναπαξαρτηθω ειναι τροχοπεδη στην ανανηψη μου , αλλα εστω με αυτα .
    Καποιος γιατρος , απ αυτους που σε κρατανε 10 λεπτα , ισα να σου γραψουν τα φαρμακα , μουχε πει μια κουβεντα , ' καμμια φορα πρεπει να κανει τον κυκλο της ' . Ποιος ξερει , μπορει .

Senior Member
    τι να πω δεν ξερω τι ειναι χειροτερο η καταθλιψη η ακραια μανια.. και φυσικα η ψυχωση
    Last edited by εσωτερική_σήψη; 05-03-2015 at 19:18. Reason: προσθεση

Banned
    Απο εμενα 1 μεγαλο μπραβο σε οσους δεν το βαζετε κατω, σημασια δεν εχει ποσες φορες θα πεσεις, αλλα ποσες θα σηκωθεις. Μπραβο Μαγκ κ πολλα respect σε οσους η θεληση τους ειναι πιο ισχυρη απο τις αδυναμιες τους!

Ναι αλλα ειναι δικαιωμα του καθε ενηλικα να επιλεξει αν θελει να ζει η οχι...
    Εγω ας πουμε θα ψηφιζα να γινει νομιμη η ευθανασια...
    Και θα ημουν απο τους πρωτους...
    Ειμαι 22 και παλευω 5 χρονια με αυτη τη κατασταση....Δοκιμασα οτι εχει σχεση με ψυχο- απο ψυχοθεραπειες μεχρι ψυχοφαρμακα...Τιποτα δεν λειτουργει...Ξερω οτι με καταθλιβουν καποια πραγματα... Εχω κανει προσπαθειες να τα λυσω...Απειρες..Αλλα δυστυχως το μονο που καταφερνω μονιμως ειναι να απογοητευομαι και να καταθλιβομαι χειροτερα...Ε ασε μας ρε φιλε...Γιατι να κοιταξω τον αλλον π εχει κομμενο ποδι και του γαμιεται η καθημερινοτητα του και να παρω δυναμη απτον πονο του;;;Οχι δεν μπορω να το κανω αυτο και θα ηταν πολυ εγωιστικο...Κοιταμε την παρτη μας...Ειμαστε ευχαριστιμενοι?
    Εγω ας πουμε ειμαι απογοητευμενος απτη ζωη μου...Καθε μερα καθε ωρα καθε λεπτο που περναει γινομαι χειροτερα...Θελω απλα να πεθανω ρε φιλε...Και δεν εχω τα αρχιδια να βαλω την καραμπινα στο στομα μου να τιναξω τα μυαλα μου στον αερα...Δυστυχως δεν τα εχω...Ελπιζω τωρα που εχω παρει φορα να γκρεμισω οτι μου εχει απομεινει να βρω το κουραγιο....
    Καλο σας βραδυ...

Senior Member
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τώρα που είπες τροχαίο. να ήξερες πόσες φορές έχω ευχηθεί τελευταία να πάθουμε ατύχημα αλλά φυσικά να μην χτυπήσει κανείς μόνο να σκοτωθώ εγώ...και πόσο μπαίνω στον πειρασμό ν' ανοίξω την πόρτα του αυτοκινήτου εν κινήσει...μόνο ο φόβος μήπως τελικά ζήσω αλλά ανάπηρη με κρατάει...
    Αχ βρε Κύκνε, θα συμφωνήσω ότι το έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά η ζωή είναι ωραία και κάτι ωραίο θα μου επιφυλάσσει. Προς στιγμή έχω τους υπέροχους ανθρώπους τους γονείς μου που τους λατρεύω και με λατρεύουνε.

Page 1 of 4 123 ... LastLast