Μια προσωπική ιστορία περι ονείρων και μιας κοπέλας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Μια προσωπική ιστορία περι ονείρων και μιας κοπέλας

Τα τελευταία χρονια (3+) υπάρχει μια κοπέλα, η οποια ειναι παιδική μου φίλη, και λέγεται Μαρία.
    Αυτή τη κοπέλα για καποιο ανεξήγητο λόγο κάθε 4-5 μηνες τη καψουρεύομαι, αλλά μετά τη ξεχνώ. Είναι κάτι σαν κύκλος. Υπαρχουν φάσεις που τη σκέφτομαι συνεχως, πρωι και βράδυ, και μετά απο λίγους μηνες αρχιζει να καταλαγιάζει ο πόθος και ο πόνος. Και μετά απο 3-5 μήνες πάλι απο την αρχή.

Αυτό γίνεται απο το 2012.

Στις αρχές του 2015, ήταν η φάση/κύκλος που ήμουν καψουρεμένος με τη Μαρία. Μάλιστα είχα δει ένα όνειρο, και συγκεκριμενα το βραδυ της 12 Μαρτίου 2015, με αυτήν μέσα, το οποίο ενίσχυσε ακομα περισσότερο τα αισθήματα μου για αυτήν.

Παρόλα αυτά "κατάπια" τα συναισθήματα αυτά για άλλη μια φορά, γνωρίζοντας πως θα περάσει και αυτος ο "κύκλος καψουρας", (δε ξέρω πως να το ονομάσω) οπως και πέρασε.

Χθές το βράδυ ομως, είδα άλλο ενα ακομα εντονότερο όνειρο με αυτή τη κοπέλα. Και σήμερα το πρωϊ το μόνο που σκέφτομαι ειναι αυτη τη κοπέλα. Παλι. Σαν το μυαλό μου να θέλει πάλι να κολλήσει σε αυτή, οπως κάνει τα τελευταία 3 χρόνια ανα διαστήματα. Σαν να θέλει να εμπλακεί σε εναν νέο "κύκλο καψούρας." Γιατι αυτο το γαμημ@^$*@#@ σκατ@%!^@&!^@ @*!^&!#!@*#!@@@ όνειρο να μου κάνει τέτοια "παιχνίδια"? Γιατί ο εγκέφαλος μου να με κάνει να υποφέρω?

Οπότε σας ερωτώ, πως και γιατί δημιουργούνται τα όνειρα? Γιατί ο εγκέφαλος δημιουργεί τα όνειρα? Μήπως θέλει να μας πει κάτι ή ειναι απλά κάτι τυχαίο? Ή μηπως είναι ενας συνδυασμός?
    Εσάς ποια ειναι η εμπειρία σας απο τα όνειρα? Σας έχει ποτέ εξάψει κάποιο συναίσθημα ένα ονειρο? (Οποιοδηποτε συναισθημα: φόβου, πόθου, μίσους, κλπ) Μέχρι πόσο πολύ μπορεί να επηρεάσει ένα όνειρο τη ζωή σου?

Και το κυριότερο, πως γίνεται να σταματήσουμε να βλέπουμε ανεπιθύμητα όνειρα, σαν και αυτό που είδα και εγώ?

ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΣΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΙΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕΣ ΕΝΑ ΝΕΔΙΑΦΕΡΟΝ
    ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΨΟΥΡΕΥΤΗΚΕΣ ΕΣΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ
    ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Quote Originally Posted by elis View Post
    ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΣΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΙΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕΣ ΕΝΑ ΝΕΔΙΑΦΕΡΟΝ
    ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΨΟΥΡΕΥΤΗΚΕΣ ΕΣΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ
    ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ

Να χαρώ ε?

Τη κοπελα δε μπορώ να την "εχω".. οπότε η "καψούρα" αυτή μονο στεναχώρια και πόνο φέρνει, οπως όλες οι άλλες.

ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ

ΚΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΦΙΛΕΣ ΚΙ ΟΧΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ
    ΓΙΑΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΗΔΗΞΕΙΣ
    ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ
    ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ
    ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΛΠ
    ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΔΙΑΝΟΗΣΕ

Αν νμζς πως θελω μονο να τη "π@δηξω κανεις μεγάλο λάθος..
    Φιλους και φίλες δεν έχω έτσι και αλλιώς. Δε χρειαζεται να μεγαλώσω για να θελω φίλους + φίλες. Και τώρα τους θέλω.

Στα 30 και στα 40 μου το μονο που θα καταλάβω ειναι ποσο ηλιθι@ς ημουν και σπατάλησα τα νεανικά μου χρόνια, απαρνήθηκα τη φύση και τη ταυτότητα μου και πόσο αδύναμος ήμουν πνευματικά..και κάπου εκει θα έρθουν οι τύψεις και η κατάθλιψη

Banned
    Έλις μπορεί κάποιος να έχει μια φίλη που θα τα μοιράζεται όλα. Το να έχεις κοπέλα δεν σημαίνει ότι θα κάνετε μόνο σεξ μαζί. Υπάρχουν τόσα άλλα πράγματα να κάνετε, από ένα απλό φιλί, μέχρι να πάτε διακοπές σε νησί μαζί. Το ίδιο είναι με μια φίλη; Η φίλη θα γνωρίσει κάποιον και θα σε ξεχάσει εσένα και τους υπόλοιπους φίλους της, δεν μπορείς να βασίζεσαι δηλαδή πάντα σε φίλους. Άσε που, άμα θες κάποιον/α, θες να τον/την κάνεις και δικό σου/δική σου.

Quote Originally Posted by Ο Σελτζούκος View Post
    Αν νμζς πως θελω μονο να τη "π@δηξω κανεις μεγάλο λάθος..
    Φιλους και φίλες δεν έχω έτσι και αλλιώς. Δε χρειαζεται να μεγαλώσω για να θελω φίλους + φίλες. Και τώρα τους θέλω.

Στα 30 και στα 40 μου το μονο που θα καταλάβω ειναι ποσο ηλιθι@ς ημουν και σπατάλησα τα νεανικά μου χρόνια, απαρνήθηκα τη φύση και τη ταυτότητα μου και πόσο αδύναμος ήμουν πνευματικά..και κάπου εκει θα έρθουν οι τύψεις και η κατάθλιψη
    ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΗΔΗΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΠΑΡΕΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ
    ΓΤ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΛΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ
    ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΒΓΑΙΝΩ ΒΟΛΤΕΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΩ ΛΕΜΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ
    ΑΥΤΟ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΗ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΔΥΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙ

ς
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Έλις μπορεί κάποιος να έχει μια φίλη που θα τα μοιράζεται όλα. Το να έχεις κοπέλα δεν σημαίνει ότι θα κάνετε μόνο σεξ μαζί. Υπάρχουν τόσα άλλα πράγματα να κάνετε, από ένα απλό φιλί, μέχρι να πάτε διακοπές σε νησί μαζί. Το ίδιο είναι με μια φίλη; Η φίλη θα γνωρίσει κάποιον και θα σε ξεχάσει εσένα και τους υπόλοιπους φίλους της, δεν μπορείς να βασίζεσαι δηλαδή πάντα σε φίλους. Άσε που, άμα θες κάποιον/α, θες να τον/την κάνεις και δικό σου/δική σου.
    Σωστό και αυτό Pillow.
    Παρότι δεν είναι σωστό οταν καποιος βρισκει σχέση να παρατά τους φιλους του, παρόλα αυτά εχεις δίκιο, αυτό είναι συχνό φαινόμενο. Έχουν υπάρξει γυναίκες που στα σκούρα καταφεύγουν σε κάποιον φίλο τους και μόλις βρουν σχέση μετά τον παρατάνε διότι καλύπτουν το συναισθηματικό τους κενό.

Αυτό ισχύει και με τους άνδρες.

Αυτός ειναι και ο λόγος που δε κάνω παρέα με τη Μαρία. Μέχρι και πρόπερσι μου έλεγε να ανέβω πάνω να τα πούμε (τότε μέναμε στην ίδια πολυκατοικία, τώρα νομιζω βρίκε αγόρι οπότε μένει στο σπίτι του) αλλά εγώ δε πήγαινα διότι κάθε φορά που την αντίκριζα στενοχωριόμουν που δεν ήταν "δική" μου. Πάντα προσπαθούσα και να την αποφεύγω και πάντα προσπαθούσα να μη μπαίνω στο facebook ώστε να μη βλέπω αυτην ή τις φωτογραφίες που ανεβάζει που και που. Κάθε φορά που μίλαγε δυνατά ή γέλαγε απλά έκλεινα τα αυτιά μου για να μην την ακούσω.

Με αυτή τη τακτική ηρεμώ κάπως και καταφέρνω να την ξεχάσω για μεγάλα διαστήματα 5,6 μηνών, δηλαδή, το μυαλό μου στο τελος την απομυθοποιεί και λέω "πφφ σιγά τη κοπέλα".. αλλα στο τέλος ομως αυτη η καταραμένη ξανα γυρνά στο μυαλό μου, πάντα επιστρέφει, τέτοια επιμονή δεν υπήρχε με καμία κοπέλα που είχα γνωρίσει.

Θυμάμαι όταν ημουν μικρός για καποιους λόγους που δε γνωρίζω, ίσως να το έκανε για πλάκα, η θεία μου μου έλεγε να τα φτιάξω με τη Μαρία, πέταγε σπόντες κλπ.
    Φυσικά, εγώ δεν ήθελα διότι ηταν ενοχλητική, και με ενοχλούσε κλπ.

Αν ήξερα, θα είχα κάνει διαφορετικά.. τώρα αυτή μεγάλωσε και απο κοπέλα έγινε Γυναίκα και βρήκε έναν άλλο άνδρα....

Banned
    Σελτζούκο δεν έχω συμβουλή να σου δώσω, γιατί αυτά τα ορίζει η καρδιά και όχι το μυαλό. Δεν είναι δηλαδή λες στο μυαλό "α, να την ξεχάσω" και την ξέχασες! Σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο ο καιρός ή μία άλλη αγάπη μόνο θα απαλύνουν τον πόνο, αυτά έχω να σου πω.

Banned
    Είχα μιλήσει εγώ για το στραβο το δέντρο και όλοι με κραξατε, ιδού τώρα! Παιχταρα μου εσύ, η κοπέλα ονόματι Μαρία σου πρότεινε να πας επανω στο σπιτι της να τα πειτε και να γινεται εστω φιλοι και εσυ αδιαφορουσες και τωρα κλαίγεσαι?? Ούτε ο Κουασιμοδος σε ελληνική έκδοση να ήσουν δεν θα είχες τόση μιζέρια και τόση έλλειψη αυτοπεποιηθησης...Βέβαια οκ, οι γκομενες δεν αξιζουν τιποτα, πεταμενα φραγκα ειναι, τι νοημα εχει να τα φτιαξεις ακομη και με αυτη που θελεις αφου συντομα θα το διαλυσετε το μαγαζι?/ Τα όνειρα λυπάμαι που σε απογοητευω αλλα δεν είναι προφητικά...Και εγώ στα όνειρα μου είδα κάποτε σκατά αλλά λεφτά δεν βρήκα, άρα εσύ την γκόμενα δεν προκειται να την κερδισεις ως δια μαγειας...Πάντως η ζωη είναι ούτως ή άλλως σκατά και το καταλαβαινει πληρς οποιος ειναι στο περιθωριο...Μ
    Μας καθονται και μας μαθαινουν και την κβαντική φύση και τον μικροκοσμο των κβαντων...Ποιός χέστηκε ρε παιδια για τον μικροκοσμο των κβαντων(περαν της τεχνολογιας)???? Καμιά απαντηση στο γιατί σκατα υπαρχει αυτος ο κωλοκοσμος και αυτο το κωλοπραγμα που λεγεται ζωη μπορουν να δωσουν οι επιστημονες ή ξεχνανε και αυτοι την μιζερια της ζωης ασχολουμενοι με τα ηλεκτρόνια και τα νετρίνα?? Πφφ, βαρεμαρα...Σελτζουκε αν και κοντευεις να πνιγεις στην μιζερια σου λεω να μην ανησυχεις, όλοι μας στο τελος θα τα ξεχασουμε ολα....Ισχυει για ολους...

ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ

Banned
    Δυστηχως όμως αργεί ακόμα

Page 1 of 2 12 LastLast