απογοήτευση...μια ζωη βιαστικη κ πεφτω απ τα συννεφα.. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 78
    Senior Member
    Quote Originally Posted by Christine View Post
    Βρε παιδια μου οταν ενδιαφέρεται καποιος άνθρωπος να κανει μια σχεση , δεν πρέπει να δειξει οτι ειναι προσιτος κ.διαθεσιμος;;;

Εγω να ξερετε...μπορει να μην εργαζομαι, αλλα εχω ενδιαφέροντα. Σε δυο χορευτικες ομαδες συμμετεχω,καθως και σε ομαδες πεζοποριας εδω στο νησι. Εχω γνωρίσει κατα καιρους αρκετά ατομα που δεν εχουν καταγωγη απο δω αλλα η εργασία τους ειναι εδω.
    Επισης εχω εναν ξαδερφο κ δυο φιλες εδω και βγαινουμε οποτε μπορουμε.

Κολλητηρι δε γινομαι...κανω τις προσπαθειες μου...κολλαω για λιγο, θα σταναχωρηθω αλλα θα παψω να ενοχλω εαν δε βλεπω την ίδια διάθεση κ απ την αλλη μερια.

Το να το παιζω οτι δεν ειμαι διαθεσιμη για φιλιες η ερωτικες σχέσεις..δε συμφωνω σ αυτο.

Εχει τυχει ν αδιαφορησω για ατομα που ενω στην αρχη ειχαν δειξει διαθεση να με γνωρισουν αλλα στην πορεία αλλαξαν...και αποτελεσμα δεν εχω δει. Συνεχισαν να αδιαφορουν κ κεινα.
    ισως μου πεις "τροπος του λεγειν", αλλα το εχεις επαναλαβει σε πολλες αναρτησεις, οτι αν δεχτεις αποριψη παυεις να "ενοχλεις"...

γιατι να ενοχλεις???? να μην ενοχλεις!!
    το να εισαι προσιτος η διαθεσιμος, δεν συνεπαγεται το να ενοχλεις.

μου δινεις την εξης αισθηση και διορθωσε με αν κανω λαθος.
    οτι παλιοτερα επεφτες με τα μουτρα σε καθε γνωριμια και χαλουσαν εξ αυτου και το μετανιωσες.
    κι οτι αυτο που κανεις τωρα λοιπον, ειναι να "κρατιεσαι" μεχρι να βεβαιωθεις οτι παιρνεις σαφη μηνυματα επιθυμιας/αποδοχης και δεν ειναι στο μυαλο σου, κι αμεσως μετα, πεφτεις με τα μουτρα.....
    εξ ου και το "σταματω να ενοχλω".

το να ειναι καποιος κατ αρχην θετικος μαζι σου, δεν σημαινει κι οτι θα προχωρουσε μεχρι γαμο (που λεει ο λογος), σχεσης τελοσπαντων.
    η αποψη καποιου χτιζεται οσο μας γνωριζει και μπορει να αλλαξει πολυ συντομα αν 'δει" κατι που δεν φαινοταν στον πρωτο καφε.

το να εισαι προσιτος και διαθεσιμος, δεν σημαινει να κανεις εσυ ολες τις κινησεις (η τις περισσοτερες), ουτε σημαινει να γινεσαι αδιακριτος περα απο το σημειο που βρισκεται (καθε στιγμη) η γνωριμια.
    πρεπει να τα σταθμιζεις αυτα και να φερεσαι αναλογα με τον βαθμο εξοικειωσης που υπαρχει.

δλδ , δεν πεφτει μια πιστολια κι απο κει και περα λες οτι ναναι στον αλλο, χωνεσαι στα προσωπικα του, εισαι πανταχου παρουσα και του ζητας τον λογο αν σε αποφευγει!
    αυτο γινεται με βηματα. πρεπει να κανουν και οι δυο βηματα.
    αν εσυ , προχωρας, προχωρας, εστω και διστακτικα και ο αλλος ειναι συνεχεια στην αμυνα και στην εξαφανιση, δεν προχωρας σωστα, εστω κι αν ειδες σαφη σημαδια αποδοχης στον καφε.
    χρειαζεται, διακριση.

αυτη ειναι η αισθηση μου. δεν ξερω ποσο καλυτερα να το πω, αλλα νομιζω οτι αυτο σου συμβαινει και απογοητευεσαι.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για να δωσω μια ' βοηθεια ' πως μπορεις να τα βρεις με τον εαυτο σου , πρεπει ο πραματικος εαυτος σου , να μην διαφερει απο τον εαυτο που ειχες η εχεις φανταστει .
    Πρεπει αυτοι οι δυο εαυτοι , να ειναι σε συμπνοια .
    Πολύ σωστό αυτό που λες!
    Η ταύτιση είναι ευτυχία. Κι όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά ανάλογη είναι και η δυστυχία. Σαν μια πληγή που πρέπει να επουλωθεί. Έστω και αργά στη ζωη σου θα πρέπει να κάνεις ή να επιδιώξεις να κάνεις βηματα που θα σμικρίνουν τη διαφορα.
    γιάννης

Banned
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    δεν απευθυνεσαι σε μενα αλλα σου λεω καθολου δραματοποιηση .απλα συμβαινει οταν νιωθεις οτι εχεις τον ελεγχο να τρως χαστουκια
    kaity μου είπες μια μεγαλη αληθεια τωρα..!!!! κατι που θελω να το δουλεψω μεσα μου σε ευχαριστω!!:)

Senior Member
    Για να δωσω μια ' βοηθεια ' πως μπορεις να τα βρεις με τον εαυτο σου , πρεπει ο πραματικος εαυτος σου , να μην διαφερει απο τον εαυτο που ειχες η εχεις φανταστει .
    Πρεπει αυτοι οι δυο εαυτοι , να ειναι σε συμπνοια .
    αυτο το εχεις δει γραμμενο καπου και το ειπες?γιατι δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο το πως φανταζομαστε εμεις τον εαυτο μας δεν εχει καμια σχεση με το πως ειμαστε πραγματικα η φαντασια ξεπερναει μακραν την πραγματικοτητα οποτε αδυνατον να τα βρεις με τον εαυτο σου υπο αυτες τις συνθηκες τα βρισκεις με τον εαυτο σου μονο οταν κανεις μια ειλικρινη συζητηση μαζι του και συνηδητοποιεις τι μπορεις πραγματικα να αλλαξεις και τι οχι

Senior Member
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ισως μου πεις "τροπος του λεγειν", αλλα το εχεις επαναλαβει σε πολλες αναρτησεις, οτι αν δεχτεις αποριψη παυεις να "ενοχλεις"...

γιατι να ενοχλεις???? να μην ενοχλεις!!
    το να εισαι προσιτος η διαθεσιμος, δεν συνεπαγεται το να ενοχλεις.

μου δινεις την εξης αισθηση και διορθωσε με αν κανω λαθος.
    οτι παλιοτερα επεφτες με τα μουτρα σε καθε γνωριμια και χαλουσαν εξ αυτου και το μετανιωσες.
    κι οτι αυτο που κανεις τωρα λοιπον, ειναι να "κρατιεσαι" μεχρι να βεβαιωθεις οτι παιρνεις σαφη μηνυματα επιθυμιας/αποδοχης και δεν ειναι στο μυαλο σου, κι αμεσως μετα, πεφτεις με τα μουτρα.....
    εξ ου και το "σταματω να ενοχλω".

το να ειναι καποιος κατ αρχην θετικος μαζι σου, δεν σημαινει κι οτι θα προχωρουσε μεχρι γαμο (που λεει ο λογος), σχεσης τελοσπαντων.
    η αποψη καποιου χτιζεται οσο μας γνωριζει και μπορει να αλλαξει πολυ συντομα αν 'δει" κατι που δεν φαινοταν στον πρωτο καφε.

το να εισαι προσιτος και διαθεσιμος, δεν σημαινει να κανεις εσυ ολες τις κινησεις (η τις περισσοτερες), ουτε σημαινει να γινεσαι αδιακριτος περα απο το σημειο που βρισκεται (καθε στιγμη) η γνωριμια.
    πρεπει να τα σταθμιζεις αυτα και να φερεσαι αναλογα με τον βαθμο εξοικειωσης που υπαρχει.

δλδ , δεν πεφτει μια πιστολια κι απο κει και περα λες οτι ναναι στον αλλο, χωνεσαι στα προσωπικα του, εισαι πανταχου παρουσα και του ζητας τον λογο αν σε αποφευγει!
    αυτο γινεται με βηματα. πρεπει να κανουν και οι δυο βηματα.
    αν εσυ , προχωρας, προχωρας, εστω και διστακτικα και ο αλλος ειναι συνεχεια στην αμυνα και στην εξαφανιση, δεν προχωρας σωστα, εστω κι αν ειδες σαφη σημαδια αποδοχης στον καφε.
    χρειαζεται, διακριση.

αυτη ειναι η αισθηση μου. δεν ξερω ποσο καλυτερα να το πω, αλλα νομιζω οτι αυτο σου συμβαινει και απογοητευεσαι.

Remedy πολυ ωραία τα τοποθετεις.
    Θελω να σου πω σε σενα κ σε οσους με διαβασαν, οτι εγω οπως μου παιζουν χορευω.
    Δλδ, σε καθε γνωριμια ειτε με προσεγγιζαν για παρεα μονο ειτε με διαθεση ερωτικη, ξεκινουσαν.παντα με διάθεση μεγαλη. Βλεποντας το εγω αυτο, αν μ ενδιεφερε το συγκεκριμένο ατομο να το γνωρισω καλυτερα εκανα καποιες κινησεις κ εγω. Κολλητσιδα δε γινομουν ποτε, κ δεν ενοχλουσα με μνμ κ τηλεφωνα απ το πρωι μεχρι το βραδυ.
    Ομως η διάθεση τους αλλαζε ειτε επειδη τυχαινε να περνανε καποια φαση τη συγκεκριμένη περίοδο της ζωης τους κ το μαθαινα εγω αργοτερα. Ειτε το μετανιωναν επειδη υπηρχε αλλος/η στη μεση. Εξαφανιζομουν κ εγω κ δεν καθομουν να ζητω εξηγήσεις στον καθεναν.
    Απλα αργουσα λιγο να δω οτι ποτε δεν υπήρξε ειλικρινες ενδιαφέρον.

Οσον αφορα το προσφατο...εκεινος εξ αρχης εδωσε δικαιώματα. Χαχαχουχα ολη την ωρα. Με ηξερε κ πριν μια βδομαδα;;;
    Έπρεπε να μ αποκαλεσει παμπονηρη μπροστά στους αλλους;;;

Οκ οταν με ρωτησε εαν θα τα λεμε την ημερα που εφευγε και να το σκεφτω αν ήθελα, εγω του απάντησα αργα το βραδυ στο fb πως συμφωνουσα.
    Απο κει κ Έπειτα δυο φορες που τσαταραμε στο fb εδειχνε διαθεση....δε βιαζοταν να παει για υπνο.

Εγω βλέποντας αυτα ελεγα μεσα μου, οκ γουσταρει, ας τα λεμε κ αν ξαναρθει εχει καλως. Στο τελος ισως γινουμε φιλαρακια.

Εγω πραττω συμφωνα μ αυτα που βλέπω λοιπόν.

Εεε, οταν πηρα τλκ τηλ κατοπιν προτροπης της αλληνης, ηταν λες κ μιλουσα σε αλλον ανθρωπο...
    Εξαφανιστηκα κ εγω. Τον εσβησα απ το fb αφου ούτως η αλλως δεν ασχολουνταν ιδιαιτερα. Και επειδη τσαντιστηκα που με αποπηρε στο τηλ.κ ήθελε να μιυ κοψει το βηχα.
    Αυτος οταν ηταν εδω γιατι πεταγε τις κουβεντες του;;; δε φοβόταν μη νευριασω;; πως ηξερε πως θ αντιδρουσα;;;

Senior Member
    Quote Originally Posted by Christine View Post
    Remedy πολυ ωραία τα τοποθετεις.
    .....
    Εγω πραττω συμφωνα μ αυτα που βλέπω λοιπόν.

Εεε, οταν πηρα τλκ τηλ κατοπιν προτροπης της αλληνης, ηταν λες κ μιλουσα σε αλλον ανθρωπο...
    Εξαφανιστηκα κ εγω. Τον εσβησα απ το fb αφου ούτως η αλλως δεν ασχολουνταν ιδιαιτερα. Και επειδη τσαντιστηκα που με αποπηρε στο τηλ.κ ήθελε να μιυ κοψει το βηχα.
    Αυτος οταν ηταν εδω γιατι πεταγε τις κουβεντες του;;; δε φοβόταν μη νευριασω;; πως ηξερε πως θ αντιδρουσα;;;
    εσυ πραττεις συμφωνα με αυτα που βλεπεις, αυτο ειναι βεβαιο.
    το θεμα ειναι προφανως/υποθετω/ μαλλον, οτι οι αλλοι δεν θελουν τις συγκεκριμενες αντιδρασεις που αποφασιζεις να εχεις εσυ.

παραδειγμα με αφορμη τον τυπο.
    ειχε παρει αερα στον καφε και σε πειραζε και λες και οτι ισως σε εθιγε κιολας.
    ειναι αποδεκτη αντιδραση να το δεχτεις εκεινη την ωρα, η να του το κοψεις αν εγινε ενοχλητικος.
    οχι ομως να τον παιρνεις τηλεφωνο (παραδειγμα λεω).
    δεν σημαινει οτι επειδη πηρε θαρρος, ειχε και διαθεση για συχνη επικοινωνια.

αλλο παραδειγμα με τον τυπο.
    το οτι σου λεει " να τα λεμε", μπορει απλα να το λεει απο ευγενεια χωρις να θελει τπτ ιδιατερο, η να το λεει ειλικρινα, οτι θελει να τα ξαναπειτε, η και να τα λετε.
    αυτο δεν σημαινει οτι θελει να τα λετε καθε μερα, ουτε οτι σου δινει το ελευθερο να του κανεις σκηνες που σου κρυβεται στο φμ η που αγνοει τα μηνυματα σου στο φμ.
    νοιωθει καποιος σαν να τον παρακολουθεις οταν του κανεις σχολια για το ποσο συχνα μπαινει στο φμ και ποσο συχνα σου απανταει.
    δικαιωμα του να μπαινει οποτε θελει και να μην σου απανταει οταν δεν εχει ορεξη. δεν χρειαζεται να ειστε μαλωμενοι για να μην σου απανταει. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
    αυτο εννοουσα, ηταν υπερβολικος "αερας" να του κανεις τον ντετεκτιβ για το κατα ποσον μπηκε στο φμ αλλα σε αγνοησε κλπ
    κι ας ηταν αγενης.
    αν ηταν αγενης, ας του την ελεγες τοτε, επι τοπου, δεν σου δινει δικαιωμα να του τηλεφωνεις η να του κανεις σκηνικα, το οτι ηταν αγενης.
    το οτι σε βαζει καποιος ειτε φιλος ειτε υποψηφιος στο φμ, δεν σου δινει και το δικαιωμα να τον "παρακολουθεις". ειδικα δε αν σχολιαζεις κιολας, ποτε μπηκε και ποτε βγηκε χωρις να σου μιλησει. αυτο μας ελειπε!!!
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    αυτο το εχεις δει γραμμενο καπου και το ειπες?γιατι δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο το πως φανταζομαστε εμεις τον εαυτο μας δεν εχει καμια σχεση με το πως ειμαστε πραγματικα η φαντασια ξεπερναει μακραν την πραγματικοτητα οποτε αδυνατον να τα βρεις με τον εαυτο σου υπο αυτες τις συνθηκες τα βρισκεις με τον εαυτο σου μονο οταν κανεις μια ειλικρινη συζητηση μαζι του και συνηδητοποιεις τι μπορεις πραγματικα να αλλαξεις και τι οχι
    Οχι , δεν το διαβασα καπου , δικο μου ειναι , εχω το copyright !! κανω μια εκτενεστερη αναλυση , στην #59 αυτου του θρεντ , αν σενδιαφερει , ironman .

Senior Member
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εσυ πραττεις συμφωνα με αυτα που βλεπεις, αυτο ειναι βεβαιο.
    το θεμα ειναι προφανως/υποθετω/ μαλλον, οτι οι αλλοι δεν θελουν τις συγκεκριμενες αντιδρασεις που αποφασιζεις να εχεις εσυ.

παραδειγμα με αφορμη τον τυπο.
    ειχε παρει αερα στον καφε και σε πειραζε και λες και οτι ισως σε εθιγε κιολας.
    ειναι αποδεκτη αντιδραση να το δεχτεις εκεινη την ωρα, η να του το κοψεις αν εγινε ενοχλητικος.
    οχι ομως να τον παιρνεις τηλεφωνο (παραδειγμα λεω).
    δεν σημαινει οτι επειδη πηρε θαρρος, ειχε και διαθεση για συχνη επικοινωνια.

αλλο παραδειγμα με τον τυπο.
    το οτι σου λεει " να τα λεμε", μπορει απλα να το λεει απο ευγενεια χωρις να θελει τπτ ιδιατερο, η να το λεει ειλικρινα, οτι θελει να τα ξαναπειτε, η και να τα λετε.
    αυτο δεν σημαινει οτι θελει να τα λετε καθε μερα, ουτε οτι σου δινει το ελευθερο να του κανεις σκηνες που σου κρυβεται στο φμ η που αγνοει τα μηνυματα σου στο φμ.
    νοιωθει καποιος σαν να τον παρακολουθεις οταν του κανεις σχολια για το ποσο συχνα μπαινει στο φμ και ποσο συχνα σου απανταει.
    δικαιωμα του να μπαινει οποτε θελει και να μην σου απανταει οταν δεν εχει ορεξη. δεν χρειαζεται να ειστε μαλωμενοι για να μην σου απανταει. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
    αυτο εννοουσα, ηταν υπερβολικος "αερας" να του κανεις τον ντετεκτιβ για το κατα ποσον μπηκε στο φμ αλλα σε αγνοησε κλπ
    κι ας ηταν αγενης.
    αν ηταν αγενης, ας του την ελεγες τοτε, επι τοπου, δεν σου δινει δικαιωμα να του τηλεφωνεις η να του κανεις σκηνικα, το οτι ηταν αγενης.
    το οτι σε βαζει καποιος ειτε φιλος ειτε υποψηφιος στο φμ, δεν σου δινει και το δικαιωμα να τον "παρακολουθεις". ειδικα δε αν σχολιαζεις κιολας, ποτε μπηκε και ποτε βγηκε χωρις να σου μιλησει. αυτο μας ελειπε!!!

Ναι το παραδεχομαι. Παρακολουθούσα ποτε εμπαινε. Τη μοναδικη φορα που του πεταξα σε γραπτο μνμ οτι ηξερα πως εμπαινε αργα τη νυχτα αλλα επιτηδες δεν εδινε σημασια στα μνμ....ηταν αφου ειχαμε μιλησει Τηλεφωνικός και με ειχε αποπαρει κανοντας μου ολόκληρο κυρηγμα. Αρπαχτηκε με τοση ευκολια...μπορούσε να εξηγήσει στο τηλ κ να πει, Χριστινακι δεν ξερω τι λαθος εντύπωση σου χει δωσει η ξαδερφη μου, αλλα εγω δεν μπορω να ρχομαι μες στο χειμωνα στο νησι. Το καλοκαιρι πια. Ας κρατησουμε μια φιλια καλυτερα.
    Χιλιες φορες θα το εκτιμουσα αυτο!
    Αντι για αυτου με αποπηρε...

Και μονος του πριν το συμβαν με το τηλεφωνο μου χε εξηγησει για τη σχεση του με το fb. Και καλα ειχε κανει για να ξερω και εγω.
    Ουτε τον ειχα ρωτησει γιατι δε μπαίνεις....

Αλλα μια ειναι η ουσια.....αν δε θέλει ο άλλος Χίλιες δικαιολογιες βρισκει.
    Αν σε θελει ο αλλος Χαιρεται με το ενδιαφέρον σου! Αυτο ξερω εγω.

Senior Member
    Δεν φταις σε τίποτα εσύ! Απ' ότι φαίνεται έχουν βγάλει και
    τη ξαδέλφη στη γύρα, μπας και του βρει στα γρήγορα κάνα θύμα, για να γλιτώσουν κι
    οι υπόλοιποι από τη γκρίνια του υποχόνδριου.

Ένα άτομο, που θέλει νάχει την αποκλειστικότητα σε συμπεριφορές, που όταν του τις
    ανταποδώσεις εξοργίζεται, εεε απλά είναι ακατάλληλο για σχέση ισότιμη.
    Του ζήτησες και συγνώμη από πάνω. Αυτός έπρεπε να ζητήσει, αλλά βλέπεις σκέφτηκε ότι
    καλό είναι να δει αν τον παίρνει να σου κόψει το βήχα από την αρχή.

Άκου εκεί 'παμπόνηρη'. Μωρέ σε ωραία υπόληψη έχει τις γυναίκες! Γιατί η ταμπέλα
    μη νομίζεις τώρα ότι αφορά μόνο εσένα... Άσε που παίζει νάναι και κάνας μαμάκιας!...
    ...για να μη γράψω τίποτ' άλλο, που είναι σίγουρα :p
    Πολύ ασχολήθηκες μάλλον και δεν το αξίζει.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Senior Member
    Christine εγώ προσωπικά τα ίδια σου ειχα πει και σε ενα άλλο θεμα που είχες ανοίξει σε σχέση με μηνύματα ανπ κλησεις και γράψιμο.
    Στο λέω ξανα και τώρα και αν θέλεις βρίσε με, κράξε με, γράψε με, αγάπησε με, το ίδιο μ κάνει. Αυτο που ειναι δε θα πάψει να μην ΕΙΝΑΙ αν δεν το αλλάξεις εσυ.

Εισαι πολυ ψυχαναγκαστική!!
    Πρεπει - δεν πρέπει, σώστο - λάθος και ΟΟΟΤΙ συνεπάγεται μέσα σε αυτες τις λογικές.
    Οι ψυχαναγκαστικές λογικές ειναι ενα ΜΕΑΓΑΛΟ πρόβλημα στις ζωές των ανθρώπων. Εγκλωβίζονται στα πρέπει τους και γίνονται τιμωροί και δικαστές.
    Οι άνθρωποι όμως ειναι ελεύθεροι. Δεν ειναι υποχρεωμένοι για τίποτα. Μόνο στο δικό μας δομημένο με κουτάκια μυαλό υπάρχουν λογικές- μονόδρομοι
    και μετά απο τους μονόδρομους έρχονται τα σενάρια και οι εικασίες.

Οι λογικές αυτες έχουν αυτή τη μορφή ---> Έκανε αυτό, Αρα θα κάνει-γίνει-θέλει και αυτό. Οτιδήποτε έξω το συγκεκριμένο "κανει-γίνει-θέλει" το χαρακτηρίζουμε αποκλίνουσα συμπεριφορά, μη λογική, ανήθικη ΚΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ. Μας φταίνε οι άλλοι και εμείς είμαστε μια χαρά και ενίοτε στην προσπάθεια να πιαστούμε απο το αποκούμπι της επιβεβαίωσης ρωτάμε, κάνουμε και μια δημοσκόπηση ρωτώντας. Και ταυτόχρονα τα σενάρια... Α! αυτό δεν εγινε για αυτό, γιατι έγινε έτσι και μετά έτσι και μετα αλλίως.
    Τι λε ρε μεγάλε αλήθεια? Ας πατήσουμε στη γη σε κάποια φάση της ζωής μας!! Άν τα φέρει ποτέ η ζωή και μάθουμε τι τελικά συνέβη ή δε συνέβη, τότε ειναι που πέφτουμε απο τα σύννεφα. Α! για αυτό έγινε τέλικα?
    Αλλά ποια σύννεφα λέω κ εγω? μας συμφέρει να μας ενοχοποιήσουμε κιόλας? Αντιλαμβανόμαστε εκείνη τη στιγμή ότι δεν πρέπει να προτρέχουμε και να προεξοφλούμε και μετά από λίγο ξανά τα ίδια.

