τα 7 θανασιμα αμαρτηματα ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
    Senior Member

τα 7 θανασιμα αμαρτηματα ...

Τα 7 θανασιμα αμαρτηματα , ειναι ,
    οκνηρια
    αλαζονεια ,
    λαιμαργια
    λαγνεια ,
    απληστια ,
    οργη ,
    ζηλοφθονια ....
    σε ποια απ αυτα ειστε επιρρεπεις η ποιο θεωρειτε χειροτερο .....η αν πιστευτε οτι λειπει καποιο .....

ενα λαιτ θεματακι Σαββατου ......
    εγω θα γραψω στο τελος .....
    Last edited by Macgyver; 27-05-2017 at 09:56.

οκνηρια....εχω αρκετη μαλλον ειμαι καπως τεμπελης

Senior Member
    εχω τα 5 απ τα 7 se light μορφη.
    καλα που πιασανε τον δολοφονο..
    αααχαχαχαχαχαχαχχα!

χειροτερο για τους τριτους θεωρω την οργη.
    χειροτερο για τον ιδιο που το εχει θεωρω την ζηλοφθονια
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    Eγω εχω την αλαζονεια σε λαιτ μορφη , νεωτερος την ειχα σε μεγαλυτερο , και την απληστια , παλι σε λαιτ μορφη , σε σχεση με νεωτερος ...........................τωρα ειναι καιρος να επιδοθω και στην οκνηρια .....αν και με την κτθλψη , την εχω τερματισει ......

Νομίζω τα έχω όλα ως ένα βαθμό και ανα διαστήματα εκτός από την ζηλοφθονία που δεν "με έχω πιάσει" να νιώσω ποτέ.

Αυτό που έχω πιο έντονο από αυτά είναι η οργή αλλά ευτυχώς πάντα μου περνάει γρήγορα και γενικά τα τελευταία χρόνια νομίζω πως το ελέγχω καλύτερα.
    Τα υπόλοιπα σε λαιτ βερσιον όλα τα έχω νομίζω κάτω από ορισμένες συνθήκες.

Ειμαι επιρρεπης σε τρια απο αυτα, οκνηρια λαιμαργια και λαγνεια...αν προσεξετε και τα τρια ειναι απο αυτα τα χαρακτηριστικα που σε μικρο βαθμο χωρις υπερβολες ισουνται με καλοπεραση χαχαχαχα

Παντως ανεκαθεν το ηξερα και δεν μου αρεζε που τα εχω σαν τασεις και προσπαθω να τα διαχειριζομαι. Θα ελεγα οτι η μεγαλυτερη προκληση μου ειναι η οκνηρια. Αμα εχω ψυχικο αποθεμα το παλευω αρκετα, μπορω να παω εναντια στο ρευμα, αμα κουραστω ψυχικα ομως παει...μεχρι να ανακαμψω παλι. Γενικα εκτιμω την εργατικοτητα στο συστημα αξιων μου και τη θαυμαζω για αυτο παλευω τοσο με τον εαυτο μου.
    Τα αλλα μου ειναι πιο ευκολα διαχειρησιμα, δε με σκοτιζουν πολυ.

Θεωρω χειροτερο απο ολα την απληστια. Σε δευτερη θεση για εμενα ειναι η αλαζονεια...σαν συνδιασμος μαζι αστα να πανε. Ξεχωριστα το ενα παει και ερχεται αμα τη παλευει γενικα το ατομο...αλλα μαζι τα θεωρω ασχημα και για τους γυρω και για τον ιδιο τον ανθρωπο που τα εχει.
    Νταξει Μακ καλα ειμαστε :P

Τί μας κάνεις τώρα Μακ, μας φέρνεις αντιμέτωπους με την αυτογνωσία! Λίγο απ΄όλα, δυστυχώς. Αλλιώς, θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος, ανεξάρτητα από τις εξωτερικές συνθήκες.

Senior Member
    Τα έχω όλα όπως οι περισσότεροι άνθρωποι σε μικροτερο η μεγαλυτερο βαθμο.
    Λέω να πάω να αυτοστιμαγωθω!!!Ίσως ρίξω κ μια νηστεία

Πάντως είχα διαβάσει την λίστα των παθών που έχει η εκκλησία κ πραγματικα δεν άφησαν κάτι απο εξω. Αν την διαβάσεις γίνεσαι ψυχαναγκαστικος η συνάδελφός στην τρελα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Senior Member
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ειμαι επιρρεπης σε τρια απο αυτα, οκνηρια λαιμαργια και λαγνεια...αν προσεξετε και τα τρια ειναι απο αυτα τα χαρακτηριστικα που σε μικρο βαθμο χωρις υπερβολες ισουνται με καλοπεραση χαχαχαχα

Νταξει Μακ καλα ειμαστε :P
    Εσενα η καλυτερη σου θαταν ενα Ρωμαικο οργιο ..........

Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εσενα η καλυτερη σου θαταν ενα Ρωμαικο οργιο ..........
    Μπαααα, πολλη βαβουρα, προτιμω να αμαρταινω θανασιμα με πολυ λιγους και εκλεκτους
    Χαχαχα

Senior Member
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Τί μας κάνεις τώρα Μακ, μας φέρνεις αντιμέτωπους με την αυτογνωσία! Λίγο απ΄όλα, δυστυχώς. Αλλιώς, θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος, ανεξάρτητα από τις εξωτερικές συνθήκες.

Γιατι καλε Κασσανδρα να ταχουμε ολα ? λαιμαργια , ζηλοφθονια και οργη δεν εχω καθολου ......η απληστια παρ ολιγον να με αφησει απενταρο , μαζι με την αλαζονεια , πιστευα οτι ημουν ο καλυτερος σε αυτο που εκανα , πηρα το μαθημα μου ομως .....

Senior Member
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Μπαααα, πολλη βαβουρα, προτιμω να αμαρταινω θανασιμα με πολυ λιγους και εκλεκτους
    Χαχαχα
    Ενταξει , εκλεκτικη αμαρτωλη λοιπον ......

Senior Member
    Αν ημασταν ολοι επιρρεπεις σενα απο τα 7 αμαρτητηματα , αυτο θαταν η οκνηρια , πιστευω ............................αμα η εργασια ηταν καλη δεν θα μας πληρωναν για να την κανουμε ..............

Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γιατι καλε Κασσανδρα να ταχουμε ολα ? λαιμαργια , ζηλοφθονια και οργη δεν εχω καθολου ......η απληστια παρ ολιγον να με αφησει απενταρο , μαζι με την αλαζονεια , πιστευα οτι ημουν ο καλυτερος σε αυτο που εκανα , πηρα το μαθημα μου ομως .....
    Για μένα λέω οτι έχω λίγο απ όλα.
    Οι περισσότεροι παίρνουμε το μάθημά μας Μακ. Εγώ να δεις! Πάρε να χεις, δεν θέλω να θυμαμαι...

Δεν είναι μόνο αυτά είναι και άλλα όπως (μαγεία, ομοφυλοφιλία, βλασφημία, όρκος, ειδωλολατρία κλπ).

Page 1 of 3 123 LastLast