ΙΨΔ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Senior Member

ΙΨΔ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ!

Μπορει να με βοηθησει κανεις; Με πιανουν ψυχαναγκασμοι και τελειομανια οταν γραφω κατι, κυριως σε μπλογκ, φορουμ, e-mail, γενικα οταν γραφω κατι που ξερω οτι θα μεινει εκει περα (θεωρητικα) για παντα.
    Αγχωνομαι πολυ και γραφω με καταναγκαστικο τροπο. Φοβαμαι πολυ μην κανω λαθη και γραφω πολυ αργα, ενω κανονικα γραφω πολυ γρηγορα. Αν κανω καποιο λαθος, μπορει να σβησω ολοκληρη την προταση ή ακομα και την παραγραφο. Δεν αντεχω να κανω λαθη. Δεν αντεχω στη σκεψη οτι θα υπαρχει εκει ενα ποστ που θα εχει λαθη ή θα ειναι κακογραμμενο.
    Και οταν λεω λαθος εννοω μικρα ασημαντα λαθη, οπως πχ να ξεχασω ενα τονο, να "φαω" ενα γραμμα, να βαλω λαθος γραμμα, να πατησω λαθος πληκτρο, να μην πατησω ενα πληκτρο και τετοια.
    Το αποτελεσμα ειναι να κανω πολλη ωρα να γραψω ενα κειμενο που κανονικα θα μ επαιρνε λιγα λεπτα, να απεχω απο το γραψιμο για το λογο αυτο, να μου χαλαει η διαθεση, να αφηνω εγκαταλελειμενο το μπλογκ μου για μηνες, να εχω προβλημα στη δουλεια που και εκει χρειαζεται να γραφω καποιες φορες στον υπολογιστη.
    Δεν παω σε ψυχολογο για οικονομικους λογους αλλα και επειδη βαριεμαι να μπω σε μια διαδικασια συμπεριφορικης που θα κρατησει μηνες και να δωσω τοσα λεφτα. Εχω ξανακανει και παλια συμπεριφορικη και δε με βοηθησε και τοσο. Παιρνω αγωγη τωρα, με εχει βοηθησει καπως αλλα ακομα δεν εχω ξεπερασει το θεμα μου με το γραψιμο. Το εχω αναγκη μεγαλη το γραψιμο. Τι μπορω να κανω; Πειτε καμια ιδεα, καμια συμβουλη, μηπως κανεις απο σας ειναι συμπασχων ή εχει περασει την ιδια φαση;

υγ.γενικα με πιανουν διαφορες τελειομανιες και διαφορα κολληματα οταν γραφω και γενικα κολλαω σε λεπτομερειες.

Αχ μου θυμίζεις μια τυπισσα στη δουλειά που έγραψα το μήνυμα μυνημα .. και με αγριοκοίταξε .. λες και έκανα έγκλημα κ μετά τσακωνόμασταν 20λεπτά γιατί δεν είπα με προφορά το gourmet ( γκουρμέ αλλά γκουρμέτ όπως γράφετε δηλαδή .. να προσθέσω ότι έχω μαθησιακές δυσκολίες ! + ολίγον ΙΔΨ αλλά που να το εξηγήσεις αυτό σε ένα άτομο που διατείνεται ότι δεν κάνει ποτέ λάθη γιατί τα χει κιμιάσει με τον πάπα !!! ... η οποία έγραφε μια πρόταση και ήταν λες και το είχε βγάλει και δεν βγάλει το γυμνάσιο !!! ... και με τις φίλες της στα 50 τους συζητούσαν για καλή χρήση της ορθογραφίας !!! λες και ήταν του δημοτικού !!! ... και άκουγαν την κυρία σιντορέ ( πλάκα κάνω! ) άκουσε το στο u tube μουσική ορθογραφία ... Nα προσθέσω επίσης ότι το πρώτο μου λάθος είναι ότι πιο κοινό λάθος κάνει ο καθένας .... στις εξετάσεις πάντως το πάθαινα και εγώ ... αλλά το είχα κυρίως με την καλλιγραφία ... αν δεν ήταν τα γράμματα τυπογραφείου η έκφραση κ το νόημα και άστα να πάνε στην εντέλεια χάλαγα πολύ χαρτί κ πολύ χρόνο anyway ... επειδή η IΔΨ καταπονεί σε πολλά επίπεδα τον παθών μέχρι που μπορεί να τον κάτσει κάτω στην αδράνεια ένεκα της τελειομανείας και των φοβιών όσο είναι νωρίς ... ψάξτο .. να γλιτώσεις .. γιατί θα σου τρώει πολύ χρόνο ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

Το εχω κι εγω, οχι σε τετοιο βαθμο βεβαια, δινω υπερβολικη σημσια στην συνταξη των προτασεων και παντα κοιταω μηπως εκανα καποιο ορθογραφικο απο απροσεξια, σε περιπτωση που κανω καποιο αστο.. Ακομα κι εδω να κανω καποιο ορθογραφικο ντρεπομαι και το διορθωνω αμεσως.

"επειδή η IΔΨ καταπονεί σε πολλά επίπεδα τον παθών μέχρι που μπορεί να τον κάτσει κάτω στην αδράνεια ένεκα της τελειομανείας και των φοβιών όσο είναι νωρίς ... ψάξτο .. να γλιτώσεις .. γιατί θα σου τρώει πολύ χρόνο .."

Μεγαλη κουβεντα ειπες. Ποσο δικιο εχεις.
    Συμπυκνωμενη γνωση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Και εγώ το έχω αυτό.Ελέγχω ξανά και ξανά αυτά που έγραψα,καθυστερώ,σκέφτομαι μήπως αυτό εννοηθεί έτσι μήπως αυτό αλλιώς κλπ.Που να δεις πόσες φορές ελέγχω αν πάτησα το σωστό αριθμό..λες και κάτι θα γίνει αν πάρω λάθος. Νομίζω ότι πρέπει να αποδεχτείς το "πρόβλημα" και να μη δίνουμε βαρύτητα σε προβλήματα ήσσονος σημασίας. Ή μπορούμε να κάνουμε και συνειδητά κάποιο λάθος,ώστε να διαπιστώσουμε ότι δεν τρέχει και κάτι (μετά θα κάνουμε εντιτ χαχα).Αυτά δικές μου σκέψεις δεν είμαι ειδικός ούτε μου το έχει προτείνει κανείς.Να θα κάνω τηναρχη (κόλλησα τη λέξη και δεν έβαλα τόνο.πω πω)

Senior Member
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    .....ποστ που θα εχει λαθη ή θα ειναι κακογραμμενο.
    Και οταν λεω λαθος εννοω μικρα ασημαντα λαθη, οπως πχ να ξεχασω ενα τονο, να "φαω" ενα γραμμα, να βαλω λαθος γραμμα, να πατησω λαθος πληκτρο, να μην πατησω ενα πληκτρο και τετοια.
    Το αποτελεσμα ειναι να κανω πολλη ωρα να γραψω ενα κειμενο που κανονικα θα μ επαιρνε λιγα λεπτα, να απεχω απο το γραψιμο για το λογο αυτο, να μου χαλαει η διαθεση, να αφηνω εγκαταλελειμενο το μπλογκ μου για μηνες, να εχω προβλημα στη δουλεια που και εκει χρειαζεται να γραφω καποιες φορες στον υπολογιστη.
    Δεν παω σε ψυχολογο για οικονομικους λογους αλλα και επειδη βαριεμαι να μπω σε μια διαδικασια συμπεριφορικης που θα κρατησει μηνες και να δωσω τοσα λεφτα. Εχω ξανακανει και παλια συμπεριφορικη και δε με βοηθησε και τοσο. Παιρνω αγωγη τωρα, με εχει βοηθησει καπως αλλα ακομα δεν εχω ξεπερασει το θεμα μου με το γραψιμο. Το εχω αναγκη μεγαλη το γραψιμο. Τι μπορω να κανω; Πειτε καμια ιδεα, καμια συμβουλη, μηπως κανεις απο σας ειναι συμπασχων ή εχει περασει την ιδια φαση;

υγ.γενικα με πιανουν διαφορες τελειομανιες και διαφορα κολληματα οταν γραφω και γενικα κολλαω σε λεπτομερειες.
    και πως αντεχεις να γραφεις χωρις τονους εδω μεσα?
    ακολουθα την ιδια τακτικη αδιαφοριας, αφου το καταφερνεις.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Θα σου πω κάτι για να το γιορτάσεις τώρα :P ο τόνος βρίσκετε δύο πλήκτρα μετά το γράμμα L Λ στο πληκτρολόγιο και πρώτα πατά τον τόνο μετά το γράμμα που τονίζεται για να μπεί ο τόνος !

Άν πατήσεις alt + shift το γύρισεις δηλαδή στην αγγλική αλφάβητο το πληκτρολόγιο σου έτσι δηλαδή με το ίδιο πλήκτρο μπαίνουν εισαγωγικά !

Μπορείς να ξεκινήσεις δουλειά ! Eυθής ! :D !!
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

Banned
    κε αιγο τω αιχο αφτω τω πρωβλειμμα.. ημμε ταιλυωμαννοις!!

Quote Originally Posted by turtle View Post
    Θα σου πω κάτι για να το γιορτάσεις τώρα :P ο τόνος βρίσκετε δύο πλήκτρα μετά το γράμμα L Λ στο πληκτρολόγιο και πρώτα πατά τον τόνο μετά το γράμμα που τονίζεται για να μπεί ο τόνος !

Άν πατήσεις alt + shift το γύρισεις δηλαδή στην αγγλική αλφάβητο το πληκτρολόγιο σου έτσι δηλαδή με το ίδιο πλήκτρο μπαίνουν εισαγωγικά !

Μπορείς να ξεκινήσεις δουλειά ! Eυθής ! :D !!

Για ξαναπέστο, πού βρίσκεται ο τόνος;
    Γιατί εγώ καμιά 30 χρόνια που πληκτρολογώ, αλλού ξέρω ότι βρίσκεται.
    Σα να τα μπέρδεψες λιγάκι!
    Ο τόνος βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο γράμμα Λ ή L. Στο ελληνικό πληκτρολόγιο, από πάνω του βρίσκονται τα διαλυτικά (πατώντας shift δηλαδή). Αν το γυρίσεις στο αγγλικό, υπάρχει η άνω τελεία στα αγγλικά (;) και οι άνω και κάτω τελεία (:)
    Αυτό που περιγράφεις για τόνο, 2 θέσεις δίπλα από το λ και κάτω από τα εισαγωγικά είναι η απόστροφος.
    Τώρα, για να καταφέρνεις να έχεις τόνους στο κείμενό σου, μάλλον το περνάς από διορθωτή κειμένου.
    Γιατί, με το πλήκτρο της αποστρόφου αποκλείεται να βάλεις τόνο επάνω στο γράμμα!

Μπορείς λοιπόν κι εσύ να ξεκινήσεις δουλειά και καλό είναι να μάθεις τυφλό σύστημα.
    Εκεί θα μάθεις ότι το τελευταίο δάχτυλο του δεξιού χεριού τοποθετείται στο πλήκτρο του τόνου, δίπλα στο λ.
    Αφού μάθεις να πληκτρολογείς σωστά, πέρνα να μας δώσεις και καμιά συμβουλή!

http://www.pic4ever.com/images/25r30wi.gif

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Από το στόμα μου το πήρες!

Senior Member
    καμια ιδεα πως να το ξεπερασω;

Banned
    Γεια σου Στέφανε,

θα μπορούσες ίσως να δοκιμάσεις μια απλή τεχνική χαλάρωσης, μέσω των αναπνοών. Βοηθάει στην μείωση των συμπτωμάτων της ιδψ, επικεντρώνεις στην αναπνοή σου, για ένα πεντάλεπτο, δεκάλεπτο αρχικά. Ίσως και παραπάνω. Αυτό μπορείς να το κάνεις το πρωϊ όταν ξεκινάει η μέρα ή όποτε άλλοτε θες, έτσι μαθαίνοντάς το μπορείς να το εφαρμόσεις και όταν σε πιάνει και ο ψυχαναγκασμός με το γράψιμο ή άλλα κολλήματα. Θέλει μια εξάσκηση δηλαδή, όχι να το κάνεις μια φορά και να περιμένεις να δεις αποτελέσματα. Να το βάλεις συστηματικά στην καθημερινότητά σου. Ένα είδος απλού διαλογισμού, ακόμα και όταν είσαι μέσα σε ένα λεωφορείο ή οπουδήποτε. Σιγά-σιγά μπορεί να σου μειώσει την ένταση που αισθάνεσαι όταν έρχεται επίμονα ο ψυχαναγκασμός σου, ειδικά εκείνα τα πρώτα λεπτά. Και γνωρίζω καλά τι είναι αυτή η ένταση, δεν είχα το ίδιο αλλά κάτι άλλα θέματα ιδψ και ξέρω τη δυσφορία που προκαλεί.
    Κάνε μια προσπάθεια και με αυτό δε χάνεις τίποτα, επίσης μια γνωσιακή αντίληψη της κατάστασης βοηθάει για να τα βάζεις τα πράγματα στη σωστή διάσταση και να εντοπίσεις ποιες είναι οι αιτίες του άγχους (στη δουλειά ή αλλού) που σου μετατρέπεται σε αυτόν τον έντονο ψυχαναγκασμό, δες το με ψυχολόγο όταν μπορέσεις. Και κάτι τελευταία πρακτικά... να αποφεύγεις πολλούς καφέδες, πολλή ζάχαρη και ζαχαρούχα αναψυκτικά, τροφές πολύ επεξεργασμένες,με λευκό αλεύρι κλπ και να κοιμάσαι καλά καθώς επίσης να κάνεις διαλείμματα από τις οθόνες, μικρές και μεγάλες. Παίζουν ρόλο στην ιδψ και σε άλλες διαταραχές και κάποιες καθημερινές συνήθειες που δεν τους δίνουμε σημασία. Υποστηρίζω πάντα ότι χρειάζεται να βλέπουμε τη ζωή μας, το σώμα και την ψυχή μας σαν σύνολο και να κοιτάζουμε να βελτιώνουμε πολλά όχι κάτι ξέχωρο μόνο. Αυτά και καλή δύναμη!

Καλησπέρα breath,

Αυτές τις ασκήσεις με την αναπνοή τις κάνω-έκανα και εγώ.Μετά νιώθω μεν ήρεμος αλλά ψιλοζόμπι.Πάντως,όντως βοηθούν στην αποφόρτιση.Μετά από ένα σημείο αισθάνεσαι ότι αιωρείσαι; Σε μένα έτσι είναι,αλλά κάπου εκεί σταματάω.

Επίσης, σχετικά με τους καφέδες,εγώ έχω προσπαθήσει να τον κόψω αλλά βλέπω ότι έναν-όχι δυνατό- τον χρειάζομαι.Και το γράφω μιας και το έθεσες,ότι δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε τελικά στη σχέση ιψδ -καφές.

Banned
    τωρα για καποιο λόγο σου έκατσε οτι έχει σημασία να γράφεις σωστά, στην πραγματικότητα κανείς σοβαρός ανθρωπος δεν δίνει σημασία στους τόνους ή στα ορθογραφικά, ειδικά οταν γράφουμε φορτισμένοι ... ε και αν κάποιος μπει στην ηλίθια διαδικασία να ασχοληθεί ... πολύ λίγο θα σε ενδιαφερει πραγματικα ...'αστο να υπάρχει μέχρι να σε κουράσει... είναι τόσο ανούσιο που πραγματικά μπροστά στα τοσα θέμματα που έχεις - έχω θα ακυρωθε'ι απο μονο του!..αν ρίξεις μια ματιά στα αλλα ποστ και δεις τα μαργαριταρια μας ( ειδικα τα δικά μου) μαλλον θα γελασεις ποοολυ!!!!!

Banned
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Καλησπέρα breath,

Αυτές τις ασκήσεις με την αναπνοή τις κάνω-έκανα και εγώ.Μετά νιώθω μεν ήρεμος αλλά ψιλοζόμπι.Πάντως,όντως βοηθούν στην αποφόρτιση.Μετά από ένα σημείο αισθάνεσαι ότι αιωρείσαι; Σε μένα έτσι είναι,αλλά κάπου εκεί σταματάω.

Επίσης, σχετικά με τους καφέδες,εγώ έχω προσπαθήσει να τον κόψω αλλά βλέπω ότι έναν-όχι δυνατό- τον χρειάζομαι.Και το γράφω μιας και το έθεσες,ότι δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε τελικά στη σχέση ιψδ -καφές.
    Καλησπέρα psy me, αν έφτασες σε σημείο να αισθάνεσαι ότι αιωρείσαι, τότε κατάφερες να χαλαρώσεις πολύ με το διαλογισμό φαντάζομαι. Κοίτα εγώ θεωρώ μια πολύ ελαφριά κατάσταση ψιλοζόμπι ενίοτε δεν είναι και άσχημη, κάποιες φορές την χρειαζόμαστε, κάτι αντίστοιχο άλλωστε κάνει ένα χάπι ή ένα βότανο. Χρειάζεται να κλείνουμε πότε-πότε διακόπτες κυριολεκτικά και μεταφορικά. Γενικά για τις αναπνοές μπορώ να πω ότι είναι ένα καλό χαρτί αν το μάθεις, ώστε να ελέγχεις τις φάσεις ιδεοληψιών και ψυχαναγκασμών.
    Για τον καφέ προσωπικά και εγώ μπορεί να πιω έναν (όχι καθημερινά αλλά όποτε κάνω κέφι) και δεν νιώθω να με πειράζει, ελληνικό συνήθως ή άλλον ελαφρύ. Νεσκαφέ φραπέ και άλλους δυνατούς δεν αγγίζω, γιατί θα υποφέρω από αυπνία, ταχυκαρδίες, ένταση, κάθε οργανισμός βέβαια είναι διαφορετικός, άλλους δεν τους πειράζει. Για παραπάνω πιστεύω ότι καλό είναι να αποφεύγεται όταν έχεις ιδψ ή άλλη αγχώδη διαταραχή. Πάντως μπορεί ο καθένας να παρατηρήσει τι του δημιουργεί περισσότερο πρόβλημα και τι όχι και αναλόγως να αλλάξει μικροσυνήθειες.

Page 1 of 2 12 LastLast