σχέσεις και μπέρδεμα νυν-πρώην
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 14 of 14
    Junior Member

σχέσεις και μπέρδεμα νυν-πρώην

Γεια σας!

Το πρόβλημα μου έχει ως εξής. Το αγόρι μου είχε μια μεγάλη σχέση πριν εμένα. Με την οποία έμειναν φίλοι,εδώ και τρία χρόνια. Η κοπέλα είναι τέρμα αντικοινωνική και του είπε να μείνουνε φίλοι γιατί είχε μείνει μόνη της. Από την αρχή της σχέσης μου με αυτό το αγόρι, υπήρχε η επικοινωνία με την πρώην κοπέλα του η οποία ευτυχώς έμενε σε άλλη πόλη. Μία φορά που ήρθε αυτή στη πόλη μας, βγήκαμε όλοι μαζί για καφέ. Οι τρεις μας.... Ο λόγος που πήγα ήταν γιατί ένιωθα πως αν δεν πήγαινα, θα πήγαινε μόνος του. Μετά από λίγο καιρό δεν άντεξα να υπομένω αυτή τους την επικοινωνία και τον απείλησα πως αν δεν έκοβε μαχαίρι ότι επικοινωνία είχε μαζί της, θα χωρίζαμε. Το έκανε και η κοπέλα του έκανε ολόκληρη σκηνή, γιατί της είπε να μην τον ξαναπάρει τηλέφωνο!! Η κοπέλα είχε γίνει έξαλλη και τον έκανε μπλοκ στο φεισμπουκ. Από τότε δεν μπορώ να ηρεμήσω γιατί νιώθω πως όλο αυτό έγινε υπό την απειλή του χωρισμού. Πως δεν σεβάστηκε που του έλεγα τόσο καιρό πως με ενοχλεί. Πως το μόνο που τον πείραξε είναι να μην μείνει μόνος του. Και νιώθω πως δεν την έχει ξεπεράσει μιας και φοβόταν τόσο να κόψει την επικοινωνία, γιατί ήξερε πως αυτή θα αντιδρούσε με θυμό. Το θέμα είναι πως νιώθω πως αυτή η κοπέλα έχει ακόμα αισθήματα για το αγόρι μου παρόλο που εχει άλλη σχέση.. Και φοβάμαι μην ξαναεπικοινωνήσει και μήπως το αγόρι μου δεν μου το πει.. και έχω χάσει εμπιστοσύνη στο αγόρι μου και απορώ γιατί είμαι σε μια σχέση που μου δημιουργεί τόση ανασφάλεια και αβεβαιότητα......

Γιατι ειχανε χωρισει ξερεις?

Senior Member
    τι αλλο θες τωρα δε μπορω να καταλαβω...
    εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι πηγες να τη δειτε για να του στειλεις μετα τελεξ.
    του ειπες ουτε λιγο ουτε πολυ η εγω η αυτη κ διαλεξει εσενα κ παρ ολα αυτα τωρα εχεις χασει κ την εμπιστοσυνη σου..
    εγω σκεφτομαι οτι αν δε ξεκοβε δε θα μπορουσες να ηρεμισεις αν ξεκοβε παλι δε θα μπορουσες να ηρεμισεις αρα μηπως εχεις συνηθισει να εισαι ετσι στη τσιτα κ να μην εμπιστευεσαι κανενα γιατι αυτο μου φαινετε εμενα το πιο πιθανο..
    οταν δεν εχεις εμπιστοσυνη σε κανενα μετα δεν ευχαριστιεσαι τιποτα.
    με το να του κανεις συνεχως το ελεγκτη ετσι απλα τον κουραζεις κ δε φερνεις κ αποτελεσμα.

Junior Member
    Το ότι έβαλε τα συναισθήματα της κοπέλας του σε δεύτερη μοίρα είναι το θέμα.. για να είναι ήρεμη η πρωην που κανει σαν υστερικιά. αυτός είναι ο λόγος που χώρισαν έτσι κι αλλιώς, η δυσλειτουργική της συμπεριφορά.

