Γυμναστήριο και Άγχος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
    Senior Member

Γυμναστήριο και Άγχος;

Έχω παρατηρήσει όπως είπα και σε αλλο θρεντ, πως όταν γυμνάζομαι, δεν μπορώ να κοιμηθώ και έχω υπερένταση. Μείωσα τις μέρες γυμναστηρίου και δεν βοηθήθηκα για να είμαι ειλικρινής. Άπλωσα τις μέρες και πάλι το ίδιο. Αφαίρεσα την αερόβια και μείωσα τα βάρη στο 50-60% για το πολύ ένα μισάωρο και όμως, και πάλι παρατηρώ υπερένταση. Γιατί ξαφνικά έχει πάρει ο οργανισμός μου τόσο στραβά τη γυμναστική; Υπάρχει περίπτωση τα φάρμακα να με έχουν επηρεάσει και να χρειάζεται να ξεκουράζομαι αντί να κουράζομαι στο γυμναστήριο;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Senior Member
    Να μην γυμνάζεσαι βράδυ. Μετά δυσκολεύεσαι να χαλαρώσεις. Καλύτερα να ξυπνάς πιο πρωί και να πηγαίνεις.

Senior Member
    Σε ευχαριστώ πολύ imagine. Συνήθως γυμνάζομαι μεσημέρι, αλλά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα γυμνάζομαι ακόμα πιο νωρίς, μετά το πρωινό μου.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Senior Member
    Γατε , η γυμναζεσαι πολυ εντονα , εστω και μειωνοντας τα βαρη , η , οπως λεει η ιmagine πολυ αργα . Το αργα σημαινει 3-5 ωρες πριν κοιμηθης . Αν παιρνεις καποιο χαλαρωτικο/ηρεμιστικο , ακυρωνεις την δραση του με την γυμναστικη . Οταν γυμναζομουν φουλ speed , ποτε δεν γυναζομουν ανω των 3-4 ημερων/εβδομαδα , 18.00 , 1 ωρα . Δεν χρειαζοταν παραπανω . Μπορει νασαι σε μονιμη κατασταση overtraining , αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια , γιατι δεν ξερω τι απο ολα δεν κανεις σωστα . Αγγελος .

Senior Member
    Ευχαριστώ πολύ μακ. Η αλήθεια είναι πως αυτή η υπερένταση μου βγαίνει ή την ίδια μέρα ή την επόμενη, οπότε κλίνω στο σενάριο της υπερπροπόνησης. Μέχρι πριν 3 εβδομάδες έκανα εξοντωτικό πρόγραμμα, στο 95% της δύναμης μου κάνα 45λεπτο και 1 45λεπτο αερόβιας 2-3 φορές τη βδομάδα. Εδώ και 3 εβδομάδες δοκιμάζω όσα ανέφερα παραπάνω. Χωρίς αερόβια δηλαδή, 1 μυική ομάδα τη φορά και όχι 2 και χαμηλότερα κιλά, στο 60% της δύναμης μου. Πάλι όμως παθαίνω υπερένταση. Όχι τίποτα άλλο, στεναχωριέμαι από την άλλη μήπως δεν κάνω τίποτα στο σώμα μου με έναν κύκλο 2 εβδομάδων και τόσο λίγα κιλά.

Senior Member
    egv sto pa ki allh fora οτι κανεισ πρεπει να εισαι χαλαροσ οταν κανεισ βαρη και εχεισ ψυχολογικα
    ουτε μια στιγμη δεν πρεπει να κανεισ κατι αποτομα η νευρικα εμενα αυτο μου δημιουργει υπερενταση
    πρωτον και δευτερον τα κιλα που βαζεισ μπορει να ειναι πολλα και με το παραμικρο απο την τσιτα
    να τα σηκωσεισ να σ βγαζει υπερενταση εγγυημενα σου λεω οτι πρεπει να εισαι απολυτα ηρεμοσ και μετα αοπ καθε ασκηση να ηρεμεισ περισοτερο ειτε με πολλα ειτε με λιγα κιλα πρατηρησε σε πιο σημειο σε πιανει η υπερενταση και απο που αρχιζει
    αν γινεται απο την αρχη μαλλον εισαι κουρασμενοσ βαζεισ παρα πολλα κιλα κι ασ ειναι η δυναμη σου αυτη δεν κανει τοσα κιλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    Ευχαριστώ elis για την απάντηση. Η υπερένταση δεν βγαίνει αμέσως. Στο γυμναστήριο, μου βγαίνει μια σαν κούραση. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, δεν εχω κάτσει ποτέ να παρατηρήσω τι αισθάνομαι και πως εκεί. Πάω ντουγρού, βάζω τα βάρη, κάνω και φεύγω. Σε ευχαριστώ για τη σκέψη, αύριο που θα πάω θα εφαρμόσω ακριβώς αυτό που λες. Για να δω τι και πως συμβαίνει.

Στην αρχή μου βγαίνει μια σαν κούραση, σαν να τα έχω δώσει όλα ας πούμε και έχω αρχίσει και τεζέρνω... Επιστρέφω σπίτι, τρώω, κάθομαι κάτω και τσουπ, εντός 2-3 ωρών, αρχίζει να με πιάνει υπερένταση. Μερικές φορές πάει αργά αργά η υπερένταση. Ξεκινά δηλαδή μετά από 2-3 ώρες και φτάνει στο πικ την επόμενη μέρα, οπότε και δεν μπορώ να κοιμηθώ την επόμενη και όχι την ημέρα που πήγα γυμναστήριο. Άλλες, όπως χθες, με πιάνει ραγδαία και δεν κοιμάμαι την ίδια μέρα.

Banned
    χαχαχα...γατουλη μου γιατι τοσα γκαζια στην γυμναστικη... θες να γινεις φετονι?...
    εγω επιμενω να δωσεις βαρυτητα στο στρετσιν μετα την γυμναστικη ...θα δεις διαφορα..https://www.youtube.com/watch?v=nkzpHaIiA7Y

Senior Member
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Ευχαριστώ elis για την απάντηση. Η υπερένταση δεν βγαίνει αμέσως. Στο γυμναστήριο, μου βγαίνει μια σαν κούραση. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, δεν εχω κάτσει ποτέ να παρατηρήσω τι αισθάνομαι και πως εκεί. Πάω ντουγρού, βάζω τα βάρη, κάνω και φεύγω. Σε ευχαριστώ για τη σκέψη, αύριο που θα πάω θα εφαρμόσω ακριβώς αυτό που λες. Για να δω τι και πως συμβαίνει.

Στην αρχή μου βγαίνει μια σαν κούραση, σαν να τα έχω δώσει όλα ας πούμε και έχω αρχίσει και τεζέρνω... Επιστρέφω σπίτι, τρώω, κάθομαι κάτω και τσουπ, εντός 2-3 ωρών, αρχίζει να με πιάνει υπερένταση. Μερικές φορές πάει αργά αργά η υπερένταση. Ξεκινά δηλαδή μετά από 2-3 ώρες και φτάνει στο πικ την επόμενη μέρα, οπότε και δεν μπορώ να κοιμηθώ την επόμενη και όχι την ημέρα που πήγα γυμναστήριο. Άλλες, όπως χθες, με πιάνει ραγδαία και δεν κοιμάμαι την ίδια μέρα.
    koyrash ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΣΙΤΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ ΑΥΤΗ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    Ρέα μου, παλιά ήμουν παχύσαρκος, οπότε δεν το έχω ξεπεράσει αυτό δυστυχώς. Αισθάνομαι πως αν δεν κάνω πολλά βάρη π.χ. και πως αν δεν προσπαθήσω αρκετά, τότε θα μπορούσα να παχύνω ξανά και να φτάσω τα 150 κιλά πάλι. Ξέρω πως είναι βλακεία αυτό που σκέφτομαι και πως χρειάζεται σιγά σιγά να το ξεπεράσω, αλλά για κάποιο λόγο δημιουργώ άμυνες. Αυτό το κάνω στην αποθεραπεία που προτείνεις. Χρειάζεται να το κάνω και ως προθέρμανση λες;
    Elis μάλλον αυτό που λες, θα αρχινήσω να κάνω λιγότερα και όπως πάει. Θα ψάξω να βρω και ένα πιο ελαφρύ πρόγραμμα μπας και βγάλω κάποια άκρη.

Banned
    Ρέα μου, παλιά ήμουν παχύσαρκος, οπότε δεν το έχω ξεπεράσει αυτό δυστυχώς. Αισθάνομαι πως αν δεν κάνω πολλά βάρη π.χ. και πως αν δεν προσπαθήσω αρκετά, τότε θα μπορούσα να παχύνω ξανά και να φτάσω τα 150 κιλά πάλι. Ξέρω πως είναι βλακεία αυτό που σκέφτομαι και πως χρειάζεται σιγά σιγά να το ξεπεράσω, αλλά για κάποιο λόγο δημιουργώ άμυνες. Αυτό το κάνω στην αποθεραπεία που προτείνεις. Χρειάζεται να το κάνω και ως προθέρμανση λες;
    Elis μάλλον αυτό που λες, θα αρχινήσω να κάνω λιγότερα και όπως πάει. Θα ψάξω να βρω και ένα πιο ελαφρύ πρόγραμμα μπας και βγάλω κάποια άκρη.
    οχι γατουλη μου, δεν ηξερα οτι ειχες φτασει σε αυτο το σημειο παχυσαρκειας, και χίλια μπράβο που τα καταφερες και επανήλθες, σπάνια τα καταφερνει κανεις σε αυτο το σταδιο , αλλα νομιζω οτι καταλαβα που ειναι το προβλημα. η φοβία σου οτι με το παραμικρο θα ξαναφτασεις σε εκεινο το σημειο..εχεις δει την ταινια μια μελισσα τον αυγουστο?ισως ο χοντρουλης γατούλης ειναι ακομα μεσα σου και τον φοβασαι οτι ανα πασα στιγμη θα σε πιασει σε καποια στιγμη αδυναμιας και θα ξαναπάρει το τιμονι, ίσως οταν γυμναζεσαι ,γυμναζεσαι σαν να εξαρταται ολοκληρη η ζωη σου απο αυτο και δεν το απολαμβανεις, ίσως δεν γυμναζεσαι...βασανίζεσαι!!ί

Banned
    Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου γράψεις ακριβώς με κάθε λεπτομέρεια τι πρόγραμμα κάνεις; Επίσης θέλω να μου γράψεις αν ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα διατροφής μαζί με κιλά, ύψος και ποσοστό λίπους. Παίρνεις συμπληρώματα και αν ναι ποια παίρνεις; Δεν πιστεύω να παίρνεις τίποτα ντόπες ή αυξητικές και να αναρωτιέσαι μετά γιατί δεν κοιμάσαι... Α γράψε και ηλικία όπως επίσης και το πόσο καιρό κάνεις βάρη και το τι στόχους έχεις.
    Last edited by Deleted-Member09102015; 09-09-2015 at 08:52.

Senior Member
    Ευχαριστώ πολύ μακ. Η αλήθεια είναι πως αυτή η υπερένταση μου βγαίνει ή την ίδια μέρα ή την επόμενη, οπότε κλίνω στο σενάριο της υπερπροπόνησης. Μέχρι πριν 3 εβδομάδες έκανα εξοντωτικό πρόγραμμα, στο 95% της δύναμης μου κάνα 45λεπτο και 1 45λεπτο αερόβιας 2-3 φορές τη βδομάδα. Εδώ και 3 εβδομάδες δοκιμάζω όσα ανέφερα παραπάνω. Χωρίς αερόβια δηλαδή, 1 μυική ομάδα τη φορά και όχι 2 και χαμηλότερα κιλά, στο 60% της δύναμης μου. Πάλι όμως παθαίνω υπερένταση. Όχι τίποτα άλλο, στεναχωριέμαι από την άλλη μήπως δεν κάνω τίποτα στο σώμα μου με έναν κύκλο 2 εβδομάδων και τόσο λίγα κιλά.

Εγω θαλεγα οτι μια μυικη ομαδα την φορα , οσον αφορα τις μεγαλες μυικες ομαδες , πλατη , στηθος , ωμους , ποδια ειναι ΟΚ , 80%-85% της μax δυναμης σου φτανει , για τα χερια , που ειναι μικρες μυικες ομαδες , καλυτερα 2 φορες/εβδομαδα . Δεν παιζουν τοσο ρολο τα κιλα , οσο στο τελευταιο σετ καθε ασκησης , να τα δινεις ολα , 2-3 σετ διαφορετικων ασκησεων , για καθε μυικη ομαδα φτανουν , αρκει να κινεισαι μεταξυ 8-12 επαναληψεων . Τελος καλο ειναι να εναλλασεις μια βαρια προπονηση , με μια ελαφροτερη . Μονος σου θα βρεις την χρυση τομη , οσον αφορα την υπερπροπονηση , ο καθεις εχει την ιδιαιτεροτητα του , μην βιαζεσαι να δεις αποτελεσατα . Υπαρχει ενας χρυσος κανονας , αμα μπορεις και γυμναζεσαι ανω της 1ας ωρας , δεν γυμναζεσαι αρκετα σκληρα .

Senior Member
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    ς; Δεν πιστεύω να παίρνεις τίποτα ντόπες ή αυξητικές και να αναρωτιέσαι μετά γιατί δεν κοιμάσαι...

Αυτο πιστευω οτι εξυπακουεται , ειναι εγκληματικο .

Senior Member
    Έχεις δίκιο ρέα. Ακριβώς αυτό έχω πάθει με τον χοντρούλη γατούλη. :P Γνωρίζω βέβαια, πως αποδίδω τα προβλήματα μου σε αυτόν και για αυτό μου είναι τόσο βασανιστικό το να επανερχόμουν έτσι. Την έχω δει την ταινία και γνωρίζω ακριβώς τι εννοείς. Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Καλημέρα Dep. soul.. Δεν παίρνω κάποιο αναβολικό. Το μόνο που έπινα ήταν ένας καφές, μα τον έχω κόψει τις τελευταίες 3 εβδομάδες. Υποτίθεται πως ήθελα να είμαι natural. Από χημικά, το μόνο που παίρνω είναι μια πολυβιταμίνη το πρωί (όταν το θυμηθώ) και 1 ή 2 βιταμίνες Β πρωί βράδυ (πάλι όταν το θυμηθώ). Το πρόγραμμα μου ήταν: Κύκλος 10 ημερών.
    1η μέρα: Δικέφαλοι (6* σετ από 10-12 επαναλήψεις με 60 κιλά στο όργανο και 20 κιλά όρθιος) + Στήθος (9* σετ από 10-12 επαναλήψεις με 100 κιλά στο πεκ ντεκ, 60-70 κιλά στην μπαρα και 25 κιλά με αλτηρα)
    4η μέρα: Τρικέφαλοι (6* σετ από 10-12 επαναλήψεις με 50 κιλά στην τροχαλία και 25 κιλά όρθιος) + Πλάτη (9* σετ από 10-12 επαναλήψεις με 90 κιλά εμπροσθολαίμιες, 60 κιλά οπισθολαίμιες και 60 κιλά στην κωπηλατική).
    7η μέρα: Ώμοι (6* σετ από 10-12 επαναλήψεις με 100 κιλά στο όργανο και 15 κιλά όρθιος) + Πόδια (15* σετ από 10-12 επαναλήψεις με 60 κιλά στους τετρακέφαλους, 80 κιλά στις γάμπες, 80 κιλά στους προσαγωγούς και στους απαγωγούς και 40 κιλά στην πίσω πλευρά των ποδιών).
    Μετά το γυμναστήριο έκανα πάντα και 40 λεπτά αερόβια με κοιλιακούς και ραχιαίους.
    Και κάθε 2η,5η,8η μέρα είχα πάλι αερόβια 40 λεπτά.
    *Όταν λέω 15 σετ εννοώ 15 σετ δια του 5 που είναι οι ασκήσεις, δηλαδή έκανα 3 σετ ανά άσκηση).

Πλέον έχω κόψει τις αερόβιες, ο κύκλος είναι 15 ημερών, τα σετ έχουν μείνει τα ίδια, τα βάρη έχουν πέσει ως 50% κάτω από αυτά που σήκωνα και κάνω 1 μυική τη φορά.

Από διατροφή έκανα γράμμωση και έτρωγα.
    Πρωινό: Σάντουιτς με 3 φέτες άπαχο τυρί + 2 φέτες γαλοπούλα άπαχη ή Σόγια με δημητριακά και γάλα.
    Μεσημεριανό: Κρέας με μακαρόνια, ρύζι ή 2-3 φέτες ψωμί και σαλάτα.
    Απογευματινό: Κρέας με μακαρόνια, ρύζι ή 2-3 φέτες ψωμί και σαλάτα.
    Βραδινό: Σάντουιτς με 3 φέτες άπαχο τυρί + κρέας ή 2 φέτες γαλοπούλα άπαχη + λίγο λάδι ή βούτυρο.

Τώρα έχω προσθέσει και άλλο ένα γεύμα: πάλι κρέας με μακαρόνια ψωμί κ.τ.λ. ή αυγά ομελέτα. Επίσης λόγω κακής διάθεσης δεν τρώω σαλάτα αυτές τις μέρες.

Είμαι 1.78, 78 κιλά, 29 χρονών και σύμφωνα με την λιγότερης εμπιστοσύνης ζυγαριά, έχω 18,9% λίπος.

Μακ, αυτό είναι το παράξενο. Ως πριν 3 εβδομάδες είχα βρει τη χρυσή τομή και ξαφνικά δεν μπορώ να σηκώσω ούτε 5κιλο χωρίς να πάθω υπερένταση. :S

Page 1 of 3 123 LastLast