Μύθοι και αλήθειες για τα αντικαταθλιπτικά - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 133
    Senior Member
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Μα ξερουμε πως λειτουργουν τα φαρμακα. Η νευροβιολογια τα εξηγει ολα...
    Τρίχες ξέρουμε...
    Απο τη στιγμή που δεν μπορούμε να μετρήσουμε την σεροτονίνη μας τότε πως προσδιορίζουμε την σωστή δόση αντικαταθλιπτικού;
    Και αν όντως ξέραμε πως λειτουργεί το κάθε ssri θα προβλέπαμε και καλύτερα την δράση του...
    Όλα τα ssri θεωρητικά λειτουργούν με τον ίδιο μηχανισμό δράσης αλλά... όλα τελείως διαφορετικά... είναι περίεργο πολύ αυτό...

Τώρα με την εξέταση του dna κάτι πάνε να κάνουν...
    Το λαντόζ πχ και αυτό ssri είναι αλλά εμένα είναι το μόνο ssri που με έκανε χάλια πραγματικά... 12 μέρες το πήρα και με έκανε πιο αυτοκτονικό κάτι που ποτέ δεν έκανε κανένα ssri (cipralex, seroxat, seropram) γιατί να γίνει αυτό αν λειτουργούσαν όλα όπως "πιστεύουν" ότι λειτουργουν...

Όταν θα βγάλει η ψυχιατρική μια εξέταση να μετρά τηνσ εροτονίνη μου το΄τε ίσως πιστεψω σε αυτήν...
    Για την ώρα δυστυχώς αναγκάζομαι και τα παίρνω και εγώ τα φάρμακα τους που αν λειτουργούσαν όπως έπρεπε δεν θα είχαν τόσες παρενέργειες...

Banned
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Μα ξερουμε πως λειτουργουν τα φαρμακα. Η νευροβιολογια τα εξηγει ολα...

Λιγα ξέρει, και αυτά τα λίγα τα ξέρει απο:
    α)τα παράπονα των χρηστών (στου κασιδη το κεφάλι που λένε)-trial and error στο χωριό μου
    β)απο χημικα πειράματα σε ινδικά χοιρίδια, η απλα στο δοκιμαστικό σωλήνα.

Τα λιγα αυτά που ξέρει, ΔΕΝ αποτελούν ΕΞΗΓΗΣΗ.

Senior Member
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Εγώ έπαιρνα 30 mg άτυπο τετρακυκλικο, για 4 χρόνια. Μετα για 2χρονια μείωσε στο μισο. Τωρα το εκοψα τελείως αλλά έχω παρενέργειες και νομιζω οτι θα τρελλαθω. Κάθε μέρα κάτι νεο. Χτες ανακάλυψα οτι η σωματική καταπόνηση μου κανει έντονες ταχυαρρυθμιες.
    Δεν μπορώ να το κόψω τα αποφάσισα αλλά θα το μείωση ακόμα περισσότερο.

Γενικά το θεωρώ λιγοτερο επικίνδυνο απο το πιο ελαφρύ παράνομο μαντζουνι, αλλά πάντως επικίνδυνο. Άλλοι ως ΔΕΝ θα το εκοβα ΠΟΤΕ, γιατί με βοηθάει να είμαι θετικος., μου κανει την καθημερινότητα υποφερτή.
    Τι ακριβώς έπαιρνες;

Senior Member
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Τρίχες ξέρουμε...
    Απο τη στιγμή που δεν μπορούμε να μετρήσουμε την σεροτονίνη μας τότε πως προσδιορίζουμε την σωστή δόση αντικαταθλιπτικού;
    Και αν όντως ξέραμε πως λειτουργεί το κάθε ssri θα προβλέπαμε και καλύτερα την δράση του...
    Όλα τα ssri θεωρητικά λειτουργούν με τον ίδιο μηχανισμό δράσης αλλά... όλα τελείως διαφορετικά... είναι περίεργο πολύ αυτό...

Τώρα με την εξέταση του dna κάτι πάνε να κάνουν...
    Το λαντόζ πχ και αυτό ssri είναι αλλά εμένα είναι το μόνο ssri που με έκανε χάλια πραγματικά... 12 μέρες το πήρα και με έκανε πιο αυτοκτονικό κάτι που ποτέ δεν έκανε κανένα ssri (cipralex, seroxat, seropram) γιατί να γίνει αυτό αν λειτουργούσαν όλα όπως "πιστεύουν" ότι λειτουργουν...

Όταν θα βγάλει η ψυχιατρική μια εξέταση να μετρά τηνσ εροτονίνη μου το΄τε ίσως πιστεψω σε αυτήν...
    Για την ώρα δυστυχώς αναγκάζομαι και τα παίρνω και εγώ τα φάρμακα τους που αν λειτουργούσαν όπως έπρεπε δεν θα είχαν τόσες παρενέργειες...
    Μπορουμε να μετρησουμε τη σεροτονινη. Νομιζω με εξετασεις αιματος αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Δεν εχω ακουσει ποτε ψυχιατρο να γραφει εξετασεις πριν συνταγογραφησει. Για την ακριβεια, δεν εχω ακουσει ψυχιατρο να ασχολειται καν με παραγοντες που φαινονται στις αιματολογικες και θα μπορουσαν να παιζουν ρολο σε μια κακη διαθεση και σε αγχος.
    Δε γραφουν εξετασεις ουτε για βιταμινες ουτε για θυρεοειδη. Ποσο μαλλον για σεροτονινη, ντοπαμινη, επινεφρινη κλπ
    Αυτος πιστευω ειναι και βασικος λογος που υπαρχει τοση δυσπιστια προς τον τροπο που λειτουργουν. Και εγω 7 χρονια αρνουμουν να παω σε ψυχιατρο γιατι δε θεωρουσα αξιοπιστο τον τροπο που λειτουργουν με ευκολες συνταγογραφησεις.
    Δεν αμφισβητω τη βελτιωση που προσφερουν τα φαρμακα σε παρα πολλα περιστατικα, ειμαι κι εγω ενα απο αυτα. Αλλα παρολαυτα με ενοχλει πολυ που οι συνταγες τους δε βασιζονται σε εξετασεις.

Senior Member
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εχω ακουσει ποτε ψυχιατρο να γραφει εξετασεις πριν συνταγογραφησει. Για την ακριβεια, δεν εχω ακουσει ψυχιατρο να ασχολειται καν με παραγοντες που φαινονται στις αιματολογικες και θα μπορουσαν να παιζουν ρολο σε μια κακη διαθεση και σε αγχος.
    Δε γραφουν εξετασεις ουτε για βιταμινες ουτε για θυρεοειδη. Ποσο μαλλον για σεροτονινη, ντοπαμινη, επινεφρινη κλπ
    Αυτος πιστευω ειναι και βασικος λογος που υπαρχει τοση δυσπιστια προς τον τροπο που λειτουργουν. Και εγω 7 χρονια αρνουμουν να παω σε ψυχιατρο γιατι δε θεωρουσα αξιοπιστο τον τροπο που λειτουργουν με ευκολες συνταγογραφησεις.
    Δεν αμφισβητω τη βελτιωση που προσφερουν τα φαρμακα σε παρα πολλα περιστατικα, ειμαι κι εγω ενα απο αυτα. Αλλα παρολαυτα με ενοχλει πολυ που οι συνταγες τους δε βασιζονται σε εξετασεις.
    Δεν ξερω αν μπορουν οι ιδιοι να γραψουν εξετασεις... αν δεν μπορουν συνηθως σε παραπεμπουν σε ενδοκρινολογο. Εμενα ο δικος μου μου ειπε να κανω εξετασεις θυροειδη και καποιες αλλες αιματος και βρεθηκε οτι η προλακτινη ειχε ανεβει παρα πολυ και γι'αυτο μου ειχε σταματησει και η περιοδος για κανα διμηνο με τριμηνο. Οταν παιρνουμε καποια φαρμακα (πχ λιθιο, ατυπα αντιψωσικα κτλ) απαιτειται να κανουμε εργαστηριακες εξετασεις. Συνηθως οι ψυχιατροι σου λενε να κανεις αλλα δεν τις συνταγογραφουν οι ιδιοι. Τωρα για σεροτονινη, ντοπαμινη, νορεπινεφρινη κτλ δεν ξερω...Επισης θα πρεπει να ειμαστε και μεις ενημερωμενοι για το τι πρεπει να κανουμε. Οχι να εχουμε τεραστιες γνωσεις αλλα τις στοιχειωδεις.

Senior Member
    Μπορούν να γραψουν τα παντα οι ψυχίατροι αλλα δεν ασχολούνται καν...
    Εγώ έβαλα με το ζορι την δικια μου κια μου έγραψε με μιση καρδιά κιόλας εξετάσεις που σχετίζονται με καταθλιψη δλδ της λεω η βιταμίνη D δεν σχετίζεται με κατάθλιψη; ναι με λεει. ε το΄τε γιατί δε με την γραφεις; ε αντε λεει να σου γραψω...

Ελεος δλδ...
    Με τα πολλά την έβαλα να με γράψει β12, φολικό οξύ, βιταμίνη D και σίδηρο και μια γενική...

Και τελικά τις έγραψες λάθος δεν έβαλε σφραγγίδα και προσπαθώ να την βρω 3-4 μέρες να με πει ποτε να παω να με τις διορθώσει και ει΄ναι αφαντη...

απλά οι ψυχίατροι ΕΛΕΟΣ

Αυτο εννοουσα κι εγω! Γιατι δε γραφουν συγκεκριμενες εξετασεις πρωτα? Αυτες που ανεφερες οντως σχετιζονται με καταθλιψη και ειναι ξεφτιλα που πρεπει να τα ψαχνουμε απο μονοι μας, αντι να τα λενε αυτοι.
    Στο εξωτερικο τι γινεται? Ξερει κανεις?

Senior Member
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Μπορούν να γραψουν τα παντα οι ψυχίατροι αλλα δεν ασχολούνται καν...
    Εγώ έβαλα με το ζορι την δικια μου κια μου έγραψε με μιση καρδιά κιόλας εξετάσεις που σχετίζονται με καταθλιψη δλδ της λεω η βιταμίνη D δεν σχετίζεται με κατάθλιψη; ναι με λεει. ε το΄τε γιατί δε με την γραφεις; ε αντε λεει να σου γραψω...

Ελεος δλδ...
    Με τα πολλά την έβαλα να με γράψει β12, φολικό οξύ, βιταμίνη D και σίδηρο και μια γενική...

Και τελικά τις έγραψες λάθος δεν έβαλε σφραγγίδα και προσπαθώ να την βρω 3-4 μέρες να με πει ποτε να παω να με τις διορθώσει και ει΄ναι αφαντη...

απλά οι ψυχίατροι ΕΛΕΟΣ
    Νταξει αναλογως και στον ψυχιατρο που θα πεσεις... αν δεν τις γραφουν οι ιδιοι πρεπει να πας σε αλλο γιατρο να στις γραψει.

Οι νευρολογοι τις γραφουν παντως

Senior Member
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Αυτο εννοουσα κι εγω! Γιατι δε γραφουν συγκεκριμενες εξετασεις πρωτα? Αυτες που ανεφερες οντως σχετιζονται με καταθλιψη και ειναι ξεφτιλα που πρεπει να τα ψαχνουμε απο μονοι μας, αντι να τα λενε αυτοι.
    Στο εξωτερικο τι γινεται? Ξερει κανεις?
    Συνηθως τις εξετασεις τις κανουμε για να ελεγξουμε πχ τη γλυκοζη, τα λιπιδια ή τη λειτουργια του ηπατος. Δεν ξερω αν υπαρχει νοημα να κανουμε εξετασεις για τη σεροτονινη αν εχουμε πχ καταθλιψη αφου σε αυτες τις περιπτωσεις αυτοι οι νευροδιαβιβαστες ειναι δεδομενο οτι ειναι χαμηλα (αν θυμαμαι καλα). Εξετασεις σεροτονινης κανουν συνηθως για να επιβεβαιωθει η διαγνωση καρκινοειδων ογκων... Πριν δοθουν καποια φαρμακα, οπως το λιθιο, συνηθως γινονται εξετασεις και πριν τη χορηγηση τους.

Banned
    H αυξηση της σεροτονινης απο τα αντικαταθλιπτικα στη συναψη των νευρωνικων κυταρων είναι παροδικη. Εμφανίζεται αμεσως μετα την χρηση. Προκαλει μαλλον ψευδαισθησεις και δεν συνδέεται με την μεταβολή που επερχεται στην χημεια του εγκεφαλου μετα από μακροχρονια χορηγηση φαρμακων.

Η θεωρια την σεροτονινης ηταν μια παλια προσπαθεια να τεκμηριωθεί η υποθετικη δραση της φαρμακευτικης ουσιας που πρωτοανακαλυφθηκε να επιδρα στην διαθεση. Αυτό εμεινε, μια υποθεση που σημερα εχει καταρριφθεί.

ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΥΧΩΤΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗ ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΗ.

ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ 'ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ' ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗΣ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 'ΚΑΝΟΝΙΚΑ' ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗΣ.

Δεν υπαρχει συσχετιση αναμμεσα στην ποσοτητα της σεροτονινης και την ψυχικη υγεια.

Η μακροχρονια δραση των αντικαταθλιπτικών δεν εχει να κανει με την αυξηση της σεροτινινης.
    Ο μηχανισμος δρασης τους δεν είναι ενας αλλα δεκάδες και είναι εν πολλοις αγνωστος.

Banned
    'The serotonin theory of depression is a good illustration that if you repeat something enough times, people will come to believe it.'
    '
    But just as headaches are not caused by a lack of aspirin, the efficacy of serotonergic drugs are not a proof that depression is caused by a lack of serotonin.'

https://www.psychologytoday.com/blog...-is-collapsing
    Jonathan Rottenberg Ph.D. Charting the Depths
    The Serotonin Theory of Depression Is Collapsing
    Prozac backpedal
    Posted Jul 23, 2010

Jonathan Rottenberg is an Associate Professor of Psychology at the University of South Florida, where he directs the Mood and Emotion Laboratory.

Banned

Senior Member
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    H αυξηση της σεροτονινης απο τα αντικαταθλιπτικα στη συναψη των νευρωνικων κυταρων είναι παροδικη. Εμφανίζεται αμεσως μετα την χρηση. Προκαλει μαλλον ψευδαισθησεις και δεν συνδέεται με την μεταβολή που επερχεται στην χημεια του εγκεφαλου μετα από μακροχρονια χορηγηση φαρμακων.

Η θεωρια την σεροτονινης ηταν μια παλια προσπαθεια να τεκμηριωθεί η υποθετικη δραση της φαρμακευτικης ουσιας που πρωτοανακαλυφθηκε να επιδρα στην διαθεση. Αυτό εμεινε, μια υποθεση που σημερα εχει καταρριφθεί.

ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΥΧΩΤΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗ ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΗ.

ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ 'ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ' ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗΣ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 'ΚΑΝΟΝΙΚΑ' ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗΣ.

Δεν υπαρχει συσχετιση αναμμεσα στην ποσοτητα της σεροτονινης και την ψυχικη υγεια.

Η μακροχρονια δραση των αντικαταθλιπτικών δεν εχει να κανει με την αυξηση της σεροτινινης.
    Ο μηχανισμος δρασης τους δεν είναι ενας αλλα δεκάδες και είναι εν πολλοις αγνωστος.
    Που το διαβασες αυτο;; Η σεροτονινη παιζει σημαντικο ρολο στη λειτουργια του εγκεφαλου επηρεαζοντας τη διαθεση, το αγχος, την εγρηγορση, την επιθετικοτητα, την ηρεμια, τη νοηση, την ορεξη, τον κυκλο υπνου-εγρηγορσης και τη ψυχαναγκαστικη συμπεριφορα. Διαταραχες της σεροτονινεργικης νευροδιαβιβασης ή πτωση των επιπεδων σεροτονινης σχετιζονται με αγχωδεις διαταραχες, με διαταραχες της διαθεσης ή με ψυχωσικες διαταραχες. Η καταθλιψη ενος ασθενους μπορει να οφειλεται σε ανεπαρκη επιπεδα σεροτονινης, νορεπινεφρινης, ντοπαμινης ή ακομα και των τριων νευροδιαβιβαστων. Οποτε η ποσοτητα της σεροτονινης σχετιζεται με τη ψυχκη υγεια. Τωρα η καταθλιψη ή καποια αλλη ψυχικη διαταραχη μπορει να οφειλεται και αλλου. Η νευροβιολογια εξηγει τη νευρωνικη επικοινωνια αλλα δεν το εξηγω τωρα γιατι ειναι κατεβατο. Δεν ξερω ακριβως το πως λειτουργει η σεροτονινη και πολλοι πιστευουν πως δε σχετιζεται με την καταθλιψη αλλα αλλοι τοσοι υποστηριζουν πως σχετιζεται. Ειναι ολοκληρη ιστορια και δεν μπορουμε να τη γραψουμε εδω...

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast