Φοβία να μην δώσω λάθος Ρέστα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
    Senior Member
    Quote Originally Posted by Nox View Post
    Περίφημα! :rolleyes: Τα τελευταία δύο χρόνια, η ζωή μου προσεγγίζει το αρχέτυπο του ερημίτη. Ενώ τα προηγούμενα χρόνια, παρά τα ψυχολογικά μου, πέρασα μια χρυσή εποχή όπου απέκτησα αρκετούς φίλους και φίλες διότι το είχα απωθημένο που στο σχολείο δεν είχα φίλους! Τώρα χαθήκαμε όλοι. Οι περισσότεροι ήταν συμφοιτητές, άλλοι γύρισαν στις πόλεις τους, άλλοι πήγανε εξωτερικό, μια φίλη μου γύρισε στον τόπο της, παντρεύτηκε έκανε και παιδί. Και τέλος διέκοψα πλήρως τις σχέσεις μου με έναν φίλο που κάναμε χρόνια παρέα, διότι δεν ήταν καλός χαρακτήρας, είχε τα προσωπικά του κόμπλεξ και του άρεσε να με μειώνει. Τώρα είμαι ελεύθερος και ωραίος, ούτε σχέση έχω, ούτε φίλους έχω. Είχα ευκαιρίες να βγω έξω για ποτό/καφέ, αλλά δεν με ενδιαφέρει.

Δεν ήταν σίγουρο, αλλά πιθανόν και σε σχέση με κοπέλα θα μπορούσα να βρίσκομαι αυτή την στιγμή, είχα πάρει πρόσφατα το τηλέφωνο μια όμορφης γυναίκας, φαινόταν να την ενδιαφέρω, αλλά μετά δεν ένιωθα καλά, με έπιασαν και τα κόμπλεξ κατωτερότητάς μου, φοβίες κτλ και δεν την πήρα τηλέφωνο. Τώρα μου αρέσει η ηρεμία μου και δεν έχω διάθεση για κάτι άλλο.

Περνάω εβδομάδες ολόκληρες χωρίς να βγω από το σπίτι, πίνω πολλά Energy Drinks και καφέδες για να νιώσω καλά, ώστε να μπορώ να συγκεντρώνομαι (χωρίς την καφεΐνη νιώθω να μην έχω διάθεση για τίποτα), διαβάζω βιβλία, παίζω Videogames, σερφάρω όλη μέρα στο ιντερνέτ σαν εθισμένος και κοιμάμαι περίεργες ώρες, δεν έχω συγκεκριμένο ωράριο. Την άλλη φορά είχα ένα μήνα να βγω από το σπίτι, αλλά δεν έγινε και τίποτα. Φυσικά ψάχνω και αγγελίες εργασίας, μπας και βρω κάτι. Καλά που έχω τους γονείς μου να με συντηρούν αυτήν την περίοδο, αλλιώς δε θα είχα ούτε να φάω, ούτε τίποτα.
    Μαλιστα κι εγω μονη αυτο το καιρο απο φιλους
    Και πρεπει να κοιμασε σωστα οχι για να στα πριζω αλλα επειδη ο υπνος βοηθαει σε πολλα και ειναι καο δωρεαν
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Junior Member
    Λίγο παράξενη φοβία ;) Αλλά κοίτα:

Έστω ότι κάνει 5,60€ ένα προϊόν και ο πελάτης σου δίνει 10€. Τι κάνεις? Αντί να κάθεσαι εκείνη τη στιγμή να αφαίρείς κλπ, κάνε το εξής: Με το που σου δίνει τα 10€, λες από μέσα σου 5,60€. Κι αρχίζεις να τραβάς λεφτά από το ταμείο και λες π.χ. παίρνεις ένα δίευρο και το προσθέτεις στα 5,60, και λες 7,60. Μετά άλλο ένα και πας 9,60. Και στο τέλος τραβάς 40 λεπτά, κι έφτασες να καλύψεις το 10€ του πελάτη. Έτσι έδωσες σωστά τα ρέστα (4,40€).

Το θέμα αυτοπεποίθησης λόγω bullying κλπ το έχω βιώσει κι εγώ, αλλά το ξεπέρασα πλήρως, απλά κοίτα πού βρίσκονται όσοι σου το έκαναν και ότι δεν σημαίνουν πια αυτοί κάτι για σένα. Προσπάθησε να κρατάς επαφές με δικά σου άτομα και να τους ανοίγεσαι!

Τέλος, κόψε τα energy drinks, κάνουν πολύ κακό. Πολύ όμως.

Αυτά!!!

Senior Member
    Quote Originally Posted by ckar95 View Post
    Λίγο παράξενη φοβία ;) Αλλά κοίτα:

Έστω ότι κάνει 5,60€ ένα προϊόν και ο πελάτης σου δίνει 10€. Τι κάνεις? Αντί να κάθεσαι εκείνη τη στιγμή να αφαίρείς κλπ, κάνε το εξής: Με το που σου δίνει τα 10€, λες από μέσα σου 5,60€. Κι αρχίζεις να τραβάς λεφτά από το ταμείο και λες π.χ. παίρνεις ένα δίευρο και το προσθέτεις στα 5,60, και λες 7,60. Μετά άλλο ένα και πας 9,60. Και στο τέλος τραβάς 40 λεπτά, κι έφτασες να καλύψεις το 10€ του πελάτη. Έτσι έδωσες σωστά τα ρέστα (4,40€).

Το θέμα αυτοπεποίθησης λόγω bullying κλπ το έχω βιώσει κι εγώ, αλλά το ξεπέρασα πλήρως, απλά κοίτα πού βρίσκονται όσοι σου το έκαναν και ότι δεν σημαίνουν πια αυτοί κάτι για σένα. Προσπάθησε να κρατάς επαφές με δικά σου άτομα και να τους ανοίγεσαι!

Τέλος, κόψε τα energy drinks, κάνουν πολύ κακό. Πολύ όμως.

Αυτά!!!
    Δεν εχουμε προβλημα να μετραμε ξερουμε πως δινουμε ρεστα σιγουροι για τον εαυτο μας δεν ειμαστε ..τουλαχιστον αυτο ισχυει σε εμαν
    Χαιρομαι που ξεπερασες το μπουλινγκ
    Φιλικα αρνταβεν

Member
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Δεν εχουμε προβλημα να μετραμε ξερουμε πως δινουμε ρεστα σιγουροι για τον εαυτο μας δεν ειμαστε ..τουλαχιστον αυτο ισχυει σε εμαν
    Χαιρομαι που ξεπερασες το μπουλινγκ
    Φιλικα αρνταβεν
    Συμφωνώ μαζί σου arntaben! Όντως είναι στο επίπεδο της ανασφάλειας αυτή η φοβία. Να μην κάνουμε λάθος και ντροπιαστούμε. Να μην τα χάσουμε εκείνη την στιγμή και γίνουμε ρεζίλι. Φυσικά δεν έχουμε πρόβλημα στο να μετράμε.

Senior Member
    Συμφωνώ μαζί σου arntaben! Όντως είναι στο επίπεδο της ανασφάλειας αυτή η φοβία. Να μην κάνουμε λάθος και ντροπιαστούμε. Να μην τα χάσουμε εκείνη την στιγμή και γίνουμε ρεζίλι. Φυσικά δεν έχουμε πρόβλημα στο να μετράμε.
    Νοχ θελεις να μιλησουμε και προσωπικα? δεν εχω βρει ποτε αλλο ατομο που να εχει την ιδια ανασφαλει με μενα θα ηθελα να σε γνωρισω εσν θες φυσικα κι εσυ

Member
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Νοχ θελεις να μιλησουμε και προσωπικα? δεν εχω βρει ποτε αλλο ατομο που να εχει την ιδια ανασφαλει με μενα θα ηθελα να σε γνωρισω εσν θες φυσικα κι εσυ
    Ναι φυσικά! Θα χαιρόμουν αν γνωριζόμασταν, μπορείς να μου στείλεις το e-mail ή το skype σου με κάποιο Private Message (PM);;; Καλύτερα ας μην γράψουμε δημόσια τα στοιχεία επικοινωνίας μας!

Senior Member
    Ναι φυσικά! Θα χαιρόμουν αν γνωριζόμασταν, μπορείς να μου στείλεις το e-mail ή το skype σου με κάποιο Private Message (PM);;; Καλύτερα ας μην γράψουμε δημόσια τα στοιχεία επικοινωνίας μας!
    Εγω εχω συμπληρωσει να 60 μνμ οποτε μπορω να στειλω πμ εσυ οχι ομως
    Σου δινω μειλ και μετα θα σου στειλω εκει το σκαιπ μου
    ................
    Οταν το δεις στειλε για να το σβησω

Member
    ΟΚ. Μπορείς να το σβήσεις τώρα!

Senior Member
    Περίφημα! :rolleyes: Τα τελευταία δύο χρόνια, η ζωή μου προσεγγίζει το αρχέτυπο του ερημίτη. Ενώ τα προηγούμενα χρόνια, παρά τα ψυχολογικά μου, πέρασα μια χρυσή εποχή όπου απέκτησα αρκετούς φίλους και φίλες διότι το είχα απωθημένο που στο σχολείο δεν είχα φίλους! Τώρα χαθήκαμε όλοι. Οι περισσότεροι ήταν συμφοιτητές, άλλοι γύρισαν στις πόλεις τους, άλλοι πήγανε εξωτερικό, μια φίλη μου γύρισε στον τόπο της, παντρεύτηκε έκανε και παιδί. Και τέλος διέκοψα πλήρως τις σχέσεις μου με έναν φίλο που κάναμε χρόνια παρέα, διότι δεν ήταν καλός χαρακτήρας, είχε τα προσωπικά του κόμπλεξ και του άρεσε να με μειώνει. Τώρα είμαι ελεύθερος και ωραίος, ούτε σχέση έχω, ούτε φίλους έχω. Είχα ευκαιρίες να βγω έξω για ποτό/καφέ, αλλά δεν με ενδιαφέρει.

Δεν ήταν σίγουρο, αλλά πιθανόν και σε σχέση με κοπέλα θα μπορούσα να βρίσκομαι αυτή την στιγμή, είχα πάρει πρόσφατα το τηλέφωνο μια όμορφης γυναίκας, φαινόταν να την ενδιαφέρω, αλλά μετά δεν ένιωθα καλά, με έπιασαν και τα κόμπλεξ κατωτερότητάς μου, φοβίες κτλ και δεν την πήρα τηλέφωνο. Τώρα μου αρέσει η ηρεμία μου και δεν έχω διάθεση για κάτι άλλο.

Περνάω εβδομάδες ολόκληρες χωρίς να βγω από το σπίτι, πίνω πολλά Energy Drinks και καφέδες για να νιώσω καλά, ώστε να μπορώ να συγκεντρώνομαι (χωρίς την καφεΐνη νιώθω να μην έχω διάθεση για τίποτα), διαβάζω βιβλία, παίζω Videogames, σερφάρω όλη μέρα στο ιντερνέτ σαν εθισμένος και κοιμάμαι περίεργες ώρες, δεν έχω συγκεκριμένο ωράριο. Την άλλη φορά είχα ένα μήνα να βγω από το σπίτι, αλλά δεν έγινε και τίποτα. Φυσικά ψάχνω και αγγελίες εργασίας, μπας και βρω κάτι. Καλά που έχω τους γονείς μου να με συντηρούν αυτήν την περίοδο, αλλιώς δε θα είχα ούτε να φάω, ούτε τίποτα.

Σαν να περιεγραψες τη ζωη μου. Ειχα παλιοτερα φιλους, τους παρατησα για τον ιδιο λογο. Με κριτικαραν ολη την ωρα και με μειωναν ισως επειδη ειχα πιο δραστηρια ζωη απο αποψη hobby και με ζηλευαν ? (ποδηλασια κτλ)
    Πλεον δεν εχω κανενα απολυτως φιλο εδω και λιγο καιρο, ειμαι 24 και σπανια βγαινω απο το σπιτι. Ιντερνετ σχεδον ολη μερα και κηπουρικη. Ιδιως απο τη στιγμη που μου προκληθηκε βλαβη στο γονατο απο τις συνεχομενες καταπονησεις απο ορειβασια και ποδηλασια (τα οποια ενιοτε τα εκανα και solo), εδω και 1 μηνα δεν εχω βγει απο το σπιτι, και παω το πολυ μεχρι το μπαλκονι ελπιζοντας οτι θα ανακαμψω.

Σχετικα με το θεμα, επειδη ημουν και γω θυμα bullying και πασχω απο κοινωνικη φοβια, ετυχε ενα μικρο διαστημα να δουλεψω στο μαγαζι των γονιων μου και να κραταω το ταμειο. Ειχα σοβαρο θεμα με το να δινω ρεστα, ωσπου ανακαλυψα το συστημα της ταμειακης να σου λεει ποσο να δινεις ρεστα. Βεβεαια οταν μου ελεγαν οι γονεις μου να ζηταω ψηλα για να δινω πισω χαρτονομισματα ρεστα, εκει το πραγμα δυσκολευε αρκετα και αγχωνομουν.

Member
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Σαν να περιεγραψες τη ζωη μου. Ειχα παλιοτερα φιλους, τους παρατησα για τον ιδιο λογο. Με κριτικαραν ολη την ωρα και με μειωναν ισως επειδη ειχα πιο δραστηρια ζωη απο αποψη hobby και με ζηλευαν ? (ποδηλασια κτλ)
    Πλεον δεν εχω κανενα απολυτως φιλο εδω και λιγο καιρο, ειμαι 24 και σπανια βγαινω απο το σπιτι. Ιντερνετ σχεδον ολη μερα και κηπουρικη. Ιδιως απο τη στιγμη που μου προκληθηκε βλαβη στο γονατο απο τις συνεχομενες καταπονησεις απο ορειβασια και ποδηλασια (τα οποια ενιοτε τα εκανα και solo), εδω και 1 μηνα δεν εχω βγει απο το σπιτι, και παω το πολυ μεχρι το μπαλκονι ελπιζοντας οτι θα ανακαμψω.

Σχετικα με το θεμα, επειδη ημουν και γω θυμα bullying και πασχω απο κοινωνικη φοβια, ετυχε ενα μικρο διαστημα να δουλεψω στο μαγαζι των γονιων μου και να κραταω το ταμειο. Ειχα σοβαρο θεμα με το να δινω ρεστα, ωσπου ανακαλυψα το συστημα της ταμειακης να σου λεει ποσο να δινεις ρεστα. Βεβεαια οταν μου ελεγαν οι γονεις μου να ζηταω ψηλα για να δινω πισω χαρτονομισματα ρεστα, εκει το πραγμα δυσκολευε αρκετα και αγχωνομουν.
    Μάλιστα, τελικά οι άνθρωποι έχουμε πολλά κοινά στοιχεία μεταξύ μας. Συνεχώς παρατηρώ ότι παρόμοια βιώματα οδηγούν σε κοινές συμπεριφορές και ανασφάλειες. Το Bullying δυστυχώς έχει τραυματίσει χιλιάδες ανθρώπους. Κατά την περίοδο των σχολικών χρόνων νόμιζα ότι είμαι ο μοναδικός που το βίωνε, τότε δεν γινόταν πουθενά λόγος για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού.

Χριστε μου. Σαν να διαβαζω την ζωη μου (εκτός αυτο με την καφεινη). Και εγω στο Δημοτικο και το μισο Γυμνασιο ηταν κολαση για μενα. Εχω χασει πολλους απο τους φιλους μου γτ μετα τις σπουδες και το στρατο γυρισαν σπιτια τους και καποιοι εχουν φυγει εξωτερικο.

Απο δουλεια μια δουλευω μια οχι και περναω τις μερες μου στα videogames, internet και βιβλια.

Αυτο με τα ρεστα τωρα, το καταλαβαινω. Δεν ειναι πως δεν ξερεις να μετρας αλλα η ανασφάλεια μην κάνεις καποιο λαθος. Και εγω τρεμω οταν κανω μια δουλεια μην κανω καποιο λαθος. το τσεκαρω και το διπλοτσεκαρω πριν, κατα την διαρκεια και μετα που την κανω για να μην κανω καμια βλακεια. Πολλες φορες μαλιστα απο το αγχος και τον φόβο μην κανω λαθος, το κανω. Το μονο που μπορω να σου πω είναι να χαλαρώσεις, γτ κατι σιγουρο να σου πω δεν εχω βρει ακομα.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

Νοx, από τα γραφόμενα σου και σε ενα άλλο ποστ, φαίνεσαι άτομο άξιο, ικανό, που προσπαθεί να μάθει, να ανοίξει τους ορίζοντες του, να βελτιωθεί. Δεν βαλτώνεις, πολύ σημαντικό.
    Η φοβία που αναφέρεις έχει ίσως να κάνει με μια κάποια ανεπάρκεια που νιώθεις σαν άτομο, μια τελειομανία που ίσως έχεις, και φυσικά ανασφάλειες και φοβίες που όλοι έχουμε.
    Στο θέμα με το ρέστα που αναφέρεις, επειδή με ταλαιπωρεί ένα αυτοάνοσο, εχω πρόβλημα συγκεντρωσης τα τελευταια χρόνια. Αρα φοβάμαι μπας και δώσω 50ευρω πχ και μου δώσουν λιγότερα. Εχω παθει σε μαγαζί το εξής, να κοστίζει το προιον 37 ευρώ, να μου δίνουν τα ρεστα, να έχω σφηνωσει στο μυαλό μου ότι πρέπει να παρω 10 +5 σε χαρτονομισματα, να μου δινουν κερματα, να μην καταλαβαίνω γιατι-άλλα περιμενα, να μου εξηγεί ο ταμίας και οι πίσω που περίμεναν να χασκογελάνε. Στη δική μου την περίπτωση όμως είναι πρόβλημα συγκέντρωσης που το δουλευω, κάτι σαν mental burn-out, δεν είναι φοβία...
    Αυτό που φιλικά θα σου έλεγα είναι να έχεις εκ των προτερων μαζί σου μια αριθμομηχανή, ίσως το κινητο σου, και να υπολογίζεις πόσο κανουν, αρα ποσα θα παρεις. Εγώ κρατάω και excel με τα εξοδα μου οποτε εχω μια αριστη δικαιολογία, τοσα στο κρεοπωλειο, με τα ρεστα τοσα στο σουπερ μαρκετ κλπ.

Nox είσαι κοινωνιοφοβικός?

η καφεινη και αυτα τα ποτα αμεσα εχουν δραση αλλα το νευρικο συστημα κλαταρει μετα. Οποτε καλυτερα σταματησε τα αφού το δικό σου νευρικο συστημα είναι ηδη πολυ επιβαρημενο. Καλύτερα κανενα βοτανο, κανενα τσαι του βουνου για συγκεντρωση. Εσυ που ξέρεις να ψάχνεις, θα βρεις ενα σωρο τέτοια. Τη διατροφη πολλες φορες την παραμελουμε αλλα ειναι η βαση. Στην Αμερική υπάρχουν ένα σωρό τετοιες θεωρίες για κάθε ασθενεια ξεχωριστά.

Senior Member
    Κι ομως , ενας -δυο Ελληνικοι καφεδες/μερα , μου φτιαχνουν την διαθεση , δινουν και ενεργεια ........εχουν και αντιοξειδωτικα , οχι ο Νες , δεν ειναι καλη ποιοτητα , παιρνω Ελληνικο απο καφεκοπτειο , φρεσκος , μυρωδατος ..........το τσαι μου φερνει νευρικοτητα , το Κινεζικο , το χυμα ,.............. συμφωνω για τα energy drinks , ζημιογονα ειναι ........

Senior Member
    Πω , πω , ρε παιδια , αυτο το μπουλιιν , μαστιγα εχει γινει , ολοι γι αυτο γραφετε ,.............. επι εποχης μου , προ αμνημονευτων ετων , δεν υπηρχε υποψια μπουλιιν , σε κανενα σχολειο , ακομη και τον ' χαζο '΄της ταξης , κανα πειραγματακι τουριχναν , το πολυ ............... τι στο καλο αλλαξε απο τοτε , δεν ξερω ........

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast