οταν η μοναξια τα κάνει να φαίνονται όλα μαύρα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
    Member
    Καταλαβαίνω πώς νιώθεις.Αν και τον τελευταίο χρόνο στο θέμα των παρεών , και κατόπιν δικής μου υπερπροσπάθειας , βελτιώθηκα κάπως , εξακολουθώ να βιώνω μοναξιά και έλλειψη επικοινωνίας.

Πώς μπορεί ένας άνθρωπος που έχει απομονωθεί να βρει καινούργιες παρέες και φίλους ;
    Μακάρι να ήξερα...
    Πάντως νομίζω ότι ο τρόπος με τις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας είναι μέσω κάποιου χόμπυ , κάποιας ενασχόλησης...

Supergirl, τα πράγματα είναι έτσι όπως τα περιγράφεις και πολλές φορές και ακόμα χειρότερα. Στο λέει ένας άνθρωπος που έχει κάνει διδακτορικό στη μοναξιά.
    Για έμενα το να αλλάξει αυτή η κατάσταση είναι θέμα τύχης. Αλλιώς ζείς με αυτό μέχρι να πεθάνεις.

οχι δεν ειναι θεμα τυχης μονο.....

Senior Member
    Originally posted by Sofia
    οχι δεν ειναι θεμα τυχης μονο.....

Θα συμφωνησω με αυτό. Πρεπει να το επιδιωκεις/κυνηγησεις αλλιως θα μεινεις μονος σίγουρα. Τι γινεται ομως αν λογω προβληματων δεν μπορεις να το επιδιωξεις αλλα το θελεις?...

Senior Member
    Στην τυχη βασιζονται μονο οι αδυναμοι.
    Αυτο που χρειαζεται σε ολα τα πραγματα ειναι αυτοπεποιθηση και να ξερεις πραγματικα τι θες να πετυχεις και με ποιο τροπο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Originally posted by Winston_man
    Τι γινεται ομως αν λογω προβληματων δεν μπορεις να το επιδιωξεις αλλα το θελεις?...
    όπως?δλδ ενα παραδειγμα για να καταλαβω....?

Senior Member
    Originally posted by Sofia
    όπως?δλδ ενα παραδειγμα για να καταλαβω....?
    οπως η δικη μου περιπτωση για παραδειγμα. Λογω κοινωνικης φοβιας και πανικων εχω ουσιαστικα απομονωθει. Οχι οτι το θελω αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως. Αν και το παλευω τωρα τελευταια. Θα δειξει...

ναι τωρα καταλαβαινω.....

μπορει να ναι κοινωνικη φοβια, καταθλιψη, ψυχωση....δεν ξερω τί άλλο ή κατι που να μην μπαινει σε μια διαγνωση....ομως καμια φορά σκεφτομαι πώς αν σκεφτομαι τον εαυτο μου ετσι, πχ σαν ατομο που πασχει απο κατι ισως να ενισχυω μ αυτον τον τροπο κ ολα τα συμπτωματα που εχω αντι να τα απαλυνω....

κ κατι ακομα, απο τη στιγμη που το παλευεις θα βγεις απο ολο αυτο.......

to thema den einai na les apla logia.Sigoura prepei kapoios na to palepsei,alla einai thema tyxis apo tin apopsi oti prepei na yparxoun oi synthikes wste na ksefygei apo tin monaksia kai oi opoies einai synartisi autou pou sti zwi apokaleitai eunoia.

η τυχη απο μονη της δεν μπορει να σε βγαλει απο τη μοναξια

sofia,den eipa auto....

οι συνθηκες παιζουν σιγουρα το ρολο τους, δεν το αρνουμαι, δεν διαφωνω....ομως αντι να περιμενουμε να γινουμε αποδεκτες οποιασδηποτε ευνοιας ή συνθηκων ευνοικων, δεν συμφωνεις πώς μπορουμε να δημιουργησουμε μεχρι ενα σημειο τουλάχιστον τις συνθηκες κατω απο τις οποιες μπορουμε να βγουμε απο τη μοναξια μας?

nai symfwnw,alla mexri ena simeio opws les kai esy.Kai min ksexnas oti yparxei kai to thema tis apogoiteusis,giati an kapoios prospathei arketa kai den vlepei apotelesma,einai logiko na apogoiteuetai....

ναι ειναι. ολοι απογοητευομαστε νομιζω....οι προσπαθειες οταν δεν φερνουν αποτελεσμα ειναι αποκαρδιωτικες...κ σιγουρα κουράζουν....κ απογοητευουν...τοτε ομως νομιζω πώς πρεπει να δουμε μεσα μας, τί δεν πάει καλα με τις προσπάθειες....

π.χ. επιλέγω λάθος ατομα?πώς καταληγω σε τετοιες επιλογες μονιμα?ειναι τυχαιο?συνηθως οχι....

ενα παραδειγμα αναφερω....

κ τοτε νομιζω ειναι που πρεπει να αλλαξει ο τροπος που προσπαθουμε,κ οχι να παραιτηθουμε απο αυτα που θελουμε...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast