παραξενη συμπεριφορα φιλου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
    Senior Member

παραξενη συμπεριφορα φιλου

γεια σας κ παλι,
    θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας σχετικα με ενα θεμα που μου εχει προξενησει καπως απορια αυτον τον καιρο...
    προκειται για ενα πολυ σοβαρο θεμα εδω στην εργασια μου..
    εχω εναν φιλο εδω ο οποιος καποτε ηταν προισταμενος μου, πλεον δεν ειναι, αλλα εχει θεση στελεχους κ εχουμε καθημερινη επαφη, στον χωρο, γελαμε, κανουμε μαζι διαλειμμα κλπ..ειναι μεγαλυτερος μου κ γενικα ξερει τα παντα για μενα κ ειδικα σε ο.τι αφορα την γαδ κ την καραθλιψη με εχει στηριξει απειρα, ολα αυτα τα χρονια..
    το σκηνικο ξεκινησε κανα μηνα πριν, οπου δεν εδωσα ιδιατερη σημασια..
    μου ειπε οτι θα θελε να μου παρει ενα δωρο για τα γενεθλια μου, αλλα να ειναι ενα καλο δωρο κ με ειπε να διλεξω εγω τι δωρο θα ηθελα να ηταν..
    ε ενταξει ειπα κ γω, καθως επεμενε αρκετα, ας μου παρει ενα δωρο κ με ρωτησε τι ηθελα, διαλεξα λοιπον κ γω κατι (ειδος ρουχισμου) κ μου το πηρε με την πιστωτικη του..
    ειλικρινα δεν θα το εκανα αν δεν επεμενε τοσο πολυ..ειπα οκ.. ας μην το προσβαλλω..
    το πηρε λοιπον, χαρηκαμε κ ολα οκ..του ειπα ποσο τον ευχαριστω κλπ..
    να σημειωσω οτι αυτος ο ανθρωπος κατα καιρους μου δανειζε λεφτα οποτε χρειαζομουν, τα οποια κ επεστρεφα αμεσα με το που επαιρνα τον μισθο μου..
    ομως το πραμα δεν τελειωσε εδω, απο κεινη τη στιγμη που δεχθηκα το δωρο του, καθημερινα με πιεζει να μου παρει κ αλλα δωρα, δλδ ερχεται κ μου λεει " θελω να σου παρω κ αλλα δωρα, θελω ο.τι θες να σου το δωσω".. εγω το παιρνω στην πλακα κ του λεω "δεν εχεις τι να κανεις τα λεφτα σου? " κ το παω ετσι συντηρητικα χαριτολογωντας..
    καποια στιγμη αγχωθηκα μηπως συμβαινει κατι αλλο, ακομα κ τωρα που γραφω μου στελνει mail λεγοντας πως αν δεν πω τι αλλο δωρο θελω, θα προσπαθησει να μαθει με χιλιους δυο τροπους τι ελλειψεις εχω για να μου το αγορασει..
    εχω παθει ενα σοκ θα ελεγα, μιας κ αυτος ο ανθρωπος ειναι στηριγμα κ πολυ καλος φιλος, ουδεποτε τον ειδα ερωτικα κ πραγματικα δεν ξερω τι εχει παθει ξαφνικα!!
    γαιτι το κανει αυτο? τι θελει απο εμενα? τι θελει να πει ολο αυτο... εν τω εμταξυ εγω ντρεπομαι να τον ρωτησω ευθεως τι τρεχει, ειλικρινα ντρεπομαι για να μην το φερω σε δυσκολη θεση.!
    με εχει τρελλανει στα τηλ , μου στελνει μειλ κ με παρακαλαει να μου παρει κ αλλα δωρα! δεν το πσιτευω αυτο που συμβαινει...εχω παθει ενα σοκ!
    εγω του απαντω οτι δεν εχω κατι αναγκη γιατι πραγματικα, στενοχωριεμαι να χαλαει τα λεφτα του...
    επισης ειναι παντρεμενος πολλα χρονια κ δειχνει αρκετα ευτυχισμενος, μιας κ με την γυναικα του ταιριαζουν πολυ κ μου εξιστορει παντα πως περνανε τον ελευθερο χρονο τους..
    σορρυ για το γραμμα.. αλλα εχω σκασει κ δεν ξερω τι να κανω...
    μαλιστα μια φορα πηγε φαρμακειο κ μου πηρε καποια φαρμακα που ηθελα , χωρις να του πω εγω, απλα πανω στην συζητηση του ειπα "θελω να παω φαρμακειο να παρω αυτο κ αυτο" κ μετα απο λιγη ωρα τα ειδα στο γραφειο μου!! ειχε παει ηδη αυτος!! να τονισω οτι δεν θελω να τον ρωτησω τι συμβαινει γιατι πραγματικα φοβαμαι κ δεν ξερω πως να το διαχειριστω... δεν θελω με τποτα να τον φερω σε δυσκολη θεση..
    ευχαριστω πολυ!

Senior Member
    να πω επισης οτι εχω πανικοβληθει γιατι λυπαμαι πολυ, σε περιπτωση που με βλεπει αλλιως... αληθεια θελω να κλαψω..

Senior Member
    δεν ξερω βρε ανξιους, αλλα δειχνει κατι να θελει με αυτην την σταση.
    μηπως θεωρει οτι ειναι ανταλλαγμα για να ξεκινησει κατι σεξουαλικο μεταξυ σας?
    δεν ξερω.
    απο εξω ετσι δειχνει.
    αφου ειστε τοσο καλοι φιλοι, θα μπορουσες να τον ρωτησεις τι τον επιασε τοσο ξαφνικα με τα δωρα και γιατι τοση επιμονη.
    το να σου λεει ποσο καλα ειναι με την γυναικα του και παραλληλα να ξεκιναει τετοιες ιστοριες με πιεσεις για δωρα, δειχνει σαν να σου ξεκαθαριζει κι οτι αυτο το "κατι" αν υπρχει, ειναι εντελως επιδερμικο, δλδ με λιγα λογια, αν ειναι ετσι και δεν κανουμε λαθος, εγω το βρισκω εως και προσβλητικο.

αν ΟΛΟ αυτο ειναι εντελως φιλικο ας το ξεκαθαρισει, αλλα δειχνει περιεργο...
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    ρεμεντυ, εχεις δικιο, απλα εγω ειμαι κ λιγο αγαθιαρα.... τι εννοω?
    οτι οκ... φιλοι ειμαστε οκ ας κανει ενα δωρο, αντε ας κανει κ δευτερο, αλλα τοση επιμονη?
    εν τω μεταξυ τρεφω τοσο θαυμασμο προς το προσωπο του, σεβασμο κ εκτιμηση που ντρεπομαι απειρα να τον ρωτησω ο.τιδηποτε..
    δεν θελω με τιποτα να τον φερω σε δυσκολη θεση..\
    ειλικρινα εχω μια ερωτηση να κανω.. οταν ενας αντρας παιρνει δωρα σε μια γυναικα, ειναι απαραιτητο οτι την γουσταρει??
    δλδ αποκλειεται απλα να την εκτιμαει ως ανθρωπο??
    δεν ξερω τι να υποθεσω...
    φυσικα κ τον αποφευγω χαριτολογωντας οτι δεν θελω κατι αλλο κ αρκουν αυτα που πηρε..
    επεσα απο τα συννεφα παντως! εχω πεσει απο τα συννεφα! κ ακομα το φυσαω που λενε κ δεν κρυωνει...

Senior Member
    μαλιστα μια μερα του ειπα χαμογελαστα " βρε τι εχεις παθει εσυ?" κ μου απανταει "τιποτα! απλα θελω να σε βλεπω να χαιρεσαι κ να χαμογελας.."
    κ δεν απαντησα..απλα χαμογελασα κ του εγνεψα με συμπαθεια..

Senior Member
    εσυ μην δεχεσαι αλλα δωρα κι οτι αλλο ισχυει, θα φανει.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    ναι δεν δεχομαι, καταρχην τον λυπαμαι που χαλαει τα λεφτα του ετσι!! ειναι δυνατον??

Senior Member
    μου εστειλε μνμ τωρα στο κιν, να τον εκμεταλλευτω οσο μπορω σχετικα με τα χρηματα...
    μηπως το χει δει φιλανθρωπικα?
    ελα παναγια μου!

Συμφωνώ με Remedy.Καλύτερα να μη δέχεσαι δώρα αν δεν ξεκαθαρίσεις τι τρέχει.

Senior Member
    δεν γινεται να ξεκαθαρισω..κ μονο που το σκεφτομαι να τον ρωταω σοβαρα τι τρεχει θελω να κλαψω... νιωθω πανικο.

Το καταλαβαίνω αλλά πρέπει να μάθεις τι συμβαίνει για να το αντιμετωπίσεις αναλόγως.

Senior Member
    απαπα ! ανατριχιασα κ μονο στην ιδεα!

Μιας και εγώ είμαι αγαθιάρα σε τέτοια...αποκλείεται ο άνθρωπος εφόσον είστε τόσα χρόνια φίλοι να έχει δει πχ οτι στριμώχνεσαι οικονομικά και να θέλει να βοηθήσει; Εμένα δεν μου φαίνεται απίθανο!
    Σε κάθε περίπτωση επειδή κι εγώ δεν θα ένιωθα άνετα στην θέση σου και το καταλαβαίνω ότι είναι ζόρι να σου μπαίνουν ιδέες για τις προθέσεις του άλλου, γιατί δεν του λες απλά πως νιώθεις; Μην τον ρωτήσεις ευθέως τις προθέσεις του αφού αυτό σε ζορίζει (εγώ θα ρωτούσα με τη μία) αλλά μπορείς να του πεις πχ οτι σε φέρνει σε δύσκολη θέση με τα δώρα και σε αγχώνει. Αν οι προθέσεις του είναι καθαρά φιλικές σε αυτή τη περίπτωση θα σου τις ξεκαθαρίσει από μόνος του χωρίς να χρειαστεί να ρωτήσεις ευθέως. Αν δεις οτι τα μπαλώνει...μάλλον άλλαξαν οι προθέσεις του για σένα.

Senior Member
    δεν θα μπορουσα ουτε καν να του πω τιποτα , ουτε για το οτι με αγχωνει...
    κ αυτο ερωτω, αποκλειεται να θελει απλα να μου δωσει χαρα?? παντα οταν ενας αντρας κανει δωρα σημαινει οτι γουσταρει την αλλην?

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορούμε να μιλήσουμε απόλυτα. Μπορεί να σε βλέπει εντελώς φιλικά και να θέλει όντως να βοηθήσει με όποιο τρόπο μπορεί, μπορεί και να σε γουστάρει. Δεν τον ξέρουμε και δεν έχει τόση σημασία το φύλο. Απλά ξέρεις τι; Αν δεν ξεκαθαρίζεις τι νιώθεις, αν ο τύπος έχει αλλάξει προθέσεις για σένα, είναι σαν να του δίνεις το πράσινο φως και γενικά δέχεσαι την συμπεριφορά του. Όταν αρχίζει κάποιος να κάνει συνέχεια δώρα και να επιμένει, από την στιγμή που εσύ του δείχνεις πως όντως οικονομικά πλέον είσαι οκ και δεν ζορίζεσαι (αλλά και σε αντίστροφη περίπτωση), η σχέση σας παύει να είναι ίση. Εγώ θα ένιωθα πολύ άβολα και θα του εξηγούσα πως δεν μου αρέσει να μου κάνουν συνέχεια δώρα σαν να μην μπορώ καθόλου μόνη μου να ανταπεξέλθω. Γιατί είναι αλλιώς να το έχω όντως ανάγκη και να το ξεπληρώνω μετά, και αλλιώς να επιμένει ο άλλος από μόνος του χωρίς να το ζητάω και χωρίς να το χρειάζομαι. Άντε να το κάνει μια φορά, άντε 2 άντε 3ις επειδή έτσι ίσως νιώθει καλά. Ε όχι να γίνεται συνεχώς αυτό. Προσβάλλει κι' εσένα και είναι ένα καλό επιχείρημα αν όντως ο μοναδικός του σκοπός είναι να σε βλέπει να χαμογελάς. Εσύ έχεις κάποιο σύντροφο;

Page 1 of 3 123 LastLast