Περίεργο φαινόμενο - ιστορικά καταγεγραμμένο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
    Junior Member

Cool Περίεργο φαινόμενο - ιστορικά καταγεγραμμένο

Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει το θέμα. Αυτή εδώ είναι η πιο κοντινή αν και δεν είναι καν πρόβλημα.

Είμαι 32. Συχνά παθαίνω κάτι, όταν βρίσκομαι στο κρεβάτι, ξαπλωμένος, με κλειστά φώτα, πριν τον ύπνο και είτε έχω πυρετό, είτε έχω πιει και ψιλοζαλίζομαι, είτε είμαι πολύ κουρασμένος, είτε, πιο σπάνια, όταν είμαι νορμάλ.

Ξαφνικά, χωρίς να θυμάμαι ποτέ την στιγμή που ξεκίνησε, (όπως π.χ. δεν θυμόμαστε ποτέ την στιγμή που μας παίρνει ο ύπνος) συμβαίνει το εξής:

1) Αρχίζω να βλέπω τα πάντα γύρω μου, μέσα στο λιγοστό φως του σκοτεινού δωματίου, σαν να βρίσκονται είτε υπερβολικά μακρυά, είτε τελείως κοντά στο μάτι μου, σαν να μπορώ να απλώσω το χέρι και να τα πιάσω ή σαν να είναι χιλιόμετρα μακρυά. Με λίγα λόγια σταματάω να έχω την δυνατότητα να καταλάβω την απόσταση των πραγμάτων. Επίσης, τα πράγματα τριγύρω μοιάζουν πολύ πιο καθαρά, ή η όρασή μου μοιάζει καλύτερη και έτσι μπορώ να δω περισσότερες λεπτομέρειες (δεν εξηγείται επακριβώς).

2) Κάθε μικρός ήχος που τυχόν ακούγεται, μεγεθύνεται μέσα στο κεφάλι μου και ακούγεται πολύ καθαρά. Όλοι οι ήχοι είναι σαν να δημιουργούνται μέσα στο κεφάλι μου και όχι να εισέρχονται από κάποια εξωτερική πηγή όπως αισθανόμαστε όταν ακούμε κάτι. Επίσης είναι σαν να ακούω ακόμα και το τίποτα (δεν εξηγείται επακριβώς).

3) Νοιώθω τα χέρια μου να είναι γεμάτα, σαν να κρατάω κάτι και το στόμα μου γεμάτο σαν να τρώω κάτι.

4) Όταν συμβαίνει, δεν έχω καμία απολύτως σκέψη στο μυαλό μου, ή αν έχω δεν την θυμάμαι ποτέ αργότερα.

Την πρώτη φορά που μου συνέβη, 14 χρόνων, τρομοκρατήθηκα. Τις επόμενες 3 - 4 φορές που μου συνέβη, μόλις ξεκινούσε, σηκωνόμουν τρομοκρατημένος και προσπαθούσα να το σταματήσω, έριχνα νερό στο πρόσωπό μου, έκανα βόλτες πάνω κάτω, πίεζα το κεφάλι μου στο μαξιλάρι και τραγουδούσα. Κατάφερνα να το σταματήσω. Ήταν πολύ τρομακτική εμπειρία και μου συνέβαινε χωρίς να την προκαλέσω. Φοβόμουν γιατί δεν ήξερα τι συμβαίνει και τι πρόκειται να πάθω. Αργότερα το σκέφτηκα, το ανέλυσα και κατάλαβα - έπεισα τον εαυτό μου, ότι είναι κάτι που συμβαίνει μέσα στο μυαλό λόγω πυρετού ή κούρασης και δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Σήμερα όταν συμβαίνει το απολαμβάνω και μάλιστα θέλω να συμβεί, το βλέπω σαν παιχνίδι και προσπαθώ να δω τι ακριβώς είναι. Αν και μόλις ξεκινάω να αναλύω το φαινόμενο, αυτό αρχίζει να χάνεται.

Τελευταία ασχολήθηκα (δηλαδή κάηκα στο YouTube αλλά και διάβασα 3 σχετικά βιβλία), τελείως τυχαία, με διαλογισμούς, Βουδισμούς, πνευματικές αφυπνίσεις, Krishnamurtηδες και τέτοια. Με αρκετά μεγάλη έκπληξη, ανακάλυψα ότι αυτά τα συμπτώματα, είναι τα ίδια με αυτά που έχει κάποιος όταν "φωτίζεται" πνευματικά (θεία φώτιση, enlightenment...). Είτε φωτίζονται, είναι δε φωτίζονται αυτοί οι Ινδοί Guru, το θέμα είναι ότι αναφέρουν τα ίδια συμπτώματα όταν, κατά την γνώμη τους..., εν μέσω διαλογισμού, "φωτίζονται"!

Ξέρει κανείς τί είναι αυτό που παθαίνω;

Ο γράφων είναι 100% άθεος, 100% άπιστος προς οτιδήποτε "μεταφυσικό" και λάτρης της επιστήμης (κυρίως Φυσική και Ψυχολογία).

Senior Member
    Αυτο λεγεται ΄αστρικη προβολη ' , τοχει παθει μια φιλη , πολυ σπανιο , δεν εισαι ο εκλεκτος , ας το πουμε κι ετσι, αλλα ' βγαινεις ' απ το σωμα σου , και , απ οτι ελεγε η φιλη , πανε 25 χρονια τωρα , ειναι τρομακτικο , δεν της ξανασυνεβη .......εσυ μασλλον φοβασαι , φυσιολογιικο ειναι , ειναι γνωστο σε μενα το φαινομενο , εχω διαβασει βιβλιο γιαυτο , λοιπον φοβασαι , και δεν αφηνεις την ψυχη σου να φυγει απο το σωμα σου ,και συμβαινουν τα περιεργα , παντως σε οποιαδηποτε περιπτωση , επικυνδυνο δεν ειναι ................................για τετοιο μου μοιαζει , εγω δεν εχω παθει κατι παρομοιο για να ξερω ....

Junior Member
    Φοβάμαι δε λες τίποτα..! Συνέχεια, κάθε μέρα. Κυρίως την συναναστροφή με ανθρώπους. Αλλά εννοείς ότι το παθαίνω επειδή φοβάμαι; Πώς το κατάλαβες ότι φοβάμαι;

Senior Member
    Eχω διαβασει βιβλιο πανω στην ασρτικη προβολη , ετσι λεγεται το βινβλιο , αστρικη προβολη , και λεει οτι ειναι φυσικο να φοβασαι ., τουλαχιστον τις πρωτες φορες .....

λαθος καταλαβες , δεν ειπα οτι το παθαινεις επειδη φοβασαι , αλα οταν το παθεις , τοτε φοβασαι ....

Junior Member
    Α οκ, όχι όπως γράφω στο πρώτο μήνυμα δε φοβάμαι πια αλλά μου αρέσει κι όλας!

Senior Member
    το συνηθισες , γι αυτο ............ωραια εμπειρια , μακαρι να το παθαινα κι εγω .....

Senior Member
    παντως σιγουρα θα υπαρχει και καποια επιστημονικη εξηγηση για αυτο το φαινομενο που να εχει σχεση με τον εγκεφαλο σου..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Junior Member
    Σίγουρα, είτε υπάρχει ήδη, είτε θα υπάρξει. Κάποτε αυτά τα φαινόμενα θα διδάσκονται στα σχολεία. Μπορεί να είναι καταγεγραμμένα εδώ και 2500 χρόνια, αλλά η τεχνολογία-επιστήμη μόνο τώρα τελευταία με τον ηλεκτρισμό εκτινάχτηκε τόσο πολύ. Πάντως είναι απίστευτη εμπειρία. Δεν έχω ιδέα πως να την προκαλώ όποτε θέλω όμως!!

Senior Member
    ^ Εγώ γιατί ποτέ δεν έχω βιώσει τέτοια φαινόμενα; Το μόνο έξω απ'τα συνηθισμένα που έχω βιώσει είναι οι σουπερ-ρεαλιστικοί εφιάλτες του εφεξόρ.

Α και όταν είμαι κουρασμένος σε σημείο κατάρρευσης (πχ μετά από 2 μέρες όρθιος) που νιώθω όλα τα πράγματα περίεργα γύρω μου, δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Senior Member
    Συμφωνα με οσα λεει το αρθρο η αστρικη προβολη ειναι κατι σαν ζωηρα ονειρα και μικρο-ονειρα.

http://www.livescience.com/27978-astral-projection.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Astral_projection

Scientific reception

There is no known scientific evidence that astral projection as an objective phenomenon exists.[7][8][9]

There are cases of patients having experiences suggestive of astral projection from brain stimulation treatments and hallucinogenic drugs.[9]

Robert Todd Carroll writes that the main evidence to support claims of astral travel is anecdotal and comes "in the form of testimonials of those who claim to have experienced being out of their bodies when they may have been out of their minds."[63] Subjects in parapsychological experiments have attempted to project their astral bodies to distant rooms and see what was happening. However, such experiments have produced negative results.[64]

According to Bob Bruce of the Queensland Skeptics Association, astral projection is "just imagining", or "a dream state". Although parallel universes are mathematically possible,[65] Bruce writes that the existence of an astral plane is contrary to the limits of science. "We know how many possibilities there are for dimensions and we know what the dimensions do. None of it correlates with things like astral projection." Bruce attributes astral experiences such as "meetings" alleged by practitioners to confirmation bias and coincidences.[66]

Psychologist Donovan Rawcliffe has written that astral projection can be explained by delusion, hallucination and vivid dreams.[67]

Arthur W. Wiggins, writing in Quantum Leaps in the Wrong Direction: Where Real Science Ends...and Pseudoscience Begins, said that purported evidence of the ability to astral travel great distances and give descriptions of places visited is predominantly anecdotal. In 1978, Ingo Swann provided a test of his alleged ability to astral travel to Jupiter and observe details of the planet. Actual findings and information were later compared to Swann's claimed observations; according to an evaluation by James Randi, Swann's accuracy was "unconvincing and unimpressive" with an overall score of 37 percent. Wiggins considers astral travel an illusion, and looks to neuroanatomy, human belief, imagination and prior knowledge to provide prosaic explanations for those claiming to experience it.[11]

A recent study, The AWARE Study, conducted by medical researcher Sam Parnia, was designed to get information on possible OBEs during cardiac arrest.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Junior Member
    Μπορεί αυτό το τελευταίο να είναι σαν το δικό μου. (Δύο μέρες όρθιος;;;)

Senior Member
    ρε παιδια ολα εξηγουνται στον εγκεφαλο, ελεος δηλαδη.

ετσι λειτουργει ο οργανισμος.

αμα μενεις ξυπνιος πολλες μερες αρχιζεις να εχεις συμπτωματα ψυχωσης.

Quote Originally Posted by masterridley View Post
    ^ Εγώ γιατί ποτέ δεν έχω βιώσει τέτοια φαινόμενα; Το μόνο έξω απ'τα συνηθισμένα που έχω βιώσει είναι οι σουπερ-ρεαλιστικοί εφιάλτες του εφεξόρ.

Α και όταν είμαι κουρασμένος σε σημείο κατάρρευσης (πχ μετά από 2 μέρες όρθιος) που νιώθω όλα τα πράγματα περίεργα γύρω μου, δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Junior Member
    Είναι αλήθεια, αλλά δεν ήθελα να το ανοίξω αυτό το θέμα. Είδα λίγο για αστρική προβολή και πράγματι δεν έχει καμία σχέση με τα συμπτώματά μου. Η αστρική προβολή πάει προς το παραμύθι... Δεν ένοιωσα να βγαίνω από το σώμα μου ή κάτι άλλο υπερφυσικό. Τα συμπτώματά μου είναι μόνο αυτά που έγραψα.

Junior Member
    maus διακρίνω μια αφέλεια από μέρους σου. Κάτι λες για έλεος, για ξύπνιος πολλές μέρες και τέτοια. Και επειδή λες "ρε παιδιά", υποθέτω ότι απευθύνεσαι και σε 'μένα. Επειδή όμως δεν είμαι σίγουρος αν έχεις την παραμικρή υποψία ότι πιστεύω σε παραμύθια, πες το μου σε παρακαλώ για να σε απαντήσω.

Senior Member
    Και εμένα μου έχει συμβεί το πρώτο από αυτά που αναφέρεις, να τα βλέπω όλα πολύ κοντινά και μετά πολύ μακρινά ή το αντίστροφο. Δεν ξέρω γιατί μπορεί να συμβαίνει, παιχνιδια του εγκεφάλου. Αν διαβάσεις κανένα άρθρο νευροβιολογίας ίσως βρεις κάποια απάντηση. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως ποια είναι η ευχαρίστηση που αντλείς από αυτό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 3 123 LastLast