Οι λεξεις..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 15 of 15
    Senior Member
    Blog Entries
    1

Οι λεξεις..

Μια μικρη ερωτηση,
    πως νοιωθετε οταν διαβαζετε τις λεξεις

τρομος,πανικος,αγχος,ψυχωσ ,θανατος,αιμα,βια,φονος,αυτ οκτονια,
    αδιεξοδο,ψέμα,απάτη,εγκλωβ σμενος,νεκρος,πανικος

και πως νοιωθετε οταν διαβαζετε αυτες:

ευτυχια,αγαπη,μωρο,ζωη,χαρα ,χαμογελο,ηλιος,συντροφια,φ ιλια,ερωτας, γλυκο,τρυφερο,απαλό,αγγαλι ,προστασία,ειλικρίνια,γέλι ο,εμπιστοσύνη

.

?

Ποια κατηγορια απο τις παραπνω 2 επιλεγετε , και τι πιστευετε θα γινοταν αν εντασατε περισσοτερο στο καθημερινο σας λεξιλογιο (και στην σκεψη σας) τις δευτερες λεξεις απο τις πρωτες?

.

Ε?

δεν μπορεις να επιλεξεις δυστυχως .....
    ολεσ οι παραπανω λεξεις ειναι πραγματα,συναισθηματα,κατα στασεις που υπαρχουν μεσα στην ζωη και ολοι μασ βιωνουμε αργα η γρηγορα,αλλοι πιο συχνα αλλοι λιγοτερο ,αλλοι εντονα αλλοι με περισσοτερη ψυχραιμια...
    ισοροπια να υπαρχει αναμεσα στις δυο κατηγοριες και εχεις τη ζωη σε ενα πακετο
    δε μπορει να υπαρχουν μονο κακες στιγμεσ η μονο καλες
    ετσι ειναι η ζωη!
    c\'est la vie!

Senior Member
    Blog Entries
    1
    Να τις ελαχιστοποιησεις?
    ή να τις μεταμορφώσεις τουλαχιστον?

δηλαδη αντι να πεις

η μερα μου σημερα ηταν κακη ψυχρη και αναποδη ---> η μερα μου σημερα ηταν οχι και τοσο τελεια.

Βλεπεις την διαφορα?

Αυτο μπορεις να το κανεις.Να ελαχιστοποιησεις τις αρνητικες/κακες λεξεις δηλαδη.

.

Παρατηρησε εναν κωμικο,εναν επιτυχημενο και αξιαγαπητο πολιτικο,ενα προσωπο που σου \"αρεσει\"

και μετρα ποσες θετικες και ποσες αρνητικες λεξεις λεει.

Και ομως... και αυτος σε μια ζωη ειναι με σκαμπανευασματα , αλλα εχει εναν τροπο ωστε ενα ασχημο γεγονος να το περιγραψει σαν κατι προσωρινα ασχημο η ακομα και σαν αστειο/αμελητεο.

Μετα απο εναν χωρισμο να πει \"εμαθα κατι το καινουριο τουλαχιστον οποτε κερδισα κατι αλλο παρολο που τον/την εχασα\" παρα να πεσει σε καταθλιψη , να αρχισει να μισει τον εαυτο του,μετα τον αλλο,μετα γενικα τους αλλους και στο τελος να εχει πια χαθει και να μην ξερει τι να πρωτομισησει..

Τι μας εμποδιζει στο να του μοιασουμε?

η να πεις η μερα μου ηταν χαλια
    αλλα δε πειραζει η αυριανη 8α ειναι καλυτερη
    γιατι με το να αρνεισαι εντελως και να κανεις αρνητικα θετικα
    αρνεισαι την πραγματικοτητα
    σιγοθρα καλο ειναι να ωγαζεισ απο κατι αρνητικο το καλο
    αλλα ωσ ενα οριο

Senior Member
    Blog Entries
    1
    Γιατι ως ενα οριο?

Η πραγματικοτητα ειναι κατι που την βλεπει ο καθενας με 1002 τροπους και αυτο επειδη οι ανθρωποι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι (ευτυχως αλλιως η ζωη θα ηταν πολυ βαρετη!!).Εχουμε διαφορετικο παρελθον, διαφορετικα πιστευω και αντιληψεις, διαφορετικο τροπο σκεψης. Ολα αυτα αν τα ανακατεψεις μας κανει να βλεπουμε την ζωη με διαφορετικο ματι.

Ειδικα στο θεμα των λεξεων, αυτες που χρησιμοποιουμε σε σκεψη ή σε ομιλία , κατακαθονται οπως και να εχει στο υποσεινηδητο μας , οχι σαν οι λεξεις ως καθαυτες, αλλα ως η δυναμη της, αν ειναι δηλαδη αρνητικου συναισθηματος (θλιψη) ή θετικου (χαρά).

Senior Member
    Εγώ είμαι στην δεύτερη ομάδα , η πρώτη ομάδα υπάρχει σε ένα κομμάτι του μυαλού μου ξέρω ότι είναι κομμάτι της ζωής ... αλλά παρασκευή και 13 όταν όλοι σταυροκοπιούνται εγώ ξυπνώ και λέω αυτή είναι η μέρα μου, μια υπέροχη νέα μέρα.

Η όταν όλα πάνε στραβά λέω άμα είσαι μάγκας τώρα δείξε πόσο μπορείς να αντέξεις και στα δύσκολα να ανταπεξέλθεις. Είναι μια μεγάλη ευκαιρία να μάθεις κάτι καινούριο , να διευρύνεις τα όρια σου , να γίνεις ακόμα πιο δυνατός .
    Ο καπετάνιος στις φουρτούνες φαίνεται και τότε απολαμβάνω την δύσκολη διαδρομή καθώς το παραμύθι και η πραγματικότητα έχουν γίνει ένα , και το τέλος μπορεί να μην το επιλέγω πάντα εγώ αλλά εγώ επιλέγω το έπαθλο που θα δώσω στον εαυτό μου.

Ναι οι λέξεις που χρησιμοποιούμε είναι σαν τα χρώματα που ένας ζωγράφος επιλέγει να ζωγραφίσει έναν πινάκα , η θάλασσα μπορεί να αποτυπωθεί και με μπλε ανοιχτό προς το λευκό και ένα ροζάκι στο βάθος αλλά και με μπλε σκούρο και γκρι μουντό … έτσι και ο καθένας από μας ανάλογα από τις λέξεις και τις σκέψεις που επιλέγουμε κάθε στιγμή ουσιαστικά επιλέγει τα χρώματα τις ζωής μας τα συναισθήματα της ψυχής μας .

Είναι αυτο που ο Μεγας Καζαντζάκης λέει ότι ο καθένας μας έχεις στα χέρια του και το πινέλο και τα χρώματα , μπορεί απλά να ζωγραφίσει το παράδεισο και να μπει μεσα...

Senior Member
    και γω ενοτε στην δευτερη ομαδα με την πρωτη δεν ασχολουμε καν.

οταν ελεγα ωσ ενα οριο εννοουσα οτι δε μπορεις ΠΑΝΤΑ απο κατι κακο να ωγαλεισ κατι καλο
    δυστυχως
    υπαρχουν κατα τη γνωμη μου δηλ.καποιεσ καταστασεις που ειναι οπως ειναι.πχ οταν λεμε καποιος πεθανε πωσ μπορεις να το πεις πιο θετικα?
    αυτο ενοουσα

ωραια οταν με ρωτανε γιατι ειμαι λυπημενος θα λεω η βαρυτητα φταιει γιατι το παρακανει και μου τραβαει τα χειλι προς τα κατω ή μηπως να λεω οτι γελαω αλλα προς τα κατω ? :P να λεω και μπηκε ενα σκονακι στο ματι μου

Senior Member
    Originally posted by Lef
    ωραια οταν με ρωτανε γιατι ειμαι λυπημενος θα λεω η βαρυτητα φταιει γιατι το παρακανει και μου τραβαει τα χειλι προς τα κατω ή μηπως να λεω οτι γελαω αλλα προς τα κατω ? :P να λεω και μπηκε ενα σκονακι στο ματι μου
    Σήμερα ήταν να ξεκινήσω τις διακοπές μου, αλλά ήταν αδύνατος υπήρχαν 300,000 εκκρεμότητες που πρέπει να τακτοποιηθούν, ακύρωσα το ξενοδοχείο, ενημέρωσα τα παιδιά ...δεν θα έρθω τους λέω ... ( τα άκουσα κανονικά ) ξυπνάω μές στη μαυρίλα και λέω γαμώτο που θα πάει αυτή η κατάσταση ... ψάχνω να βρω κάτι καλό σε όλη την ιστορία, και αρχίζω και σκέφτομαι το να μην εγκαταλείπεις , η ευελιξία και η προσαρμοστικότητα στη ζωή είναι μεγάλη δύναμη, και πολύ χαίρομαι για μένα για αυτό που κάνω ... χάρηκα ( υπάρχει περίπτωσή να μην σταματήσω καθόλου το καλοκαίρι ) ... αλλά ένας πόνος μου τρυπάει την πλάτη μου και μου χαλάει την διάθεσή μου ( είναι ο σοφός εαυτός που με τσιμπάει και θέλει ξεκουράσει ) ... τότε σκέφτηκα την agh .... την mmaria την maria... και τα άλλα τα παιδιά εδώ που δίνουν μάχες με τις φουρτούνες και λέω σαν δεν ντρέπεσαι... έτσι είναι τα παλικάρια ... το αγνόησα το πόνο και τώρα όταν οι παρέα μου ταξιδεύει για Πρέβεζα - εγώ είμαι στη δουλεία, νυστάζω μα έχω μια γλυκεία γεύση μέσα μου, και μόλις την μοιράστηκα μαζί σάς

300,000 εκκρεμοτητες αφησες και ση για τη μερα που θα εφευγες?
    καταλαβα το thinkpositive σκεπτικο και το κανω συχνα αλλα αμα εισαι μεσα στην ασχημη κατασταση δεν τη βαφτιζεις ευκολα αλλιως ή δεν βρισκεις ευκολα τα θετικα. θα μου πεις ισως δε το θες αρκετα..οκ δε ξερω. υπαρχει και ο κινδυνος να καλυψεις το προβλημα.

Originally posted by Lef
    υπαρχει και ο κινδυνος να καλυψεις το προβλημα.
    ή να το κουκουλώσεις....συμφωνω!!!

Originally posted by Thessalo
    Είναι αυτο που ο Μεγας Καζαντζάκης λέει ότι ο καθένας μας έχεις στα χέρια του και το πινέλο και τα χρώματα , μπορεί απλά να ζωγραφίσει το παράδεισο και να μπει μεσα...
    Ναι, αν πιστεύεις οτι ολα περνανε απο το χέρι σου. Πώς ολα μπορεις να τα ελέγχεις...

Senior Member
    Originally posted by Lef... υπαρχει και ο κινδυνος να καλυψεις το προβλημα.
    Nai nai yparxei afto to endexomeno, alla otan eisai pesmenos frontizeis katarxas na epaneltheis se mia normal katastasi. Dhladh eisai pou eisai pesmenos ama epikentrwtheis kai sto provlima tha pareis tin katw volta meta. Ti tha prwtokaneis meta tha epiliseis to provlima enw exeis tis mavres su i tha prepei na anaktiseis tis dynamis sou kai meta na asxolitheis ?

-- Sefxaristw pantos poly efstoxi paratirisi

Sofaki nai afto to pystevw , ola pernan apo to xeri mas ma ola.

Originally posted by Thessalo

Sofaki nai afto to pystevw , ola pernan apo to xeri mas ma ola.
    δεν το πιστεύω...ειναι πάρα πολλα που δεν περνανε απο το χέρι μας, που δεν ειναι δικη μας ευθύνη, που δεν μπορουμε να ορισουμε.

το πώς διαχειριζομαστε ολα αυτα, το ότι δεν περναει απο το χέρι μας, ειναι δικο μας θέμα.