Ο μαθητης μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 9 of 9
    Junior Member

Ο μαθητης μου

Καλησπερα παιδια,
    Ηθελα να μοιραστω κατι που δε με επηρεαζει πια αμεσα αλλα με προβληματιζει. Κανω μαθηματα κιθαρας σε παιδια συμπληρωματικα με την δουλεια γτ οι καιροι ειναι δυσκολοι, ειμαι 24 κ εχω καποιους μαθητες με πολυ καλη εξελιξη κ επικοινωνια. (Θα ειναι λιγο μεγαλο!!)
    Καποια στιγμη μου τηλεφωνησε μια κυρια που με βρηκε απο καποιον γνωστο κ ηθελε να μαθει κιθαρα. Την συναντησα κ μου ειπε οτι ο γιος της εκανε κιθαρα παλια αλλα τα παρατησε κ της ξεμεινε η κιθαρα κ ηθελε να μαθει εκεινη. Συμφωνουμε με τις ωρες την αμοιβη κτλ.
    Καθως ειμαι στον δρομο για το μαθημα με παιρνει τηλ κ μου λεει εδω ειναι το παιδι σε περιμενει. Μενω λιγο, τη ρωταω τι εννοει κ μου λεει ας ξεκινησετε με τον Αγγελο κ αν δε κατσει θα κανουμε μαζι. Δεν ειχαμε συμφωνησει τπτ τετοιο αλλα δε μιλησα. Ωστοσο μου ειχε πει οταν ειχαμε συναντηθει οτι ο Αγγελος ειχε γεννηθει με καποιο προβλημα στα ποδια κ εκανε πολλα χειρουργεια για να περπατησει κ οτι ειναι εγκλειστος ολη την εβδομαδα στην ιερατικη σχολη κ οτι ερχεται σαββατοκυριακα κ παει κ απο πανω κ στους προσκοπους.
    Παω τελος παντων βλεπω το παιδι συστηνομαι. Ειχε ενα βλεμμα χαμενο και αργουσε να απαντησει λιγακι. Παμε να αρχισουμε πριν προλαβει να κατσει αρχιζει η μανα αντε τελειωνε ο χρονος της Ελενας ειναι πολυτιμος ΔΟΥΛΕΥΕΙ! Μενω, παλι δε λεω τιποτα.
    Ξεκιναμε κανουμε το μαθημα κουτσα στραβα.
    Παω να κανω το επομενο που ηταν κ το τελευταιο. Μπαινω μεσα κ μου λεει η μανα του: ασκησεις εσυ δε βαζεις;; Παιρνω το τετραδιο του παιδιου κ της δειχνω οτι σαφως κ του ειχα βαλει κ αρχιζει παλι στο παιδι οτι λες ψεμματα κ αμα το ξανακανεις θα σου σπασω τα χερια. Αγορακι 13 χρονων να το προσβαλει ετσι μπροστα στην δασκαλα του.

Να μη σας κουραζω αλλο σε ολο το μαθημα εγω να παρακαλαω το παιδι να συγκεντρωθει οπου πετουσε την κιθαρα απο τα χερια του καθε φορα που ζοριζοταν. Να του λεω με υπομονη οτι ολα θελουν τον χρονο τους κ οτι κανεις δε γεννηθηκε να τα ξερει ολα κ οτι η εξασκηση βοηθαει, οτι ολοι κανουμε λαθη, να μην φοβαται να με ρωτησει κτλ το τραγικοτερο ειναι οτι οσο καναμε μαθημα η μανα του πεταγοταν καθε τρεις κ λιγο να του την πει για τις απουσιες του, να του φωναζει, να του μιλαει ασχημα οταν δεν εκανε αυτο που του ελεγα, να του λεει για τους προσκοπους. Κ σε καθε τι που ηθελε να του πει ξεκινουςε με ενα βροντερο ΑΓΓΕΛΕ!!
    Εφυγα κ μετα απο μερικες ημερες της τηλεφωνησα κ της ειπα οτι μου αλλαξαν τα ωραρια στην δουλεια κ δε μπορουσα να πηγαινω. Δεν την ενοιαξε κ δε το διαπραγματευτηκε. Αισθανθηκα ασχημα αλλα δεν ειμαι εκπαιδευτικος κ δε μπορουσα να αντιμετωπισω σωστα ουτε την μητερα αλλα ουτε κ το παιδι. Νιωθω σαφως οτι προβλημα στην ολη υποθεση ειναι η μανα.
    Ενα παιδι με προβληματα υγειας, κλεισμενο σε μια σχολη ολη τηνβδομαδα κ οταν δεν ειναι εκει να ειναι στους προσκοπους κ με αυτη τη συμπεριφορα απο τη μανα... Δεν ξερω να θα μπορουσα να συνεχισω κ αν θα συνεχιζα αν θα κατεληγε καλα.
    Η μουσικη βεβαια ειναι ενας τροπος εκφρασης κ ισως θα τον βοηθουσε να εκφραστει.
    Το θεμα ειναι μηπως παραηταν βαρια η περιπτωση;;
    Θα μπορουσα να ειχα μεινει κ του προσφερω μια καποια βοηθεια;
    Ευχαριστω κ συγνωμη για τον ογκο του κειμενου!

Γειά σου waterllily! Δεν υπήρχε ένας ιδιαίτερος χώρος, ένα δωμάτιο να κάτσετε μόνοι να κάνετε το μάθημά σας;

Junior Member
    Γεια σου Κασσάνδρα. Όχι, κάναμε μάθημα στη ρεσεψιόν του κλειστού ξενοδοχείου τους με την αφορμή πτι είχαν αλλα δυο παιδιά στο σπίτι μικροτερα κ ότι γινόταν φασαρία. Είχα προτείνει να πάμε σε κάποιο δωμάτιο αλλα μου είπε ότι έχουν υγρασία γτ δεν είχε θέρμανση. Είχαμε ξεμείνει στη ρεσεψιόν λοιπόν.

Mια τρελη η μανα του δηλαδη...κριμα γτ θα το τρελανει το παιδι.

Senior Member
    Ζητα βοηθεια απο καποιον ψυχολογο....ειναι κριμα για το παιδι σκεψου πως θα ειναι οταν δεν εισαι εσυ μπροστα .....επεισεις θα μπορουσες να βαλεις μια φωνη στην μανα επιτοπου λεγοντας να σε αφησει να κανεις το μαθημα σου μονη με το παιδι και να μην διακοπτει συνεχεια το πολυ πολυ να σε εδιωχνε αλλα δεν νομιζω να ηταν τραγικο χανοντας ενα μαθημα σου....( μου εχει τυχει παρομοιο περιστατικο με ατομο μεγαλυτερης ηλικιας 19 για την ακριβεια που μεχρι την τοτε ηλικια του δεχονταν αυτη την καταπιεση)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Banned
    απορω με την υπομονη σου!!... α! με τιποτα δεν θα μπορουσα να κρατηθω!!! κριμα το παιδακι...ελπίζω να βρεθει καποιος να το βοηθησει .. κριμα!!

Είναι ξεκάθαρα φταίξιμο της μάνας του. Πραγματικά κρίμα για το παιδάκι. Αυτό μπορεί να καταγγελθεί κάπου, κάτι να γίνει; Τι να κάνουμε, δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για γονείς. Είναι γεγονός.

Member
    Αυτα τα πραγματα ακουω και μ γυριζει το μυαλο ...
    Θα την εσπαγα στ ξυλο .

Δεν υπάρχουν κάτι οργανώσεις που ελέγχουν τους γονείς αν είναι ανίκανοι να μεγαλώσουν το παιδι και έπειτα λαμβάνουν μέτρα; Όσο για την αντίδραση σου waterlilly, εντάξει, δεν νομίζω να μπορούσες να κανείς και πολλά στη συγκεκριμένη φάση.