ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ - Page 73
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 73 of 75 FirstFirst ... 23637172737475 LastLast
Results 1,081 to 1,095 of 1121
    Senior Member
    εγω αναγκαστηκα να αλαξω γιατι παρατηρησα πολα περιστατικα που προσπαθουσαν να εκμεταλευτουν τα ελαττωματα μου σχεδον οπουδηποτε και αν ειμουν και δεν ειχα καμια αλλη επιλογη εφοσον ηθελα να προχωρησω και μετα ελεγαν οτι εδειξα ποιος ειμαι ενω ξεχασαν οτι αυτοι με εξαναγκασαν να γινω ετσι οταν εκαναν φυλο και φτερο ολη τη ζωη μου για να βρουν σε ποια περιπτωση μπαταρα ομως με αυτο το τροπο εκτεθηκαν και ανακαλυψα ποιοι ειναι και ετσι μετα οι ρολοι αντιστραφηκαν

Banned
    Blog Entries
    13
    ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ 01/01/2019

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Ελλείψει φοιτητών στα τμήματα ψυχολογίας αρχίζουν οι συγχωνεύσεις. Τα πρώτα τα οποία μπαίνουν στο στόχαστρο είναι φυσικά τα "Ψ" των σχολών ΦΠΨ. Παραθέτω τον σύνδεσμο του άρθρου 12 του σχέδιου νόμου του ΥΠΕΠΘ (http://www.opengov.gr/ypepth/?p=4535&cpage=1) καθώς επίσης και δύο ακόμα ειδησειογραφικών ιστότοπων (http://www.efsyn.gr/arthro/me-allages-oi-syghoneyseis) και (https://typos-i.gr/article/kai-3afni...ies-eginan-dyo). Λογικά, μέχρι το ακαδημαικό έτος 2019-2020 θα εξαναγκαστούν να συζητήσουν και το κλείσιμο κάποιου εκ των βασικών τεσσάρων τμημάτων Παντείου, ΕΚΠΑ, Αριστοτελείου, Ρεθύμνου με πιθανότερα τα τμήματα Παντείου και ΕΚΠΑ.

Στο μεταξύ - αν κατάλαβα καλά - το υπουργείο ετοιμάζει κανούργια 2πλή πιρουέτα, 5πλή κωλοτούμπα και toe loop, όπου μελλοντικά θα αναφερόμαστε σε ψυχολόγους/ψυχοθεραπευτές ως "εκπαιδευτές ενηλίκων" δίνοντας από τώρα την δυνατότητα στους εισαχθέντες του ακαδημαικού έτους 2016-2017 να ενταχθούν σε τμήματα φιλοσοφίας ή στο τμήμα "εκπαίδευσης ενηλίκων"... υποθέτω μέχρι να μετονομαστούν τα τμήματα ψυχολογίας επίσης σε τμήματα "εκπαίδευσης ενηλίκων";

Ακολουθεί απόσπασμα από το άρθρο 12 του σχεδίου νόμου τον σύνδεσμο του οποίου ήδη παρέθεσα:

"11. Φοιτητές που έχουν εισαχθεί στο Τμήμα Φ.Π.Ψ. κατά τα ακαδημαϊκά έτη 2016-2017, 2017-2018 και όσοι εγγραφούν κατά το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, εντάσσονται από την κατάτμηση σε ένα από τα Τμήματα Φιλοσοφίας, Εκπαίδευσης Ενηλίκων ή Ψυχολογίας ως εξής:
    α) οι φοιτητές της κατεύθυνσης Φιλοσοφίας, που έχουν εισαχθεί το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, εντάσσονται στο Τμήμα Φιλοσοφίας,
    β) οι φοιτητές της παιδαγωγικής κατεύθυνσης, που έχουν εισαχθεί το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, εντάσσονται ή στο Τμήμα Φιλοσοφίας ή στο Τμήμα Εκπαίδευσης Ενηλίκων.
    γ) οι φοιτητές της κατεύθυνσης Ψυχολογίας, που έχουν εισαχθεί το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, καθώς και οι φοιτητές του Τμήματος Φ.Π.Ψ. που έχουν εισαχθεί το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 και όσοι εισάγονται το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 έχουν δικαίωμα να ενταχθούν σε οποιοδήποτε από τα δύο νέα Τμήματα ή το Τμήμα Ψυχολογίας.
    Η ένταξη γίνεται ύστερα από δήλωση προτίμησης που υποβάλλει ο φοιτητής και απόφαση της Συγκλήτου και η εγγραφή του φοιτητή γίνεται στο αντίστοιχο εξάμηνο. Η δήλωση υποβάλλεται μέσα σε προθεσμία που καθορίζεται με απόφαση της Συγκλήτου και δεν ανακαλείται. Με πράξη του Προέδρου Τμήματος υποδοχής, ύστερα από σχετική απόφαση της Συνέλευσης Τμήματος, γίνεται η αντιστοίχιση των μαθημάτων του προγράμματος σπουδών του Φ.Π.Ψ. με μαθήματα του προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής."

REMEDY...;
    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ...;
    Δεν θα ξαναποκαλέσω ψυχολόγα!!! Απο δω και μπρος θα σε λέω "εκπαιδεύτρια ενηλίκων"! :) ...YOU LIKE;

Συνάγεται από την νέα ονομασία ότι "μάλλον" δεν προβλέπεται να πιάνετε παιδιά στα χέρια σας ξανά... ποτέ! Με άλλα λόγια, τα παιδιά αφήνονται πλέον στους γονείς και δασκάλους/καθηγητές/ιερείς. Θα την "ισιώσουμε" και εκεί την κατάσταση.

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ 16/09/2018

ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ / ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ / ΜΕΛΗ ΤΟΥ psychology.gr:

Ενημερώνουμε ότι και τα τέσσερα πανεπιστημιακά τμήματα ψυχολογίας (Πάντειο, Ρέθυμνο, Αριστοτέλειο, Καποδιστριακό), έχουν προχωρήσει σε αναμόρφωση του προγράμματος σπουδών τα τελευταία δύο χρόνια, προκειμένου να αφαιρεθούν όλες οι "δύσκολες και δυσνόητες ********" τις οποίες δίδασκαν σε προηγούμενα έτη σπουδών από το 2015-2016 εκπαιδευτικό έτος και πίσω.

Εικάζω ότι ο βασικός λόγος είναι η ύστατη προσπάθεια να φανούν πιστευτοί στο φοιτητικό κοινό τους. Ευχόμαστε στην σχετική ακαδημαική κοινότητα, ολόψυχα ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ στην όποια νέα σταδιοδρομία τους.

ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ / ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ:

Δεν επαρκούν οι αλλαγές τις οποίες πραγματοποιήσατε στο περίγραμμα σπουδών των αντικειμένων σας. Θα καταλάβετε λίαν συντόμως τι εννοώ, από πρώτο χέρι. Καλή τύχη με την όποια νέα επαγγελματική δραστηριότητα σας.

Μέχρι να τελειώσει το βιβλίο, συνιστώ στους αναγνώστες να διαβάσουν τουλάχιστο τα εξής δύο αποσπάσματα από το παρόν νήμα:

1. Σελίδες 26~30
    2. Σελίδες 54~68.
    [/b]

Δυστυχώς το τρολάρισμα, όπως θα διαπιστώσει ο αναγνώστης "πήγε σύννεφο" με αποτέλεσμα η συζήτηση να έχει - κατ' εκτίμηση - τετραπλάσια έκταση (69 αντί 17 σελίδων περίπου) από αυτή την οποία θα είχε αν και εφόσον δεν γίνοταν γενικόλογη κουβέντα από πολλά μελή, με σκοπό "να γυρίσει η σελίδα".

Για συζητήσεις οι οποίες είναι μεν ενδιαφέρουσες, αλλά στοχοποιήθηκαν με τρολάρισμα, οι αναγνώστες να ελέγξουν τα κείμενα τουλάχιστο δύο σελίδες πριν την τελευταία. Ως παραδείγματα αυτού του κανόνα, πέρα από το παρόν νήμα όπου μετά από οτιδήποτε σημαντικό ακολουθούν και δύο σελίδες τρολάρισμα, αναφέρω και το νήμα, Πως υπάρχουμε ακόμα? (URL: https://www.e-psychology.gr/forum/th...BC%CE%B1/page3).

