Ταμπού λεξεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
    Senior Member
    Κι εγω τοχω διανβασει οτι το να ξεσπας με βρισιες βοηθα στην διαχειρηση του πονου , μαλλον διαβασμε το ιδιο αρθρο .......αλλα το να χρησιμοποιει μια γυναικα , κιενας αντας , περισσοτερο ομως γυναικα , υβρεις στην καθομιλουμενη , εμενα με ξενερωνει πολυ ............................εγω βριζω ασχημα την μανα μου , μεκνευριζει ωρες ωρες , δεν μεκνευριζει αλλος , δεν τολμαει , θα πεσει φαπα γερη , αλλα δεν χρησιμοποιω υβρεις την καθομιλουμενη , ουτε την λεξη ' γκομενα ' δεν λεω .....

αμα δεν μπορω να βρισω , οπως τανηψια μου , που μεκνευριζουν , κακομαθημενα , δεν μιλαω καθολου ........

Προσωπικά όταν είμαι θυμωμένη βρίζω, νιώθω οτι με βοηθάει να ξεσπάσω. Όχι μόνο στο πρόσωπο που απευθύνεται ο θυμός μου αλλά και γενικά σε μια κατάσταση.
    Στην καθημερινότητα συμφωνώ οτι σε πολλές περιπτώσεις δείχνει οικειότητα, πολλές φορές βοηθάει στο να εκφραστούν πιο άμεσα συναισθήματα ή είναι ένα είδος εξαγνισμού- κάπως έτσι νιώθω οτι χρησιμοποιούσαν τις βρισιές οι αρχαίοι Έλληνες. Και εδώ όμως όπως παντού, είναι θέμα μέτρου. Είναι εύκολο να φύγει από την οικειότητα και να γίνει απλά φτηνό ή προσβλητικό. Ή τι γίνεται όταν δεν υπάρχει οικειότητα γιατί είναι κάποιος που μόλις γνώρισες; Εκεί μου δείχνει έλλειψη σεβασμού ή οτι ο άλλος δεν μπορεί να βάλει όριο και να ξεχωρίσει πότε μπορεί να μιλάει όπως θέλει και πότε όχι. Αν μου πει η κολλητή μου πχ "πω τι μαλακισμένη που είσαι" δεν θα παρεξηγηθώ, αν μου το πει ο συνάδελφος στη δουλειά που έχουμε μια τυπική σχέση θα γίνει καβγάς.

Παρόλα αυτά έχω παρατηρήσει οτι ενώ από τη μια με βοηθά να ξεσπάσω και να ηρεμήσω όταν είμαι θυμωμένη πχ, κάποιες άλλες φορές η χρήση τέτοιων λέξεων είναι αυτή που προκαλεί την ένταση, κάπως σα να λειτουργεί και αντίστροφα δηλαδή. Γενικά πιστεύω οτι οι λέξεις έχουν μεγάλη δύναμη και σίγουρα επηρεάζουν τον ψυχικό μας κόσμο. Αν για παράδειγμα προσπαθώ να περιγράψω μια κατάσταση χρησιμοποιώντας "σκληρές" λέξεις κάποιες φορές μπορεί να νιώσω μεγαλύτερη ένταση από οτι ένιωθα πριν. Για αυτο τον λόγο τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να είμαι πιο προσεκτική στον τρόπο που μιλώ για τον εαυτό μου, στις λέξεις που χρησιμοποιώ για να με περιγράψω ή να περιγράψω αυτά που νιώθω.

Θα κάνω όμως έναν διαχωρισμό στις βρισιές που αφορούν τα θεία. Εκτός κι αν αυτό γίνεται σε μια στιγμή μεγάλης έντασης, το θεωρώ ασέβεια άσχετα αν πιστεύει κάποιος ή όχι. Δεν είμαι της εκκλησίας καθόλου, αλλά το να ακούω ανθρώπους να βρίζουν όλη μέρα για ψύλλου πήδημα πρόσωπα που για άλλους είναι ιερά μου φαίνεται κάπως. Αν υπάρχει Θεός βέβαια είμαι σίγουρη οτι είναι το τελευταίο που τον νοιάζει, αλλά το θεωρώ ασέβεια στον συνάνθρωπο και τα πιστεύω του.

ειναι θεμα ικανοτητασ εκφρασησ η ναταλια μπηκε στα μεγαλα σαλονια απο πλευρασ μυαλου μονο λιγοι ειναι εκει κ δεν εχουν σημασια οι σπουδεσ ειναι πνευματικη κατασταση που δεν εχουν ολοι μπορω να σασ το αποδειξω αλλα δε θα καυαλαβετε θα σασ πω μονο οτι τα κομμαντα που πανε σε πολεμο κ τουσ κοβονται τα ποδια παραμενουν κομμαντα δηλαδη η λειτουργηκπτητα παλι ειναι αυξημενη προτεινω να δειτε μερικα βιντεο με βετερανουσ μπασ κ καταλαβετε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Μεσες ακρες συμφωνουμε... απλα θα ηθελα αν μπορεις να μου ανελυες λιγο το σημειο που εχω βαλει με bold. Συγκεκριμενα τι το κανει πιο σωστο να μην εκφραστεις με βρισιες αμα η προθεση δεν ειναι να προσβαλεις αλλο προσωπο; Μπορεις να μου το στοιχειοθετησεις; Δε ρωταω απλα για να διαφωνησω, οντως εχω περιεργεια να μαθω επειδη η ιδια δεν βρισκω λογικη αιτιολογηση. Μηπως ειναι κατι που δεν σκεφτηκα.

Οσο για το κομματι με το IQ που λες η ερευνα δεν λεει πως οποιος βριζει εχει ψηλο IQ αλλα λεει πως υπαρχει συσχετισμος μεταξυ πλουσιου λεξιλογιου και πλουσιου "κακου" λεξιλογιου.
    Αυτο καταρριπτει τον μυθο οτι αν καποιος βριζει το κανει επειδη δεν εχει τη μορφωση η την ικανοτητα να εκφραστει χωρις αυτο η οτι εχει περιορισμενο λεξιλογιο. Μπορει καποιος να ειναι οντως οχι ιδιαιτερα μορφωμενος/καλλιεργημενος και να βριζει; Ναι. Μπορει καποιος που τα εχει αυτα και γενικη ευφραδεια λογου να βριζει κι ολας; Επισης ναι.
    Επισης ενας μορφωμενος ανθρωπος με πλουσιο λεξιλογιο που δε δισταζει και να βριζει οντως ειναι οπως λες πιο απελευθερωμενος. Το σημειο στο οποιο διαφωνουμε ειναι πως εγω δεν θεωρω την απελευθερωση (βασισμενη στην πληροφορηση και οχι μονο στη παρορμηση) ανεξαρτητη απο την ευφυϊα. Δεν φτανει εκει καποιος χωρις αυτην.

Και σε ευχαριστω για τα εξαιρετικα σου παραδειγματα, πολυ πετυχημενα, και αυτα που δειχνουν τη διαφορα μεταξυ του "σε μειωνω" και του "σου εκφραζομαι" και αυτο με την Πατουλιδου
    Σε μια κουβέντα με όχι φίλο (απλό γνωστό- συνεργάτη- άγνωστο) βωμολοχώντας α) ανεβάζεις τους τόνους της συζήτησης έστω κι αν δεν προσβάλλεις τον ίδιο, β) υπάρχει κίνδυνος να εισπραχθεί ως υποτίμηση απ το συνομιλητή και όχι εντελώς άδικα (οι περισσότερες βωμολοχίες είναι επιθετικές και προσβλητικές και δεν ξέρουμε τα όρια ανοχής του καθενός) εφόσον δεν έχετε την οικειότητα και δεν έχει αναπτυχθεί κανένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ σας που να το επιτρέπει αυτό. Πάρε ένα απλό παράδειγμα: Τι κάνεις ρε μαλάκα θα πείς τρυφερά στον κολλητό σου, το ίδιο όμως δε θα πεις πχ στον πελάτη στη δουλειά σου ή στον νέο συνάδελφό σου.

Όσο για το δεύτερο θέμα που θίγεις, την απελευθέρωση, εκεί φτάνεις όπως σωστά γράφεις είτε μετά από σκέψη είτε παρορμητικά. Έχω παρατηρήσει στατιστικά ότι οι περισσότεροι αθυρόστομοι δεν είναι απελευθερωμένοι, απλώς δεν ξέρουν άλλο τρόπο να διαχειριστούν ικανοποιητικά συναισθήματα, καταστάσεις, συζητήσεις. Χωρίς αυτό να αποτελεί αξίωμα φυσικά, απλώς προσωπική μου στατιστική.

Εν κατακλείδι, η βωμολοχία με μέτρο και σε ανθρώπους που την αποδέχονται.

Αφού μπηκεσ στα μεγάλα σαλόνια του μυαλού κ μπράβο σου αντικατέστησε τις βωμολοχίες με κάτι δικό σου οπωσ κάνω εγώ γιατί ακριβώς δεν ξέρεις τα όρια του συνομιλητή και υπάρχουν μερικοί οπωσ εγώ που βλέπουν τι άνθρωπος είσαι κ δεν κρίνουν από τις βωμολοχίες υπάρχουν κ άλλοι που βλέπουν αλλά κολανε σε διαφορετικά σημεία δηλαδή εν κατακλείδι είναι ανάλογα που κολαει ο συνομιλητής τι υπολογίζει για να σε κρίνει κ πόσο καλά τα έχει με τον εαυτό του στην καθημερινή ζωή σου παίζει ρόλο κι η εξωτερική σου εμφάνιση αν φαίνεσαι όμορφη ευγενική κλπ

Ο όρος γαμοσταυρίδι άρχισε για μένα σε μικρή ήλικία και ο λόγος ήταν η λεκτική βία που δεχόμουν στο σχολείο γιατί κοροίδευαν τους γονείς μου γιατί ήταν μεγάλοι και εγώ κάπως πιο ψηλή απο το σύνηθες και γεματούλα τότε! Οπότε για να μην τα σπασω τα μαλακισμένα στο ξύλο που εγινε κ αυτό μια φορά τα άρχισα στα μπινελίκια.. κάτι που συνεχίστηκε μέχρι σήμερα με κάτι διάλματα για να το παίξω κορίτσι κ με δριμύτατη επανεμφάνιση τον τελευταίο χρόνο! Αγαπημένες λέξεις γ...μιδι τελειωμένο, μ..πανο σαφρακιασμένο, σαλτα και γ... γιατι είναι κ χορευτικό σε σχεση με το άντε κ γ...
    ΥΓ Δεν διαβασα ολο το ποστ 2 ματσ για μενα..άλλα έχω διαβάσει ενα άλλο που λεει οτι το βρίσιμο δείχνει υψηλό δείκτη νοημοσύνης

Quote Originally Posted by maria eleni View Post
    Ο όρος γαμοσταυρίδι άρχισε για μένα σε μικρή ήλικία και ο λόγος ήταν η λεκτική βία που δεχόμουν στο σχολείο γιατί κοροίδευαν τους γονείς μου γιατί ήταν μεγάλοι και εγώ κάπως πιο ψηλή απο το σύνηθες και γεματούλα τότε! Οπότε για να μην τα σπασω τα μαλακισμένα στο ξύλο που εγινε κ αυτό μια φορά τα άρχισα στα μπινελίκια.. κάτι που συνεχίστηκε μέχρι σήμερα με κάτι διάλματα για να το παίξω κορίτσι κ με δριμύτατη επανεμφάνιση τον τελευταίο χρόνο! Αγαπημένες λέξεις γ...μιδι τελειωμένο, μ..πανο σαφρακιασμένο, σαλτα και γ... γιατι είναι κ χορευτικό σε σχεση με το άντε κ γ...
    ΥΓ Δεν διαβασα ολο το ποστ 2 ματσ για μενα..άλλα έχω διαβάσει ενα άλλο που λεει οτι το βρίσιμο δείχνει υψηλό δείκτη νοημοσύνης
    Χαχαχαχα αγαπω αυτο το σχολιο, και εμενα μ'αρεσει το σαλτα για τον ιδιο λογο αλλα δεν θα μπορουσα να τον εντοπισω τοσο ευστοχα :P

Μηπως.πρέπει να.διαβασουμε κανα αρθρο που να λεει οτι το βρισιδι ειναι μεγαλη αγενεια;
    ΥΓ και γω βριζω

Quote Originally Posted by wstyron View Post
    Μηπως.πρέπει να.διαβασουμε κανα αρθρο που να λεει οτι το βρισιδι ειναι μεγαλη αγενεια;
    ΥΓ και γω βριζω
    Εξαρταται. Οχι δεν ειναι παντα αγενεια το βρισιδι οπως και δεν ειναι παντα η αγενεια βρισιδι. Μπορεις να μην πεις κανενα βρισιδι αλλα και παλι να εισαι αγενεστατος. Οι ανθρωποι που με εχουν χαλασει περισσοτερο απο ολα μεχρι στιγμης στη ζωη μου ετυχε (η πετυχε να μη βριζουν.
    Επισης δεν εμπιστευομαι τους ανθρωπους που δεν βριζουν ποτε. Το τονιζω το ποτε, αλλο το βριζω σπανια και αλλο το μου σηκωνεται η τριχα αμα ακουσω να λενε γυρω μου "γαμω τη τρελα μου". Προσεξε κανεις τι λεει το αρθρακι για την ειλικρινια;

Οι ανθρωποι λεει που προσεχουν πως μιλανε κατα πασα πιθανοτητα προσεχουν και το τι λενε. Επιμελουνται δηλαδη πιο συνειδητα την εικονα που δινουν προς τα εξω...ενω καποιος που βριζει ειναι πιο πηγαιος, δεν το σκεφτεται τοσο και αρα πιο αυθεντικος/ειλικρινης.

Μου φαινεται παρα πολυ λογικο αυτο το πορισμα.

Α και καποιος ειπε για κηδειες και παιδακια μιλωντας για περιστασεις...
    Δε βρισκω που θα ηταν το εξωφρενικο στο να ξεσπασει ενα αγαπημενο προσωπο σε "ΓΙΑΤΙ ΓΑΜΩΤΟ ΓΙΑΤΙ" σε μια κηδεια. Εκτος αν θα επρεπε κι εκει να προσεχει τι εικονα δινει...

Οσο για τα παιδακια, εχετε κατσει καμια ωρα με παιδακια; Εγω δουλευα με παιδακια και δε ξερετε τι μουρμουραγα μεσα απο τα δοντια μου χαχα αστειευομαι φυσικα :P
    Χαρα θεου ειναι και καλο ειναι να προσεχουμε με αυτα. Αλλα και παλι...το "για την Ελλαδα ρε γαμωτο" λετε να μην το ειδαν/ακουσαν παιδακια; Χαθηκε ο κοσμος; Κατα τη γνωμη μου μπα.
    Θυμαμαι οτι μια φορα μου ειχε ξενισει πολυ να βλεπω δεκαχρονα-εντεκαχρονα αγορακια να λενε το ενα στο αλλο "θα σε γ**σω" και "θα μου κλασεις τα @@", αλλα δεν το βρισκω τραγικο και παλι. Ψιλογελουσα, μου φανηκε αβολα αστειο. Το βρισκω φαση που θα περασει...εξερευνουν τα ορια της δυναμης της γλωσσας, ειναι κομματι του μεγαλωματος και αυτο. Ξεκινας με βρωμιες που ειναι το προφανες και "αποφοιτεις" με ευρυτερες πραγματολογικες γλωσσικες ικανοτητες

Γενικά η νεολαία βρίζει και το χει στο λεξιλόγιο της, γαμ@σε τα, ρε μαλ@κα κλπ
    Οι παλιοί μπορεί να βρίσουν πάνω στα νεύρα τους, για κάνα αστείο , καμιά χριστοπαναγία....... δεν τα χουν ψωμοτύρι όμως.......
    Γενικότερα δεν είναι ωραίο ρε μαλάκες :P, πες ότι κάνεις ένα παιδί, και έρχεται το παιδάκι σου και σου λέει ''μανούλα πως πήγε η δουλειά''?
    Τι θα πεις? '' πω γαμησέ τα, μας γ@μήσανε σήμερα ''..?
    Ε δεν γίνεται.........

Είναι μόνο για συγκεκριμένες καταστάσεις και ανθρώπους....σε μια παρέα, σε ένα κολλητό........

Το γαμώτο εντάξει δεν είναι και τίποτα τραγικό εδώ που τα λέμε και τίποτα χυδαίο και ακραίο.........

Quote Originally Posted by cube View Post
    Οι παλιοί μπορεί να βρίσουν πάνω στα νεύρα τους, για κάνα αστείο , καμιά χριστοπαναγία....... δεν τα χουν ψωμοτύρι όμως.......
    Γενικότερα δεν είναι ωραίο ρε μαλάκες :P, πες ότι κάνεις ένα παιδί, και έρχεται το παιδάκι σου και σου λέει ''μανούλα πως πήγε η δουλειά''?
    Τι θα πεις? '' πω γαμησέ τα, μας γ@μήσανε σήμερα ''..?
    Ε δεν γίνεται.........

Είναι μόνο για συγκεκριμένες καταστάσεις και ανθρώπους....σε μια παρέα, σε ένα κολλητό........

Το γαμώτο εντάξει δεν είναι και τίποτα τραγικό εδώ που τα λέμε και τίποτα χυδαίο και ακραίο.........
    Μη το λες, μερικοι ταραζονται και με το γαμωτο... :P

Senior Member
    To μονο που δειχνει το βρισιμο , ειναι εναν πολυ νευρικο ανθρωπο .........δεν αμφιβαλλω οτι το διαβασες σε μελετη , αλλα εχουμε πηξει στις μελετες .......

δλδ ο πατερας μου , που δεν βριζει ποτε , και ειναι αυτοδημιουργητος πλουσιος , δεν ειναι εξυπνος ?

ταχα με μια κοπελα , νεα σχετικα , της γενιας σας , την ρωταγα ΄πως πηγε σημερα ' ? .....ασε , εφαγα ενα γαμησι .....ποσο χαλιομουν με αυτην την απαντηση .....ξενερωνα .....

Senior Member
    Quote Originally Posted by cube View Post

Αυτο ειναι αληθεια , η νεολαια βριζει πολυ σημερα , καμμια σχεση με την εποχη μου , ................το γαμωτο, το λεω κι εγω , δεν ειναι τιποτα ......το ' μαλακα ' δεν το λεω ποτε ........ουτε την λεξη ' γκομενα ' λεω ......

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast