Ταμπού λεξεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59

Ταμπού λεξεις

Προσφατα με εξεπληξε το επιπεδο κουφιου καθωσπρεπισμου στο φορουμ και με αφορμη αυτο θελω να ανοιξω συζητηση περι εκφραστικων μεσων. Βρισιες, μπινελικια, γαμωσταυριδια, γαλλικα", υβρεις, "πιπερι στο στομα", "κακες λεξεις". Ποιες ειναι οι λειτουργιες τους και τι φανερωνουν για οποιον τις χρησιμοποιει στον λογο του; Προσοχη δεν μιλαω μονο για περιπτωσεις που βριζουμε καποιον για να του επιτεθουμε λεκτικα και να τον μειωσουμε, μιλαω για περιπτωσεις που χρησιμοποιουμε τις διαφορες ταμπου λεξεις στην εκφραση μας. Θα μπορουσα να πω πολλα η ιδια αλλα αντ'αυτου παραθετω ενα αρθρο που πιανει το θεμα απο πολλες σκοπιες. Το θεωρω ενδιαφερουσα συζητηση γιατι ο λογος ειναι δυναμη και γνωση και καλο ειναι να ξερουμε το γιατι ακριβως εχουμε την οποια προτιμηση εχουμε στο πως τον διαμορφωνουμε και τι συνεπαγεται αυτο. Οποιος θελει μπορω να του στειλω λινκ σε πμ, επισης οποιος ενδιαφερεται μπορει να βρει τις πιο αξιοπιστες πρωταρχικες πηγες ακολουθωντας τα στοιχεια στο αρθρο.

ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Οι χυδαιότητες, οι προστυχιές και οι βωμολοχίες στο μικροσκόπιο των ειδικών…

Σε μια εποχή που το τι είναι και τι δεν είναι προσβλητικό αποτελεί αντικείμενο εξαντλητικής ανάλυσης, υπάρχει ένα τμήμα του ακαδημαϊκού κόσμου που επιλέγει να μελετήσει τη γλώσσα εκείνη για την οποία όλοι συμφωνούμε πως δεν ανήκει στη σφαίρα της ευγένειας.

Το ξέρατε ότι υπάρχουν έρευνες που υποστηρίζουν ότι οι βρισιές μας βοηθούν να διαχειριστούμε καλύτερα τον πόνο; Αλλά και να ξεδώσουμε και να εκφράσουμε περισσότερο αποτελεσματικά τα συναισθήματά μας; Υπάρχουν επίσης κοινωνικοί επιστήμονες που λένε ότι ο τρόπος που η βλασφημία και τα… μπινελίκια μάς επηρεάζουν αντικατοπτρίζει στοιχεία της φύσης μας ως εξελικτικά όντα. «Αν δεν μελετήσεις αυτού του είδους τη γλώσσα, χάνεις ένα μεγάλο κομμάτι της ύπαρξης του ανθρώπου», δηλώνει ο ψυχολόγος Timothy Jay στο περιοδικό Time.

Άλλωστε και στην αρχαιότητα, οι χυδαιότητες, οι προστυχιές και οι βωμολοχίες αποτελούσαν κομμάτι του λεξιλογίου του ανθρώπου. Τα πολυάριθμα «βρωμόλογα» των αρχαίων Ελλήνων υποδεικνύουν ότι οι πρόγονοί μας χυδαιολογούσαν συχνότατα και αισχρότατα, ακριβώς όπως κι εμείς, παρατηρεί ο Μάριος Βερέττας στο βιβλίο του «Τα βρωμόλογα των αρχαίων Ελλήνων». Αλλά και οι Ρωμαίοι είχαν το δικό τους πλούσιο βρώμικο λεξιλόγιο.

Η ευαισθησία του κάθε ανθρώπου απέναντι στην αγενή και προσβλητική λέξη είναι αυτή που δίνει τη δύναμη σε μια βρισιά, υποστηρίζουν οι επιστήμονες. «Από νωρίς, μαθαίνουμε ότι αυτές είναι λέξεις που δεν μπορούμε να λέμε. Τιμωρούμε τους ανθρώπους που τις λένε», δηλώνει ο γνωστικός επιστήμονας Benjamin Bergen, ο οποίος μελετά το ζήτημα της βλασφημίας στο βιβλίο του «What the F». «Έτσι, εκπαιδεύουμε τα παιδιά, κοινωνικά, ότι οι λέξεις αυτές είναι πανίσχυρες».

Βρισιές και ταμπού

Στη διάρκεια της καριέρας του στο Massachusetts College of Liberal Arts, ο Jay έχει καταγράψει και αναλύσει χιλιάδες ανθρώπους που βρίζουν και έχει καταλήξει σε δύο βασικούς λόγους όσον αφορά το γιατί οι άνθρωποι το κάνουν. Αρχικά, οι βρισιές μας επιτρέπουν να εκφράσουμε τα συναισθήματά μας, να ξεδώσουμε. «Επίσης, επικοινωνούν πολύ αποτελεσματικά, σχεδόν άμεσα, τα συναισθήματά μας. Και άλλες λέξεις δεν μπορούν να το κάνουν αυτό».

Εξ ορισμού, οι βρισιές, ένα σχεδόν παγκόσμιο ανθρώπινο γλωσσικό φαινόμενο, είναι προσβλητικές. Αν μια λέξη με την πάροδο του χρόνου πάψει να είναι προσβλητική, τότε βγαίνει από τον κατάλογο των βρισιών. Η προσβολή από μόνη της, ωστόσο, δεν αρκεί, αφού μπορούμε να προσβάλλουμε με λέξεις χωρίς να βρίζουμε. Υπάρχουν και ορισμένοι υποτιμητικοί όροι που απευθύνονται σε ολόκληρες ομάδες και είναι ιδιαίτερα προσβλητικές αλλά δεν αποτελούν βρισιές.

Για τη φιλόσοφο Rebecca Roache, μαζί με το στοιχείο της προσβολής, οι αθυροστομίες έχουν μια σειρά από άλλα χαρακτηριστικά. Και εκείνη, όπως σημειώνει στο BBC, εξηγεί ότι τις χρησιμοποιούμε για να εκφράσουμε συναίσθημα. «Αν είσαι θυμωμένος ή χαρούμενος, το βρίσιμο και η βλασφημία έχουν έναν ρόλο κάθαρσης. Η βλασφημία στηρίζεται επίσης στα ταμπού. Σε όλο τον κόσμο, οι προσβλητικές λέξεις περιστρέφονται γύρω από κάποια συγκεκριμένα ζητήματα: υγειονομικά θέματα, σεξ, θρησκεία».

Και ο Bergen στέκεται στο ζήτημα των ταμπού: σεξ, σωματικές λειτουργίες, θρησκεία και λέξεις που περιγράφουν άλλες ομάδες ανθρώπων. «Οι λέξεις της τελευταίας κατηγορίας είναι φτιαγμένες για να προσβάλλουν, να προκαλέσουν κακό, να διαιρέσουν και να υποτιμήσουν». Οι λέξεις αυτές προσδιορίζονται στις ΗΠΑ από έρευνες που έχουν γίνει ως οι πιο προσβλητικές.

Η απρεπής γλώσσα εξελίσσεται μαζί με τους πολιτισμούς, αντικατοπτρίζοντας τα ταμπού της κάθε εποχής. Και ενώ όλες οι γλώσσες έχουν τις δικές τους υβριστικές λέξεις, αυτές διαφέρουν από χώρα σε χώρα.

Οι λέξεις αναπτύσσουν τη δύναμή τους στον χρόνο. Πρόκειται για μια ιστορική διαδικασία. Στο παρελθόν, πολλές προσβλητικές λέξεις συνδέονταν με τη θρησκεία. Καθώς όμως αρκετές χώρες γίνονται ολοένα και πιο κοσμικές, υπάρχουν λέξεις που έχουν χάσει τη δύναμή τους. Ο Oliver Kamm, συγγραφέας του «Accidence Will Happen: The Non-Pedantic Guide to English», υποστηρίζει ότι το προσβλητικό λεξιλόγιο αντλεί σήμερα λιγότερα στοιχεία από τη θρησκεία και περισσότερα γύρω από τα όλα εκείνα που αποβάλλει ο ανθρώπινος οργανισμός. «Και εκεί υπάρχει μια ιεράρχηση, ανάλογα με το πόσο αηδιαστικό βρίσκουμε κάτι».

Βρισιές και… οφέλη

Η συναισθηματική αποφόρτιση μέσω των βρισιών έχει μετρηθεί με μια σειρά από τρόπους. Όπως έχει προκύψει, το βρίσιμο βοηθά στη διαχείριση του πόνου. Είναι πιο εύκολο να κρατήσεις το χέρι σου σε ένα μπολ με παγωμένο νερό περισσότερη ώρα, αν ταυτόχρονα ρίχνεις και τα μπινελίκια σου. Και όσοι μιλούν περισσότερες από μία γλώσσες, αναφέρουν πως το να βρίζουν στην πρώτη τους γλώσσα είναι πολύ πιο ικανοποιητικό.

Πέρα από το στοιχείο της «κάθαρσης», που επισημαίνουν οι επιστήμονες, υπάρχουν και άλλα οφέλη. Ένα από αυτά είναι ότι οι βρισιές ευνοούν το δέσιμο, καθώς ορισμένες -προσβλητικές μεν αλλά που λέγονται με καλή διάθεση- λέξεις ενισχύουν την οικειότητα. Μια πρόσφατη έρευνα υποστηρίζει ακόμη ότι όσοι βρίζουν θεωρούνται περισσότερο αξιόπιστοι από αυτούς που θα ξανασκεφτούν τον τρόπο που θα εκφραστούν.

Η έκφραση μιας βρισιάς μπορεί να αποκαλύψει την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το άτομα: θυμό, εκνευρισμό, ενθουσιασμό, έκπληξη και την ένταση της συναισθηματικής αυτής κατάστασης. Οι έρευνες έχουν δείξει επίσης ότι το να διαβάσεις ή να γράψεις μια προσβλητική λέξη επιδρά συναισθηματικά στους ανθρώπους αλλά όχι στον βαθμό που επιδρά το άκουσμά της ή το να την ξεστομίσει ο ίδιος.

Βρισιές, ειλικρίνεια και IQ

Ειδικοί όπως ο Jay υποστηρίζουν ότι πολλοί από τους λόγους που οι άνθρωποι αντιστέκονται και αντιτίθενται στη βλασφημία και τις βρισιές είναι βασισμένοι σε «μύθους» και ακαδημαϊκοί έχουν επιχειρήσει να τους απομυθοποιήσουν. Ο Bergen αφιερώνει ένα ολόκληρο κεφάλαιο στο βιβλίο του για την πεποίθηση που υπάρχει ότι οι βρισιές είναι βλαπτικές για τα παιδιά. Ο Jay, πάλι, αποφάσισε να ασχοληθεί με την ιδέα ότι οι άνθρωποι βρίζουν μόνο και μόνο γιατί δεν είναι αρκετά έξυπνοι ώστε να εκφραστούν με άλλον τρόπο. Αυτό που διαπίστωσε είναι ότι άνθρωποι με πιο πλούσιο λεξιλόγιο μπορούν στην πραγματικότητα να «παράγουν» περισσότερες βρισιές.

Ο Jay υποστηρίζει ακόμη ότι το «πιπέρι στο στόμα» δεν λειτουργεί. Όπως σημειώνει, υπάρχουν λόγοι να πιστεύουμε ότι όσο περισσότερο προστατεύονται τα παιδιά από αυτές τις λέξεις, τόσο πιο εντυπωσιακές γίνονται για εκείνα. Μια έρευνα που έγινε σε συνέχεια εκείνης με το παγωμένο νερό έδειξε ότι η ελάφρυνση του πόνου ήταν πιο αποτελεσματική σε ανθρώπους που έβριζαν λιγότερο στη ζωή τους. Με τη συχνή χρήση, γίνεται μια συνήθεια και οι λέξεις χάνουν αυτή την αρχική τους δύναμη.

Μία πρόσφατη έρευνα εξέτασε επίσης την άποψη ότι όσοι «βρωμίζουν» το λεξιλόγιό τους το κάνουν διότι αυτό δεν είναι ιδιαίτερα πλούσιο. Και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι απλώς οι άνθρωποι αυτοί είναι περισσότερο ειλικρινείς. Ερευνητές των πανεπιστημίου του Κέιμπριτζ, του Μάαστριχτ, του Χονγκ Κονγκ και του Στάνφορντ διαπίστωσαν ότι όσοι βρίζουν περισσότερο είναι πιο πιθανό να είναι περισσότερο ειλικρινείς.

«Το βασικό πράγμα που βρήκαμε είναι ότι αν φιλτράρεις τη γλώσσα σου όταν μιλάς τότε πιθανότατα φιλτράρεις και τα όσα λες. Είναι λιγότερο πιθανό να λες αυτά που σκέφτεσαι και περισσότερο πιθανό να λες αυτά που θέλουν να ακούσουν οι άλλοι», δήλωσε ένας από τους ερευνητές, ο David Stilwell του πανεπιστημίου του Κέιμπριτζ στον βρετανικό Independent. «Κάποιος που δεν φιλτράρει τη γλώσσα του, οπότε βρίζει, είναι πιο πιθανό να λέει αυτό που πιστεύει ότι είναι αλήθεια και επομένως είναι περισσότερο ειλικρινείς και αυθεντικός από τη δική του οπτική».

Μια άλλη πρόσφατη έρευνα, που επιχείρησε επίσης να καταρρίψει τον μύθο του φτωχού λεξιλογίου, έδειξε ότι οι άνθρωποι που μπορούν να απαριθμήσουν περισσότερες βρισιές σε ένα λεπτό έχουν συνήθως υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης. Και το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξε ήταν ότι ένα πλούσιο λεξιλόγιο στον τομέα των προσβλητικών λέξεων είναι δείγμα ρητορικής δύναμης και όχι μια προσπάθεια να κρύψει κάποιος τη λεξιλογική του ανεπάρκεια.

Σε bold εχω βαλει τα σημεια που βρισκω τα πιο ενδιαφεροντα.

Senior Member
    Για λίγο είχα μια ψευδαίσθηση κ νόμιζα πως το θέμα το άνοιξε ο m87.

Θα το διαβάσω κάποια στιγμη (πολύ μεγαλο γαμω τον στανιο του χαχα)
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Quote Originally Posted by serios View Post

Χαχαχαχα δικιο εχεις οντως θυμιζει το στυλ του λιγο :P
    Ηταν το αρθρο μεγαλο
    Αλλα νομιζω αξιζει σαν τροφη για σκεψη και συζητηση

Quote Originally Posted by serios View Post

ΌΧΙ καλέ ΤΟΥ μ87 θα ήταν κάπως έτσι

Όσο για το αστείο το γαμώ το στανιό εγώ δεν το πιασα με την πρώτη, το διάβασα ως κάτι φυσικό..................καμιά φορά είναι και συνήθεια τα ακούς 3000 φορές το λες άλλες 500 δεν σου κάνει αίσθηση πια.............είναι εθιστικό μικρός σε φτάνει το χαζέ ηλίθιε, μετά πας στο μαλάκας, μετά στο αρχιδ.πουστα, στα καντήλια......ε μετά δεν έχει άλλο....μετά μπορεί να σπας τραπέζια να κοπανάς πόρτες και κεφάλια για να αποφορτιστείς .......κλαιν

Ρε Ναταλάκι η μαγκιά είναι να βγαζεισ δικές σου τις συνιθησμενεσ εγώ δεν τις δίνω σημασία εγώ που κ που βγάζω δικές μου από τα δεκαπέντε κ μετά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Μερικές είναι σεξουαλα ,καυλωμένη από μόνη της ,τσιμπουκλιδου, ψωλιδου οποία προσβάλλεται να μου πει να το σβήσω αυτά τα λέω πάνω στα νεύρα μου συνήθως δε βρίζω γτ έχω ψύχωση ο Θεός ακούει κλπ οποίος μου πει τα σβήνω

Για άντρες μαλακοβιολησ χαζοβιολησ τονπαιρνογλου κλπ

Γενικη κατηγορία αλάνι των Ανωγείων των υπόγειων κ των κατωγιων
    Αστεροουρανοκατεβατοσ καλημεροκαλησπερα φτωχοπλουσιοσ κλπ

Σε κάποια συμφωνώ, σε άλλα όχι.

Ναι, οι βρισιές προσδίδουν ένταση στην ψυχική μας κατάσταση, αν χρησιμοποιηθούν σωστά και όχι προσβλητικά προς το συνομιλητή μας. Αν ακούσω π.χ. "Πού σκατά ήσουν όλο το πρωί που σου τηλεφωνούσα γαμώτο? Ανησύχησα!" θα καταλάβω την αγωνία του συντρόφου μου που την εκτονώνει με τη βωμολοχία. Αν όμως ακούσω " πού ήσουν όλο το πρωί μ@λακισμένη που σου τηλεφωνούσα? Ανησύχησα!" θα γίνει χαμός, διότι με προσβάλλει. Στην α' περίπτωση η βρισιά δεν είναι στοχευμένη προς τα εμένα, στη β' είμαι ο αποκλειστικός αποδέκτης και δεν το θέλω.

Όπως το "Για την Ελλάδα ρε γαμώτο!" της Πατουλίδου. Δείχνει το συναίσθημά της και δεν προσβάλλει κανέναν κ τίποτα.

Για τα τρυφερά " ρε μαλάκα" που λένε οι άντρες μεταξύ τους, συμφωνώ, είναι δέσιμο και φιλία.

Ε τώρα για το iq δε νομίζω να δείχνει τπτ. Ίσως μπορούμε να πούμε πως ένας άνθρωπος που βωμολοχεί όμορφα είναι πιο απελευθερωμένος, αυτό.

Προσωπικά δε μ αρέσει. Βρίσκω πιο σωστό να εκφράσω ό,τι νιώθω (ακόμα και να προσβάλλω κάποιον αν αυτός είναι ο στόχος μου) με άλλες εκφράσεις, ταιριαστές απόλυτα στην περίσταση και όχι με το "αντε γ@μήσου" πχ το οποίο κολλάει παντού.

Όσο για τους δημιουργούς νέων βωμολοχιών που λέει κι ο elis, εκεί επικροτώ. Αν είναι πετυχημένες δείχνουν φαντασία κι εξυπνάδα.

Quote Originally Posted by cube View Post
    ΌΧΙ καλέ ΤΟΥ μ87 θα ήταν κάπως έτσι

Όσο για το αστείο το γαμώ το στανιό εγώ δεν το πιασα με την πρώτη, το διάβασα ως κάτι φυσικό..................καμιά φορά είναι και συνήθεια τα ακούς 3000 φορές το λες άλλες 500 δεν σου κάνει αίσθηση πια.............είναι εθιστικό μικρός σε φτάνει το χαζέ ηλίθιε, μετά πας στο μαλάκας, μετά στο αρχιδ.πουστα, στα καντήλια......ε μετά δεν έχει άλλο....μετά μπορεί να σπας τραπέζια να κοπανάς πόρτες και κεφάλια για να αποφορτιστείς .......κλαιν
    Ναι ισχυει εν μερει το τελευταιο που λες οτι με τη χρηση ξεθωριαζει το εφε...το λεει και το αρθρο και στεκει σαν σκεπτικο γενικα πιστευω. Ο μονος λογος που αποκτα δυναμη μια ταμπου λεξη ειναι επειδη μαθαινουμε οτι ειναι απαγορευμενη και φοβομαστε/δισταζουμε να την πουμε. Αν ομως μια λεξη χρησιμοποιειται συνεχεια χανει τη δυναμη της. Περιπου οπως οταν επαναλαμβανεις μια λεξη πολλες φορες και χανει το νοημα της.
    Ωστοσο δεν ειναι η εκφραση θυμου η μοναδικη χρηση τετοιου λεξιλογιου. Μπορει να εκφρασει γενικα συναισθηματα, ακομα και θετικα για παραδειγμα. Η οικειοτητα και δεσιμο. Η να βοηθησει στο να ειναι πιο διαχειρισιμος ο πονος, σωματικος η ψυχικος. Για αυτο οταν χτυπας το δαχτυλακι στην ακρη του τραπεζιου λες γαμωτο :P

Κι εγώ αυτό κατάλαβα για σένα Ναταλάκι δε σε παρεξήγησα ούτε ένα δευτερόλεπτο απλά δε θέλω να μαλώνετε

Quote Originally Posted by imagine View Post
    Σε κάποια συμφωνώ, σε άλλα όχι.

Ναι, οι βρισιές προσδίδουν ένταση στην ψυχική μας κατάσταση, αν χρησιμοποιηθούν σωστά και όχι προσβλητικά προς το συνομιλητή μας. Αν ακούσω π.χ. "Πού σκατά ήσουν όλο το πρωί που σου τηλεφωνούσα γαμώτο? Ανησύχησα!" θα καταλάβω την αγωνία του συντρόφου μου που την εκτονώνει με τη βωμολοχία. Αν όμως ακούσω " πού ήσουν όλο το πρωί μ@λακισμένη που σου τηλεφωνούσα? Ανησύχησα!" θα γίνει χαμός, διότι με προσβάλλει. Στην α' περίπτωση η βρισιά δεν είναι στοχευμένη προς τα εμένα, στη β' είμαι ο αποκλειστικός αποδέκτης και δεν το θέλω.

Όπως το "Για την Ελλάδα ρε γαμώτο!" της Πατουλίδου. Δείχνει το συναίσθημά της και δεν προσβάλλει κανέναν κ τίποτα.

Για τα τρυφερά " ρε μαλάκα" που λένε οι άντρες μεταξύ τους, συμφωνώ, είναι δέσιμο και φιλία.

Ε τώρα για το iq δε νομίζω να δείχνει τπτ. Ίσως μπορούμε να πούμε πως ένας άνθρωπος που βωμολοχεί όμορφα είναι πιο απελευθερωμένος, αυτό.

Προσωπικά δε μ αρέσει. Βρίσκω πιο σωστό να εκφράσω ό,τι νιώθω (ακόμα και να προσβάλλω κάποιον αν αυτός είναι ο στόχος μου) με άλλες εκφράσεις, ταιριαστές απόλυτα στην περίσταση και όχι με το "αντε γ@μήσου" πχ το οποίο κολλάει παντού.

Όσο για τους δημιουργούς νέων βωμολοχιών που λέει κι ο elis, εκεί επικροτώ. Αν είναι πετυχημένες δείχνουν φαντασία κι εξυπνάδα.
    Μεσες ακρες συμφωνουμε... απλα θα ηθελα αν μπορεις να μου ανελυες λιγο το σημειο που εχω βαλει με bold. Συγκεκριμενα τι το κανει πιο σωστο να μην εκφραστεις με βρισιες αμα η προθεση δεν ειναι να προσβαλεις αλλο προσωπο; Μπορεις να μου το στοιχειοθετησεις; Δε ρωταω απλα για να διαφωνησω, οντως εχω περιεργεια να μαθω επειδη η ιδια δεν βρισκω λογικη αιτιολογηση. Μηπως ειναι κατι που δεν σκεφτηκα.

Οσο για το κομματι με το IQ που λες η ερευνα δεν λεει πως οποιος βριζει εχει ψηλο IQ αλλα λεει πως υπαρχει συσχετισμος μεταξυ πλουσιου λεξιλογιου και πλουσιου "κακου" λεξιλογιου.
    Αυτο καταρριπτει τον μυθο οτι αν καποιος βριζει το κανει επειδη δεν εχει τη μορφωση η την ικανοτητα να εκφραστει χωρις αυτο η οτι εχει περιορισμενο λεξιλογιο. Μπορει καποιος να ειναι οντως οχι ιδιαιτερα μορφωμενος/καλλιεργημενος και να βριζει; Ναι. Μπορει καποιος που τα εχει αυτα και γενικη ευφραδεια λογου να βριζει κι ολας; Επισης ναι.
    Επισης ενας μορφωμενος ανθρωπος με πλουσιο λεξιλογιο που δε δισταζει και να βριζει οντως ειναι οπως λες πιο απελευθερωμενος. Το σημειο στο οποιο διαφωνουμε ειναι πως εγω δεν θεωρω την απελευθερωση (βασισμενη στην πληροφορηση και οχι μονο στη παρορμηση) ανεξαρτητη απο την ευφυϊα. Δεν φτανει εκει καποιος χωρις αυτην.

Και σε ευχαριστω για τα εξαιρετικα σου παραδειγματα, πολυ πετυχημενα, και αυτα που δειχνουν τη διαφορα μεταξυ του "σε μειωνω" και του "σου εκφραζομαι" και αυτο με την Πατουλιδου

Νομιζω η αθυροστομια εχει να κανει με το περιβαλλον και τις συνθηκες στις οποιες βρισκομαστε, και τους ανθρωπους φυσικα που εχουμε απεναντι μας, αλλιως ειναι αγενεια και ασεβεια.
    Σαφως ο ψαρωμενος εφηβος ξεψαρωνει οταν βριζει, νιωθει οτι προσεγγιζει τον ενηλικα, προσαρμοζεται με το εφηβικο περιβαλλον οπου οι περισσοτεροι βριζουν αλλα... so what? θα γινει περισσοτερο επαναστατης ή αντισυμβατικος αν μιλαει κοπριτικα?

εγω αρχισα να βριζω λογω περιβαλλοντος εργασιας. και ομολογουμενως με βοηθησε να βγαλω απο μεσα μου πραγματα που δεν εβγαιναν με την καμια. αλλα ως εκει!
    δεν γουσταρω το περιθωριο, θεωρω και θελω να ειμαι ενας ανθρωπος με μια καποια καλλιεργεια-εχω προσπαθησει να το πετυχω, και οσο μπορω ελεγχω την αθυροστομια, θελω να πιστευω.
    Αλλα ναι αν βρεθω σε φαση οπου πρεπει να βρισω γιατι με προσβαλλαν ή ετυχε να ειμαι σε περιβαλλον οπου ολοι βριζουν, εε μια κουβεντα ξεγυρισμενη θα την πεταξω, ετσι για να ερθουμε στα ισα μας.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Συγκεκριμενα τι το κανει πιο σωστο να μην εκφραστεις με βρισιες αμα η προθεση δεν ειναι να προσβαλεις αλλο προσωπο;
    πεταγομαι να πω μια γνωμη....

εξαρταται αποτο περιβαλλον στο οποιο βρισκεσαι και τις συνθηκες οπως ειπα και πιο πανω.
    Σκεψου να εισαι πχ σε ενα δικαστηριο ή σε μια κηδεια ή να εισαι δασκαλος σε μικρα παιδια. Μπορεις να πεταξεις μια βρισια καλοπροαιρετα? οχι βεβαια....γιατι θα θεωρηθει ασεβεια ειτε προς την αρχη ειτε προς τα παιδια.
    Σκεψου να εισαι σε ενα νοσοκομειο με εναν ετοιμοθανατο, μπορεις να του πεις.... α ρε πτωματακι, σε λιγο θα σε τρωνε τα σκουληκια? τωρα θα πληρωσεις οσα μου εκανες? αυτο δεν ειναι βρισια, ειναι εκδικηση και καταρα.
    Ή πχ σε ενα νεκροταφειο, μπορεις να πεις σε αλλους δειχνοντας ενα μνημα αυτος ο μαλακας μου ειχε κανει τη ζωη μαρτυριο?
    Ειναι λογια αληθινα για σενα, ειναι αληθειες, αλλα ειναι και βρισιες. Γιατι δεν λεγονται? γιατι δεν αρμοζουν στις περιστασεις, αυτο που λενε comme il faut... Aν μιλησεις ετσι, εισαι απροσαρμοστος και αντικοινωνικος.

Σκεψου τωρα να εισαι για καφε με τις φιλες σου και να σχολιαζεις μια αλλη τυπισσα ως μαλακισμενη, κακογ@αμημενη γιατι σου εκανε αυτο κι εκεινο.
    Ή στην παραλια να συζητας για τον εργοδοτη σου και να του αραδιαζεις 1002 κοσμητικα επιθετα.
    Ή στο σπιτι σου να εκτονωνεσαι βριζοντας το γκομενο που αποδειχτηκε μαλακας και γλυψομ@@νης.... κλπ κλπ....

Δεν ειναι τελειως διαφορετικα σκηνικα? ε αυτο κανει τη διαφορα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 4 123 ... LastLast