Χωρισμός και τύψεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 78
    Η κοπέλα δεν έχει αλλες ασχολίες; πώς τη βγάζει την ημέρα; δεν πάει σχολή, δε διαβάζει, δε μένει με τους γονείς της; χόμπυ τίποτα;

Banned
    Quote Originally Posted by mara035 View Post
    Αν τα ξαναβρείτε τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει; η ίδια σου είπε ότι δεν μπορεί να αλλάξει είτε απο την κατάθλιψη είτε γιατί όντως είναι στοιχείο του χαρακτήρα της δεν θα το κάνει

Και επίσης λες ότι ούτε εσυ μπορείς να το ανεχτείς αυτο... Να πω κι ολας ότι λοιμώδη μονοπυρήνωση δεν παθαίνεις απο ψυχολογική πίεση οποτε αυτο δεν έχει σχέση...

Ανέφερες ότι έκανες σχέση μαζι της ενώ δεν ήσουν ερωτευμένος ... Σου άρεσε ? Τι σε κέρδισε η μήπως η επιθυμία για σχέση ήταν πολύ μεγαλύτερη. Μετα από λίγο λες ότι την αγαπούσες και υπέμενες.. Τελικά τι ισχύει?
    Απο την άλλη θα ήταν άδικο και για αυτή και για εσένα να ταλαιπωρηθείτε ψυχολογικά με μια δευτερη ευκαιρία εκείνη να τρεφει ελπίδες και μαζί με την κατάθλιψη μπορεί να της κάνει κακό..
    Αν δεν είσαι διατεθιμενος να ανεχτείς συμπεριφορές και να μάθεις περισσότερα πράγματα για την κατάθλιψη και την περίπτωση της μην προχωράς.. Κρίμα ειναι..
    Σκέψου αν πραγματικά την αγαπάς και όχι ότι είναι η πρώτη σου σχέση και αν πιστεύεις ότι μπορείς να ζήσεις με το πρόβλημα τους θα ξέρεις και την απάντηση...
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δε θα αλλάξει κάτι, διότι μου το έχει αναφέρει και η ίδια, ότι δε πρόκειται να αλλάξει. Άρα τα ίδια προβλήματα, αργά ή γρήγορα θα ξανά επανέλθουν.
    Ναι δε μπορώ να το ανεχτώ, διότι δε μου αρέσει η υπέρ του δέοντος πίεση που μου ασκούσε, η παράλογη ζήλια, και η κυκλοθυμικότητα της.
    Λοιμώδη μονοπυρήνωση έπαθα από την ψυχολογική και σωματική πίεση. Μου το είπε ο γιατρός, και γενικά εγώ είχα να αρρωστήσω 6 χρόνια, και μόλις χώρισα το έπαθα. Επίσης έπαθα και μια πάθηση στο μάτι! Δεν είναι τυχαία όλα αυτά.

Ναι είναι αλήθεια πως δεν την ερωτεύτηκα από την αρχή. Γνωριστήκαμε και σε μια δύσκολη περίοδο για εμένα(μετά από λίγες ημέρες έφευγα στην Αγγλία), και ουσιαστικά πιέσαμε και οι 2 για να κάνουμε αυτή τι σχέση. Εγώ όντως ήθελα να δοκιμάσω, καθώς ήταν η πρώτη μου σχέση, και η κοπέλα επειδή της έβγαζα πολύ όμορφα χαρακτηριστικά(ούτε αυτή ήταν ερωτευμένη μαζί μου, μου το είχε αναφέρει). Ουσιαστικά είχαμε σχέση όχι από έρωτα, αλλά από το ότι είχαμε πολλά κοινά ενδιαφέροντα και άρεζε ο ένας τον χαρακτήρα του άλλου.
    Στη διάρκεια της σχέσης, εμένα μου άρεζε όλο και περισσότερο, και φυσικά την αγαπούσα, όπως και αυτή, άσχετα με τις διαφορές μας και τους καβγάδες μας.. Πιστεύαμε και οι 2 σε αυτή τη σχέση πολύ.
    Για να κλείσω κατά βάθος θέλω να δώσω δεύτερη ευκαιρία, διότι έχω πίστη ότι μπορούμε να τα πάμε καλά, καθώς παρόλο τις διαφορές μας, πάντα βρίσκαμε τρόπους να τις επιλύουμε, και διότι τρέφω πολλά αισθήματα για αυτή τη κοπέλα. Από την άλλη έχω εχθρούς τους γονείς μου και τους φίλους μου, διότι δε την θεωρούν κατάλληλη για εμένα, λόγω του ότι με ταλαιπώρησε αρκετά, και δε μου φερόταν σωστά. Και εγώ μέσα μου ακόμα δεν είμαι ξεκάθαρος πραγματικά.. Διότι όπως είπες και εσύ, μπορεί να επιμένω τόσο διότι ήταν η 1η μου σχέση και πραγματικά νιώθω τεράστιο κενό μέσα μου..

Banned
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Η κοπέλα δεν έχει αλλες ασχολίες; πώς τη βγάζει την ημέρα; δεν πάει σχολή, δε διαβάζει, δε μένει με τους γονείς της; χόμπυ τίποτα;
    Φυσικά και έχει ασχολίες.. Πάει στη σχολή της, και κάνει και μια ξένη γλώσσα. Αυτά τα 2.. Ναι μένει με τους γονείς της, και έχει και έναν μικρότερο αδερφό!

Banned
    Καλησπέρα.
    Όταν εννοείς δεύτερη ευκαιρία σε ποιον εννοείς?

Banned
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα.
    Όταν εννοείς δεύτερη ευκαιρία σε ποιον εννοείς?
    Πιο πολύ στον εαυτό μου. Διότι ήταν η πρώτη μου σχέση, και σίγουρα έκανα πολλά λάθη απειριας. Θεωρώ ότι πλέον είμαι πιο έτοιμος.. Απλα δε ξέρω αν πλέον αξίζει το κόπο :/

Η μόνη ευκαιρία που βλέπω να υπάρχει- σου το δήλωσε η κοπέλα ξεκάθαρα- είναι αυτή της δικής σου αλλαγής. Να είστε κολλημένα ρύζια, όλη μέρα μαζί, να κάνετε ζήλιες κτλ. Δεν κρίνω, ο καθείς έχει τη σχέση που τον ικανοποιεί. Η ίδια δεν προτίθεται ν αλλάξει, προφανώς αυτό έχει ανάγκη, αυτήν τουλάχιστον την περίοδο της ζωής της.

Εσύ?

edit: Ερώτηση: Τι σου αρέσει στο χαρακτήρα της? Τι είναι αυτό που σε τράβηξε και σε έδεσε μαζί της, παρότι δεν ήσουν ερωτευμένος? Ποια είναι τα "όμορφα χαρακτηριστικά" που λες πως της βγάζεις? Γιατί εδώ μόνο τα άσχημα διάβασα

Banned
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Η μόνη ευκαιρία που βλέπω να υπάρχει- σου το δήλωσε η κοπέλα ξεκάθαρα- είναι αυτή της δικής σου αλλαγής. Να είστε κολλημένα ρύζια, όλη μέρα μαζί, να κάνετε ζήλιες κτλ. Δεν κρίνω, ο καθείς έχει τη σχέση που τον ικανοποιεί. Η ίδια δεν προτίθεται ν αλλάξει, προφανώς αυτό έχει ανάγκη, αυτήν τουλάχιστον την περίοδο της ζωής της.

Εσύ?

edit: Ερώτηση: Τι σου αρέσει στο χαρακτήρα της? Τι είναι αυτό που σε τράβηξε και σε έδεσε μαζί της, παρότι δεν ήσουν ερωτευμένος? Ποια είναι τα "όμορφα χαρακτηριστικά" που λες πως της βγάζεις? Γιατί εδώ μόνο τα άσχημα διάβασα
    Το ζήτημα είναι ότι εγώ άλλαξα αρκετά για να μπορώ να την ικανοποιώ. Πχ παραμέλησα παρέες, ασχολίες, οικογένεια κτλ για να είναι ικανοποιημένη, αλλά αυτή ήθελα ακόμα παραπάνω.. Η μόνη αλλαγή που μπορώ να κάνω είναι να αλλάξω λίγο στάση, και να μην είμαι τόσο παθητικός, και να απαιτώ κάποια πράγματα.. Αλλά δε θεωρώ ότι θα τα δεχτεί με χαρά..

Στο χαρακτήρα της μου άρεσε το ότι σαν άτομα μοιάζουμε πολύ. Δηλαδή καταρχήν έχουμε πολλά κοινά ενδιαφέροντα, είμαστε και οι 2 πολύ χαμηλών τόνων χαρακτήρες, επίσης η κοπέλα είναι πολύ ειλικρινής, και τέλος η αγάπη μου έδινε ήταν απλόχερη και με πολύ όμορφο τρόπο.
    Εντάξει έγραψα τα άσχημα, διότι ήταν πολύ χτυπητά και με ενόχλησαν πάρα πολύ. Δεν είναι όμως ότι δεν είχε καλά, και ότι δεν την αγαπάω.. Απλά πλέον θεωρώ ότι απλά δε υπάρχει η χρυσή τομή, και στο ότι πρέπει να συμβιβαστώ στο ότι απλά δε ταιριάζουνε τα θέλω μας.. Αυτή θέλει μια σχέση πολύ κλειστή, εγώ θέλω περισσότερες ελευθερίες.. Συν ότι είμαι σε ένα πολύ μεταβατικό στάδιο της ζωής μου(Μόλις τελείωσα τη σχολή, φεύγω στρατό σε λίγους μήνες κτλ). Απλά θεωρώ το ότι ήταν η πρώτη μου σχέση, με ενοχλεί αρκετά το ότι έληξε τόσο γρήγορα και τόσο άδοξα.

Quote Originally Posted by Booth View Post
    Απλά πλέον θεωρώ ότι απλά δε υπάρχει η χρυσή τομή, και στο ότι πρέπει να συμβιβαστώ στο ότι απλά δε ταιριάζουνε τα θέλω μας.. Αυτή θέλει μια σχέση πολύ κλειστή, εγώ θέλω περισσότερες ελευθερίες.. Συν ότι είμαι σε ένα πολύ μεταβατικό στάδιο της ζωής μου(Μόλις τελείωσα τη σχολή, φεύγω στρατό σε λίγους μήνες κτλ). Απλά θεωρώ το ότι ήταν η πρώτη μου σχέση, με ενοχλεί αρκετά το ότι έληξε τόσο γρήγορα και τόσο άδοξα.

Κοίτα τι γράφεις ... Και νομίζω ότι δίνεις την απάντηση... Και έχεις και ένα θέμα ότι ήταν η πρώτη σου σχέση....
    Και όπως λες το να αλλάξεις στάση ούτε αυτό θα εινσι αποδεκτό
    Θα φυγεις και φαντάρος θα είσαι ήδη πιεσμένος και ίσως αναβιώσεις συμπεριφορές απο τους που έλειπες στο εξωτερικό...
    Τι εινσι αυτο τελικά που θέλεις ? Τι μπορείς να ανεχτείς? Αυτά σκέψου ... Και όχι τις ροματικα ότι ήτα η πρώτη σχέση γιατί στην πρώτη στραβή που θα γίνει όλο αυτό θα πάει περίπατο.

Banned
    Κοίτα τι γράφεις ... Και νομίζω ότι δίνεις την απάντηση... Και έχεις και ένα θέμα ότι ήταν η πρώτη σου σχέση....
    Και όπως λες το να αλλάξεις στάση ούτε αυτό θα εινσι αποδεκτό
    Θα φυγεις και φαντάρος θα είσαι ήδη πιεσμένος και ίσως αναβιώσεις συμπεριφορές απο τους που έλειπες στο εξωτερικό...
    Τι εινσι αυτο τελικά που θέλεις ? Τι μπορείς να ανεχτείς? Αυτά σκέψου ... Και όχι τις ροματικα ότι ήτα η πρώτη σχέση γιατί στην πρώτη στραβή που θα γίνει όλο αυτό θα πάει περίπατο.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφεις. Κοίταξε αυτή τη στιγμή θέλω μια σχέση, αυτό είναι ξεκάθαρο μέσα μου. Ωστόσο με την πρώην κοπέλα μου, φοβάμαι την επανασύνδεση, διότι θεωρώ ότι δε θα αλλάξουν πολλά, θα ξανά έχουμε διαφορές, και σίγουρα θα επέλθει και δεύτερος χωρισμός, και μάλιστα χειρότερος. Και επίσης όπως ανέφερα βρίσκομαι σε ένα μεταβατικό στάδιο της ζωής μου, και η κοπέλα αυτή, θα μου δημιουργεί προβλήματα. Ωστόσο την αγαπάω πολύ, και θα ήθελα να το προσπαθήσω, και ας φάω το κεφάλι μου. Αλλά αν το κάνω αυτό, βάζω σε κίνδυνο της δικιά της ψυχική υγεία, καθώς μπορεί σε λίγους μήνες, να ξανά αρχίσουν τα ίδια, να ξανά φύγω, και μετά αυτή δε μπορώ να φανταστώ πως θα αντιδράσει, και με το δίκαιο της..

Σε βλέπω να ξαναφεύγεις βασικά έχεις ήδη φυγει όσο και να θες να το προσπαθείς... Ειναι η γλυκά της πρώτης σχέσης ειναι ότι ξέρεις που πας αλλά αυτο ταυτόχρονα σε πνιγει ... Τώρα φαντάσου και μέσα σε αυτήν ... Και η κοπέλα έχει και ένα θέμα παραπάνω.. Όχι ότι αν δεν είχε δεν θα ήταν άδικο για εκείνη αλλά είναι πολύ σημαντική και η ψυχική της υγεία.. Θα της δώσεις ελπίδες και στον εαυτό σου ... Εσύ ξέρεις τα όρια σου ... Εκείνη όμως βρίσκεται σε λεπτές ισορροπίες..
    Το να θες μια σχέση δεν ειναι κακο ... Αλλα το να θες μια " προβληματική" σχέση και να εμμένεις σε μια κατάσταση που δεν βγάζει πουθενά δεν είναι η λύση στο πρόβλημα σου..
    Αλλα θέλω μια σχέση δεν σημαίνει πως θα την εχω εδω και τώρα.. Δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει το μέλλον... Και κατά μία εννοια εξαρτάται και από σένα

Banned
    Σε βλέπω να ξαναφεύγεις βασικά έχεις ήδη φυγει όσο και να θες να το προσπαθείς... Ειναι η γλυκά της πρώτης σχέσης ειναι ότι ξέρεις που πας αλλά αυτο ταυτόχρονα σε πνιγει ... Τώρα φαντάσου και μέσα σε αυτήν ... Και η κοπέλα έχει και ένα θέμα παραπάνω.. Όχι ότι αν δεν είχε δεν θα ήταν άδικο για εκείνη αλλά είναι πολύ σημαντική και η ψυχική της υγεία.. Θα της δώσεις ελπίδες και στον εαυτό σου ... Εσύ ξέρεις τα όρια σου ... Εκείνη όμως βρίσκεται σε λεπτές ισορροπίες..
    Το να θες μια σχέση δεν ειναι κακο ... Αλλα το να θες μια " προβληματική" σχέση και να εμμένεις σε μια κατάσταση που δεν βγάζει πουθενά δεν είναι η λύση στο πρόβλημα σου..
    Αλλα θέλω μια σχέση δεν σημαίνει πως θα την εχω εδω και τώρα.. Δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει το μέλλον... Και κατά μία εννοια εξαρτάται και από σένα
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Πραγματικά τα είπες όλα.. Και εγώ μέσα μου πλέον ξέρω ότι δε θα βγάλει πουθενά αυτή η σχέση, απλά όπως είπες και εσύ, λόγω του ότι ήταν η πρώτη μου, και λόγω του ότι έχω ανάγκη για μια σχέση, με οδήγησαν στο σημείο, που παρόλο που την χώρισα, επέστρεψα άλλες 2 φορές, ώστε να μπορέσω να βρω μια χρυσή τομή. Πλέον όμως δεν είναι παιχνίδι, και ούτε σωστό να παίζεις με τη ψυχή του άλλου.
    Απλώς μου λείπει πολύ η συντροφιά της, τα χάδια της κτλ.. Πλέον έχω γυρίσει πάλι στην παλιά μου ζωή, που ναι μεν έχω την ψυχική μου ηρεμία, αλλά μου λείπει ο άνθρωπος μου.. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι παράδοξο αυτό, αλλά έτσι νιώθω!

Quote Originally Posted by Booth View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Πραγματικά τα είπες όλα.. Και εγώ μέσα μου πλέον ξέρω ότι δε θα βγάλει πουθενά αυτή η σχέση, απλά όπως είπες και εσύ, λόγω του ότι ήταν η πρώτη μου, και λόγω του ότι έχω ανάγκη για μια σχέση, με οδήγησαν στο σημείο, που παρόλο που την χώρισα, επέστρεψα άλλες 2 φορές, ώστε να μπορέσω να βρω μια χρυσή τομή. Πλέον όμως δεν είναι παιχνίδι, και ούτε σωστό να παίζεις με τη ψυχή του άλλου.
    Απλώς μου λείπει πολύ η συντροφιά της, τα χάδια της κτλ.. Πλέον έχω γυρίσει πάλι στην παλιά μου ζωή, που ναι μεν έχω την ψυχική μου ηρεμία, αλλά μου λείπει ο άνθρωπος μου.. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι παράδοξο αυτό, αλλά έτσι νιώθω!

Σου λείπει ένας Ανθρωπος , μια σχέση..η συντροφικότητα... Νομίζω εκεί τα μπερδεύεις... Δυο φορές πήγαινε έλα πολυ δεν είναι? Ίσως σου λείπει και η συνήθεια με αυτήν ακόμα και η πίεση που δεν αντέχεις και δεν θα αντέξεις .. Και οκ τη νοιάζεσαι δεν μπορεί να αλλάξει απο τη μια στιγμή στην άλλη αυτό
    Δεν μας λείπει κάποιος που μας έπνιγε που μας έβγαζε εκτός εαυτού...που ήμασταν διαφορετικοί ... Που δεν περνούσαμε καλά και ήμασταν δυστυχισμένοι κατά κάποιο τρόπο

Banned
    Σου λείπει ένας Ανθρωπος , μια σχέση..η συντροφικότητα... Νομίζω εκεί τα μπερδεύεις... Δυο φορές πήγαινε έλα πολυ δεν είναι? Ίσως σου λείπει και η συνήθεια με αυτήν ακόμα και η πίεση που δεν αντέχεις και δεν θα αντέξεις .. Και οκ τη νοιάζεσαι δεν μπορεί να αλλάξει απο τη μια στιγμή στην άλλη αυτό
    Δεν μας λείπει κάποιος που μας έπνιγε που μας έβγαζε εκτός εαυτού...που ήμασταν διαφορετικοί ... Που δεν περνούσαμε καλά και ήμασταν δυστυχισμένοι κατά κάποιο τρόπο
    Ακριβώς όπως τα λες είναι. Και εγώ με αυτό απορώ: Με ένα άτομο που αρκετές φορές πιεζόμουν, πνιγόμουν, και δε περνούσα τόσο καλά, όσο θα ήθελα, και παρόλα αυτά ακόμα το σκέφτομαι, προσπαθώ να εξιδανικεύσω καταστάσεις κτλ.. Ίσως το ότι ήταν η πρώτη μου σχέση, και έζησα στιγμές πρωτόγνωρες για εμένα, με επηρέασε και τώρα απλά φοβάμαι την μοναξιά. Επίσης η κοπέλα, όταν ήταν στα καλά της, ήταν πολύ τρυφερή, και η αλήθεια είναι ότι αυτό μου λείπει..
    Εγώ θεωρώ πως με το χρόνο θα περάσει όλο αυτό το αίσθημα. Εσύ τι θεωρείς;

Οταν θα βρεις κάποια άλλη που θα σε καλύπτει σε ολα τα επίπεδα και θα σε κάνει πραγματικά ευτυχισμένο τότε όλο αυτό θα είναι μια ανάμνηση και θα έχεις απλώς κρατήσει τη γλυκα της πρώτης σχέσης σου...
    Το πότε θα έρθει όμως δεν το ξέρει κανείς... Μπορεί σε σε μια μέρα σε ένα μήνα σε 5 κλπ
    Έχε τα μάτια ανοιχτά...
    Απο εκεί και πέρα η επιλογή ειναι πάλι δική σου!!! Μένεις σε μια "ελλαττωματική" σχέση με ο.τι αυτο συνεπάγεται ζώντας το χωρίς μπρος πίσω η προχωράς μπροστά και μόνο!!!

Banned
    Οταν θα βρεις κάποια άλλη που θα σε καλύπτει σε ολα τα επίπεδα και θα σε κάνει πραγματικά ευτυχισμένο τότε όλο αυτό θα είναι μια ανάμνηση και θα έχεις απλώς κρατήσει τη γλυκα της πρώτης σχέσης σου...
    Το πότε θα έρθει όμως δεν το ξέρει κανείς... Μπορεί σε σε μια μέρα σε ένα μήνα σε 5 κλπ
    Έχε τα μάτια ανοιχτά...
    Απο εκεί και πέρα η επιλογή ειναι πάλι δική σου!!! Μένεις σε μια "ελλαττωματική" σχέση με ο.τι αυτο συνεπάγεται ζώντας το χωρίς μπρος πίσω η προχωράς μπροστά και μόνο!!!
    Εγώ φυσικά και θέλω να το συνεχίσω, και να το ζήσω, καθώς μου άρεζε η σχέση σαν σχέση παρά τα προβλήματα που υπήρχαν. Πλέον εγώ κάνω πίσω λόγω της κατάθλιψης που έχει η κοπέλα, που τώρα συνειδητοποιώ το ότι μπορεί να έχει διάφορες μεταλλάξεις στο μέλλον. Αν δεν είχε την κατάθλιψη, θα συνέχιζα μαζί της.. Τώρα λόγω αυτού, φοβάμαι πιο πολύ για την ίδια, για να μην πονέσει και χειροτερέψει σε πιθανό δεύτερο χωρισμό!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast