Σχολειο,πιεσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Σχολειο,πιεσεις

Εμμ γεια σας.Βρικα αυτό το φορουμ και ειπα να πω το προβλιμα μου καπου γιατι κανεις δεν με καταλαβαινει.ειμαι 12 χρονων και δεν αντεχω άλλο.πηρα βαθμούς,τα πηγα χαλια και οι γονεις μου φοναζουν.οι φιλες μου και οι φιλοι μου δεν ενδιαφεροντε καθολου.τοσες μερες ουτε ένα μηνημα να δουν τι κανω.εχουν βγει εξω τοσες φορες και εμενα δεν μου εχουν πει τιποτα.δεν νιαζοντε καθολου.παρατισα μια τοσο καλη φιλη για αυτους.πιστευα ότι με αυτους θα ημουν καλιτερα.αλλα εκανα λαθος.στο σχολειο νιώθω ότι μου μιλανε με το ζορι,χορις να θελουν.νιωθω μονη μου.οι γονεις μου ολο φοναζουν και δεν με ακουν καθολου.απο τοτε που πηγα γυμνασιο είμαι χαλια.κλαιω συνεχεια.δεν εχω κανενα διπλα μου.τι θα κανω?εχω χασει το ενδιαφερον μου για όλα.δεν εχω ορεξη να βγω εξω,να μιλισω σε κανεναν.οι γονεις μου συνεχος φοναζουν για τους βαθμούς.πολλα παιδια με κοροϊδεύουν και δεν ξερω τι να κανω.υπαρχουν φορες που ευχομε να μην ξαναξυπνήσω.δεν αντεχω άλλο.εχω μετανιωσει που παρατισα την φιλη μου.εχω μετανιωσει που δεν διαβαζα καθολου,εχω μετανιωσει για όλα.αλλα δεν αλλαζει τιποτα.τι θα κανω???

Senior Member
    βασικα αν συνεχισεις να το πηγαινεις ετσι κ μιλας για τη φιλη σου με τοση επιμονη σε λιγο θα δεις οτι καπια που της μιαζει θα εμφανιστει αν δεν ειναι η ιδια.

Σε καταλαβαινω απολυτα...τα ειχα περασει κι εγω αυτα στην ηλικια σου οπως και τα περισσοτερα παιδια..με την διαφορα μονο οτι εγω ημουν καλη μαθητρια..προσπαθησε να ηρεμησεις , να τα ξεχασεις ολα αυτα..να ξερεις οτι οι βαθμοι δεν εχουν καμια σημασια, δεν σου καθοριζουν την ζωη..προσπαθησε να διαβασεις για να τα πας καλυτερα ...οσο μεγαλωνεις θα δεις οτι υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα προβληματα στην ζωη απο το να παρει καποιος 12 ή 13 στο σχολειο...σου μιλαω σαν μεγαλυτερη ..αν και ειμαι 18 χρονων ..βρες πραγματα που θα σε κανουν χαρουμενη , μην στεναχωριεσαι...ετσι ειναι η εφηβεια, μετα συνειδητοποιεις οτι υπαρχουν και χειροτερα

Senior Member
    souzana γεια σου!καταλαβαινω απολυτως πως νιωθεις...και εμενα το γυμνασιο ηταν ενα μαρτυριο,και εμενα με πειραζαν στην πρωτη και στη δευτερα γυμνασιου,και εγω ειχα φιλες οι οποιες ουσιαστικα δεν τους εκαιγε καρφι για εμενα, το μονο που με θελανε ητανε για να βγαινουμε και τιποτε αλλο και πισω απο την πλατη μου λεγανε βρωμες...και εγω εκανα την μεγαλυτερη βλακεια της ζωης μου(μη το χαρακτηρισω χειροτερα) και αφησα πισω μια φιλη,η οποια ηταν η μοναδικη πραγματικη φιλη που ειχα..ευτυχως τα βρηκαμε με αυτην την φιλη μου,αλλα και παλι οι επαφες μας δεν ειναι οπως παλια...και εγω ευχομουν να κοιμηθω και να μην ξαναξυπνησω ποτε,τοσο πολυ φοβομουν να παω σχολειο χαρη σε αυτα τα βρωμοπαιδα που με πειραζαν(μονο μισος μπορουν να μου βγαλουν,χαρη σε αυτα περναω οτι περναω τωρα,τουλαχιστον ετσι πιστευω,βεβαια εγω φταιω που καθομουν και τους ακουγα σαν βλαμμενη)..η μοναδικη διαφορα μας ειναι οτι εγω τα πηγαινα πολυ καλα στα μαθηματα αλλα και παλι προκοπη δεν ειδα..με λιγα λογια να μην σε κουραζω..ειπα καποια στιγμη στον εαυτο μου..γιατι να νιωθω ετσι;γιατι να αφηνω ενα σωρο ηλιθια να μου χαλανε τη διαθεση;γιατι να κανω παρεα με ενα σωρο χαζες που εγω επελεξα;ηρθε η ωρα να κανω αλλαγες..σταματησα να ακουω τι ελεγαν και στα ξαφνικα σταματησαν να με πειραζουν..σταματησα να κανω παρεα με αυτες και ενιωσα ενα βαρος να φευγει απο πανω μου...εδωσα σε ολα ενα τελος,παρολο που μετα με ξαναπηρε η κατρακυλα χειροτερα...τελος παντων,να ξερεις παντως,απο προσωπικη εμπειρια,και 20 να βγαζεις,και 12,μην εχεις την εντυπωση οτι θα εισαι αξια σεβασμου απο ολα τα παιδια..παντα θα υπαρχουν ατομα τα οποια θα σου μεταφερουν τον αρνητισμο τους για να νιωσουν καλυτερα ακομα και αν εισαι το προτυπο μαθητριας...σου το λεω εγω,που το περασα..προσπαθησε να κανεις αλλαγες...βρες αλλες φιλες..ετσι εκανα κι εγω..δεν λεω οτι ειναι και οι καλυτερες φιλες,αλλα για να περασω την ωρα μου στο σχολειο,ειναι μια χαρα!χτισε ενα τειχος προστασιας μεσα σου,ο οποιος θα μπλοκαρει ολα τα σκατοσχολια που σου λενε..και ξεκινα δραστηριοτητες..οσες πιο πολλες μπορεις...να δεις πως ολα θα πανε καλυτερα..να σκεφτεσαι θετικα βρε..δεν το κανω εγω,καντο εσυ τουλαχιστον,τωρα που εισαι μικρη και δεν εχεις πολλες υποχρεωσεις και θα με θυμηθεις..

αλεξανδρος_77 τι ενοειται?

MariaLo δεν μπορο να ηρεμισω.Κλαιω κάθε μερα από τοτε που πηγα γυμνασιο και δεν μπορο.δεν μπορο να βγω με κανεναν γιατι ολοι με εχουν γραμενη.οι γονεις μου ολο φονες.προσπαθω να διαβασω αλλα δεν βλεπω ενθαρισνη..κανεις δεν νιαζετε για μενα

Banned
    σουζανα μου, κοριτσακι μου γλυκο ...ολοι καποια στιγμη αισθανομαστε έτσι...αλλα δεν πρεπει να το βαζουμε κατω! πήγαινε να βρεις εσυ τις φιλες σου παλιες και καινουριες και κάνε εσυ το πρωτο βημα, μπορει να νομιζουν οτι εσυ δεν τις θες!..και πιασε την μανουλα σου, μιλησε της ηρεμα πες της ποσο πονας απο ολα οσα εχουν συμβει. εισαι πολυ μικρουλα για να βρισκεσαι εδω μεσα, ετσι νομιζω εγω ...
    μερικες φορες ολα μας πάνε αναποδα και αισθανομαστε παγιδευμενες στις λάθος επιλογες...τελικα ποτε δεν ειναι ετσι, θα δεις , όλα θα πάνε καλα ψυχη μου..το μονο που χρειαζεσαι ειναι ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ! :)

υπαρχουνε στιγμεσ στη ζωη που νομιζουμε οτι ολοι ειναι εναντιον μασ κι οτι τιποτα δεν μασ παει καλα
    κλπ γινεται αυτο στη δικια μου ζωη τουλαχιστον πολυ συχνα ε τελοσ παντων περναει κι αυτο
    δε λεω οτι ειναι ωραιο δε λεω οτι ειναι καλο να γινεται αλλα περναει καπου πιεζεσαι και τα βλεπεισ ετσι
    καποιοσ σε κανε να νιωσεισ πιεση κι εσυ δεν εχεισ μαθει να χαλαρωνεισ καπωσ εγω ασ πουμε
    υποτιθεται οτι αυτο το διαχιριζομαι ακουγωντασ μουσικη υποτιθεται αλλα τελοσ παντων κατι κανω
    εγω αυτο που λεω ειναι οτι καπωσ πρεπει να αποφορτιστεισ απο ολο αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    συμφωνω απιστευτα με rea..καταλαβαινω τρομερα πως νιωθεις μικρουλα μου,κανε κατι τωρα που ειναι νωρις,γιατι αν το αφησεις θα παθεις οτι επαθα κι εγω και μετα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...πηγαινε στη φιλη σου και ζητα συγνωμη αφου μετανοιωσες τοσο πολυ...πιστευω θα το εκτιμησει..ετσι εκανα κι εγω..της ζητησα συγνωμη και προσπαθησε να με συγχωρεσει(ειλικρινα αναρωτιεμαι πως το εκανε,εγω δεν προκειται να με συγχωρουσα)..γεμισε τον ελευθερο χρονο σου με ωραια πραγματα και μην κλεινεσαι στο σπιτι...

Σουζανα , σε καταλαβαινω πως νιωθεις. Εγω το γυμνασιο το τελειωσα στην αθηνα, οταν πηρα μετεγγραφη πηγα σε ενα καινουριο γυμνασιο που εκει με κοροιδευαν...απο παρεα ειχα μονο 2 καλες κοπελιες..οι αλλες με εκαναν απλα παρεα για να βγαινουμε..απο μικρη ημουν παιδι που οι αλλοι το ζηλευαν (χωρις να θελω να το περηφανευτω).καλη μαθητρια παντα, η αγαπημενη ολων των καθηγητων..να φανταστεις ημουν η μονη που στην πρωτη γυμνασιου ειχα ισια δοντια...ειχα κοκκινα φυσικα μαλλια ..τοτε λοιπον επεσα θυμα κοροιδιας λοιπον απο 2-3 που ηταν παχυσαρκες..με κοροιδευαν για τα παντα, αυτες δεν βλεποντουσαν, οτι καινουριο επαιρνα μου το κατεστρεφαν...που θελω να καταληξω;; μηπως σε ζηλευουν; οπως και να χεις μην πεφτεις θυμα κομπλεξικων ατομων που εχουν χαμηλη αυτοεκτιμηση

Senior Member
    γιατι την μπαναρανε ρε παιδια;

Banned
    μηπως λόγω ηλικίας?... δεν ξερω με σοκαρε αυτη η μικρουλα... στην πρωτη 10ετια της ζωης σου να μπαινοβγαινεις σε φορουμς ψυχολογικης υποστηριξης και μαλιστα ανωνυμο... με τόσα τρολ και τοσους αρρωστους...δεν μου καθεται καλα θα πρεπε οι γονεις της να ειναι πιο σχολαστικοι με την επίβλεψη του ιντερνετ...τωρα δεν ξερω φενια μου...υποθεσεις κανω βεβαια...

Senior Member
    Η σουζανα αποκλειστηκε γιατι ηταν διπλοπροφιλο , εγραφε δηλαδη με δυο νικνειμς κατι που απαγορευεται ρητα απο τους κανονες.
    Σε τετοιες περιπτωσεις το πιο προσφατο προφιλ μπαναρεται ( συνηθως αυτοματα απο το συστημα ) και το παλιο παραμενει ως εχει.

Banned
    12 χρονοι με διπλοπροφιλο..αποκλυεται!!.. φτου!! πάλι την πάτησα...:mad:

Senior Member
    rea χαχαχαχαχα δεν εισασταν η μοναδικη που τηνν πατησατε..ολοκληρη κειμεναρα εγραψα εγω

Page 1 of 2 12 LastLast