Έχω προβλήματα με τους δικούς μου σε σημείο που με κάνουν να θέλω να φύγω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
    Senior Member
    Νικο το θεμα σου μου θυμισε τα δικα μου και μου εφτιαξε την μερα...
    Οι δικοι μου δεν ειχαν κανενα προβλημα με το να εχω γκομενακια , ουτε με το οτι τους αλλαζα σαν τα πουκαμισα καποτε, αλλα ειχαν θεμα με το τι ωρα θα γυρναω σπιτι , βασικα προτιμουσαν να κοιμηθω αλλου παρα να γυρισω μετα τις εντεκα .
    Τεσπα , σε αυτα τα θεματα δυο λυσεις υπαρχουν . Η μια ειναι να τους πας κοντρα και να ξεβολευτεις , η αλλη να κανεις τον μλκ μεχρι να φυγεις απο το σπιτι ( αυτο βεβαια με τα σημερινα δεδομενα μπορει να συμβει σε καμμια 15αρια χρονια ).

Καλησπερα..ειμαι κι εγω 18 χρονων..αυτο που ηθελα να πω ειναι να κανεις αυτο που θελεις εσυ..γιατι να ζεις με τα "θελω" των γονιων σου;; αν την αγαπας να πηγαινεις να την βλεπεις..μια ζωη την εχουμε και πρεπει να την κανουμε οπως εμεις θελουμε...εξαλλου οι γονεις δεν θα υπαρχουν για παντα για να σου οριζουν την ζωη σου..το ερωτημα ειναι: Μεχρι πού εχει λογο ο γονιος;; μεχρι ποτε μπορει να σου καθορισει την ζωη σου;; κανε αυτο που θελεις κι αστους να λενε..και στην τελικη πες οτι πηγαινεις βολτα με φιλους ως δικαιολογια για να πας να την δεις

Εγώ λέω Νικο, να τους το εξηγήσεις όπως και σε μας. Να τους πεις δηλαδή πως θελεις να βλέπεις την κοπέλα, ανεξαρτητα απο τα χρήματα, αλλά ο μόνος λόγος που δεν εξαφανίζεσαι είναι επειδή τους αγαπάς. Εξήγησε τους πως νοιώθεις, ότι δηλαδή σε γεμίζει αυτη η σχεση και σε κάνει να προχωράς, δεν σε κρατά στάσιμο και πως την έχεις αναγκη για να προχωρήσεις και πως σκέφτεσαι να φύγεις αλλά αγαπάς και τους ίδιους.

Πιστεύω πως οι γονείς σου σε βλέπουν "κολλημένο" με την κοπέλα σου και φοβουνται για το μέλλον σου και σε "εκβιάζουν" ας πούμε με αυτόν τον τρόπο. Μπορεί να ακουστεί κατινιά, αλλά αν δεν έχεις άλλα ενδιαφέροντα πλην της κοπελιάς σου, σε συνάρτηση με την οικονομική σας επιφάνεια, μπορεί να θεωρούν πως η κοπέλα σε "τραβάει από τη μύτη" για να σε εκμεταλλευτεί. Επίσης μπορεί να έμαθαν κάτι. Δεν ξέρω. Πάντως η αλήθεια είναι πως στα ξεκάρφωτα δεν γίνεται να παρεμβαίνουν. Στην τελική οι γονείς (οι περισσότεροι μάλλον?) θέλουν ευτυχισμένα τα παιδιά τους, όχι μίζερα.

Ρώτα τους τι είναι αυτό που τους τρομάζει, μιλήστε ήρεμα και ψύχραιμα και να δεις πως θα βρεθεί μια λύση. Εσύ είπες πως ότι αγαπάς, πρεπει να το διεκδικεις. Δεν είναι μόνο το ταξίδι στην πολη της διεκδίκηση, αλλά και το να εξασφαλίσεις τη δυνατότητα να την βλέπεις.

Καλή τύχη και Χρόνια καλά :)

Senior Member
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Εγώ λέω Νικο, να τους το εξηγήσεις όπως και σε μας. Να τους πεις δηλαδή πως θελεις να βλέπεις την κοπέλα, ανεξαρτητα απο τα χρήματα, αλλά ο μόνος λόγος που δεν εξαφανίζεσαι είναι επειδή τους αγαπάς. Εξήγησε τους πως νοιώθεις, ότι δηλαδή σε γεμίζει αυτη η σχεση και σε κάνει να προχωράς, δεν σε κρατά στάσιμο και πως την έχεις αναγκη για να προχωρήσεις και πως σκέφτεσαι να φύγεις αλλά αγαπάς και τους ίδιους.
    Ρώτα τους τι είναι αυτό που τους τρομάζει, μιλήστε ήρεμα και ψύχραιμα και να δεις πως θα βρεθεί μια λύση. Εσύ είπες πως ότι αγαπάς, πρεπει να το διεκδικεις. Δεν είναι μόνο το ταξίδι στην πολη της διεκδίκηση, αλλά και το να εξασφαλίσεις τη δυνατότητα να την βλέπεις.

Καλή τύχη και Χρόνια καλά :)
    Αυτο που προτεινεις ειναι ουσιαστικα η ωριμη/ενηλικη αντιμετωπιση του προβληματος αυτου , αλλα και γενικοτερα των προβληματων που αφορουν διαπροσωπικες σχεσεις.
    Απο προσωπικη εμπειρια , αλλα και απο εμπειριες φιλων μου, εχω δει πως οταν εχουμε να κανουμε με σχεση γονεα παιδιου ο τροπος που προτεινεις δεν αποδιδει. Και δεν αποδιδει γιατι ο γονεας, νομιζοντας πως εχει την απολυτη εξουσια στην σχεση γονεα-παιδιου και πιστευοντας πως γνωριζει το καλο του παιδιου του καλυτερα απο το ιδιο το παιδι, βαζει παρωπιδες και δεν επεξεργαζεται λογικα τα αιτηματα και τα επιχειρηματα του.
    Για να φτασουν στο σημειο να λυνουν τις προσωπικες τους διαμαχες με τον τροπο που προτεινεις πρεπει πρωτα να περασουν απο ενα σταδιο συγκρουσης, ωστε να καταλαβουν οι γονεις πως το παιδι τους ειναι πλεον αυτονομη οντοτητα.

Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αυτο που προτεινεις ειναι ουσιαστικα η ωριμη/ενηλικη αντιμετωπιση του προβληματος αυτου , αλλα και γενικοτερα των προβληματων που αφορουν διαπροσωπικες σχεσεις.
    Απο προσωπικη εμπειρια , αλλα και απο εμπειριες φιλων μου, εχω δει πως οταν εχουμε να κανουμε με σχεση γονεα παιδιου ο τροπος που προτεινεις δεν αποδιδει. Και δεν αποδιδει γιατι ο γονεας, νομιζοντας πως εχει την απολυτη εξουσια στην σχεση γονεα-παιδιου και πιστευοντας πως γνωριζει το καλο του παιδιου του καλυτερα απο το ιδιο το παιδι, βαζει παρωπιδες και δεν επεξεργαζεται λογικα τα αιτηματα και τα επιχειρηματα του.
    Για να φτασουν στο σημειο να λυνουν τις προσωπικες τους διαμαχες με τον τροπο που προτεινεις πρεπει πρωτα να περασουν απο ενα σταδιο συγκρουσης, ωστε να καταλαβουν οι γονεις πως το παιδι τους ειναι πλεον αυτονομη οντοτητα.

Πολύ σημαντική παρατήρηση. Ισχύει απόλυτα. Και η σύγκρουση όταν είναι υγιής είναι πολύ χρήσιμη:)

Niko1997 απ'οτι καταλαβα εισαι καλομαθημενο παιδι και απο ευκαταστατη οικογενεια. Βρες μια δουλεια (οτιδηποτε σερβιτορος, delivery κτλ) για να μην σε εκβιαζουν οι γονεις σου με τα χρηματα.Εγω Σημερα ειμαι αρραβωνιασμενη με τον εφηβικο μου ερωτα.Εγω ειμουν 17 χρονων και ο αρραβωνιαστικος μου 22.Ειμαστε 13 χρονια μαζι και με την πρωτη ευκαιρια θα παντρευτουμε (δεν εχει γινει ακομα λογω οικονομικων δυσκολιων).Εγω τωρα ειμαι 30 και η αγαπη μου 35.Στα λεω ολα αυτα για να σου δειξω οτι ενας εφηβικος ερωτας μπορει να κρατησει και να εξελιχθει σε κατι σοβαρο.Λυπαμαι πολυ που οι γονεις σου μπαινουν εμποδιο στην σχεση σου αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα βρειτε μια λυση εσυ και η κοπελα σου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12