Οι σελίδες των οποίων το περιεχόμενο είναι σημαντικό να ελεγχθεί, είναι η 1η και η τελευταία. Για την πρώτη, τα τρολάκια δεν μπορούν να κάνουν πολλά. Για την τελευταία όμως, μπορούν να προσθέσουν σελίδες τις οποίες γράφουν τα ίδια, καθώς επίσης και να προσφέρουν απλόχερα τους λόγους για τους οποίους δύο σελίδες μετά, θα "κλειδωθεί" ένα θέμα. Εναλλακτικά, μπορούν να τρολάρουν άλλα θέματα, προκειμένου να φέρουν εκείνα στην πρώτη θέση των δημοσιευμένων θεμάτων, με σκοπό πάντα, κάποιο - μάλλον σημαντικό - νήμα να καταλήξει στην 2η, 3η ή μεταγενέστερη σελίδα μιας υποενότητας (π.χ. Πίστη σε Θεό URL: https://www.e-psychology.gr/forum/th...B5%CF%8C/page4).

Καλή συνέχεια και καλή ανάγνωση!

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ ΒΑΣΕΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

2015 (ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ - ΕΔΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2015 ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ)
    http://www.minedu.gov.gr/rss/13923-26-08-15

2016 (ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ - ΕΔΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2016 ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ)

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typ...poy?start=1230

2016 (ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΗΓΕΣ)
    https://www.esos.gr/arthra/45668/oi-...mimata-ton-aei
    http://www.alfavita.gr/arthron/panel...do-ananeonetai

2017 (ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ)
    http://www.minedu.gov.gr/rss/29722-2...a-ekpaidefsi-2

2017 (ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΗΓΕΣ)
    http://www.alfavita.gr/arthron/ekpai...anakoinonontai
    https://www.esos.gr/arthra/52295/oi-...agogis-sta-aei

Το 2017 θα δείτε ότι, εν μέσω περικοπών θέσεων στο σύνολο των σχολών, υπάρχει μια θεαματική αύξηση 418 θέσεων σε σχολές:

Θεολογίας
    Κοινωνικής θεολογίας
    Ποιμαντικής και κοινωνικής θεολογίας
    Ιερατικών σπουδών
    Εκκλησιαστικής μουσικής και ψαλτικής
    Πρόγραμμα διαχείρισης εκκλησιαστικών κειμηλίων

Παράλληλα είχε ανακοινωθεί μια - πλαστή κατά την άποψη του γράφοντα - αύξηση 5% στις βάσεις των σχολών ψυχολογίας (Πάντειο, ΕΚΠΑ, Αριστοτέλειο, Ρέθυμνο). Η άποψη μου σχετικά με το παραπάνω αδικαιολόγητο "άλμα" στη διάθεση θέσεων για τους υποψηφίους των θεολογικών σχολών είναι ότι απλά οι εισαγωγές στις σχολές ψυχολογίας έχουν πατώσει λόγω απόρριψης από τους υποψηφίους των πανελληνίων.

Η απόρριψη αυτή σημαίνει ότι οι θέσεις αυτές περισσεύουν από τις σχολές ψυχολογίας. Καθότι οι σχολές ψυχολογίας και οι προαναφερθείσες θεολογικού/εκκλησιαστικού περιεχομένου είναι και οι δύο θεωρητικές (δεν έχουν εργαστήρια) το κόστος σπουδών είναι ίσο ή περίπου ίσο και οι υποψήφιοι διοχετεύονται τεχνητά σε ένα αντικείμενο το οποίο απλά δεν ενοχλεί* όσους μέχρι σήμερα επιθυμούσαν οι Έλληνες να σπουδάζουν ψυχολογία.

Ο έλεγχος των όσων λέω εδώ μπορεί να γίνει με επιτόπου επίσκεψη στις αίθουσες διδασκαλίας των πρωτοετών και την αναζήτηση των καταστάσεων εγγραφών - οι οποίες το πιθανότερο είναι γεμάτες με πλαστά ονόματα. Στην διαπίστωση μεγάλης αποχής από τις παραδόσεις και προόδους / εξετάσεις άπαντες μπορούν να δικαιολογηθούν ότι "οι φοιτητές γράφτηκαν, αλλά δεν πατάνε στα μαθήματα / εξετάσεις".

Ο τελικός επικήδειος των σπουδών ψυχολογίας θα έρθει με την συγχώνευση και το κλείσιμο των σχολών αυτών. Φυσικά δεν θα είναι η πρώτη φορά που ένας υπουργός - παιδείας εν προκειμένω - λέει ψέματα σχετικά με τις βάσεις εισαγωγής, οι οποίες - το πιθανότερο - είναι καλομαγειρεμένες μιας και οι θέσεις τις οποίες καταλαμβάνουν οι υποψήφιοι στις σχολές αυτές είναι αναντίστοιχες με την πραγματικότητα.

