Κινηματογραφος- επιρροες. - Page 22
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 22 of 23 FirstFirst ... 1220212223 LastLast
Results 316 to 330 of 342
    Senior Member
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Mac ναι μεν υπάρχει μια τυποποίηση κονσερβοποιημενη αλλά υπάρχουν καλές ταινίες. Όσες τουλάχιστον προβάλλονται στο Sundance έχουν περιεχόμενο σύγχρονο και με σημαντικούς προβληματισμους. Έτσι πιστεύω προσωπικά. Άλλος μπορεί να πει λες αηδίες.
    C.C, ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΚΑΚΑΜΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ , ΕΙΤΕ ΤΑΙΝΙΑ , ΕΙΤΕ ΣΗΡΙΑΛ , ΑΚΜΟΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ , ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ ......,,σορυ , μου βγηκαν κεφαλαια ....

Δεν πειράζει για τα κεφαλαία. Σε γνωρίζω οπότε δεν θεωρείτε σαν να μου φωνάζεις. Η πολιτικη κουζίνα και Οι νύφες καλές ήταν κατ εμε. Τώρα τον Κυνόδοντα του Λανθιμου που βραβεύτηκε δεν τον εχω δει ομολογώ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Senior Member
    Δεν πειράζει για τα κεφαλαία. Σε γνωρίζω οπότε δεν θεωρείτε σαν να μου φωνάζεις. Η πολιτικη κουζίνα και Οι νύφες καλές ήταν κατ εμε. Τώρα τον Κυνόδοντα του Λανθιμου που βραβεύτηκε δεν τον εχω δει ομολογώ.
    Δεν ταχω δει .......ταποφευγω , καλως η κακως .....

Senior Member
    για κάποιο λόγο δεν βλέπω ολόκληρο το κείμενο.
    Εννοείς ότι δε βλέπεις το πλήρες κείμενο των απαντήσεων στη συζήτηση;

Αν και στη παρούσα φάση λόγω ανατροφης βρέφους ούτε διάβασμα προλαβαίνω. Αν θέλεις γράψε σε Μορφή λίστας ή copy paste links imdb τις αγαπημένες σου.
    Καλά μη νομίζεις, κι εγώ πνίγομαι συστηματικά σε υποχρεώσεις. Αν και μ' αρέσει πολύ ο κινηματογράφος, ταινίες βλέπω σπάνια λόγω υπερβολικού φόρτου. Συνήθως αυτό γίνεται τα καλοκαίρια για 2-3 εβδομάδες που μένω ολομόναχος σαν την καλαμιά στον κάμπο (και το απολαμβάνω εννοείται). Τον υπόλοιπο χρόνο το κατάστημα γράφει «ΚΛΕΙΣΤΟΝ».

Θα προσπαθήσω όμως να θυμηθώ κι άλλες και θα γράψω εν καιρώ.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Sta Ελληνικα ? ?
    Ο θάνατος μιας σκιάς.

Ναι Vox δεν μου τα εμφάνιζε αλλά το τελευταίο σου κείμενο φαίνεται ολόκληρο. Σημασία έχει να κανουμε κάτι που απολαμβάνουμε ακόμα και αν είναι για λίγο Σε ευχαριστώ για την ευγενική σου διάθεση.

παιδια λιγο ασχετο αλλα δεν ξερω μονο αν εγω το εχω παρατηρησει. απο το la casa de papel ο αρτουριτο δεν μοιαζει παρα πολυ με τον θεοφανους;

Πόσο γλυκό πλάσμα. Πόση επιρροή είχε η σκηνή https://youtu.be/Q-p747h4HKw

Senior Member
    Salem's Lot (1979).

Το 6.8 που πήρε στο imdb δεν ανταποκρίνεται στο τι πραγματικά είναι αυτή η ταινία και πιθανόν να προήλθε από ψηφοφορία νεαρών μελών που περιμένουν κάτι τελείως διαφορετικό (π.χ. CGI, ρομαντικές περιπέτειες κλπ.) και γρήγορα σερβιρισμένο. Εδώ όμως έχουμε εφιαλτική ατμόσφαιρα διαρκείας και αληθινό τρόμο.

Εκτός από τις πολύ καλές ερμηνείες, την αναλυτική περιγραφή των χαρακτήρων που βάζει το θεατή μέσα σ' αυτή τη μικρή κοινότητα που μαστίζεται από βρικόλακες και τον κάνει να συμπάσχει, διακατέχεται από μια ατμόσφαιρα ανησυχίας που ξεσπά παταγωδώς, μετά από μακρά προετοιμασία, με αυθεντικό τρόμο. Περιλαμβάνει μερικές από τις πιο συνταρακτικές σκηνές του είδους. Π.χ. ακόμα και τώρα, χρόνια από τότε που την είδα, ανατριχιάζω κάθε φορά που σκέφτομαι τη σκηνή με τα δυο νεαρά αδέρφια. Πραγματικά δεν υπάρχει όμοιο.

Διαβάζω τέλος ότι όταν προβλήθηκε ως μίνι σειρά στις Η.Π.Α., δεν είχε διαφημιστεί ως βαμπιρική και το κοινό δεν ήξερε τι να περιμένει. Αυτό είχε ένα πολύ ισχυρό εφέ τη στιγμή που ήρθη το πέπλο μυστηρίου και την έκανε ακόμα πιο τρομακτική.

Junior Member
    Παρακολουθώ συνήθως ταινίες μέσω της εφαρμογής Netflix. Μπορείτε να το κατεβάσετε στο mobidescargar

Ποιος ειδε το Joker του 2019 ; Μια ειλικρινεια διεκρινα σεναριακα για την κοινωνικη συνηθη κατασταση αμεσα συνηφασμενη με την οικονομικη δυνατοτητα, ξεκαθαρη σταση για τις ψυχικες διαταραχες * spoiler ( ρωτα ο Φοινιξ ποιοι καταληγουν στο Ψυχιατρειο και γιατι ) ποσο μου θυμισε Ιστορια της Τρελας απο Μισελ Φουκώ, φοβερή ερμηνεια να προσθεσω. Μπορω να την ξαα δω ανετα αλλες 10 φορες. Δεν ενιωσα αποστροφη για τη βια αλλά βαθια κατανοηση. Οχι εξαιτιας ενος θυμου προσωπικου αλλά διοτι η κακοποιηση ψυχικα και σωματικα τον δομησε απο παιδι.

Senior Member
    Το ' lucy ' μεπηρρεασε , με Σκαρλετ Γιοχανσον , που η Σκαρλετ , παιρνει μια ουσια , που συμπτωματικα αρχιζει και ' ξεκλειδωνει ' το μυαλο της , αφου χρησιμοποιουμε μονο το 15% των 100 δισ νευρων του εγκεφαλου , και δειχνει τι συμβαινει οταν αρχιζει και χρησιμοποιει το 20, 30 , 50 . 80 , 100 % του εγκεφαλου της ....... δεν το θεωρω επ. φανασιας , αλλα μια πιθανη πραματικοτητα ..... τοδα 30 φορες σιγουρα ..... προβληματιστηκα .......

Senior Member
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το ' lucy ' μεπηρρεασε ,
    ...
    τοδα 30 φορες σιγουρα ..... προβληματιστηκα .......
    Mac, ανατρίχιασα, την έχω δει κι εγώ. Πολύ δυνατή ταινία. Μπορεί να θεωρηθεί και ως μια διαφορετική ματιά στην έννοια της θέωσης.

Το Lucy το λατρεψα. Ισα με 15 φορες το ειδα. Το τελος εμενα με παρεπεμψε σε μια εναλλακτικη μορφη ανθρωπινης νοημοσυνης.

Page 22 of 23 FirstFirst ... 1220212223 LastLast