Λες χαρακτηριστικά
    πεταγε τις κουβεντες του;;; δε φοβόταν μη νευριασω;; πως ηξερε πως θ αντιδρουσα;;;
    Αν και υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που λογικό είναι να αγνοούμε γιατί δεν ήμασταν μπροστά (συνθήκες, ύφος του καθενός, τι επικρατούσε στην ατμόσφαιρα της βόλτας) όπως περιγράφεις το σκηνικό, εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι είσαι πολύ αυστηρή. ΟΧΙ δε φοβόταν μη νευριάσεις, γιατί ένας άνθρωπος που είναι και νιώθει ελεύθερος και κάνει και λέει πράγματα που ΘΕΛΕΙ και όχι σκεπτόμενος τις συνέπειες ως κανένας ψυχαναγκαστικός, δε φοβάται μη νευριάσεις γιατί δεν έχει κανένα λόγο.
    Λέει αυτό που θέλει και αν ο άλλος ενοχληθεί, μιλιά ΈΧΕΙ να κάνει αντίλογο. Να πει στον άλλο, με ενοχλεί αυτό που μ είπες. Κατ επέκταση προφανώς δεν ήξερε και πως θα αντιδρούσες. Ο άνθρωπος είναι ελεύθερος καταλαβαίνεις? Δεν είναι ψυχαναγκο-αλυσοδεμένος!!! Δε φοβάται. Βγάζει την τράπουλα και τη πετάει στο τραπέζι και σου λέει αυτό έχω. Χιουμοράκι κακό, καλό, κρύο ζεστό εγώ αυτό έχω. Ψήνεσαι? ΟΧΙ! Πες το! Ψηνεσαι? ΝΑΙ! Γαμω, Πάμε να παίξουμε τότε…
    Τους άλλους να φοβάσαι!!!!!! Αυτούς που έχουν όλη την ώρα στο μυαλό τους την ευθύνη!!! Μην αυτό και μην εκείνο… και γαμώ της γης τον άξονα στην τελική!

Senior Member
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Christine εγώ προσωπικά τα ίδια σου ειχα πει και σε ενα άλλο θεμα που είχες ανοίξει σε σχέση με μηνύματα ανπ κλησεις και γράψιμο.
    Στο λέω ξανα και τώρα και αν θέλεις βρίσε με, κράξε με, γράψε με, αγάπησε με, το ίδιο μ κάνει. Αυτο που ειναι δε θα πάψει να μην ΕΙΝΑΙ αν δεν το αλλάξεις εσυ.

Εισαι πολυ ψυχαναγκαστική!!
    Πρεπει - δεν πρέπει, σώστο - λάθος και ΟΟΟΤΙ συνεπάγεται μέσα σε αυτες τις λογικές.
    Οι ψυχαναγκαστικές λογικές ειναι ενα ΜΕΑΓΑΛΟ πρόβλημα στις ζωές των ανθρώπων. Εγκλωβίζονται στα πρέπει τους και γίνονται τιμωροί και δικαστές.
    Οι άνθρωποι όμως ειναι ελεύθεροι. Δεν ειναι υποχρεωμένοι για τίποτα. Μόνο στο δικό μας δομημένο με κουτάκια μυαλό υπάρχουν λογικές- μονόδρομοι
    και μετά απο τους μονόδρομους έρχονται τα σενάρια και οι εικασίες.

Οι λογικές αυτες έχουν αυτή τη μορφή ---> Έκανε αυτό, Αρα θα κάνει-γίνει-θέλει και αυτό. Οτιδήποτε έξω το συγκεκριμένο "κανει-γίνει-θέλει" το χαρακτηρίζουμε αποκλίνουσα συμπεριφορά, μη λογική, ανήθικη ΚΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ. Μας φταίνε οι άλλοι και εμείς είμαστε μια χαρά και ενίοτε στην προσπάθεια να πιαστούμε απο το αποκούμπι της επιβεβαίωσης ρωτάμε, κάνουμε και μια δημοσκόπηση ρωτώντας. Και ταυτόχρονα τα σενάρια... Α! αυτό δεν εγινε για αυτό, γιατι έγινε έτσι και μετά έτσι και μετα αλλίως.
    Τι λε ρε μεγάλε αλήθεια? Ας πατήσουμε στη γη σε κάποια φάση της ζωής μας!! Άν τα φέρει ποτέ η ζωή και μάθουμε τι τελικά συνέβη ή δε συνέβη, τότε ειναι που πέφτουμε απο τα σύννεφα. Α! για αυτό έγινε τέλικα?
    Αλλά ποια σύννεφα λέω κ εγω? μας συμφέρει να μας ενοχοποιήσουμε κιόλας? Αντιλαμβανόμαστε εκείνη τη στιγμή ότι δεν πρέπει να προτρέχουμε και να προεξοφλούμε και μετά από λίγο ξανά τα ίδια.

Λες χαρακτηριστικά
    πεταγε τις κουβεντες του;;; δε φοβόταν μη νευριασω;; πως ηξερε πως θ αντιδρουσα;;;
    Αν και υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που λογικό είναι να αγνοούμε γιατί δεν ήμασταν μπροστά (συνθήκες, ύφος του καθενός, τι επικρατούσε στην ατμόσφαιρα της βόλτας) όπως περιγράφεις το σκηνικό, εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι είσαι πολύ αυστηρή. ΟΧΙ δε φοβόταν μη νευριάσεις, γιατί ένας άνθρωπος που είναι και νιώθει ελεύθερος και κάνει και λέει πράγματα που ΘΕΛΕΙ και όχι σκεπτόμενος τις συνέπειες ως κανένας ψυχαναγκαστικός, δε φοβάται μη νευριάσεις γιατί δεν έχει κανένα λόγο.
    Λέει αυτό που θέλει και αν ο άλλος ενοχληθεί, μιλιά ΈΧΕΙ να κάνει αντίλογο. Να πει στον άλλο, με ενοχλεί αυτό που μ είπες. Κατ επέκταση προφανώς δεν ήξερε και πως θα αντιδρούσες. Ο άνθρωπος είναι ελεύθερος καταλαβαίνεις? Δεν είναι ψυχαναγκο-αλυσοδεμένος!!! Δε φοβάται. Βγάζει την τράπουλα και τη πετάει στο τραπέζι και σου λέει αυτό έχω. Χιουμοράκι κακό, καλό, κρύο ζεστό εγώ αυτό έχω. Ψήνεσαι? ΟΧΙ! Πες το! Ψηνεσαι? ΝΑΙ! Γαμω, Πάμε να παίξουμε τότε…
    Τους άλλους να φοβάσαι!!!!!! Αυτούς που έχουν όλη την ώρα στο μυαλό τους την ευθύνη!!! Μην αυτό και μην εκείνο… και γαμώ της γης τον άξονα στην τελική!

Ισως κ να με διακατεχει αυτος ο ψυχαναγκασμος στις σχεσεις μου...παλια το ιδιο συνέβαινε κ στις φιλιες μου. Γιατι αυτη η φιλη δεν τηλεφωνει ποτε ενω εγω το κανω;;; η γιατι η αλλη κανονισε κ δεν ειπε κ σε μενα;;;

Κατανοω οτι πρέπει ν αφηνουμε ελευθερους τους αλλους. Και αν θελουν.απο μονοι τους θα επιλεξουν την.παρεα μας. Κανεις δεν.ειναι.κανενος.

Ωραία λοιπον. Αφου οπως λες ο αλλος ενιωθε ελεύθερος να εκφραστει οπως ηθελε γιατι μετα εμενα μ στησε στη γωνια;;;
    Αααα δεν επρεπε να πεις εκεινο τ αλλο τουτο;;; γιατι ενοχληθηκε τοσο πολυ μαζι μου;;;

Γιατι αυτος ηταν ο εαυτος του κ εγω Έπρεπε να προσεχω τα λογια μου;; μολις εφυγε απο δω κατι αλλαξε..
    Λες κ μυγα τον τσιμπησε!!

Ισα ισα στην παρεα του δειξα οτι δεχομουν την πλακα, γελαγα με τ αστεια του. Ημουν ανετη αλλα κ σοβαρευα οταν επρεπε.

ΑΝΕΤΗ ΗΜΟΥΝ

Και που σαι;; προτου διαγνωστω οτι πασχω απο ψυχαναγκασμους...ισως Πρέπει να κοιταξω που μπλεκω καθε φορα.
    Επειδη οι αλλοι εχουν κ κεινοι τα θέματα τους, δε θα βαλω στον εαυτο μου την ταμπελα της ψυχαναγκαστικης.

Καποια στιγμη παυω ν ασχολουμαι κ κοιταζω τον εαυτο μου. Δεν κρατα το κολλημα Πολυ

Senior Member
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Δεν φταις σε τίποτα εσύ! Απ' ότι φαίνεται έχουν βγάλει και
    τη ξαδέλφη στη γύρα, μπας και του βρει στα γρήγορα κάνα θύμα, για να γλιτώσουν κι
    οι υπόλοιποι από τη γκρίνια του υποχόνδριου.

Ένα άτομο, που θέλει νάχει την αποκλειστικότητα σε συμπεριφορές, που όταν του τις
    ανταποδώσεις εξοργίζεται, εεε απλά είναι ακατάλληλο για σχέση ισότιμη.
    Του ζήτησες και συγνώμη από πάνω. Αυτός έπρεπε να ζητήσει, αλλά βλέπεις σκέφτηκε ότι
    καλό είναι να δει αν τον παίρνει να σου κόψει το βήχα από την αρχή.

Άκου εκεί 'παμπόνηρη'. Μωρέ σε ωραία υπόληψη έχει τις γυναίκες! Γιατί η ταμπέλα
    μη νομίζεις τώρα ότι αφορά μόνο εσένα... Άσε που παίζει νάναι και κάνας μαμάκιας!...
    ...για να μη γράψω τίποτ' άλλο, που είναι σίγουρα :p
    Πολύ ασχολήθηκες μάλλον και δεν το αξίζει.
    Πολυ φαια ουσια χαλασα Μαρκελα μου! Η ουσια ειναι μια: ΑΠΟΣΤΑΣΗ
    Αφου δεν μπορει να ρχεται...αστο...ενα σωρο κοσμο.μπορω να γνωρισω πανω στο νησι...
    Ολο κ.καποιος θα κολλησει. Ειτε για παρεα η οτιδηποτε αλλο προκυψει.

Αααα εγω το χα καταλαβει οτι πασχει απο μαμακιαση..

Senior Member
    χριστινα παρτο απλα.αν ηταν να γινει θα γινοταν και θα σασταν μαζι τωρα εστω και απο αποσταση.αν ειναι να γινει κατι γινεται απο μονο του με τροπο "μαγικο"...οσο το επιδιωκουμε δεν γινεται.αυτο καταλαβα τελευταια..

Senior Member
    Quote Originally Posted by rea View Post
    kaity μου είπες μια μεγαλη αληθεια τωρα..!!!! κατι που θελω να το δουλεψω μεσα μου σε ευχαριστω!!:)
    κι εγω!:p..εκει που νιωθω οτι τα ελεγχω ολα εκει την παταω.θελει να κρατας ισοροπιες μαλλον δεν ξερω..

Senior Member
    Πιο συγκεκριμενος ? εχεις μια αλφα ιδεα/γνωμη για τον εαυτο σου , προφανως καλη , αν ομως ο εαυτος σου δεν ανταποκρινεται στην ιδεατη εικονα που εχεις φτιαξει γι αυτον , δλδ αποδεικνυεται κατωτερος των περιστασεων , η κατασταση βγαινει εκτος ελεγχου , εκει αρχιζει το προβλημα με την αυτοεικονα σου . Η αυτοεικονα σου κλονιζεται , με αποτελεσμα να μην μπορεις να τα βρεις με τον εαυτο σου ( το ζητουμενο ) , αφου αλλο νομιζες οτι εισαι , και αλλο εισαι στην πραγματικοτητα . Για να κατανοησουμε τον εαυτο μας , πρεπει να απαλλαγουμε απο τις πολλες ταμπελλες που μας εχουν προσδωσει . Αν δεν το κανουμε , μπερδευομαστε μ και δεν ξερουμε ποιοι ειμαστε , και ακομα χειροτερα , ποιοι θα θελαμε να ειμαστε . Οποιαδηποτε κινηση απο κει και περα , αποδεικνυεται σπασμωδικη και αναποτελεσματικη , με αποτελεσμα να χανεσαι σενα κυκεωνα σκεψεων και εσωτερικων συγκρουσεων , και να βυθιζεσαι συνεχως , αφου δεν ξερεις ποια ειναι η πορτα εξοδου , απο τον κυκεωνα αυτον , και το μυαλο σου κατακλυζεται απο σκεψεις , που μονο να σε μπερδεψουν μπορουν .
    ΝΑα δωσω ενα παραδειγμα , επειδη ισχυριζομαι οτι ταχω βρειμε τον εαυτο μου .
    Παντα πιστευα οτι με οτι και να καταπιανομουν , θα τα καταφερνα , δεν διαψευστηκα , και με το παραπανω .
    Παντα εβαζα τον εαυτο μου ψηλα , τα γεγονοτα και οι παρεες δεν με διεψευσαν , ημουν παντου αποδεκτος .
    Παντα πιστευα οτι αρεσα στο αλλο φυλο , παλι δεν διαψευστηκα , το αλλο φυλο με αποδεχεται , ειτε σαν φιλο , ειτε σαν κατι παραπανω .
    Παντα αγαπουσα τον εαυτο μου , αυτο οφειλεται στο ποση αγαπη και προσοχη , εχεις δεχτει τα χρονια απο 1ετους εως 7-8 ετων ., εκει μπαινουν οι βασεις της αυτοεκτιμησης .
    Εν κατακλειδι , η ιδεα που ειχα για τον εαυτο μου , δεν απειχε απο την πραματικη . Δεν αεροβατουσα , ουτε ετρεφα φρουδες ελπιδες .
    Πιο σαφης , δεν μπορω να γινω .
    ναι ετσι ειναι.δεν το ανελυσα τοσο ποτε..εισαι σαφης

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast