Μα γιατι να συμβαινει αυτο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 15 of 15
    Junior Member

Μα γιατι να συμβαινει αυτο?

Γεια σας... ειμαι καινουρια εδω....εψαχνα τυχαια για βοηθεια στο internet και βρηκα το site...
    αυτο το καλοκαιρι ηταν το πιο εφιαλτικο της ζωης μου...
    ειμαι 17 και 1,64 στο υψος,πριν 3-4 μηνες ημοθν 54 στα 55 κιλα και δν μου αρεσα καθολου. ξεκινησα μονη μου διαιτα και πολυ γυμναστικη μεχρι τον αυγουστο εφτασα τα 40 κιλα..να μν τρωω καθολου..με αποτελεσμα τν ανορεξια. ξαφνικα μια μερα αρχισα να τρωω χωρις να σταματαω ..να τρωω επι 5 ωρες... αυτο συνεχιστηκε επι μιαεβδομαδα συνεχομενα..ακυρα φαγητα ...διαφορες γευσεις που να μν συνδιαζονται...ετρωγα καθε μερα μια φορα αλλα αυτηη φορα ηταν παρα πολυ..σε σημειο που να μου ποναει η κοιλια τοσο ωστε να μν μπορω να περπατησω.χρειστηκε να παω στο νοσοκολειο διοτι ειχα φτασει σε σημειο δυσκοιλιοτητας..μετα αποφασισα να παω σε διατροφολογο .πηγαινω εδω και εναν μηνα αλλα κανω σιγοθρα 3 η 4 φορες υπερφαγικο επεισοδιο.. ξεκινησα να πηγαινω και σε ψυχοογο .βοηθαει οσο να ναι αλλα τι να σοθ κανει..τα επεισοδι α δν λενε να σταματησουν.. αναρωτιεμαι αν το εχει παθει κανενας απο εσας.και θα ηθελα να μου πειτε αν τηα απαλλαγω ποτε απο αυτον το εφιαλτη. δν εχω εππιχειρησει μεχρι τωρα να κανω εμετο αν και το εχω σκεφτιε πολλες φορες.. τωρα ειμαι περιπου 45 κιλα. παρακαλω απαντηστε !!!:(

Senior Member
    καλωσηρθες :starhit:

λοιπον, αυτη η συνηθεια σε αυτο το φορουμ οποιος εχει νευρικη ανορεξια να γραφει στην ενοτητα της βουλιμιας, εχει πολυ ενδιαφερον.

γεωργινουλα, υπαρχουν κοριτσια εδω που εχουν περασει και περνουν τα ιδια με σενα. και σιγουρα θα μπορεσουν να σε βοηθησουν, απλα λιγη υπομονη λογω σαββατοκυριακου.

πολυ ευχαριστο οτι δεν κανεις εμετους, δειχνει οτι εχεις δυναμη και δεν εχεις αφεθει να πεσεις στα "μαλακα".

οσο για τα υπερφαγικα ειναι συνηθεστατο και φυσικο επακολουθο της νευρικης ανορεξιας.

καλη συνεχεια! και καλο κουραγιο

Originally posted by georginula
    Γεια σας... ειμαι καινουρια εδω....εψαχνα τυχαια για βοηθεια στο internet και βρηκα το site...
    αυτο το καλοκαιρι ηταν το πιο εφιαλτικο της ζωης μου...
    ειμαι 17 και 1,64 στο υψος,πριν 3-4 μηνες ημοθν 54 στα 55 κιλα και δν μου αρεσα καθολου. ξεκινησα μονη μου διαιτα και πολυ γυμναστικη μεχρι τον αυγουστο εφτασα τα 40 κιλα..να μν τρωω καθολου..με αποτελεσμα τν ανορεξια. ξαφνικα μια μερα αρχισα να τρωω χωρις να σταματαω ..να τρωω επι 5 ωρες... αυτο συνεχιστηκε επι μιαεβδομαδα συνεχομενα..ακυρα φαγητα ...διαφορες γευσεις που να μν συνδιαζονται...ετρωγα καθε μερα μια φορα αλλα αυτηη φορα ηταν παρα πολυ..σε σημειο που να μου ποναει η κοιλια τοσο ωστε να μν μπορω να περπατησω.χρειστηκε να παω στο νοσοκολειο διοτι ειχα φτασει σε σημειο δυσκοιλιοτητας..μετα αποφασισα να παω σε διατροφολογο .πηγαινω εδω και εναν μηνα αλλα κανω σιγοθρα 3 η 4 φορες υπερφαγικο επεισοδιο.. ξεκινησα να πηγαινω και σε ψυχοογο .βοηθαει οσο να ναι αλλα τι να σοθ κανει..τα επεισοδι α δν λενε να σταματησουν.. αναρωτιεμαι αν το εχει παθει κανενας απο εσας.και θα ηθελα να μου πειτε αν τηα απαλλαγω ποτε απο αυτον το εφιαλτη. δν εχω εππιχειρησει μεχρι τωρα να κανω εμετο αν και το εχω σκεφτιε πολλες φορες.. τωρα ειμαι περιπου 45 κιλα. παρακαλω απαντηστε !!!:(
    Γειά σου και από μένα!
    Πιστεύω ότι η υπερφαγία είναι το αποτέλεσμα της υπερπροσπάθειας να χάσεις κιλά με τόσο λάθος τρόπο,με τόση στέρηση και γυμναστική... ο οργανισμός σου έχει υποστεί σοκ....
    αλλά μην ανησυχείς,με τη βοήθεια του διατροφολόγου και διαιτολόγου θα το ξεπεράσεις.μπράβο που έχεις πάει αν και ταλαιπωρείσαι μόνο 3-4 μήνες,έχεις συναίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά...η γνώμη μου είναι οτι είσαι σε καλό δρόμο,σταμάτα να το σκέφτεσαι,και προσπάθησε να ακολουθείς πιστά της οδηγίες του διαιτολόγου.οσο για την περίοδο,δεν ξέρω να σου πώ... εγώ έχω 2 χρόνια περίπου να αδιαθετήσω χωρίς χάπια...

Junior Member
    παιδια ευχαριστω πολυ που απαντησατε.και για τα καλα σας λογια !!
    το καλο ειναι οτι ειμαι συνειδητοποιημενη , αλλα δεν τηρω οσα μου λενε οπως πρεπει..
    διατροφολογοι, ψυχολογοι ολοι λενε πως σιγα σιγα θα σταματησουν τα επεισοδια..απλα υπομονη...
    αλλα καθε φορα που το παθαινω νιωθω χαλια και σκεφτομαι οτι μεχρι να σταματησουν , θα εχω γινει οπως ημουν πριν !!!
    οσο για το αν τα παω καλα...μου φαινεται οτι γινεται το αντιθετο.
    στν αρχη της διατροφη ηταν τελεια περασε η πρωτη εβδομαδα χωρις κριση, ενω στη προηγουμενη εβδομαδα οι κρισεις ηταν καθημερινες και σε σημειο σκασμου!
    και τωρα που εχω ηδη παει 5με 6 φορες κανω στανταρ 3 με 4 φορες επεισοδιο..δεν μου φαινεται πως υπαρχει βελτιωση ...

Παλιά δεν υπήρχαν περίοδοι στη ζωή σου που σου άνοιγε η ορεξη και έτρωγες λίγο παραπάνω?
    Πας σχόλείο?
    Δε θα γίνεις όπως πριν ,10 κιλά είναι πολλά για να τα ξαναπάρεις με επιτήρηση διαιτολόγου-αλλά με 1.64 ύψος μάλλον στα 48-49 θα δείχνεις πιο ομορφη κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα...

Junior Member
    ναι παω τριτη λυκειου...
    δεν ξερω τι να σου πω μεχρι πριν το καλοκαιρι δεν θυμαμαι να ετρωγα πολυ παραπανω ,ουτε προσεχα ποτε...
    ποτε δεν ειχα κομπλεξ με το φαγητο....αν ηθελα και δευτερη μερδα θα την ετρωγα και χωρις τυψεις....και να σκεφτομαι πως θα το καψω...
    ξαφνικα μου δημιουργηθηκε το κομπλεξ...και το θεμα ειναι οτι παθαινω το επεισοδιο μολις εχω φαει καποιο γευμα.πχ μπορει να εχω φαει το μεσημεριανο μου εχει βαλει η διατολογος..που παει να πει οτι ειμαι χορτασμενη.και μετα θα κανω επιδρομες στο ψυγειο λεγοντας ενταξει τελος δεν τρωω αλλο και καταληγω να εχει περασει 1-2 ωρες απο την ωρα που ξεκινησα...και να με ποναει η κοιλια μου αφορητα !

Δεν είναι κάποιος εκεί να σε σταματήσει όταν πας να παρεκλίνεις από το πρόγραμμα της διαιτολόγου?

Junior Member
    εμ και εγω αυτο ρωταω εχει καταφερει η αδερφη μου 1-2 φορες να με συνεφερει και να μου παρει φαγητο απο το στομα...παλι καλα που υπαρχει και αυτη ,αλλα δεν εινια στο σπιτι 24 ωρες το 24,γιατι οσο για την μανα μου ....δεν παιρνει χαμπαρι καθεται και βλεπει .και μπορει να πει οτι απλως χαιρεται που τρωω τωρα.βοηθεια γιοκ λοιπον...ετσι κι αλλιως εγω εκεινη τη στιγμη προσπαθω να μην με πιασει κανενας γιατι ντρεπομαι...σας ποντικος μπαινω στην κουζινα και καταβρογχιζω...προσπαθοντα να μην ακουστει τπτ απο το ψυγειο !!thanx που απαντας !!

Senior Member
    Καλώς ήλθες.

Η ιστορία σου είναι πολύ όμοια με πολλά μελών εδώ μέσα.Συνήθως,την ανορεκτική φάση τη διαδέχεται μια βουλιμική έξαρση και στους περισσότερους παραμένει η δεύτερη.Το καλό είναι ότι δε χρησιμοποιείς «κάθαρση» βλ.εμετούς,καθαρτικά κτλ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι και η υπερκατανάλωση δε δοκιμάζει τον οργανισμό.

Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουν άνθρωποι που απλά,το φαγητό γι'αυτούς είναι μια φυσική ανάγκη.Για τους βουλιμικούς είναι κάτι άλλο.Το τι είναι μόνο εσύ το ξέρεις,απλά θέλει πολλή δουλειά να το ανακαλύψεις μέσα σου.

Καλή δύναμη και ψυχραιμία.

Κατάλαβα....
    Συνήθως όμως οι ψυχολόγοι σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουν και στους γονείς συμβουλές γιατί από τη συμπεριφορά και των ίδιων κρινονται πολλά.
    Georginuia,πρέπει να αγαπήσεις τον εαυτό σου και να τον προστατέψεις από όλο αυτό.Αφού δεν έχεις βοήθεια από το σπίτι πρέπει να προσπαθήσεις με τις δικές σου δυνάμεις.
    Ξέσπα αλλού,αλλά όχι στο φαγητό...

Senior Member
    Originally posted by georginula
    διατροφολογοι, ψυχολογοι ολοι λενε πως σιγα σιγα θα σταματησουν τα επεισοδια..απλα υπομονη...
    αλλα καθε φορα που το παθαινω νιωθω χαλια και σκεφτομαι οτι μεχρι να σταματησουν , θα εχω γινει οπως ημουν πριν !!!
    οσο για το αν τα παω καλα...μου φαινεται οτι γινεται το αντιθετο.
    εχετε συζητησει με τη διατροφολογο ποιο ειναι το ιδανικο βαρος για το σωματοτυπο και το υψος σου? ποιος ειναι ο στοχος της διατροφης δηλαδη τωρα?
    γιατι 45κιλα με 1,64 υψος δεν ακουγεται και πολυ λογικο και εξωτερικα δεν μπορει να ειναι ομορφο, εκεινη τι λεει?

ίσως μαζί με τους ψυχολόγους κ τους διατροφολόγους ένα βιβλίο αυτοβοήθειας να σου πρόσφερε μια εξτρα βοήθεια .δοκίμασε να διαβάσεις το "βουλιμία ,ξανακερδίστε τον έλεγχο"πολλούς από εδώ τους βοήθησε λίγο κ εμένα επίσης.
    το οτι΄ψάχνεις για βοήθεια από ειδικούς μέχρι κ στο ιντερνετ είναι πολύ καλό.το να ξες τι σου συμβαίνει κ να έχεις μια κάποια γνώση κ επίγνωση είναι ένας τρόπος να ξεκινήσουμε να ξεπερνάμε αυτό που έχουμε.συνέχισε έτσι κ θα βρεις την λύση.

Junior Member
    kleanthi εχεις απολυτο δικαιο με το οτι οι ανθρωποι που δεν υποφερουν απο διατροφικες διαταραχες δεν καταλαβαινουν το φαγητο ως προβλημα.πραγματι για εμας (τους βουλιμικους) ειναι ΤΟ κατι αλλο..

alexandrita να σου πω την αληθεια οσες συμβουλες και να δωσει η ψυχολογος στν μανα μου θα πανε χαμενες δυστηχως...οσο για το να αγαπησω τον εαυτο μου εχεις απολυτο δικαιο .αυτο ειναι το βασικο μου προβλημα!! και το ειχα παντα.αλλα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω !

click να σου πω ..το πρωτο πραγμα που ρωτησα την διατροφολογο μου ηταν αυτο..ποσα κιλα θα επρεπε να ημουν συμφωνα με το υψος μου.και μου ειπε πως αυτοι οι μεθοδοι ειναι εντελως παλαιολιθικοι..πλεον οι υπολογισμοι γινονται συμφωνα με το ζυγισμα και την λιπομετρηση.σε εμενα προφανως βρηκε πως ειμαι ελλιποβαρης.εκεινη μου δινει διατροφη για σταθερο βαρος εφοσον της εχω πει πως δν θελω να παρω και αλλα κιλα...απλως θελει να κανω και λιγα βαρακια για να φτιαξω μυικη μαζα..παντως η διαφορα απο τα 40 κιλα με τωρα ειναι εμφανης ..απλως η διαφορα με το τωρα και το πριν πριν 54 κιλα ειναι εμφανης επισης..

bouliana ευχαριστω παρα πολυ για το tip ! αυριο κι ολας θα τρεξω να το αγορασω !!!ελπιζω να εχει και σε εμενα αποτελεσμα !!

Senior Member
    με το χτισιμο μυικης μαζας ειναι φυσικο να ανεβει και ο αριθμος στη ζυγαρια, μην πανικοβληθεις! καλο ειναι αυτο.
    πρωτεινη και γυμναστικουλα. ειναι και τονωτικη η γυμναστικη, μια χαρα!

Junior Member
    δεν με νοιαζει τοσο ο αριθμος της ζυγαριας...καλα με νοιαζει αλλα λεμε τωρα ...
    απλα δεν θελω να αλλαξω..θελω να παραμεινω ετσι.και να χωραω στα ρουχα που μου κανουν τωρα...ουτε να το σκεφτομαι να μην μου μπαινουν τα παντελονια μου ..
    παλι καλα η διατροφολος μου δεν μου λεει τα κιλα μου οταν με ζυγιζει...για να μην το σκεφτομαι και μην πανικοβληθω οπως ειπες..βεβαια εγω εχω κανει καποιεσ παρασπονδιτσες..και εχω ζυγιστει σπιτι μια-δυο φορες...τι να κανω? ανθρωπος ειμαι μονο...:P