Ιδεοληψιες και καταναγκασμοι!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member

Ιδεοληψιες και καταναγκασμοι!

Καλησπερα σας,

Ειμαι νεος σε αυτο το φορουμ και αυτο γιατι πλεον εφτασα στο αδιεξοδο με το προβλημα που εχω και προσπαθουσα να βρω μια λυση οποτε και βρηκα το φορουμ! Σκεφτομαι πραγματα που δεν θελω να συμβουν για εμενα, για τους γυρω μου, για ατομα που αγαπαω και δεν θελω να παθουν τιποτα. Νιωθω φριχτα, χαλια πιστευω οτι εχει αλλαξει η καθημερινοτητα μου. Ειμαι καθημερινα μεσα στο αγχος και στα νευρα με τον ιδιο μου τον εαυτο. Δεν μπορω αλλο αυτην την κατασταση θελω να το ξεπερασω και δεν ξερω πως!

Ατομα με αναλογο προβλημα αν το ξεπερασαν να μας πουν τι εκαναν ή να δωσουν καποιες συμβουλες για το πως μειωσαν το προβλημα.

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων
    Γιωργος.

Senior Member
    Το πρόβλημα σου είναι δηλαδή ότι καταστροφολογείς; Θα μπορούσες να μας δώσεις ένα παράδειγμα, αν θέλεις φυσικά.

Καλώς σε βρήκαμε!!

Member
    Καλησπέρα Γιώργο,
    Και εγώ τα ίδια ακριβώς με σένα, όμως τελευταία το έχω δουλέψει. Σημαντικό είναι όποτε το μυαλό σου πηγαίνει σε κάτι κακό εσύ συνειδητά να το σταματάς και να προσπαθείς να σκέφτεσαι πράγματα ευχάριστα. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό προσπάθησε να λες ένα στοπ από μέσα σου όταν καταλαβαίνεις ότι η σκέψη είναι κακιά και σου προκαλεί κακά συναισθήματα και να την διακόπτεις. Ξέρω πολύ καλά πόσο δυσάρεστο είναι οι σκέψεις να είναι συνέχεια αρνητικές και πόσο άσχημα μπορούν να επηρεάσουν την ψυχολογία μας..απλά κάνε μια προσπάθεια έτσι. Να λες στοπ η να προσπαθείς να εκλογικέψεις τη σκέψη σου, λέγοντας στον εαυτό σου ότι τίποτα τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί και ότι είναι απλά ο φόβος σου μην πάθουν κάτι εκείνοι που αγαπάς. Εμένα αυτό με βοήθησε, αν και δεν μου ήταν εύκολο και αυτό μπορώ να σου πω..αν κάποιο άλλο μέλος έχει και άλλη γνώμη θα χαιρόμουν να τη διαβάσω και εγώ.

Junior Member
    Καλησπερα! Gallowdance το θεμα με τις ιδεοληψιες και τους καταναγκασμους ειναι οτι ο ανθρωπος που εχει αυτο το προβλημα σκεφτεται αρνητικα πραγματα με ''απαραδεκτο'' μερικες φορες περιεχομενο για ατομα που αγαπαει! Επειδη διαβασα αυτο το θεμα (μεχρι προχθες νομιζα πως ειχα ψυχαναγκασμο και μονο) αυτες οι σκεψεις εχουν να κανουμε με τους χειροτερους φοβους του ατομου καθως επισης του ερχονται σκεψεις και εναντιας των αρχων και ηθων του!

Αυτο που διαβασα λοιπον εχθες Lil77 ηταν το εξης, το αρθρο απο το site ελεγε πως οι αντιδρασεις μας που επακολουθουν μετα απο αυτες τις αρνητικες σκεψεις πρεπει να μην πραγματοποιηθουν απο εμας τους ιδιους, δηλαδη να αρνηθουμε να κανουμε κατι καταναγκαστικο ή κατι απο τα νευρα μας που μας προκαλουν οι σκεψεις αυτες (ή τουλαχιστον να ελαττωσουμε αυτες τις πραξεις ή πριν τις πραγματοποιησουμε να αφησουμε να περασουν 5 λεπτα προκειμενου να εχουμε χρονο να σκεφτουμε κατι τετοιο δεν θυμαμαι επακριβως) και να τις αντιμετωπησουμε ηρεμα αγνοωντας τες! Με το να λεω στοπ οπως ειπες δεν μπορω να τις σταματησω καθως επανερχονται και με το να φερνω ωραιες εικονες μετα τις αρνητικες δεν εχει νοημα γιατι το προβλημα μου δεν σταματαει. Επομενως αυτην την στιγμη εισαι σε μια κατασταση καταπολεμησης αυτου του προβληματος με το να αγνοω τις εμμονες και να αποφευγω να πραγματοποιω τους καταναγκασμους που πηγαζουν απο αυτες!