Θες να περιγραψεις λιγο πως ηταν στη συναντηση που ειχατε βγει για καφε ολοι μαζι? τι λεγατε, πως ηταν το κλιμα, πως την ειδες την κοπελα.

μαλλον δεν εμπιστευεσαι το αγορι σου.αρα ψαξε αλλου το προβλημα

Junior Member
    δεν ηταν φιλικη μαζι μου, σαν να ενοχληθηκε που ηρθα μαζι τους στο καφε

Senior Member
    Quote Originally Posted by pinkfreud View Post
    .... έμενε σε άλλη πόλη. Μία φορά που ήρθε αυτή στη πόλη μας, βγήκαμε όλοι μαζί για καφέ. Οι τρεις μας.... Ο λόγος που πήγα ήταν γιατί ένιωθα πως αν δεν πήγαινα, θα πήγαινε μόνος του. Μετά από λίγο καιρό δεν άντεξα να υπομένω αυτή τους την επικοινωνία και τον απείλησα πως αν δεν έκοβε μαχαίρι ότι επικοινωνία είχε μαζί της, θα χωρίζαμε. Το έκανε και η κοπέλα του έκανε ολόκληρη σκηνή, γιατί της είπε να μην τον ξαναπάρει τηλέφωνο!! Η κοπέλα είχε γίνει έξαλλη και τον έκανε μπλοκ στο φεισμπουκ. Από τότε δεν μπορώ να ηρεμήσω γιατί νιώθω πως όλο αυτό έγινε υπό την απειλή του χωρισμού. Πως δεν σεβάστηκε που του έλεγα τόσο καιρό πως με ενοχλεί. Πως το μόνο που τον πείραξε είναι να μην μείνει μόνος του. Και νιώθω πως δεν την έχει ξεπεράσει μιας και φοβόταν τόσο να κόψει την επικοινωνία, γιατί ήξερε πως αυτή θα αντιδρούσε με θυμό. Το θέμα είναι πως νιώθω πως αυτή η κοπέλα έχει ακόμα αισθήματα για το αγόρι μου παρόλο που εχει άλλη σχέση.. Και φοβάμαι μην ξαναεπικοινωνήσει και μήπως το αγόρι μου δεν μου το πει.. και έχω χάσει εμπιστοσύνη στο αγόρι μου και απορώ γιατί είμαι σε μια σχέση που μου δημιουργεί τόση ανασφάλεια και αβεβαιότητα......
    Το ότι έβαλε τα συναισθήματα της κοπέλας του σε δεύτερη μοίρα είναι το θέμα.. για να είναι ήρεμη η πρωην που κανει σαν υστερικιά. αυτός είναι ο λόγος που χώρισαν έτσι κι αλλιώς, η δυσλειτουργική της συμπεριφορά.
    δεν ηταν φιλικη μαζι μου, σαν να ενοχληθηκε που ηρθα μαζι τους στο καφε
    τα δικα της αισθηματα φοβασαι ή φοβασαι μηπως εχει ακομα αισθηματα για την πρωην του. εκεινος?
    το να φοβαται τις υστεριες και να κρατουσε μια επικοινωνια , δεν ειναι και κανενα ερωτικο συναισθημα, να πεις. παρολο που ακομα κι αυτο το εκοψε οταν τα πραγματα εφτασαν στα ακρα.

τρια χρονια χωρισμενοι, αν ηταν να ξαναγινει κατι απ την πλευρα του, θα ειχε γινει. δεν νομιζεις?
    απ οτι ειπες, η πρωην ζουσε σε αποσταση κι ακομα και οοοοταν ηρθε στην πολη σας για καφε, καλεσε κι εσενα ο δικος σου.
    δεν ηταν αποδειξη για σενα αυτο οτι δεν τρεχει τιποτε ερωτικο απο την πλευρα του?
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Δεν αξιζει να εχεις αγχοςκαι φοβιες και να αρρωστησεις τον εαυτο σου για κατι τετοιο! Ποσα καιρο ειστε μαζι με το αγορι σου? πως σου συμπεριφερεται μετα απο αυτο?

Junior Member
    πανω κατω ιδια ειναι η συμπεριφορα.. ναι ητανε αποδειξη, αλλα γιατι να κρατας ενα τοσο δυσλειτουργικο ατομο στη ζωη σου, εστω και για παρέα?
    εχουμε διαφορετικες αποψεις σε αυτο το θεμα. μπορει να ηταν σε αλλη πολη αλλα ειχαν σχεδον καθημερινη επικοινωνια.
    ισως εχει να κανει με το φοβο της μοναξιας και το ποσο χρειαζεσαι ανθρωπους που να εχεις οικειοτητα για να νιώσεις ασφάλεια.

Κοίτα, αρκετοί άνθρωποι κρατούν επικοινωνία κι επαφή με άτομα με τα οποία δεν υπάρχει (πλέον) κάποια ουσιαστική σχέση, χωρίς να υπάρχει κάποιος πραγματικός λόγος, χωρίς αυτό να τους προσφέρει κάτι στο παρόν. Κάποιοι δεν αντέχουν να βάλουν οριστικό τέλος σε οτιδήποτε, να κλείσουν έναν κύκλο. Ο λόγος μπορεί να είναι ότι δεν τα έχουν καλά με τους αποχωρισμούς, ούτε με το βάρος της ευθύνης να πάρουν μια απόφαση.

Το αγόρι σου πιθανόν ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Αυτό δεν σημαίνει ότι τρέφει ερωτικά αισθήματα ή έχει κάποια ουσιαστική σχέση με την πρώην.
    Η κοπέλα φυσικά με τη συμπεριφορά που περιγράφεις, φαίνεται ότι είναι φουλ εξαρτημένη από τον δικό σου (όχι ερωτευμένη ακόμα - αλίμονο αν ήταν έτσι ο έρωτας).

Αλλά ο φίλος σου τι θα έκανε αν αντί γι' αυτόν, διέκοπτε εκείνη πρώτη την επικοινωνία τους? Θα αντιδρούσε κι αυτός όπως αντέδρασε εκείνη τώρα ή θα το αποδεχόταν?

Πάντως πολύ λογικά αντέδρασες σε κάτι που ήταν μη υγιές, όπως μία καθημερινή (!) επικοινωνία μεταξύ δυο πρώην, χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη ουσιαστική ή πρακτική σχέση.

Senior Member
    πανω κατω ιδια ειναι η συμπεριφορα.. ναι ητανε αποδειξη, αλλα γιατι να κρατας ενα τοσο δυσλειτουργικο ατομο στη ζωη σου, εστω και για παρέα?
    εχουμε διαφορετικες αποψεις σε αυτο το θεμα. μπορει να ηταν σε αλλη πολη αλλα ειχαν σχεδον καθημερινη επικοινωνια.
    ισως εχει να κανει με το φοβο της μοναξιας και το ποσο χρειαζεσαι ανθρωπους που να εχεις οικειοτητα για να νιώσεις ασφάλεια.
    εσυ μεινε στο "ηταν αποδειξη" .
    οπως ηταν αποδειξη το οτι την εστειλε κατευθειαν οταν καταλαβε οτι δεν αστειευεσαι και οτι η ενοχληση σου ηταν πραγματικη και οχι μια γκρινια χωρις ιδιαιτερη βαση.
    αυτα πρεπει να σου αρκουν πιστευω.
    δεν ξερουμε αν την κρατουσε "για παρεα". εσυ ησουν η παρεα του. εκεινη ηταν μακρια και δεν ειχε καν ερωτικη σχεση μαζι της.
    πιθανον να μην ειχε κοψει γιατι κατι τετοιο της υποσχεθηκε για να την χωρισει ωστε να ειναι ομαλη η μεταβαση και να μην αντιμετωπισει υστεριες.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Junior Member
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εσυ μεινε στο "ηταν αποδειξη" .
    οπως ηταν αποδειξη το οτι την εστειλε κατευθειαν οταν καταλαβε οτι δεν αστειευεσαι και οτι η ενοχληση σου ηταν πραγματικη και οχι μια γκρινια χωρις ιδιαιτερη βαση.
    αυτα πρεπει να σου αρκουν πιστευω.
    δεν ξερουμε αν την κρατουσε "για παρεα". εσυ ησουν η παρεα του. εκεινη ηταν μακρια και δεν ειχε καν ερωτικη σχεση μαζι της.
    πιθανον να μην ειχε κοψει γιατι κατι τετοιο της υποσχεθηκε για να την χωρισει ωστε να ειναι ομαλη η μεταβαση και να μην αντιμετωπισει υστεριες.
    η αληθεια ειναι πως ναι, αυτη του ζητησε να μεινουν φιλοι στο χωρισμό τους. οπότε ναι, τις υστερίες αυτές δεν τις γλιτωσε , ακόμα και τρια χρόνια μετά... οπότε δέχομαι πως αυτη η κοπέλα ειναι εξαρτημενη φουλ με το αγόρι μου αλλα δε δεχομαι το γεγονος πως το αγόρι μου το επέτρεψε. Τώρα γιατι το επέτρεψε ειναι άλλο θέμα.

Junior Member
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Κοίτα, αρκετοί άνθρωποι κρατούν επικοινωνία κι επαφή με άτομα με τα οποία δεν υπάρχει (πλέον) κάποια ουσιαστική σχέση, χωρίς να υπάρχει κάποιος πραγματικός λόγος, χωρίς αυτό να τους προσφέρει κάτι στο παρόν. Κάποιοι δεν αντέχουν να βάλουν οριστικό τέλος σε οτιδήποτε, να κλείσουν έναν κύκλο. Ο λόγος μπορεί να είναι ότι δεν τα έχουν καλά με τους αποχωρισμούς, ούτε με το βάρος της ευθύνης να πάρουν μια απόφαση.

Το αγόρι σου πιθανόν ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Αυτό δεν σημαίνει ότι τρέφει ερωτικά αισθήματα ή έχει κάποια ουσιαστική σχέση με την πρώην.
    Η κοπέλα φυσικά με τη συμπεριφορά που περιγράφεις, φαίνεται ότι είναι φουλ εξαρτημένη από τον δικό σου (όχι ερωτευμένη ακόμα - αλίμονο αν ήταν έτσι ο έρωτας).

Αλλά ο φίλος σου τι θα έκανε αν αντί γι' αυτόν, διέκοπτε εκείνη πρώτη την επικοινωνία τους? Θα αντιδρούσε κι αυτός όπως αντέδρασε εκείνη τώρα ή θα το αποδεχόταν?

Πάντως πολύ λογικά αντέδρασες σε κάτι που ήταν μη υγιές, όπως μία καθημερινή (!) επικοινωνία μεταξύ δυο πρώην, χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη ουσιαστική ή πρακτική σχέση.
    Το αγόρι μου δυστυχώς ανήκει σε αυτη τη κατηγορία, όσο και αν δεν ήθελα να το δω τόσο καιρό, και εχει και αυτος πολλα εξαρτητικά στοιχεία. Και ξερω πως δύσκολα θα δεχτω το γεγονος της αλληλοεξαρτησης που ειχανε. Και βλεπω πως τελικα μοιαζουν μεταξυ τους,ειναι και αυτος δυσλειτουργικος. Απλα δεν ξερω που θα οδηγησει αυτη μου η ανακαλυψη ακομα.. Ποιες ειναι οι συνεπειες της σχεσης με ενα εξαρτητικο συντροφο?