* Υφίσταται πάντα η πιθανότητα, η "θρησκευτική κατεύθυνση" να είναι η επιστροφή σε παλαιότερου τύπου χειραγώγιση / ελέγχου του πληθυσμού. Για τους καθολικούς και μόνο, αναφερόμαι σε "παλαιότερου τύπου χειραγώγιση / ελέγχου" και εννοώ τα χρόνια της Ιεράς Εξέτασης. Ακόμα και αν απουσιάζει το στοιχείο της "πίστης δια της βίας", δεν σημαίνει ότι δεν θα δούμε βιαιότητα (π.χ. ψυχολογική) ανεξάρτητα από το αν αναφερόμαστε στην καθολική ή οποιαδήποτε άλλη εκκλησία.
    Last edited by M87; 05-01-2019 at 02:16.

Banned
    Blog Entries
    13
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω αναγκαστηκα να αλαξω γιατι παρατηρησα πολα περιστατικα που προσπαθουσαν να εκμεταλευτουν τα ελαττωματα μου σχεδον οπουδηποτε και αν ειμουν και δεν ειχα καμια αλλη επιλογη εφοσον ηθελα να προχωρησω και μετα ελεγαν οτι εδειξα ποιος ειμαι ενω ξεχασαν οτι αυτοι με εξαναγκασαν να γινω ετσι οταν εκαναν φυλο και φτερο ολη τη ζωη μου για να βρουν σε ποια περιπτωση μπαταρα ομως με αυτο το τροπο εκτεθηκαν και ανακαλυψα ποιοι ειναι και ετσι μετα οι ρολοι αντιστραφηκαν
    Τώρα είδα το προφίλ...

αλεξανδρος_77

αλεξανδρος_77 is online now
    Senior Member
    Join Date Feb 2013
    Location σε 1 λιμνουλα!
    Posts 11,074

Ως υπογραφή μοιάζει να είναι ο αλέξανδρος_77...
    Ακούγεται όμως σαν τον elis...

Συμπέρασμα: Μάλλον ο elis έφαγε τον αλεξανδρος_77

Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι πλέον ακούγεται σαν τον elis. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γράφει από το λογαριασμό του... πάει πακέτο μαζί με τον αλεξανδρος_77;
    Last edited by M87; 05-01-2019 at 02:05.

Senior Member
    Ως υπογραφή μοιάζει να είναι ο αλέξανδρος_77...
    Ακούγεται όμως σαν τον elis...
    ραδιο αρβυλα δεν εχω σχεση με αυτον που λες

Ρε εμ πολλεσ ταινιεσ βλεπεισ ο αλεκοσ οταν μπηκε ειχε αυτον τον τροπο γραφησ κι εγω απλα του ειπα οτι τον καταλαβαινω και τα λεει καλα οι αλλοι βριζανε εκτοτε εχουμε μιλησει πεντε φορεσ ιδιωτικα για καποια ασχετα θεματα οχι κουτσομπολια δηλαδη αν εισαι εσυ με τα καλα σου τι δουλεια κανεισ κλπ μιλησαμε για μυστικεσ υπηρεσιεσ κλπ που κατα τη γνωμη μου αυτοι ειναι η μοιρα και καλα που τα ξερω στο στρατο ημουν στρατονομοσ εχουν τεχνολογια απιστευτη κλπ αυτη ειναι η σχεση μασ με τον αλεκο εγω μιλαω ετσι γτ ειμαι μεγαλομενοσ σε ενα χωριο και μια πολη δηλαδη ζω στην πολη δουλευω στο χωριο ξερω τα παντα και απο εδω και απο εκει δουλευω 25 χρονια και τρελοσ το παιζω αν θεσ να μαθεισ οι σχιζοφρενεισ ειναι η αδυναμια μου παω και τουσ βλεπω εχω γνωρισει προσωπικα τον γιο του δια και αλλουσ τουσ πολυ πλουσιουσ τουσ γουσταρω για να μαθω για δουλειεσ θα ελεγα οτι ειμαι ενασ μικροσ εξερευνητησ που θελω να μαθω τι ειναι αυτο που λεμε ζωη αυτα και συνεχεια ψαχνω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    δε νομιζω να συμφωνουμε στις αποψεις μας

αλλα παρ ολα αυτα εισαι ενας τυπος που εχει ενδιαφερον

Άλλη μπουρδολογία δεν έχει να πουλήσει ο θρήσκος;
    Δεν έχει βαρεθεί;

