Αποπραγματοποιηση αποπροσωποποιηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
    Γεια σου, το βρηκα και με αγγιξε πολυ το "νιωσε οτι νιωθεις, μη το σκεφτεσαι, μη ζοριζεσαι να το αναλυσεις". Ειναι κατανοητος. Ειναι σε φιλικη γλωσσα οχι στεγνη ακαδημαικη. Ελπιζω και αλλα μελη να το αναζητησουν. Προσπαθω να καταλαβω τι σημαινει το ψευδωνυμο σου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Junior Member
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Γεια σου, το βρηκα και με αγγιξε πολυ το "νιωσε οτι νιωθεις, μη το σκεφτεσαι, μη ζοριζεσαι να το αναλυσεις". Ειναι κατανοητος. Ειναι σε φιλικη γλωσσα οχι στεγνη ακαδημαικη. Ελπιζω και αλλα μελη να το αναζητησουν. Προσπαθω να καταλαβω τι σημαινει το ψευδωνυμο σου.
    Καλησπερα! Πολυ χαιρομαι. Αν διαβασεις ολα τα θεματα πιστευω θα κατανοησεις οτι κανουμε μια μαχη στον ιδιο μας τον εαυτο με την σταση μας σε οσα βιωνουμε.
    Το dpisajoke σημαινει πολυ απλα dp=depersonalization (αποπροσωποποιηση) isajoke=ειναι αστειο,για τα γελια. Ζωντας τοσα χρονια με αυτη μπορω να το πω αυτο γιατι την ξερω πολυ καλα πια.

Σε ευχαριστω πολυ που μου εξηγησες. :):):)

Junior Member
    Να σαι καλα :) Αν τυχει και διαβασεις την ενοτητα με την αποπροσωποποιηση στο μπλογκ μοιραζομαι την ιστορια μου εκει με το ψευδωνυμο αγγελος (dpisdefeated)

Senior Member
    ΕΙΝαι ο.τι πιο φρικτο εχω ζησει...μετα απο εντονο στρες συνεχομενο για μηνες..στα 25 μου ξαφνικα ενα πρωι σηκωθηκα κ δεν ενιωθα τον εαυτο μου..δεν ειχα συναισθημα για κανεναν κ τιποτα.ενα νεκρο κουτσουρο..ολα σαν να τα εχιε σκεπασει πεπλο..πηρα εντρομη τον γιατρο μου κ του λεω "βοηθεια εχω ψυχωση" ..μου λεει τι νιωθεις?του λεω ..αυτο κ αυτο..κ γελαει..μου λεει ελα απο δω να σου εξηγησω..παω απο κει..μου εξηγει οτι λεγεται αποπραγματοποιηση..οτι ναι μεν ειναι ζορικο αλλα δνε κανει κακο..οτι εριξε αμυνες το μυαλο μου..μου δινει ηρεμιστικα για λιγο καιρο..δεν περναγε με τιποτα..τοτε δνε ειχα παρει αντικαταθλιπτικο ...κρατησε 6 μηνες χωρις θεραπεια..εντελως καλα στον 1 χρονο..σκετη μονο με ψυχοθεραπεια..απο τοτε οταν αγχωθω κ κανω στρες αποπραγματοποιηση παθαινω..αλλα πλεον δεν το αφηνω..οταν ξεκινω αντικταθλιπτικο περναει σε κανα μηνα..ευτυχως..για μενα ειναι ο.τι χειροτερο μου εχει συμβει στη ζωη μου.το σιχαινομαι ειναι φρικτο!

Junior Member
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    ΕΙΝαι ο.τι πιο φρικτο εχω ζησει...μετα απο εντονο στρες συνεχομενο για μηνες..στα 25 μου ξαφνικα ενα πρωι σηκωθηκα κ δεν ενιωθα τον εαυτο μου..δεν ειχα συναισθημα για κανεναν κ τιποτα.ενα νεκρο κουτσουρο..ολα σαν να τα εχιε σκεπασει πεπλο..πηρα εντρομη τον γιατρο μου κ του λεω "βοηθεια εχω ψυχωση" ..μου λεει τι νιωθεις?του λεω ..αυτο κ αυτο..κ γελαει..μου λεει ελα απο δω να σου εξηγησω..παω απο κει..μου εξηγει οτι λεγεται αποπραγματοποιηση..οτι ναι μεν ειναι ζορικο αλλα δνε κανει κακο..οτι εριξε αμυνες το μυαλο μου..μου δινει ηρεμιστικα για λιγο καιρο..δεν περναγε με τιποτα..τοτε δνε ειχα παρει αντικαταθλιπτικο ...κρατησε 6 μηνες χωρις θεραπεια..εντελως καλα στον 1 χρονο..σκετη μονο με ψυχοθεραπεια..απο τοτε οταν αγχωθω κ κανω στρες αποπραγματοποιηση παθαινω..αλλα πλεον δεν το αφηνω..οταν ξεκινω αντικταθλιπτικο περναει σε κανα μηνα..ευτυχως..για μενα ειναι ο.τι χειροτερο μου εχει συμβει στη ζωη μου.το σιχαινομαι ειναι φρικτο!
    Σε καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολο και φαντασου το επι 30 χρονια ασταματητα. Ειπες το σιχαινεσαι,το μισεις. Αυτη η δικαιολογημενη σταση δινει το μηνυμα στο νου οτι κατι σε ενοχλει,σε χαλαει και ετσι η αποπροσωποποιηση συνεχιζει ακαθεκτα σαν μηχανισμος προστασιας που ειναι. Οταν την εξαφανισα πριν χρονια για λιγο αλλα τελειως τα καταφερα με την αποδοχη,την εβλεπα σαν το κολητο μου φιλο και οχι σαν απειλη,εχθρο. Σταδιακα εξαφανιστηκε και βιωσα την ζωη κανονικα και ενοιωσα λες και ημουν στο παραδεισο. Θα τα ξανακαταφερω γιατι αξιζει.

Quote Originally Posted by dpisajoke View Post
    Να σαι καλα :) Αν τυχει και διαβασεις την ενοτητα με την αποπροσωποποιηση στο μπλογκ μοιραζομαι την ιστορια μου εκει με το ψευδωνυμο αγγελος (dpisdefeated)
    Το mail μου ειναι constantlycurious89@gmail.com εαν θα ηθελες να επικοινωνησουμε.

στα ιδια ημαστε Gatos91 και γω με αποπροσωποποιηση και αυτο με τις φωνες και τα τραγουδια το εχω πριν κοιμηθω η οταν ξαπλωνω το μεσημερι
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

Junior Member
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Το mail μου ειναι constantlycurious89@gmail.com εαν θα ηθελες να επικοινωνησουμε.
    Ευχαρίστηση μου και θα είναι η πρώτη φορά που θα μιλήσω με άτομο το οποίο περνάει τα ίδια.
    Όταν πάω σπίτι θα στείλω απο dpisajoke16
    Last edited by dpisajoke; 09-02-2016 at 22:54.

Senior Member
    ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ NUMB ...μιλαει για την αποπραγματοποιηση..
    κανω ψυχοθεραπεια τωρα παλι συμπεριδοριστικη για να να σταματησει αυτος ο λαθος μηχανισμος αμυνας κ προστασιας να βγαινει..μου εξηγησε ο γιατρος οτι ειναι ενας λαθος μηχανισμος αμυνας..κ πρεπει να διορθωθει..
    η μανα μου 74 χρονων το επαθε τον ιουλιο 2014, που εκανε αγχωδη διαταραχη κ μου ελεγε "δεν νιωθω ..σαν να τα εχει σκεπασει ενα πεπλο"//επιπλεον οσοι εχουν στρες εχουν κ αυτο το συμπτωμα κ δνε το εχουν αναλυσει-επεξεργαστει-μοιραστει..οταν ξεκιναω κ λεω οτι το παθαινω, ειναι πολλοι αυτοι που μου λενε..το χω κ γω! αρα πιθανον να ειναι κ ενα απλο συμτπωμα του στρες το οποιο πιανει ολους τους ανθρωπους..η πιθανον ολους οσους πασχουν απο παθολογικο στρες...

Gate ούτε εγώ μπορούσα να δω τηλεόραση όταν ήμουν στη φάση αυτή.. Μην βλέπεις τηλεόραση, άνοιξε ραδιόφωνο να ακούς τη μουσική που σου αρέσει, βοηθάει να χαλαρώσεις.. Γιατί κι η σιωπή όταν είσαι σπίτι δεν βοηθάει..
    ΒΟΟΜ είναι ωραία η ταινία ή θα μας ρίξει ψυχολογικά?

Quote Originally Posted by Black_and_White View Post
    Gate ούτε εγώ μπορούσα να δω τηλεόραση όταν ήμουν στη φάση αυτή.. Μην βλέπεις τηλεόραση, άνοιξε ραδιόφωνο να ακούς τη μουσική που σου αρέσει, βοηθάει να χαλαρώσεις.. Γιατί κι η σιωπή όταν είσαι σπίτι δεν βοηθάει..
    ΒΟΟΜ είναι ωραία η ταινία ή θα μας ρίξει ψυχολογικά?
    αξιζει η ταινια.. αλλα σε ενα σημειο εδειξε οτι για να ξεπερασει την αποπροσωποποιηση εκανε τα παντα. Στην αρχη της ταινιας διχνει πως το επαθε. Αυτο επαθα και γω.
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

Καλως σας βρηκα.και εγω τα ιδια..........σκατα....

Τι αντικαταθληπτικο πηρες;επαιρνα memomax αλλα μου εβγαζε νευρα κ επιθετικοτητα το κοψα για μηνες κ τωρα ειμαι παλι χαλια Πηγα σε αλλη με εδωσε εσκιταλοπραμη πηρα 4 μερες υπεφερα τα παρατησα

Δωστε κανα εμαιλ να λεμε τον πονο μας η σκυπε καλυτερα

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast