ηρωινη.....ακόμα εδώ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    Junior Member

Unhappy ηρωινη.....ακόμα εδώ....

Καλησπέρα σε όλους,
    Είχα ξανακάνει ενα post εδώ πριν δυο χρονια περίπου. Μου φαίνεται αδιανόητο οτι ακόμα ειμαι εδώ μετά απο δυο χρόνια.... Τελωσπαντων, γραφω γιατί χρειάζομαι μια στηριξη - πολύ στήριξη - , και πολλες πολλες συμβουλές απο ανθρώπους που περνάνε ή πέρασαν τα ιδια. Έκανα χρηση ηρωινης (απο τη μυτη, δεν εχω χτυπήσει ποτε ένεση) για περίπου 2,5 χρονια. Είμαι 22 μέρες "καθαρη". Έχω κανει άπειρα off στο παρελθόν (με βοήθεια φαρμάκων - οχι παντα νομίμων), ξανακυλούσα όμως μετα απο 5 - 6 - 7 μερες. Αυτή τη φορά, ίσως επειδή απο άποψη χρήσης ήμουν αρκετά "πεσμένη", έκοψα "στεγνά", όπως λέμε. Η μονη βοήθεια που είχα για τις πρωτες 5-6 μερες ήταν μερικά Stendon 10mg τα οποία μου εδωσε ενας γνωστός, και τα οποία ομολογουμένως δεν εκαναν και μεγαλη διαφορά. Οι πρωτες μερες με τους πόνους κλπ περασαν, οχι ανωδυνα βεβαια, αλλα ευτυχως τις εχω αφησει πίσω μου. Αυτό που αντιμετωπίζω τώρα όμως με ζορίζει πολύ περισσότερο. Αυτή η αίσθηση του απόλυτου κενού, η έλλειψη διάθεσης, το οτι εχω γινει σχεδον καταθλιπτική ειναι κατι το οποίο δεν παλευετε με τίποτα. Να σας πω βεβαια οτι μετά απο ενα ατυχες γεγονός που ειχα στις 13 Αυγούστου με συνδυασμό χαπιών και ηρωινης έπεσα σχεδόν σε κώμα για τρεις μερες, οι γονείς μου απευθυνθηκαν στο "Προγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας" της πόλης μου όπου πλέον σε εβδομαδιαία βάση με παρακολουθεί ψυχολόγος. Προσπαθώ να βάλω τη ζωή μου σε μια τροχια όπως πριν αλλα μου ειναι τρομερά δύσκολο. Περνάνε νυχτες που ο υπνος δεν έρχετε με τίποτα, ατέλειωτες μέρες που το μυαλό μου ειναι κολλημενο "εκεί".... Προσπαθώ να κανω πράγματα για να ξεχνιέμαι, όμως ούτε το σώμα μου ούτε η διάθεση μου με ακολουθούν.... Μπορεί να φταίει και το γεγονός οτι ειμαι άνεργη αυτό το διάστημα, αλλα απο την άλλη, καμια φορά σκέφτομαι πως ειναι καλύτερα έτσι! Πως θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε μια δουλειά, με τέτοια κακή διάθεση και τόση κούραση που νιώθω? Εχετε να μου προτείνεται κάτι? Κάθε συμβουλή δεκτή.... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων......

Senior Member
    Καλησπέρα Fanoula.. είναι σπουδαίο που είσαι 22 μέρες καθαρή και σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να γίνουν 2222222!!
    Το οτι νιώθεις έτσι είναι φυσιολογικό αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ.. και σίγουρα όχι για πάντα! Μετά την βροχή έρχεται το ουράνιο τόξο! Νόμος! Η απεξάρτηση απο την ηρωίνη δεν είναι εύκολη υπόθεση αλλά είναι μια απόφαση και είναι μια προσωπική απόφαση.
    Το οτι ήσουν χρήστης δεν σημαίνει οτι δεν έχεις ψυχική δύναμη...ίσα ίσα το αντίθετο, η ηρωίνη είναι αυτή που σου τρώει και σου κατασπαράζει αυτή την δύναμη. Όταν με τον καιρό πίσεις τον εαυτό σου οτι χωρίς αυτή θα είσαι καλύτερα και πιο δυνατή τότε θα δείς και αυτή την δύναμη να επανέρχεται πιο δυνατή απο ποτέ.
    Το ξέρω απο πολλούς φίλους μου που κόψαν τις ουσιες και όλοι μα όλοι έχουν γίνει πια άλλοι άνθρωποι..δραστήριοι, δυναμικοί, επιτυχημένοι, ..ζηλεύω τόσο την δύναμη τους που κατάφεραν να κόψουν όσο και την δύναμη τους που βλέπω τώρα και δεν μπορούσα να δώ πρίν και την ζηλεύω! αναγέννηση? αυτό που μου είπε κάποιος είναι οτι και μόνο που πλέον χωρίς τις ουσίες δεν στεναχωρούν τους αγαπημένους τους, δεν δημιουργούν προβλήματα, δεν προκαλούνται και δεν προκαλούν.. που έχουν ξεφύγει όχι μόνο απο το παραμύθι αλλά δηλαδή έχουν ξεφύγει απο μια αυτοκαταστροφή που τους κόστιζε την αγαπη του κόσμου, τον σεβασμό, την αναγνώριση, τις ξεκάθαρες ανθρώπινες σχέσεις, τις συνεργασίες, την φροντίδα του εαυτού τους και την διασκέδαση ρε φίλε!
    Και βλέπω και αυτούς που δεν κατάφεραν γιατί βασικά δεν θέλησαν να κόψουν και είναι σκιές του εαυτού τους και όλοι τους κάνουμε πλέον πέρα γιατί όχι μόνο δεν αντέχουμε το μαύρο χάλι τους αλλά δεν αντέχουμε και οτι συνοδεύει τον εθισμό..τα ψέματα, την διπροσωπία, την κοροιδία, το οτι βάζουν την ηρωίνη πάνω απο κάθε φιλία και ανθρώπινη σχέση.. δεν απαξιόνουν δηλαδή μόνο τους εαυτούς τους αλλά και όλους εμάς γύρω τους που ακόμη και αν τους αγαπάμε δεν μπορούμε να είμαστε κοντά τους όταν έχουν πλέον υιοθετήσει αυτή την νοοτροπία και δεν αντέχουμε να τους βλέπουμε να μας συμπεριφέρονται σαν να μην μας έχουν ανάγκη και να έχουν ανάγκη πιο πολύ την μαστούρα.

Κανείς κούκλα μου δεν είπε οτι θα είναι εύκολο ..θα είναι δύσκολο αλλά δεν θα είναι για πολύ καιρό δύσκολο.. σκέψου σε πόσα πράγματα σε έχει οδηγήσει αυτή η τόσο λάθος επιλογή..σε πόσα λάθος πράγματα.. και όλα μπορούν να γίνουν και πάλι σωστά. Μην γίνεις άλλο ένα λάθος σε αυτή την κοινωνία. Μην το ανεχτείς αυτό. Όσο και αν σε πέρνει απο κάτω και νιώθεις αδιέξοδο και το μυαλό και σώμα ζητά την μαστούρα που για λίγη ώρα θα σε ανακουφίσει.. σκέψου οτι αυτή η λίγη ώρα θα σου κοστίσει μια ολοκληρη ζωή..Θα σου κοστίσει αυτά που βλέπεις σε άλλους και ζηλεύεις.. την ενέργειά τους, τις αληθινές καλές παρέες, τον πραγματικό αληθινό έρωτα, την εργασία, την δημιουργικότητα, τα όνειρα, τις επιθυμίες, τις επιτυχίες...
    Μην αγχόνεσαι τώρα για δουλειά και άραξε να ηρεμίσεις και να πάρεις τον χρόνο σου. Και εκμεταλλεύσου αυτό τον χρόνο να τον περνάς με άτομα που σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά, να σε κάνουν να αισθάνεσαι προστατευμένη, να σε κάνουν να αισθάνεσαι σημαντική.. βγες διασκέδασε, χόρεψε, γνώρισε κόσμο, κάνε πλάκες, δώσε τρέλα.. γέλασε!!!
    Είναι κρίμα να επιτρέπουμε στον εαυτό μας να θυσιάζεται για λίγη ώρα μαστούρας να καταλήξει με ένα σακατεμένο κορμί, χαλασμένα δόντια και "στραβωμένο" μυαλό. Αυτή η εικόνα και μόνο θα έπρεπε να σε τρομάζει και να σε απομακρύνει όλο και πιο πολύ απο τη ζα.
    Είσαι ένας όμορφος άνθρωπος, ..πέρασες μια δοκιμασία οκ.. απο δω και πέρα όμως κοίτα να φροντίσεις να διατηρίσεις την ομορφιά σου αυτή πρίν την χαλάσεις τόσο όσο να είναι πλέον ανεπανόρθοτη.
    Σε λίγο καιρό θα είσαι έτοιμη να πάρεις την ζωή σου και πάλι στα χέρια σου..να κάνεις ένα restart βρε αδερφέ.. αλλαγή πορίας..αν κάνεις μπάφους μην τους κόψεις αν δεν θες.. κάνε το τσιγαράκι σου και πάρε τον χρόνο σου να ισορροπίσει το μυαλό σου και το σώμα σου και όλη αυτή η ενέργεια που έχει χαθεί με την χρήση.
    Τα καλύτερα πάντα αρχίζουν όταν κόψουμε.. μας περιμένει ένας άλλος νέος διαφορετικός κόσμος..πιο μαγικός..γιατί θα το ελέγχουμε εμείς και δεν θα μας ελέγχει! δεν θα υπάρχει η αρρώστια.. Ένας υγιής άνθρωπος μπορεί να καταφέρει τα πάντα μα τα πάντα!! και είμαι σίγουρη οτι έχεις όνειρα και επιθυμίες και ίσως και στόχους.. Το εμπόδιο σε όλα αυτά είναι ένα και τα εμπόδια είναι για να τα περνάμε και να τα προσπερνάμε και να μένουν πίσω.
    Μην περιμένεις κανα θαυματουργό αναίβασμα μετά το κόψιμο ..το αναίβασμα θα το νιώσεις όταν καταφέρεις κάτι όμορφο, όταν δημιουργήσεις ή γνωρίσεις κάτι όμορφο που θα σου δώσει κίνιτρο! Δώσε αυτή την ευκαιρία στον εαυτό σου.
    Την ευκαιρία στην ζα την έδωσες, και είδες οτι δεν βγάζει πουθενά και φέρνει τόσα προβλήματα και τόση αδικία εώς και τον κύνδινο της πολύτιμης ζωής σου που δεν της έχεις δώσει την ευκαιρία να σου δείξει πόσο πολύτιμη είναι. Πρέπει να ζήσεις για να το μάθεις και με την ζα δεν ζείς... αλλά σβύνεις..χάνεσαι. Κάνε υπομονή και εκμεταλλεύσου λοιπόν αυτό τον χρόνο να αναγεννηθείς.. και σε περιμένει εκει εξω να κατακτήσεις οτι έχεις βάλει στο μυαλό σου! σε περιμένει το σωμα και το μυαλό σου να πάρετε εσείς τον έλεγχο.
    Πρόσεξε την διατροφή σου, πέρνε βιταμίνες, βοήθησε τον σε αυτό το στάδιο που δυσκολεύεσαι..με την κούραση, τον ύπνο, τα κολλήματα..φρόντισε το σώμα σου, το μυαλό σου, διάβασε..εξερεύνησε..ταξίδε ψε..κάνε οτι περνάει απο το χέρι σου να δεις την ζωή σαν μια εξερεύνηση. Και τους ανθρώπους...μην ξεχνάς τους ανθρώπους..τους χρειάζεσαι και σε χρειάζονται.. Πήγενε κάνε οτι διασκεδαστικό βάζει το μυαλό σου..ότι θα σε κάνει να γελας και να αυτοσαρκάζεσαι.. κανα γκο καρτ, κανα λουνα παρκ, κανα πειντ μπολ, ιππασία, χίλια δυο πράγματα υπάρχουν εκει έξω που όχι μόνο θα σου ξεκολήσουν το μυαλό αλλά θα σε διασκεδάσουν τόσο πολύ που θα βαρέσεις πόρτα στο παρελθόν απο εκεί που δεν το περιμένεις!! ζήσε λοιπόν..δ'ωσε ευκαιρίες... και αν νιώθεις τόσο κουρασμένη ..ένα βράδυ με φίλους με επιτραπέζια και τάβλι και πίτσα και μουσική.. όλα αυτά πρέπει να είναι το χάπι σου και όχι το στεντόν..
    Ελπίζω να μην σε κούρασα και ελπίζω να σου μετέδωσα την ενέργεια που προσπαθώ να σου δώσω για να δεις οτι όλα είναι απλά μια προσωπική απόφαση και τπτ αλλο!!!

Junior Member
    jock77....
    Σε ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς μαζι μου! Ναι, περνάω δύσκολα.... αλλα ειμαι ακομα εδω και το παλευω! Προσπαθω να μπω σε μια διαφορετική φάση, άλλωστε το ήθελα τόσο μα τόσο πολύ να ξεμπερδεύω με όλα αυτα τα σκ@τ@!!! Μερικές φορές κοιτούσα τον εαυτο μου στον καθρεφτη κι έλεγα: "Τι δουλειά έχεις εσύ με όλους αυτούς τους τελειωμένους?" Εχω μεγαλώσει σε ένα άριστο περιβάλλον, έχω δουλεψει στη ζωή μου τόσο πολύ (δεν με λες και νιανιαρο, είμαι πολύ μεγάλη για να ειμαι μπλεγμένη με τέτοιες βλακειες...42 ετών!), μέχρι που μπήκε στη ζωη μου ένας λάθος άνθρωπος. Ενας άνθρωπος που πήρε τη ζωντανή και γεμάτη όνειρα και στόχους Φανή, και τη σύστησε στην ηρωίνη. Και αφού μου έμαθε πως είναι να σακατευεις καθε μερα τον ίδιο σου τον εαυτό, έφυγε και με άφησε να τα βγαλω πέρα μονη μου.... Τελωσπάντων, ας είναι καλά εκει που είναι αλλα μακρυα απο μένα! Δεν είμαι ευθυνόφοβη, δεν ριχνω ευθυνες σε κανεναν, αλλα αν αγαπάς καποιον, δεν του συστηνεις τέτοια πραγματα, ειδικα αν ξερεις σε πόσο σκοτεινα μονοπάτια τον βάζεις. Εγω σα χαζη ερωτευμενη εκανα τα πάντα για να ειμαι μαζι του και οριστε η καταληξη μου! Ας πρόσεχα! Πήρα φόρα, κλεινοντας τα ματια και τα αυτιά μου σε όσους μου έλεγαν να προσέχω,και έπεσα με τα μούτρα στον τοίχο. Και να'μαι τωρα εδώ, σε αυτή την ηλικία που άλλες γυναίκες έχουν οικογενεια, παιδιά και μια ρουτίνα που τόσο ζηλεύω, να παλευω να νικήσω τον ιδιο μου τον εαυτό! Μετράω τις μερες μια-μια... 23 σήμερα. Είναι η πρωτη φορά που κανω τόσο μεγάλο off. Θέλω να πιστευω πως είναι το τελευταίο μου. Ή τώρα ή ποτέ! Ευτυχως που τον τελευταίο καιρό εχει μπει στη ζωή μου ενας άνθρωπος που δείχνει να με αγαπάει τόσο πολύ! Γνωρίζει το πρόβλημα μου και είναι τόσο προστατευτικός και γλυκός μαζί μου. Ένας άνθρωπος πρωην αθλητής που ούτε τσιγαρο δεν εχει βαλει στο στόμα του, με τόσο μεγάλη καρδιά και τόση κατανόηση..... Εχω αρχίσει επίσης να βρίσκομαι με τους παλιούς μου φίλους! Μου είχαν λειψει τόσο πολύ, ειδικά η κολλητή μου που την είχα ξεγράψει, μιας και η μονη φιλη που ειχα τα τελευταια δυομιση χρονια ηταν η πρέζα..... Εχω αρχίσει επίσης τη γυμναστική που αγαπούσα τόσο πολύ πριν μπλέξω! Το σωμα μου βεβαια δεν με βοηθάει πολύ αλλα επιμενω! Που θα πάει? Κάποια στιγμή θα με ακολουθήσει.... Τα λόγια σου με γέμισαν αισιοδοξία... Ναι περνάω δύσκολα, αλλα θα τα καταφέρω, σωστά??? Θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρω αυτή τη φορά! Θέλω να κανω σχεδια για το μελλον μαζι με τον άνθρωπο μου, να προλάβω να κάνω ενα παιδί.... Δεν ξέρω αν έχεις ιδία άποψη πάνω στο θεμα ηρωίνη, αλλα μου ακούγεσαι σαν άνθρωπος που ξέρει ή τουλάχιστον έχει ζήσει καποια πράγματα. Ακολουθώ ήδη τη συμβουλή σου και παίρνω Βιταμίνες Β12 σαν συμπλήρωμα. Η όρεξη για φαγητό είναι βεβαια τόσο μεγάλη που πολύ φοβαμαι μην καταλήξω απο πρεζάκι, παχύσαρκη!!! Ποτέ δεν το περίμενα αυτό για να ειμαι ειλικρινής. Ειδικά τόσο νωρίς... Μπορεί βεβαια να φταίει και το γεγονός οτι περνάω αρκετες ώρες στο σπίτι λόγω της διάθεσης και της κούρασης (η οποία ομολογουμένως είναι πολύ λιγότερη απο ότι στην αρχή!). Τελος, θέλω να σε ευχαριστήσω για μια ακόμα φορά! Με βοήθησες με τα λόγια σου πολύ. Αν θέλεις ξαναγράψε μου....

Senior Member
    Καλησπέρα Φανή μου..
    πολύ ωραίο το μήνυμά σου.. συνειδητοποιημένη με το γνώθι σε αυτόν, με μεγαλύτερη αισιοδοξία και ανοιχτό μυαλό και καρδιά..
    Το οτι έκανες χρήση μόνο απο την μύτη και για 2 χρόνια μόνο θα σου είναι πιο εύκολο να ξεκόψεις..στην ουσία ήδη έχεις ξεκόψει, τα στερητικά έχουν σχεδόν εξαφανιστεί μένει η ψυχολογική απεξάρτηση που απο ότι βλέπω έχει όλα τα εφόδια να την αντιμετοπίσεις και αυτή.
    Το οτι σου έχει ανοίξει η όρεξη αυτό είναι ακόμη ένα στάδιο απλά εκμεταλλεύσου το σωστά.. πρόσεξε η διατροφή σου να είναι πρωτείνη και όχι υδατάνθρακες καi λύπη ..δεν είναι δύσκολο να ακολουθήσεις μια αθλητική διατροφή και δεν θα στερηθείς τίποτα εκτός απο τα γλυκά και τα πιτάκια και τις σάλτσες κτλ.. Οπότε αμα σε πιάνουν οι λειγούρες προτίμησε κανα ρυζόγαλο, κανα γιαούρτι με μέλι, για μεσημεριανό καμια μπριζολίτσα και ρύζι και πάει λέγοντας. Όλα θέλουν τρόπο και όχι κόπο ;)
    Δεν είσαι μακρυά απο τον στόχο σου.. και έtσι όπως μου τα λές ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα πλέον ;) Μην μασάς λοιπόν.. Ένα στάδιο και μια δοκιμασία είναι και αυτό σαν πολλά που περνάμε στην ζωή μας! Όσο για το σώμα..δεν ξεχνά..θα ακολουθήσει και πολύ σύντομα.. Θέλει και αυτό το χρόνο του να ανακάμψει και να αναπληρώσει ότι του ρούφηξε η άτιμη η πρέζα. Η ενέργειά σου θα σου γυρίσει διπλή!! θέμα χρόνου...
    Δεν σου εύχομαι καλή επιτυχία γιατί την έχεις σίγουρη.. δεν σε κόβω για άτομο που θα ρισκάρει όλα αυτά που διαβάζω για να ξαναπέσει σε κάτι που δεν έχει νόημα και σε μια ηλικία που αν δεν ζήσεις τώρα πότε θα ζήσεις? Αγάπησε τον εαυτό σου και αυτούς που σαγαπάνε και θα κλείσω με μια ατάκα που συνηθίζω να λέω και στον ίδιο μου τον εαυτό... Το ίδιο λάθος δεν γίνεται δύο φορές. Τη δεύτερη φορά δεν είναι λάθος...είναι μ@@@κια!! ;)

Member
    @Fanoula μπορείς να μου αφήσεις ένα e-mail σου; θέλω να σου κάνω δύο ερωτήσεις όσον αναφορά την ηρωινη..

Εστάλη από F3111 στο E-Psychology.gr Mobile App

Member
    Φανουλα που εισαι εισαι καλα? παραμενεις στο οφ? σκεφτηκα να σου γραψω γιατι οι περιπτωσεις μας ειναι παρομοιες...αν μπαινεις ακομα απαντησε μου!

Banned
    Παπινι αν οι περιπτώσεις είναι παρόμοιες να προσέξετε πως σχετιζεσται δε μπορεί να γνωρίζεις αθλητή κ να γίνεσαι αθλήτρια κ να γνωρίζεις παιδί με ουσίες κ να παίρνεις δε μπορεί να πουλασ τον εαυτό σου έτσι αυτό είναι προσαρμογή δεν είναι αγάπη δηλαδή να στο πω απλά έχω γνωρίσει κοπέλα με ουσίες μ άρεσε κ πολύ ουσίες δεν πήρα κι έχει γίνει δύο τρεις φορές αυτό

Junior Member
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    @Fanoula μπορείς να μου αφήσεις ένα e-mail σου; θέλω να σου κάνω δύο ερωτήσεις όσον αναφορά την ηρωινη..

Εστάλη από F3111 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλημερα! Είμαι απαράδεκτη το ξερω, εχω να μπω στο forum πολλες μερες. Πάντως είμαι ακομα εδώ και ειμαι ακομα καθαρη!!! toureter ευχαριστως να σου δωσω το mail μου, επιτρέπεται φανταζομαι ε? ****το email διαγράφηκε από τη διαχείριση ****
    Γραψε μου, αν μπορω με την μικρη μου εμπειρία (που μονο μικρή δεν την θεωρω μετα απο 2,5 χρονια), να σε βοηθήσω σε κατι, ευχαρίστως να το κανω.....
    Last edited by Aeon; 01-02-2018 at 19:18.

Junior Member
    Quote Originally Posted by papini View Post
    Φανουλα που εισαι εισαι καλα? παραμενεις στο οφ? σκεφτηκα να σου γραψω γιατι οι περιπτωσεις μας ειναι παρομοιες...αν μπαινεις ακομα απαντησε μου!
    papini μου, ναι, παραμένω off. Και δεν μπορείς να φανταστείς ποσο χαίρομαι για αυτό! Είναι η πρωτη φορά μετα απο τόσα χρονια που μενω καθαρή τόσες μερες (32 παρακαλώ) και επιτέλους το μυαλό μου αρχισε να λειτουργεί σωστά.... Βλέπω πλεον τόσο καθαρα, που αναρωτιέμαι πραγματικά τι δουλειά είχα με όλα αυτα τα σκ@τ@! Δεν είναι ευκολο, θα έλεγα ψεμματα αν επέμενα οτι ειναι ευκολο, θέλει πολυ δουλεια με τον εαυτό μου και το μυαλό μου. Όμως το παλευω. Και για πρωτη φορά μετά απο πολύ καιρό, συνειδητοποιώ πόσο πολύτιμο χρονο έχασα, πόσο σακάτεψα τον εαυτό μου, πόσο πίσω πήγα τη ζωή μου.... Γραψε μου papini μου. ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ. Είναι τρομερα ψυχοθεραπευτικό και για μενα και για σενα. Έχω διαβάσει την ιστορία σου......

Συγχαρητηρια κοριτσι!!!! Σου αξιζουν πολλα μπραβο!! Τα καταφερες!!! Μην σκεφτεσαι το παρελθον....οτι εγινε εγινε...να εισαι καλη με τον εαυτο σου...οχι αυστηρη!!! Συγχαρητηρια και παλι που τα καταφερες!!!!

Junior Member
    athinak1 σε ευχαριστώ πολύ. Δεν ξερω αν μου αξιζουν συγχαρητήρια ακόμα (αφού ομολογουμενως ειναι πολύ νωρίς), αλλα θα τα δεχτω μιας και αισθάνομαι πολύ περήφανη για τον εαυτό μου! 39 ημερες μετράω σήμερα, χωρίς καμμια "παρασπονδία". Βέβαια θεωρώ πως είμαι και τυχερή! Εδω στην πόλη μου (η οποία θεωρείται πρεζούπολη), τον τελευταίο καιρό η μπάτσοι έχουν μαζεψει τους πάντες. Τωρα που το μυαλό μου έχει καθαρίσει απο τα πάντα και βλέπω πιο καθαρά σκέφτομαι "θα μπορούσα να είμαι και εγώ μεσα σε όλους αυτούς που τρέχαν στο αυτόφορο!". Ξαφνικά συνειδητοποίησα τον κίνδυνο! Ποτέ πριν μεσα σε όλα αυτα τα 2,5 χρονια δεν πέρασε απο το μυαλό μου οτι θα μπορούσαν να με συλλάβουν. Με ότι αυτό συνεπάγεται για την οικογένεια μου, τον κύκλο μου και την προσωπική μου ζωη!
    Οκ ακόμα ειναι περιεργα τα πράγματα με τον εαυτό μου, έρχονται κάποιες μέρες που σκέφτομαι την πρέζα αλλά όχι τοσο συχνά και όχι με τοση μεγάλη ένταση και επιθυμία.... Δεν έχω πλέον κανενα σωματικό σύνδρομο, μονο τον ύπνο μου προσπαθώ να βάλω σε τάξη (αλλα και πάλι, αν σκεφτείς ποσο έχω "κοιμηθεί" τόσο καιρό, λογικό είναι τώρα το μυαλό μου να δουλεύει υπερωρίες και να μην με αφήνει να κοιμηθώ..... ). Συνεχίζω να βλέπω την ψυχολόγο του προγράμματος αυτοβοήθειας σε εβδομαδιαια βάση, η οποία με βοηθάει αρκετά (αν και ειμαι της άποψης οτι μονο ενας άνθρωπος που εχει περάσει απο κει μπορεί και να σε βοηθήσει πραγματικά, μιας και ξερει πως είναι....). Η όρεξη μου για οτιδήποτε τρώγεται συνεχιζεται αμείωτη, αλλα αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να χειριστώ αυτή τη στιγμή. Οκ, ας γινω τελείως καλά απο τα άλλα και θα το δώ το θεμα των κιλών. Δεν με απασχολεί και τόσο πολύ αυτη τη στιγμή... Σε γενικές γραμμές λοιπόν, ειμαι πάρα πολύ καλα! Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πολύ! Εδω θα είμαι και θα τα λέμε.....

Φανουλα..σου αξιζουν συγχαρητηρια!! Τα εχεις ηδη καταφερει!!!! Εγω προσωπικα δεν εχω καμια σχεση με ουσιες...ποτε....αν και εγω βρεθηκα σε μια σχεση τετοια....η οποια ηταν παρα πολυ δυσκολη....καμια συννενοηση και παρα παρα πολλοι καυγαδες!!! Ετσι οπως ειμαστε...καταθλιψη εχουμε ολοι μας....ειμαστε και σχεδον συνομιλικες....και εγω που δεν ειχα ουσιες στην ζωη μου....δεν εχω τπτ....ειμαι και ανεργη τωρα....ομως ουτε οικογενεια ουτε τπτ λογπ λαθος επιλογων σε συντροφους!! Ομως προσπαθω...προσπαθουμε ολοι...δεν μπορουμε να κανουμε αλλοιως!! Εκλαψα με την ιστορια σου...με συγκινησες!!!! Τα εχεις καταφερει παρα πολυ καλα κοριτσι μου!! Κοιτα μπροστα....ξεμπλεξες απο αυτον τον εφιαλτη...εισαι ζωντανη....και μπορεις να κανεις τα παντα μετα απο αυτο!!! Βημα βημα....και ολα καλα!!! Να προσεχεις τον εαυτο σου!! Θελω να πιστευω οτι θα τα ξαναπουμε....να εισαι καλα και γερη κοριτσι μου...τα καταφερες....μπραβο σου!!!

Junior Member
    athinak1 δεν ξερω αν τα έχω καταφέρει ακόμα, πάντως μετράω τις μερες μια μια... 46 σημερα, μακρια απ'ολα! Δεν ειναι ευκολο, αλλα το να μεινω καθαρή ειναι για μενα μονόδρομος. Ανεργη ειμαι και εγω ξερεις. Καμμια φορά σκέφτομαι "μήπως ειναι καλύτερα που δεν εχω δουλειά? Να δώσω στον εαυτό μου το χρονο που χρειάζεται για να νιώσω πραγματικά καλά..". Απο την άλλη σκέφτομαι πως αν ειχα μια δουλειά ίσως και να "πιεζόμουν" περισσότερο και να συνερχόμουν γρηγορότερα! Δεν ξερω τι ειναι καλύτερο... Αυτό που πραγματικά θέλω είναι να φτιάξω τη ζωή μου απο την αρχή. Ειναι βεβαια νωρίς ακόμα για να σκέφτομαι το μέλλον, αλλα με απασχολεί πολύ που σε αυτήν την ηλικία αντι να ασχολούμαι με παιδιά και οικογένεια, εγω παλευω να σώσω τον εαυτό μου. Ευτυχως εχω κοντά μου την οικογένεια μου που με στηρίζει τόσο πολύ! Αν σκεφτεις οτι πραγματικά τους έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι όταν ανακάλυψαν το πρόβλημά μου, πάλι καλά λέω που είναι εδώ για μενα! Κανενας γονιός νομίζω δεν σκέφτεται οτι το παιδί του είναι τόσο ηλίθιο να μπλέξει με ναρκωτικά στα 40. Εγω ήμουνα πάντα ενα παιδί πολύ κοντά στην οικογένεια μου. Δουλευα απο μικρή, στα 30 ειχα δική μου δουλειά, ταξίδεψα, άνοιξε το μυαλό μου και τα μάτια μου με τόσα νεα πράγματα και τόσο διαφορετικές κουλτούρες. Το να μπλέξεις στα 18 ίσως είναι επίφοβο, αλλά να μπλέξεις στα 40? Τελωσπάντων, πρεπει (όπως λέει και η ψυχολόγος μου) να σταματήσω να "αυτομαστιγώνομαι" και να επικεντρωθώ στο να γινω τελειως καλά. Όμως ειμαι ακομα πολύ θυμωμένη με τον εαυτό μου που άφησα τα πράγματα να εξελιχθούν έτσι... Αυτό που ξεκίνησε σαν μια απλή περιέργεια για να περάσουμε καλά για λίγο, (να "παρτάρουμε" όπως συνηθιζε να λέει ο πρωην μου...), εξελίχθηκε σε εφιάλτη... Και να'μαι τωρα εδώ, να προσπαθώ να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα... Εχω πίστη στον εαυτό μου όμως και θέλω να πιστευω πως όλα θα πάνε καλά... Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Σου ευχομαι ολόψυχα να βρείς τον συντροφο που μαζι του θα ξεκινησεις μια όμορφη πορεία στη ζωη! Μην απογοητευεσαι! Όλα θα πανε καλά! Θα τα ξαναπούμε έτσι?

Senior Member
    46 ολοκληρες μερες εντελως καθαρη? Πρεπει να εισαι παρα πολυ περηφανη για τον εαυτο σου! Καλη συνεχεια σου ευχομαι και καλη δυναμη στην ψυχοθεραπεια, θελει σκληρη δουλεια με τον εαυτο σου για να βρεις τι εφταιγε για τις λαθος επιλογες.
    Καλη επιτυχια!!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Quote Originally Posted by Fanoula View Post
    athinak1 δεν ξερω αν τα έχω καταφέρει ακόμα, πάντως μετράω τις μερες μια μια... 46 σημερα, μακρια απ'ολα! Δεν ειναι ευκολο, αλλα το να μεινω καθαρή ειναι για μενα μονόδρομος. Ανεργη ειμαι και εγω ξερεις. Καμμια φορά σκέφτομαι "μήπως ειναι καλύτερα που δεν εχω δουλειά? Να δώσω στον εαυτό μου το χρονο που χρειάζεται για να νιώσω πραγματικά καλά..". Απο την άλλη σκέφτομαι πως αν ειχα μια δουλειά ίσως και να "πιεζόμουν" περισσότερο και να συνερχόμουν γρηγορότερα! Δεν ξερω τι ειναι καλύτερο... Αυτό που πραγματικά θέλω είναι να φτιάξω τη ζωή μου απο την αρχή. Ειναι βεβαια νωρίς ακόμα για να σκέφτομαι το μέλλον, αλλα με απασχολεί πολύ που σε αυτήν την ηλικία αντι να ασχολούμαι με παιδιά και οικογένεια, εγω παλευω να σώσω τον εαυτό μου. Ευτυχως εχω κοντά μου την οικογένεια μου που με στηρίζει τόσο πολύ! Αν σκεφτεις οτι πραγματικά τους έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι όταν ανακάλυψαν το πρόβλημά μου, πάλι καλά λέω που είναι εδώ για μενα! Κανενας γονιός νομίζω δεν σκέφτεται οτι το παιδί του είναι τόσο ηλίθιο να μπλέξει με ναρκωτικά στα 40. Εγω ήμουνα πάντα ενα παιδί πολύ κοντά στην οικογένεια μου. Δουλευα απο μικρή, στα 30 ειχα δική μου δουλειά, ταξίδεψα, άνοιξε το μυαλό μου και τα μάτια μου με τόσα νεα πράγματα και τόσο διαφορετικές κουλτούρες. Το να μπλέξεις στα 18 ίσως είναι επίφοβο, αλλά να μπλέξεις στα 40? Τελωσπάντων, πρεπει (όπως λέει και η ψυχολόγος μου) να σταματήσω να "αυτομαστιγώνομαι" και να επικεντρωθώ στο να γινω τελειως καλά. Όμως ειμαι ακομα πολύ θυμωμένη με τον εαυτό μου που άφησα τα πράγματα να εξελιχθούν έτσι... Αυτό που ξεκίνησε σαν μια απλή περιέργεια για να περάσουμε καλά για λίγο, (να "παρτάρουμε" όπως συνηθιζε να λέει ο πρωην μου...), εξελίχθηκε σε εφιάλτη... Και να'μαι τωρα εδώ, να προσπαθώ να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα... Εχω πίστη στον εαυτό μου όμως και θέλω να πιστευω πως όλα θα πάνε καλά... Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Σου ευχομαι ολόψυχα να βρείς τον συντροφο που μαζι του θα ξεκινησεις μια όμορφη πορεία στη ζωη! Μην απογοητευεσαι! Όλα θα πανε καλά! Θα τα ξαναπούμε έτσι?
    Δεν ξερεις ποσο χαρηκα που ειχα νεα σου!! Σε ειχα στο μυαλο μου!!!! Μην εισαι τοσο αυστηρη με τον εαυτο σου...εκανες ενα λαθος...ολοι θα μπορουσαμε!!! Δες ποσο κσλα τα καταφερνεις τωρα...ποση δυναμη ειχες μεσα σου!!!! Μου δινεις πολυ κουραγιο....αντι να σου δινω εγω...φαντασου ποσο δυνατη εισαι!!! Τα εχεις καταφερει τελεια!!! Το πιο δυσκολο περασε νομιζω...απο τις θεωρητικες γνωσεις που εχω!!!! Σιγα σιγα ολα θα γινουν...καλυτερα που δεν δουλευεις...παρε χρονο..να εισαι καλη με τον εαυτο σου....εκτος απο την ηρωινη παλευεις και με μια κακη σχεση μεσα σου...εγω μονο την κακη σχεση εχω και δεν τα καταφερνω τοσο καλα οσο εσυ!!! Μην σκεφτεσαι την οικογενεια....θα ερθει!! Για να σου φυγει το αγχος μπορεις να κανεις καταψυξη ωαριων...εγω το σκεφτομαι σοβαρα!!! Αλλοιως παρε εναν γατο...εγω πηρα...χαχα!! Αν αγαπας τα ζωα θα σε βοηθησει πολυ ενα ζωακι περα απο την πλακα!!!! Χαρηκα παρα πολυ για σενα....συνεχισε ετσι!!!! Σκεψου και μενα...περνω κουραγιο απο σενα...χαχα!!! Σε φιλω και θα τα πουμε συντομα παλι ε?? Ολα καλα θα πανε....στο υποσχομαι αυτο!!!! Να προσεχεις!!!!

Page 1 of 3 123 LastLast