Banned
    Blog Entries
    13
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Άλλη μπουρδολογία δεν έχει να πουλήσει ο θρήσκος;
    Δεν έχει βαρεθεί;
    Αυτό που εγώ γράφω "μπούρδες" αλλά όλο στις αναρτήσεις μου ξημεροβραδιάζεστε με ξεπερνάει. Υποθέτω - για να ενοχλείσαι από το αν κάποιος τον οποίο δεν ξέρεις είναι θρήσκος ή όχι - ότι είσαι είτε άθεος, είτε υλιστής... Αυτό δηλαδή, που Ο ΣΟΦΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ λέει "ότι φάμε ότι πιούμε και ότι ....... . ..... ...".

Γιατί λοιπόν ρε GiannisNik3 δεν γράφεις μια ανάρτηση σχετικά με το "τι τρως, τι πίνεις,..." να δούμε πόσοι θα διαβάσουν τις δικές σου μπούρδες;

Θα μου πεις: "...μα, να εκτεθώ στην κρίση και την κριτική του κάθε μ***** όπως έκανε ο M87...;". Πράγματι, είναι πρόβλημα αυτό για δημοσιογράφους του ***** και πληρωμένα τρολάκια. Εσύ όμως δεν είσαι ούτε δημοσιογράφος, ούτε τρολάκι. ΈΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...;

Πάρε λοιπόν το ρίσκο και σου υπόσχομαι κατά την συμμετοχή μου στην ανάρτηση σου, να σου φερθώ με την ίδια "ευγένεια και επιείκεια" την οποία μου φέρθηκες εσύ και οι όμοιοι σου.

ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ GiannisNik3...!
    ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ

Δεδομένου της τρέχουσας υλιστικής κλίσης σου, δεν σου λέω να γράψεις για θρησκεία γιατί θα σου είναι μάλλον δύσκολο να γράψεις για το κενό σύνολο ...εκτός και αν σε λένε Cantor στο επώνυμο.
    Last edited by M87; 19-01-2019 at 22:24.

Senior Member
    Εφοσον η διαχειριση εχει τοποθετηθει υπερ του να γραφει αυτα που γραφει οσο θελει, αρκει να περιοριζεται σε ενα μονο θρεντ, καταλαβαινετε πως τοσο εμεις οσο και η λογικη γενικοτερα δεν εχουμε πολλες ελπιδες.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Banned
    Blog Entries
    13
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Εφοσον η διαχειριση εχει τοποθετηθει υπερ του να γραφει αυτα που γραφει οσο θελει, αρκει να περιοριζεται σε ενα μονο θρεντ, καταλαβαινετε πως τοσο εμεις οσο και η λογικη γενικοτερα δεν εχουμε πολλες ελπιδες.
    Τίνος η "λογική" λεβέντη μου oboro...;

Αντε να διαβάσεις την "λογική" τη δική σου εδώ (https://www.psychology.gr/forum/thre...A3%CE%97%CE%A3). Και που 'σαι...; Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις να βγάλεις εσύ τα κάστανα από τη φωτιά, σου έχω μπόλικα αναπάντητα ερωτήματα να μου απαντήσεις προκειμένου να υποστηρίξεις τη "λογική" σου.

Senior Member
    Με τον ορο "λογικη" δεν εννοουσα την οποια επιχειρηματολογια, αλλα τη γενικοτερη λογικη πως αυτο ειναι υποτιθεται φορουμ ψυχολογικη υποστηριξης. Και οχι, ας πουμε, συρραφη απο μπλογκ χρηστων που ειναι κατα της ψυχολογιας και της υποστηριξης.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.

Banned
    Blog Entries
    13
    Με τον ορο "λογικη" δεν εννοουσα την οποια επιχειρηματολογια, αλλα τη γενικοτερη λογικη πως αυτο ειναι υποτιθεται φορουμ ψυχολογικη υποστηριξης. Και οχι, ας πουμε, συρραφη απο μπλογκ χρηστων που ειναι κατα της ψυχολογιας και της υποστηριξης.
    Σιγά που θα έβρισκα εγώ εκπρόσωπο της "ψυχολογίας / ψυχιατρικής" να επιχειρηματολογήσει υπέρ της μπούρδας των θεμελίων των προαναφερθέντων ψευδοεπιστημών.

Αφού λοιπόν "δεν εννοούσες" ως "λογική" την επιχειρηματολογία υπερ των ψευδοεπιστημών, να σου απαντήσω:

Κατ' αρχάς μου είσαι μπερδεμένος. Μισό λεπτό θα με πάρει να σε ξεμπλέξω:

Τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι για "υποστήριξη" ή και "ψυχοθεραπεία" απευθυνθήκαμε στην "ψυχολογία / ψυχιατρική". Εγώ συγκεκριμένα έφαγα περίπου μια δεκαετία να βαράω το κεφάλι μου σε μια πόρτα η οποία απλά "δεν ανοιγε" για μένα ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ. Και η "γύμνια" των ψευδοεπιστημών αποκαλύπτεται απο τα όσα έχω εκθέσει κατά καιρούς για τις πρακτικές τους.

Πράγματι, λοιπόν, το συγκεκριμένο forum δηλώνει ότι είναι χώρος υποστήριξης. Εσύ βρίσκεις αντίθετο στην λογική της υποστήριξης, την έκθεση των πρακτικών των συγκεκριμένων επαγγελματιών; Πιστεύεις δηλαδή ότι τα όσα έχω πει κατά καιρούς, είτε βραχυπρόθεσμα, είτε μεσο/μακροπρόθεσμα ΔΕΝ οφελούν όσους έχουν ανάγκη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΕΥΤΙΚΗΣ Ή ΚΑΤ' ΕΠΙΦΑΣΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ;

Senior Member
    Στην λογικη της ψυχολογικης υποστηριξης οπως εσυ την αντιλαμβανεσαι, μπορει αυτα που γραφεις οντως να μην πηγαινουν κοντρα. Στη λογικη αυτου του φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης ομως, πηγαινουν κοντρα σιγουρα. Για αυτο εγραψα και για μπλογκ πριν. Ασχετα απ' το ποια πλατφορμα θα διαλεγες σιγουρα δε θα ακυρωνες τη φιλοσοφια πχ της wordpress με τα γραπτα σου. Θα σου εδινε και περισσοτερες τεχνικες δυνατοτητες αυτη η επιλογη. Το παραδοξο εδω δεν ειναι μονο οτι το φορουμ εχει κανονες κατα του σπαμ, αλλα ακομη και λειτουργια μπλογκ αυτονομη παρεχει στους χρηστες, μεσω της σελιδας του προφιλ τους. Οποτε βασικα δε νομιζω οτι και οι ιδιοι οι διαχειριστες συνειδητοποιουν τι κανουν, τι εφαρμοζουν και τι αφηνουν να εννοηθει οτι ισχυει με το να συνεχιζουν να αφηνουν αυτο το θρεντ ανοιχτο.

Banned
    Blog Entries
    13
    Στην λογικη της ψυχολογικης υποστηριξης οπως εσυ την αντιλαμβανεσαι, μπορει αυτα που γραφεις οντως να μην πηγαινουν κοντρα. Στη λογικη αυτου του φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης ομως, πηγαινουν κοντρα σιγουρα. Για αυτο εγραψα και για μπλογκ πριν. Ασχετα απ' το ποια πλατφορμα θα διαλεγες σιγουρα δε θα ακυρωνες τη φιλοσοφια πχ της wordpress με τα γραπτα σου. Θα σου εδινε και περισσοτερες τεχνικες δυνατοτητες αυτη η επιλογη. Το παραδοξο εδω δεν ειναι μονο οτι το φορουμ εχει κανονες κατα του σπαμ, αλλα ακομη και λειτουργια μπλογκ αυτονομη παρεχει στους χρηστες, μεσω της σελιδας του προφιλ τους. Οποτε βασικα δε νομιζω οτι και οι ιδιοι οι διαχειριστες συνειδητοποιουν τι κανουν, τι εφαρμοζουν και τι αφηνουν να εννοηθει οτι ισχυει με το να συνεχιζουν να αφηνουν αυτο το θρεντ ανοιχτο.
    Θες να με διαφωτίσεις σχετικά με το ποιά είναι η ιδιότητα σου (θεραπευόμενος; ψυχολόγος; ψυχίατρος; δημοσιογράφος / σχολιαστής; υπάλληλος φαρμακευτικής; υπαλληλάκος "ανεξάρτητης αρχής" ή "θεσμικού επενδυτή";) προκειμένου να σου απαντήσω κατάλληλα;

Senior Member
    Οντως αμελησα να διευκρινισω οποτε να προσθεσω οτι γραφω ως μη ειδικος/πρωην θεραπευομενος.