Τι να κανω; θελω βοήθεια! - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 112 of 112
    Senior Member
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καλησπέρα φίλε Γιώργο είμαστε και συνωνοματοι...καταρχήν μπενω πολύ αργά στο θέμα αλλά μόλις σήμερα το είδα και δεν αντέχω άμα δεν γράψω με αυτά που διάβασα...φυσικά δεν είναι Κάκο να πιστεύει κάποιος στο θεό και εγώ πιστεύω και νομίζω πιστεύω πολύ στο θεό...αλλά πρόσεξε όμως στο όνομα του θεού γίνονται πολλά εγκληματα..δεν το λέω για εσένα προς θεού..γενικά μιλάω..θέλω να πω το έξεις..είναι πολύ κρίμα να κάνουμε τα λάθοι μας και μετά να τα ρίχνουμε είτε στο θεό είτε στο διάολο...πολλοί κόσμος κάνει ότι κάνει και μετά λέει με έβαλε στο πειρασμό ο σατανας..ναι αλλά και εσύ τον άκουσες..γιατί δεν άκουσες το λόγο του θεού??και αφού κάναμε τα λάθοι πρέπει να τα παραδεχόμαστε όχι δεν φταίω εγώ και φταιει ο σατανάς... φταίει και εκείνος αλλά ΦΤΑΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ..τώρα μιλάω στη δική σου γλώσσα γιατί καταλαβαίνω το τι προσπαθείς να πεις....και την απιστία σου τα είπα όλα αυτά...
    Λυπαμε πάρα πολύ για ότι περασες μέχρι τώρα για την εμπειρία με την κοπέλα και για τα ναρκωτικά ελπίζω τώρα να ξεκοψες...
    Καλά το σχόλιο σου στο κορίτσακι ήταν επιεικως απαράδεκτω..άκου εκεί αν κάνει ο μπαμπάς δεν πειράζει αλλά το αντίθετο θα πείραζε..καλά μιλάμε έλεος....αλλά χέρομε που το κατάλαβες μετά...
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! πρωτα απο ολα, οτι κι να γραψεις - εκτος απο βρισιδια δε παρεξηγω,απεναντιας. Κι οτι τσακθηκα με ενα μελος το εκανα κι ειχε αποτελλσμα, για δες την τωρα ποσο στοργηκα κι φιλικα γραφει, πριν την ελεγε σε ολους χεε)
    Σχετικα με την θρησκεια, εχεις δικιο σε οσα λες, κι ειναι κι πολλα χειροτερα, η εκμεταλλευση της ανθρωπινης αναγκης απο την φυση μας δλδη στο να πιστευουμε σε ανωτερες δυναμεις δυστυχως εκμεταλευετε, ειτε απο πολιτικος ειτε οχι.
    Θυμαμαι οταν δουλευα Αφρικη ειχα παραηρησει οτι ο κοσμος στα ανατωλικα πιστευει κι καμει λειτουργιες μουσουλμανικες απο φοβο !! το βλεπεις στο προσωπο τους πανε στα τζαμια για να κανουν μια υποχρεωση ωστε να μην τους τιμορησουν δεν εχουν καθολου την αγαπη οπως τηννβλεποουμε στην Ευρωπη. Βεβαια υπηρχαν και ντοπιοι που πιστευαν οχι απο φοβο αλλα απο αναγκη να ανικουν σε μια ομαδα, αυτο το εχουμε και εμεις, πολλοι κοσμος ειδικα σε επαρχια πιστευει επειδη αν δεν παει στις εκκλησειες θα μεινει εκτος κοινωνικων συναναστροφων. Αν γινετε ετσι η πιστη ειναι λαθος, εκει ειναι ο ρολος του ιερεα! να μπορεσει να περασει στον κοσμο την πραγματικη ενοια της πιστης,σε εμας ο χριστιανισμος κανωνικα αντικατροπτιζει την αγαπη προς ολους, ανεξαρτητα απο θρησκεια, απο χρωμα κ.α , επειδη ομως οι παπαδες εινα ανθρωποι κι εχουν αδυναμιες πολλες φορες συμπεριφεροντε πολυ ασχημα κι το αποτελλεσμα ειναι ολεθριο.
    Η πιστη ομως, η δικη μας, λεει ξεκαθαρα πως ο Θεος ειναι μεσα μας κι οχι μονον στον ουρανο!! επισης λεει κι οτι ΘΕΟΣ υπαρχει μονο οταν εσυ τον πιστεψεις, ειδαλος δεν πας στην κολαση, απλα αυτος ο "κοσμος" ο παραδησος για οσους τον πιστευουν ειναι σαν μια ξεχωριστη δυασταση οπου θα πρεπει να την κυνηγησεις κι να μπεις σε αυτην, αρα οσοι δεν τους ενδιαερει δεν παει να πει οτι θα πανε κολαση, απλα δεν υπαρχει τυποτα σχετικο για αυτους.
    Ειναι πολυ μεγαλο θεμα κι το προσλβαλω σαν το γραφω ετσι, ειμαι μολις σχολασα, χαχα
    ειδικα ο χριστιανισμος , στην αρχη τουλαχιστον ειναι καθαρα θρησκεια για τους καταπονεμενους κι τους ανθρωπους του περιθοριου κι του υποκοσμου, σε αντιθεση με αλλες θρησκειες οπου ηταν για βασηλεις, για τους αρχοντες , για πλουσιους η για οσους ειχαν μια καλη θεση στην κοινωνια τους, για αυτο κι εχει τοσο μεγαλη σημασεια στον χριστιανισμο η μετανοια!! η αμαρτια κι ο λαθος τροπος ζωης σαν υπαρχει εξαρχης ειναι η ευκερεια να βρεις τον Χριστο! μεσα απο την μετανοια και την ταπινοση! καμια αλλη θρησκεια δεν δινει τετοιες ευκερειες! να εισαι ο χειροτρος! δολοφωνος! μπορεις να πας πρωτος στον παραδεισο !! οσο πιο μεγαλη ειναι η αμαρτια τοσο πιο μεγαλη αξια εχει η μετανοια! αρα και η πιστη!!
    ειναι μαγολο θεμα φιλεμου!!!μακαρι να μπορουσαμε να το αναπτιξουμε εδωμεσα. Αυτο που αφοραμ κ το φορουμ παντως ειναι οτι η πιστη εχει μια κεγλαλη διαφορα στην θεαπεια ψυχης απο τους ψυχολογους,προσπαθει να γιατρεψει τις ψυχες μας μεσα απο την αγαπη και την αλλαγη σπο την επσρση κι τον ναρκισιμο του ΕΓΩ στο ΕΜΕΙΣ! και στην ταπινοση. Ακειβως το αντιθετο απο ψυχολογια δλδη
    zorz

Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! πρωτα απο ολα, οτι κι να γραψεις - εκτος απο βρισιδια δε παρεξηγω,απεναντιας. Κι οτι τσακθηκα με ενα μελος το εκανα κι ειχε αποτελλσμα, για δες την τωρα ποσο στοργηκα κι φιλικα γραφει, πριν την ελεγε σε ολους χεε)
    Σχετικα με την θρησκεια, εχεις δικιο σε οσα λες, κι ειναι κι πολλα χειροτερα, η εκμεταλλευση της ανθρωπινης αναγκης απο την φυση μας δλδη στο να πιστευουμε σε ανωτερες δυναμεις δυστυχως εκμεταλευετε, ειτε απο πολιτικος ειτε οχι.
    Θυμαμαι οταν δουλευα Αφρικη ειχα παραηρησει οτι ο κοσμος στα ανατωλικα πιστευει κι καμει λειτουργιες μουσουλμανικες απο φοβο !! το βλεπεις στο προσωπο τους πανε στα τζαμια για να κανουν μια υποχρεωση ωστε να μην τους τιμορησουν δεν εχουν καθολου την αγαπη οπως τηννβλεποουμε στην Ευρωπη. Βεβαια υπηρχαν και ντοπιοι που πιστευαν οχι απο φοβο αλλα απο αναγκη να ανικουν σε μια ομαδα, αυτο το εχουμε και εμεις, πολλοι κοσμος ειδικα σε επαρχια πιστευει επειδη αν δεν παει στις εκκλησειες θα μεινει εκτος κοινωνικων συναναστροφων. Αν γινετε ετσι η πιστη ειναι λαθος, εκει ειναι ο ρολος του ιερεα! να μπορεσει να περασει στον κοσμο την πραγματικη ενοια της πιστης,σε εμας ο χριστιανισμος κανωνικα αντικατροπτιζει την αγαπη προς ολους, ανεξαρτητα απο θρησκεια, απο χρωμα κ.α , επειδη ομως οι παπαδες εινα ανθρωποι κι εχουν αδυναμιες πολλες φορες συμπεριφεροντε πολυ ασχημα κι το αποτελλεσμα ειναι ολεθριο.
    Η πιστη ομως, η δικη μας, λεει ξεκαθαρα πως ο Θεος ειναι μεσα μας κι οχι μονον στον ουρανο!! επισης λεει κι οτι ΘΕΟΣ υπαρχει μονο οταν εσυ τον πιστεψεις, ειδαλος δεν πας στην κολαση, απλα αυτος ο "κοσμος" ο παραδησος για οσους τον πιστευουν ειναι σαν μια ξεχωριστη δυασταση οπου θα πρεπει να την κυνηγησεις κι να μπεις σε αυτην, αρα οσοι δεν τους ενδιαερει δεν παει να πει οτι θα πανε κολαση, απλα δεν υπαρχει τυποτα σχετικο για αυτους.
    Ειναι πολυ μεγαλο θεμα κι το προσλβαλω σαν το γραφω ετσι, ειμαι μολις σχολασα, χαχα
    ειδικα ο χριστιανισμος , στην αρχη τουλαχιστον ειναι καθαρα θρησκεια για τους καταπονεμενους κι τους ανθρωπους του περιθοριου κι του υποκοσμου, σε αντιθεση με αλλες θρησκειες οπου ηταν για βασηλεις, για τους αρχοντες , για πλουσιους η για οσους ειχαν μια καλη θεση στην κοινωνια τους, για αυτο κι εχει τοσο μεγαλη σημασεια στον χριστιανισμο η μετανοια!! η αμαρτια κι ο λαθος τροπος ζωης σαν υπαρχει εξαρχης ειναι η ευκερεια να βρεις τον Χριστο! μεσα απο την μετανοια και την ταπινοση! καμια αλλη θρησκεια δεν δινει τετοιες ευκερειες! να εισαι ο χειροτρος! δολοφωνος! μπορεις να πας πρωτος στον παραδεισο !! οσο πιο μεγαλη ειναι η αμαρτια τοσο πιο μεγαλη αξια εχει η μετανοια! αρα και η πιστη!!
    ειναι μαγολο θεμα φιλεμου!!!μακαρι να μπορουσαμε να το αναπτιξουμε εδωμεσα. Αυτο που αφοραμ κ το φορουμ παντως ειναι οτι η πιστη εχει μια κεγλαλη διαφορα στην θεαπεια ψυχης απο τους ψυχολογους,προσπαθει να γιατρεψει τις ψυχες μας μεσα απο την αγαπη και την αλλαγη σπο την επσρση κι τον ναρκισιμο του ΕΓΩ στο ΕΜΕΙΣ! και στην ταπινοση. Ακειβως το αντιθετο απο ψυχολογια δλδη
    Για το μουσουλμανισμο έχεις άδικο.ο μουσουλμανισμός είναι απτή πιο παρεξηγημένες θρησκείες στον κόσμο.και θα στο εξηγήσω ευθης αμέσως..ο μουσουλμανισμός ξεκίνησε απτής χώρες με τη μικρότερη παιδεία όπου και στης μέρες μας ακόμα έτσι συνεχίζει να ειναι.οταν λοιπόν έναν λαό τον αφήνει αμόρφωτο για χ.ψ.λογο αυτός ο λαός αλλά διαβάζει αλά καταλαβενει και γι'αυτό οι μουσουλμάνοι έχουν τεράστιες διαφορές από χώρα σε χώρα..π.χ στην Ελλάδα έχουμε μουσουλμάνους οι οποίοι ποτέ δεν ήταν επικίνδυνοι εντάξει δεν θυμηζοντε και για της γραμματικές τους γνώσεις αλλά είναι φιλισιχοι και ποτέ δεν ήταν επικίνδυνοι..όπως και σε άλλα κράτος όπου επικρατεί παιδεία και μορφωσοι σε κρατοι όμως όπως ιραν ιρακ και τριγύρω δεν υπάρχει κράτος δεν υπάρχουν σχολεία
    Μορφωσοι..ότι διαβάσουν το παίρνουν κυριολεκτικά η όπως θέλουν αυτοί η όπως καλύτερα θέλουν οι άλλοι να τους το μεταβιβάσουν...
    Ο μουσουλμανισμός έχει μετανοια.κι η μετάνοια γινατε απευθείας του αμαρτωλού απέναντι στο θεό..δεν μεσωλαβει κάποιος άλλος και ούτε πρέπει..ο αμαρτωλός αφού καθαριστή πρώτα το σώμα του.με νερό με μια συγκεκριμένη διαδικασία κάθετε να προσευχηθη λίγο πριν το τέλος της προσευχής λέει όλες της αμαρτίες που έχει κάνει στο θεό και ζητάει μετάνοια..
    Ειναι πολλά πράγματα που παραποιηουνται
    Είτε μέσω των ΜΜΕ είτε μέσω προπαγάνδας.
    Πάμε τώρα στο χρηστιανισμο..ο χριστιανισμός θυμίζετε για δύο πράγματα κυρίως πρωτον γιατί έχει το γιο του θεού τον Ιησού Χριστό και δεύτερον γιατί έχει όπως λες έχει τη μετάνοια..σωστά όλα αυτά..το θέμα είναι όμως ότι πολλοί άνθρωποι εκμεταλλευόμενοι την μετάνοια κάνουν πολλές αμαρτίες καθυσηχαζωντας τον εαυτό τους ότι υπάρχει η μετάνοια και την επομενη μέρα θα πάνε στην ενορία τους να ζητήσουν άφεση..πιστευης ότι θα σωθούν έτσι??η μετάνοια υπάρχει και είναι σπουδαια όταν κάνουμε αμαρτίες όχι εσκεμμένα..όταν μπενουν εις τον πειρασμό παρακαλάμε να μην υποκειψουμε αλλά τελικά υποκιπτουμε Τότες έχει νόημα η μετάνοια..ξέρεις πόσους ανθρώπους έχω δει να βρίζουν χριστοπαναγιες και την Κυριακή να πηγενουν στην εκκλησία και να κάνουν το σταυρό τους??αυτοί είναι χριστιανοί??πόσοι χριστιανοί έχουν βιασοι τα ίδια τα παιδιά τους.αυτοι είναι χριστιανοί??πόσοι έχουν φάει το μισθό τον υπαλλήλων τους ή τα ένσημα τους ή τους φέρονται άσχημα γιατί ξέρουν ότι θα κάτσουν να υπομείνουν επειδή έχουν ανάγκη..αυτοί είναι χριστιανοί??πάνε στην εκκλησία ζητάνε άφεση αμαρτιών. Και τη δευτέρα πάλι τα ίδια συστηματικά..
    Τι σημασία έχει να ανήκεις στην καλύτερη θρησκεία στον κόσμο όταν κάνεις τα χειρότερα εγκλήματα??και πολλές φορές λέγοντας ότι είσαι καλός χριστιανός

Γράφω πολλά μηνύματα δεν τα γράφω όλα μαζί για να μην κοπουνε....
    Πολλοί άνθρωποι συσχετιζουνε τη ψυχανάλυση με το διάλογο με το ψυχολόγο
    Είναι δυο διαφορετικά πράγματα με διαφορετικά οφέλη.και τα δύο καλά είναι..
    Πάμε τώρα και στο θέμα της απιστίας για να είμαστε και σχετικοί με το θέμα της κοπελιτσας.απτα παλιά τα χρόνια η απιστία του ανδρός δεν ήταν κατακριτέα.και σε πολλα μεροι της Ελλάδας μην σου πω ότι το θεορουσαν και φυσιολογικό το να κερατωνει ένας άνδρας..εγώ θυμαμε τι κερατο έχει φάει η μαμά μου απτό πατέρα μου και το ήξερε.αλλα δεν έφευγε από αυτό το γάμο..πρώτον γιατί τι θα έλεγε οι κοινωνία??οι πιο πολλοί θα κατέκριναν τη μάνα μου για να μην πω όλοι..ε και γι'αυτό έφυγες? θα τη λέγανε.αρα εσύ δεν θέλεις τον άνδρα σου..άρα εσύ φταις..
    Δεύτερον δεν έφευγε και για εμάς ..δεν ήθελε τα παιδιά της να μεγαλώσουν με έναν ξένο άνδρα με έναν ΠΑΤΡΙΟ..διότι και αυτή με τη γιαγιά της μεγάλωσε στερήθηκε τη μαμά της από μωρό παιδί..
    Αυτοί η νοοτροπία όμως επικράτησε σχεδον έως και σημερα.οι άνδρες μέσα μας πιστεύουμε ότι αν απατήσουμε εμείς συγχωρουμαστε..διότι είμαστε άνδρες..αλλά η απιστία της γυναίκας ποτέ..
    Εμείς που είμαστε παιδιά του 80 ζήσαμε αυτοί τη νοοτροπία πιο πολλοί.τη προλάβαμε και όσο νάνε είτε λίγο είτε πολύ μας επιρεασε. Μέσα σε ένα γάμο πρεπει και οι δύο να είναι εντάξει αλλιώς δεν μπορεί να υπάρχει συμβιώσει..το ίδιο κατακριτέο είναι η απιστία από οποία πλευρά κι αν έρχεται..
    Αυτά που διαβάζω καμιά φορά στο γοογλε (δεν μιλάω για το φόρουμ)
    Περί απιστίας ότι τα παιδιά πρέπει να μένουν έξω από αυτό ότι δεν πρέπει να περνούν θεση..και ότι το ζευγάρι μόνο του πρέπει να το λύση αυτό..ότι δεν πεφτη λόγος στα παιδιά με βγάζει έξω απτά ρούχα μου..εάν χωρίσει κάποιο ζευγάρι αυτό δεν επιρεασει τη ζωή των παιδιών??
    Και δεν μιλάω για τα οικονομικά αλλά σε συναισθηματικό κομμάτι.τα παιδιά είναι έξω απτό γάμο??δεν είναι μελοι μιας οικογένειας??είναι έξω??είναι γείτονες??
    Εάν ένα παιδί μάθει την απιστία ενός εκ των δύο γονέων δεν θα πληγωθεί??δεν θα πονέσει??το κάθε παιδί πιστεύει ότι οι δικοί του οικογένεια είναι η καλύτερη..ότι έχουν συναισθηματικό δέσιμο που κάνεις και καμιά δύναμη δεν μπορεί να το αλλάξει.
    Πόσο ανατρεποντε όλα στη ζωή και στης πεποίθησης του παιδιού όταν μάθει την απιστία??η απιστία προς τη μαμα η προς το μπαμπά την νοιώθουν και απιστία προς το πρόσωπο τους...έχω περάσει από αυτό και ξέρω. ..εμεις το ζήσαμε απτή μεριά του μπαμπά.ο μπαμπάς οικονομικά μόνο ενίσχυε το σπιτη και αυτό όταν μπορούσε..
    Τι να τα κάνουμε τα λεφτά σου??όταν προδώσεις τη μαμά με το χειρότερο τρόπο και κατά επέκταση και εμάς..
    Και πολλές φορές νομίζουν ότι δίνοντας λεφτά ενισχύοντας οικονομικά όλα λύνονται.ετσι καθησυχάζουν Τον εαυτό τους
    Last edited by giorgos35; 05-03-2018 at 22:09.

Είχαμε πάρει πλέον την απόφαση ότι αυτός είναι ο μπαμπάς μας..ένας ψυχρός εκτελεστής.οτι κινειτε εκτελειτε.και το έλεγε ανοιχτά δεν το εκρυβε...
    Για μας πλέον υπηρχε μόνο η μαμά μας..σπαθί δίπλα μας κερί αναμμένο.φυλακας άγγελος μας..δούλεψε μόνη της σαν παλικάρι και μας μεγάλωσε όταν χώρισε απτό πατέρα μου σε ηλικία των 36 ετών (στην ουσία σχεδόν ποτέ δεν τον είχε μιας και αυτός ταξίδευε συνέχεια)
    Μας μεγάλωσε και όταν μεγαλώσαμε αρχίσαμε να δουλεύουμε και εμείς να τη ξεκουράζουμε..
    Εάν όμως κάποια μερα ανακαλύπταμε την απιστία απτή μεριά της μαμά μου..δεν θα τη συγχωρούσα ποτέ..άσε που θα έχανα και τη γη κάτω απτά πόδια μου..και σε αυτήν την ηλικία ακόμα που είμαι 30 φεύγα..έχουμε την εικόνα της τέλειας μάνας...της άψογης σε όλα της μαμάς..
    Όλα αυτά τα λέω για να δείξω πόσο πολύ πειράζει έστω και το ενδεχόμενο απιστίας ενός εκ των δύο γονέων....μας διαλύει την ψυχολογία..
    (Αυτά για όσους λένε δεν πέφτει λόγος στα παιδιά το ζευγάρι πρέπει να το λύση)
    Last edited by giorgos35; 05-03-2018 at 22:05.

Γιώργο σε μια κάπως έτσι ψυχολογία ενός κοριτσιού ήρθες να πεις ότι δεν πειράζει αν πληγωθηκες αν ανατράπηκαν τα πσιτευω σου αν έπεσες απτά σύννεφα..είναι φυσιολογικό αφού ο μπαμπάς σου είναι άνδρας.. καντην και μου κου μην μιλας..αν η μαμά σου τότε θα υπήρχε προβλημα Τότες να μιλουσες

Senior Member
    giorgo. Σχετικα με την οικογενιακη σου εμπειρια δεν μπορω να πω κατις διοτι ειναι κατις που το εχεις κοματι απο την ζωη σου κι ειναι κι μερος μεγαλο του χαρακτηρασου ,αφου το περιβαλον οπου μεγαλωνουμε μας καθοριζει στην ενιληκη ζωη μας.
    Οσο για το αν ειναι ηθικο η οχι προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στην σημερινη κοινωνια κι στην κοινωνια οπου ζω εγω, στην Αθηνα βλεπω γυρο μου οτι λογο των προηγουμενων χρονων καταπιεσης της γυναικας φτασαμε στο αλλο ακρο να εχει φυγει τελειος απο τον ρολο της μεσα στον γαμο οπου ειναι μητερα και συζηγος, θελει να καμει οτι εκανε πριν παντρευτει ,θελει να ντινετε ετσι ωστε να την φλερταρουν ,θελει να εχει την επιβεβαιωση της. Αν παρατηρησεις ομως οτι ο κοσμος πλεον δεν καμει οικογενεια, οτι ο νεος και η νεα κοπελα δεν παντρευοντε ειναι λογο του οτι δεν θελουν να αναλαβουν τις ευθηνες και του γαμου αλλα και την παραδοση αυτου, και στην τελικη οσοι δεν παντρευοντε δικαιωματους και ειναι και πιο ευθεις σε σχεση με οσους το κανουν κι τα κανουν μανταρα.Ομως ετσι ειναι η ζωη, οι ανθρωποι πρεπει να καμουν οικογενειες.
    Ξερω οτι ακουγοντε πουριτανικα, η αποψη μου ειναι ομως αυτη, οτι πρεπει να υπαρχουν κανωνες και ρολλοι σε μια οικογενεια, αυτο δεν παει να πει οτι ο ανδρας θα ειναι αφεντης και με 5 γυναικες οπως οι μουσουλμανοι
    Γιωργο, γνωριζεις τον ρολο τς γυναικας σε μια σουνιτικη κοινωνια? Επειδη ειχα την ατυχια να ζησω σε τετοιες χωρες πιστεψεμε ειναι πολλοι αλλιως τα πραματα απο οτι στα βιβλια. Δεν αμφιβαλω για το αν ειναι ειρηνικοι οι μουσουλμανοι λργωντας μουσουλμανοι υπαρχουν τεραστιες διαφωρες μεταξι τους, ειναι ανθρωποι οπου δεν θελουν την βια , και νομιζω οτι ειναι πιο ειρηνικοι απο εμας!! εξου κι οτι δεν ειχαν συνορα και κρατοι οπως εμεις , ουτε σκωτονωταν για τοσο βλακειες οπως εμεις.
    Η ενοια της μετανοιας στους Μουσουλμανους ειναι αλλιως απο εμας, μπορει να συγχωρουντε αλλα πωτες δεν θα εχει καλητερη τυχη αυτος που δεν ακουγε μεχρι μεγαλη ηλικα το κορανι. Επισης δεν εχουν την ανασταση της ψυχης, και τελος ο παραδησος αλλα κι η ανταμοιβη του θεου προς αυτους ειναι και με υλικα αγαθα ενω σε εμας οχι.
    Ο χριστιανισμος εχει πολλα προβληματα , δυστυχως οι σημερινοι φαρησαιοι δλδη οι παπαδες συνεχιζουν να φεροντε αρκετοι με τον ιδιο τροπο, ομως η αποψημου ειναι οτι οι πιο πολλοι ειναι ανταξιοι του ρολου τους.
    Οσο για την αμαρτια, υπαρχει μια παραβολη του Χριστου οπου λεει οτι αυτος που καμει την αμαρτια και την καταπινει ,που δεν την μεταδιδει η δεν καμει κακο σε αλλους θα συγχωρεθει με μεγαλη ευλαβια σε αντιθεση με αυτον που την αμαρτια την σπερνει γυρο του, στους αλλους.
    zorz

giorgo. Σχετικα με την οικογενιακη σου εμπειρια δεν μπορω να πω κατις διοτι ειναι κατις που το εχεις κοματι απο την ζωη σου κι ειναι κι μερος μεγαλο του χαρακτηρασου ,αφου το περιβαλον οπου μεγαλωνουμε μας καθοριζει στην ενιληκη ζωη μας.
    Οσο για το αν ειναι ηθικο η οχι προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στην σημερινη κοινωνια κι στην κοινωνια οπου ζω εγω, στην Αθηνα βλεπω γυρο μου οτι λογο των προηγουμενων χρονων καταπιεσης της γυναικας φτασαμε στο αλλο ακρο να εχει φυγει τελειος απο τον ρολο της μεσα στον γαμο οπου ειναι μητερα και συζηγος, θελει να καμει οτι εκανε πριν παντρευτει ,θελει να ντινετε ετσι ωστε να την φλερταρουν ,θελει να εχει την επιβεβαιωση της. Αν παρατηρησεις ομως οτι ο κοσμος πλεον δεν καμει οικογενεια, οτι ο νεος και η νεα κοπελα δεν παντρευοντε ειναι λογο του οτι δεν θελουν να αναλαβουν τις ευθηνες και του γαμου αλλα και την παραδοση αυτου, και στην τελικη οσοι δεν παντρευοντε δικαιωματους και ειναι και πιο ευθεις σε σχεση με οσους το κανουν κι τα κανουν μανταρα.Ομως ετσι ειναι η ζωη, οι ανθρωποι πρεπει να καμουν οικογενειες.
    Ξερω οτι ακουγοντε πουριτανικα, η αποψη μου ειναι ομως αυτη, οτι πρεπει να υπαρχουν κανωνες και ρολλοι σε μια οικογενεια, αυτο δεν παει να πει οτι ο ανδρας θα ειναι αφεντης και με 5 γυναικες οπως οι μουσουλμανοι
    Γιωργο, γνωριζεις τον ρολο τς γυναικας σε μια σουνιτικη κοινωνια? Επειδη ειχα την ατυχια να ζησω σε τετοιες χωρες πιστεψεμε ειναι πολλοι αλλιως τα πραματα απο οτι στα βιβλια. Δεν αμφιβαλω για το αν ειναι ειρηνικοι οι μουσουλμανοι λργωντας μουσουλμανοι υπαρχουν τεραστιες διαφωρες μεταξι τους, ειναι ανθρωποι οπου δεν θελουν την βια , και νομιζω οτι ειναι πιο ειρηνικοι απο εμας!! εξου κι οτι δεν ειχαν συνορα και κρατοι οπως εμεις , ουτε σκωτονωταν για τοσο βλακειες οπως εμεις.
    Η ενοια της μετανοιας στους Μουσουλμανους ειναι αλλιως απο εμας, μπορει να συγχωρουντε αλλα πωτες δεν θα εχει καλητερη τυχη αυτος που δεν ακουγε μεχρι μεγαλη ηλικα το κορανι. Επισης δεν εχουν την ανασταση της ψυχης, και τελος ο παραδησος αλλα κι η ανταμοιβη του θεου προς αυτους ειναι και με υλικα αγαθα ενω σε εμας οχι.
    Ο χριστιανισμος εχει πολλα προβληματα , δυστυχως οι σημερινοι φαρησαιοι δλδη οι παπαδες συνεχιζουν να φεροντε αρκετοι με τον ιδιο τροπο, ομως η αποψημου ειναι οτι οι πιο πολλοι ειναι ανταξιοι του ρολου τους.
    Οσο για την αμαρτια, υπαρχει μια παραβολη του Χριστου οπου λεει οτι αυτος που καμει την αμαρτια και την καταπινει ,που δεν την μεταδιδει η δεν καμει κακο σε αλλους θα συγχωρεθει με μεγαλη ευλαβια σε αντιθεση με αυτον που την αμαρτια την σπερνει γυρο του, στους αλλους.
    Είναι πολύ ενδιαφέρον η συζήτηση μαζί σου..χέρομε που εθιξες ένα μεγάλο θέμα του γάμου στην σύγχρονη εποχή και είπες ότι φτάσαμε στο άλλο άκρο..νομίζω ότι κατάλαβα τι θέλεις να πεις...αν κατάλαβα λαθος διωρθοσε με...κοίταξε να δεις ναι σε αυτό θα συμφωνήσω ξέρω τώρα τα κορίτσια θα πέσουν να με φάνε..χαχαχα
    Θέλοντας να αναγνωρίσουμε τα δικαιώματα της γυναίκας και το κόπο τους και έξω απτό σπίτι αλλά και μέσα στο σπίτι διότι. Έχει πολλούς ρόλου μια γυναίκα μέσα στο σπίτι..είναι σύζυγος μητέρα νυκοκυρα οικονομος.. και μπορεί να δουλευη και έξω.. ανασφισβητητα τα κάνει όλα αυτά και είναι απόλυτος σεβαστό..πολλοί άνδρες λένε ότι τα διαζύγια αυξήθηκαν από Τότες που οι γυναίκες αποκτησανε πολλά δικαιώματα..κοινός το καβάλησαν το καλάμι..αυτή είναι μια συζήτηση όπως και η συζήτηση με της θρησκείες ποτέ δεν καταλήγουν πουθενά και οι απόψεις διυσθαντε..πρωσωπικο μου γνώμη και τα δύο είναι στα άκρα..πιστεύω ότι δεν καταφέραμε ως λαός να βρούμε μια μεσαία κατάσταση στα δικαιώματα μας άνδρες/γυναίκες..δηλαδή τα παλιά τα χρόνια οι άνδρες καταπίεζαν της γυναίκες και σε βαθμό αηδιας...τώρα η γυναίκα έχει περισσότερα δικαιώματα απτους άνδρες..
    Πολλοί το εχουν συσχέτιση με τα πολλά διαζύγια..
    Όσο για της εμπειρίες μου στο παρελθόν τα είπα μόνο και μόνο για εκείνους που λένε ότι τα παιδιά πρέπει να μένουν έξω απτην απιστία των γονιών τους και προσπάθησα όσο μπορούσα να μεταφέρω το πώς αισθάνεται ένα παιδί όταν διαπιστώνει απιστία μέσα στην οικογένεια
    ..πάμε τώρα στα θρησκευτικά...και ποιος σου είπε ότι οι μόνοι άνθρωποι που έχουν σωτηρία ψυχής είναι οι χριστιανοί??πηγές στον άλλο κόσμο είδες ποιοι σώθηκαν και ποιοι όχι??είδες ότι σώθηκαν μόνο χριστιανοί??είδες στο παράδεισο να έχει μόνο χριστιανούς??και φυσικά και όχι..απλώς όλοι πιστεύουμε σε αυτά που μας λένε..σε αυτά που θέλουν να πιστεύουμε...και όμως ο μουσουλμανισμός έχει όλα τα παραπάνω που έχει και ο χριστιανισμός...παραδεισος κόλαση μετάνοια αμαρτία καλές πράξεις αγαθουργιες ελεημοσυνες και τα ρέστα..
    Αν ρωτήσεις έναν μουσουλμάνο θα σε πει μόνο εμείς θα γλυτώσουμε..το ίδιο θα σε πει και ένας χριστιανός το ίδιο θα σε πει και ένας βουδιστής...τι πιστεύω εγώ...ο Θεός δεν θα σου συζήτηση ούτε ταυτότητα ούτε φορολογική δήλωση ούτε χαρτί βαφτίσεις...ο Χριστός το είπε ξεκάθαρα..πολλοί θα λένε ότι με ξέρουν και ότι είναι αδέρφια μου και εγώ δεν θα τους γνωρίζω καν..και πολλοί που θα λένε δεν με ξέρουν θα κάθονται δίπλα μου και θα λένε ποτέ τα κάναμε εμείς αυτά για εσένα δάσκαλε??τι σημενουν αυτά τα λόγια του Χριστού??μπορείς να μου πεις??
    Θα σου θυμίσω τι είπε στον Πέτρο..Πέτρο πάρε αυτά τα κλειδιά και βάλε μέσα ΟΠΟΙΟΝ ΕΣΥ ΚΡΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΜΠΕΙ...δεν είπε πάρε τα κλειδιά και βάλε μέσα μόνο χριστιανούς...όσοι ισχυρίζονται ότι στο παράδεισο μπενουν μόνο χριστιανοί καθιστούν αυτόματα το θεό ρατσιστή...και εγώ δεν θέλω έναν θεό ο οποίος είναι ρατσιστή και θα κρινης το κόσμο ανάλογα με τη θρησκεία του..θελω έναν θεό που θα κρίνει τον κόσμο ανάλογα με της πράξεις του...και γι'αυτό άλλωστε λένε ότι είναι δίκαιος κριτής..αλλιώς αν κρινη ανάλογα με χρώματα με ύψος με ράτσες αυτό το κάνει και η χρυσή αυγή.πια η διαφορά δηλαδή???

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678