Καρκίνος... (όχι το ζώδιο) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ποσο παραξενο.... στην Αμερικη(δεν ξερω σε ποιες αλλες χωρες ισχυει το ιδιο) απαγορευεται να αποκρυψει ο γιατρος οποιαδηποτε πληροφορια για τον ασθενη, απο τον ιδιο τον ασθενη.
    Δεν ξέρω αν είναι καλό, ή κακό. Εμένα η γιατρός μου είπε από την αρχή να μη του πω τίποτα.
    Αυτό όμως θεωρώ ότι του κάνει πολύ καλό, γιατί είναι και μεγάλος άνθρωπος, και φοβιτσιάρης και άντρας που δεν έχουν πολλές αντοχές, οπότε ψυχολογικά πιστεύω θα κατέρρεε.....

Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Η φίλη μου είναι σε ιδιωτικό νοσοκομείο, μιλάμε για απίστευτα έξοδα.
    Ο πατέρας μου και η κουμπάρα μου σε δημόσιο και πέρα από τις επισκέψεις στο γιατρό, δεν έχουμε πληρώσει τίποτε άλλο.
    Ο δε γιατρός μάλιστα, είναι καθηγητής και διευθυντής εκεί και τον έχω δει μόνο δυο φορές, οπότε δεν χρειάστηκε να δώσω παραπάνω χρήματα.
    Η δε βοηθός του, η ογκολόγος που πρήζω, της έχω κάνει δώρο ένα βιβλιο.

Θες να σου πως τι έφυγε εκεί που κάναμε την επέμβαση για τον όγκο; (πάλι δημόσιο νοσοκομείο, αλλά όχι σε ογκολογικό τμήμα)
    Το χαμόγελο του επίκουρου το είδα όταν πήρε το φακελάκι με τα κατοστάρικα.
    Μέχρι και στον βοηθό του πήρα δώρο 200 ευρώ επειδή πρόσεχε τον μπαμπά.
    Οι νοσοκόμες δεν δεχόντουσαν λεφτά, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τι κουβαλούσα κάθε πρωί στο νοσοκομείο: από γλυκά και τυροπιτοειδή, μέχρι περιοδικά.
    Μαύρο-άσπρο δηλαδή, δυο νοσοκομεία...
    Αμ μπορω να φανταστω.. και εμεις και σε ιδιοτικη και σε δημοσιο.. καλα στο δημοσιο χαλι μαυρο δεν το συζητω.. οι νοσοκομες δεν ξεραν τι τους γινεται. Στο τελος εμεις μονοι μας αλλαζαμε τον καθετηρα της και τις πεταλουδες και τους ορους.. γιατι την ταλαιπορουσαν.. γιναμε
    εμεις ιατροι. Στο ιδιοτικο δεν το συζητω..βασιλικες καταστασεις αλλα και 3000 το δωματιο η διανυκτερευση.. ασε... Στο σπιτι νοσηλεια κατοικον.. μια χαρα αυτα τα κοριτσια ειχαν γινει φιλεναδες.. μας μαθανε και εμας πολλα πραγματα.. και μετα αναλαβαμε εμεις ολη την νοσηλεια της δεν την ξαναπιασε ξενο χερι!!!

Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Ετσι ειναι δυστυχώς.. και αυτο που λες "να ξεπερασει το σοκ και να σκεφτει με διαυγεια" ειναι για ολους ευκολο? ειναι στον ανθρωπο.
    ΕΙναι πανδυσκολο. Αμφιβαλλω αν θα τα καταφερναμε κιολας. Μπορει και να πεθαινε πριν προλαβει να ανακτησει δυναμεις για να μπορεσουμε να οργανωθουμε. Και τελικα θα πεθαινε και σοκαρισμενη.....
    Αλλα η αληθεια ειναι οτι θα επαιρνα το ρισκο, μηπως και...

Δεν ξέρω αν είναι καλό, ή κακό. Εμένα η γιατρός μου είπε από την αρχή να μη του πω τίποτα.
    Αυτό όμως θεωρώ ότι του κάνει πολύ καλό, γιατί είναι και μεγάλος άνθρωπος, και φοβιτσιάρης και άντρας που δεν έχουν πολλές αντοχές, οπότε ψυχολογικά πιστεύω θα κατέρρεε.....
    Ναι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι μακραν καλυτερο να μην ξερει. Νομιζω η πολιτικη αυτη στην Αμερικη εχει να κανει με το οτι ο ασθενης οριζει το σωμα του και μονο αυτος παιρνει αποφασεις για την εκαστοτε αγωγη. Ενω εδω στην Ελλαδα, αφηνουμε τον ασθενη στην αγνοια για να μη σοκαριστει και πληγωθει και παιρνουμε εμεις αποφασεις για το αν θα γινει μια επεμβαση κλπ

Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Αμ μπορω να φανταστω.. και εμεις και σε ιδιοτικη και σε δημοσιο.. καλα στο δημοσιο χαλι μαυρο δεν το συζητω.. οι νοσοκομες δεν ξεραν τι τους γινεται. Στο τελος εμεις μονοι μας αλλαζαμε τον καθετηρα της και τις πεταλουδες και τους ορους.. γιατι την ταλαιπορουσαν.. γιναμε
    εμεις ιατροι. Στο ιδιοτικο δεν το συζητω..βασιλικες καταστασεις αλλα και 3000 το δωματιο η διανυκτερευση.. ασε... Στο σπιτι νοσηλεια κατοικον.. μια χαρα αυτα τα κοριτσια ειχαν γινει φιλεναδες.. μας μαθανε και εμας πολλα πραγματα.. και μετα αναλαβαμε εμεις ολη την νοσηλεια της δεν την ξαναπιασε ξενο χερι!!!
    Πόσο μεγάλο κεφάλαιο είναι αυτό: δημόσιο, ή ιδιωτικό?
    Έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με αυτή την ιστορία.
    Η μόνη διαφορά είναι αυτό που είπες: η χλιδή.
    Η φίλη μου πληρώνει με ειδική τιμή (λόγω γνωστών) σχεδόν 500 ευρώ κάθε τρεις χημειοθεραπείες.
    Φυσικά δεν τα πληρώνει για τα φάρμακα αλλά για την υπερσύγχρονη καρέκλα και την πολυτέλεια να είναι σε ένα δωμάτιο μόνη της.
    Όταν ξεκίνησε η ιστορία και οι δικοί της προτίμησαν το ιδιωτικό, δεν ανακατεύτηκα καθόλου, παρόλο που είχα ξεκάθαρη εικόνα για τη μη διαφορά.
    Οι άνθρωποι έτσι ένιωσαν, έτσι έκαναν, έτσι και αλλιώς δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα.
    Δυστυχώς όμως ο καρκίνος δεν γιατρεύεται με λεφτά, αλλιώς όλοι οι αυτοί οι διάσημοι πάμπλουτοι που φεύγουν στον πλανήτη θα ζούσαν μια χαρά...

Ναι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι μακραν καλυτερο να μην ξερει. Νομιζω η πολιτικη αυτη στην Αμερικη εχει να κανει με το οτι ο ασθενης οριζει το σωμα του και μονο αυτος παιρνει αποφασεις για την εκαστοτε αγωγη. Ενω εδω στην Ελλαδα, αφηνουμε τον ασθενη στην αγνοια για να μη σοκαριστει και πληγωθει και παιρνουμε εμεις αποφασεις για το αν θα γινει μια επεμβαση κλπ
    Σίγουρα γι αυτό το κάνουν, απλά δεν μπορώ να διανοηθώ την απόγνωση που θα νιώσει κάποιος όταν του πεις πως θα πεθάνει. Πως παίρνεις ένα τέτοιο βάρος πάνω σου και πως θα τον αντιμετωπίσεις μετα;

Σίγουρα γι αυτό το κάνουν, απλά δεν μπορώ να διανοηθώ την απόγνωση που θα νιώσει κάποιος όταν του πεις πως θα πεθάνει. Πως παίρνεις ένα τέτοιο βάρος πάνω σου και πως θα τον αντιμετωπίσεις μετα;
    Υπαρχει ενας τροπος λειτουργιας στον οποιο μπορει να μπει ο ανθρωπος για να αντιμετωπισει ως συναισθηματικα απομακρος μια κατασταση που σε αλλη περιπτωση θα τον διελυε ψυχικα. Εχει εξηγηθει απολυτα απο την ψυχολογια, απομονωνεις το συναισθημα και λειτουργεις σαν λογικο οργανωτικο ρομποτ.
    Το εχω κανει.
    Ξεσπας καποια στιγμη, δε γλιτωνεις. Αλλα για ενα διαστημα πραγματικα λειτουργεις σα να εισαι εξω απο την ψυχη σου, ενω καθολου δεν εισαι...

Υπαρχει ενας τροπος λειτουργιας στον οποιο μπορει να μπει ο ανθρωπος για να αντιμετωπισει ως συναισθηματικα απομακρος μια κατασταση που σε αλλη περιπτωση θα τον διελυε ψυχικα. Εχει εξηγηθει απολυτα απο την ψυχολογια, απομονωνεις το συναισθημα και λειτουργεις σαν λογικο οργανωτικο ρομποτ.
    Το εχω κανει.
    Ξεσπας καποια στιγμη, δε γλιτωνεις. Αλλα για ενα διαστημα πραγματικα λειτουργεις σα να εισαι εξω απο την ψυχη σου, ενω καθολου δεν εισαι...
    Και αν δεν τα καταφέρει?
    Το παίζεις κορώνα-γράμματα?
    Εγώ προσπαθώ να σκεφτώ τι θα ήθελα να κάνουν οι γύρω μου έτσι και νοσούσα εγώ και ειλικρινά δεν έχω αποφασίσει...

Και αν δεν τα καταφέρει?
    Το παίζεις κορώνα-γράμματα?
    Εγώ προσπαθώ να σκεφτώ τι θα ήθελα να κάνουν οι γύρω μου έτσι και νοσούσα εγώ και ειλικρινά δεν έχω αποφασίσει...
    Εγω τωρα στα 30 κρινοντας απο εμενα και τη συχνα "μαμαδιστικη" συμπεριφορα μου, θα ηθελα να ξερω και να αποφασιζω και να οργανωνω και να εχω τον ελεγχο μεχρι το τελος.
    Δεν ισχυει για ολους. Μονο για οσους ειναι ετσι.
    Αλλα στην περιπτωση που θα μεινει πισω ενα βρεφος, ενα νηπιο, ενα παιδακι, ενας εφηβος,... θα ηθελα να δωσω την ευκαιρια στη μανα του να κανει καποιες τελευταιες κινησεις για το μελλον του παιδιου της. Μπορει και να μην τα καταφερναμε, πολυ πιθανο βασικα να μην τα καταφερναμε, αλλα η ευκαιρια ειναι ευκαιρια.

Senior Member
    Αυτό που έχω καταλάβει, είναι πως το περιβάλλον σε κάθε ασθενή παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο...

Αυτο εχω καταλαβει κι εγω , μια καλη ψυχολογια , υποστηριξη , μπορει να σε γλυτωσει , ειναι το Α και το Ω ......

Senior Member
    Έχασα τον πατέρα μου το 2004 από , διαγνώστηκε με καρκίνο στον αριστερό πνεύμονα. Δεν μπόρεσε εγχείρηση λόγο αδυναμίας της καρδίας του. Οπότε προχωρήσαμε σε χημειοθεραπεία. Το πάλεψε σαν παλικάρι για 3 χρόνια.... Αλλά το έκανε μετάσταση στο κεφάλι και εκεί αφέθηκε... Όσα χρόνια και να έχουν περάσει δυστυχώς δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω...
    Countless as the sands of the sea are human passions

Θεοφανία, το μόνο πραγμα που μπορεί να κάνεις, ειναι να πεις οτι ειναι να γινει να γινει γρηγορα. Αυτό. Είτε ζωη ειτε θανατος να γινει γρηγορα σε περιπτωση καρκινου.

Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο εχω καταλαβει κι εγω , μια καλη ψυχολογια , υποστηριξη , μπορει να σε γλυτωσει , ειναι το Α και το Ω ......
    Μεγάλη κουβέντα. Εμείς επιλέξαμε να να το αντιμετωπίζουμε (μπροστά στον μπαμπά) με αστεία και ελαφριά διάθεση ώστε να του περνάμε ότι δεν κινδυνεύει. Αν μας έβλεπε συνέχεια στεναχωρημένους και σε μόνιμη αγωνία, πιστεύω ότι θα είχε φύγει μια ώρα γρηγορότερα.
    Αυτό βέβαια έχει και τα κακά του, καθώς ο πατέρας μου νομίζει πως δεν έχει τίποτα και δεν προσέχει καθόλου.

Quote Originally Posted by Numenor View Post
    Έχασα τον πατέρα μου το 2004 από , διαγνώστηκε με καρκίνο στον αριστερό πνεύμονα. Δεν μπόρεσε εγχείρηση λόγο αδυναμίας της καρδίας του. Οπότε προχωρήσαμε σε χημειοθεραπεία. Το πάλεψε σαν παλικάρι για 3 χρόνια.... Αλλά το έκανε μετάσταση στο κεφάλι και εκεί αφέθηκε... Όσα χρόνια και να έχουν περάσει δυστυχώς δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω...
    Λυπάμαι πολύ...
    Αυτό που με φοβίζει πολύ και πιστεύω ότι το ένιωσες, είναι όταν θα φτάσει η ώρα (αν φυσικά φτάσει η δική τους, πριν τη δική μου γιατί κανείς μας δεν έχει κάνει συμβόλαιο ζωής) πως θα νιώσω που δεν θα μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω.
    Είναι φρικιαστικό το συναίσθημα να είναι κάποιος αβοήθητος απέναντι στο θάνατο και να μη μπορείς να κάνεις τίποτα.
    Αυτές οι σκέψεις με έχουν στοιχειώσει.
    Είναι ο χειρότερος εφιάλτης μου....

Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Θεοφανία, το μόνο πραγμα που μπορεί να κάνεις, ειναι να πεις οτι ειναι να γινει να γινει γρηγορα. Αυτό. Είτε ζωη ειτε θανατος να γινει γρηγορα σε περιπτωση καρκινου.

[/URL]
    Δεν κατάλαβα καθόλου τι θες να πεις...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast